:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,296,762
Активни 588
Страници 4,330
За един ден 1,302,066
България праща отчет до Съвета на Европа с 2 г. закъснение

Правозащитници: Ще се изложим в Страсбург

Докладът на МС за малцинствата бил пълен с неверни данни, остарели термини и расистки изрази
Правозащитници се надигнаха срещу доклада, с който ще представим в Страсбург как спазваме Рамковата конвенция за защита на националните малцинства, влязла в сила у нас от 1. 9. 1999 г.

Докладът трябва да се изготвя всяка година, но България едва сега пише първия. "Не зная защо не е бил внесен в Страсбург, тогава друго правителство бе на власт", обясни говорителката на МВнР Елена Поптодорова. Секретарят на етническия съвет към МС Михаил Иванов, който отскоро заема поста, също не можа да каже защо сме се бавили толкова.

МС възложи в четвъртък на министрите Паси и Моллов да внесат до месец доклада за одобрение от кабинета. Негов вариант от 90 стр. вече е готов и преди 10-ина дни бе раздаден на неправителствени организации. Те имаха 3 дни да дадат бележките си по него.

Докладът ще се гледа от Консултативния съвет към Комитета на министрите, после експерти на СЕ ще дойдат у нас да видят нещата на място, каза Иванов. Докладът няма да бъде представен от премиера по време на посещението му в Страсбург тази седмица, защото още не е приет от МС, каза Поптодорова.

Този документ е некомпетентно написан, представя фактите едностранчиво и мълчи по някои основни проблеми на малцинствата у нас, заяви Красимир Кънев от Българския хелзинкски комитет.

"Докладът излага държавата ни, има грешки на почти всяка страница, пълен е с остарели термини и дори с расистки мотиви. Направо е срамота", възмути се Антонина Желязкова от Международния център по проблемите на малцинствата.

"За съставянето на доклада е ползвана методика, препоръчана от СЕ, както и докладите на Румъния, Македония, Унгария и Чехия", заяви Поптодорова. През октомври МВнР изискало информация от другите ведомства и само я обобщило. Според източници на "Сега" обаче докладът е писан от наети от Външно специалисти.

Не е вярно твърдението в доклада, че след 1989 г. в България няма стълкновения на етническа или религиозна основа и че няма загуба на човешки живот, твърдят от проект "Права на човека" и привеждат примери. Те оспорват и оценките за наказателноправната уредба по защитата срещу расистки мотивирани престъпления. Според ППЧ тя е неефективна и неприложима, а и не било известно досега да има осъдени за расизъм. Правозащитниците не са съгласни и с броя на ромите у нас според доклада. Те не са 365 797, а над 650 000 души, твърди Желязкова.
871
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД