С наближаването на световното първенство по футбол патърдията, вдигана от временното ръководство на БНТ около парите, изхарчени за телевизионните права на мачовете, е на път да се превърне в централна тема за обществото. Още повече че 120 дни преди шампионата в Япония и Южна Корея работата стигна до Върховна касационна прокуратура. Напоследък човек остава с усещането, че и. д. директорът на телевизията Кирил Гоцев опитва да представи изхарчването на 3,3 млн. долара за пакета от 64 двубоя като един от най-големите проблеми в медията. Като се вгледаме във фактите обаче, се вижда, че, странно защо, г-н Гоцев предпочита да представя нещата в доста изкривена светлина.
Така например Гоцев излезе пред медиите и обясни, че са изхарчени нелогично много пари за Мондиал 2002. Странно обаче защо дори и не намекна, че закупуването на правата е било грешен ход. Широката публика научи лично от устата на и. д. шефа, че финансовото състояние на БНТ е плачевно и е под въпрос дори плащането на януарските заплати на служителите в телевизията. И някак между другото Гоцев се тюхка, че излъчването на световното първенство ще погълне 13,2% от бюджета на телевизията за 2002 г.
Това е, меко казано,
неточност от страна на временния началник
Няколко дни по-късно пред медиите бившият маркетингов директор на БНТ Атанас Илков обяви, че от общата сума за тв правата на Мондиала огромна част вече е платена на траншове през 2000 и 2001 г., а остава да се внесат около 400 000 долара. Същото потвърди пред "Сега" и бившият шеф на редакция "Спорт" в телевизията Григор Христов, по чието време и с чието активно участие е сключван договорът през лятото на 2000 г. В същото време бюджетът, гласуван от парламентарната медийна комисия за БНТ тази година, е 40 826 000 лева (18 560 000 долара при курс 2,20 лв. за долар). Проста сметка показва, че "висящите" 400 000 долара са едва 2,15% от държавната субсидия за телевизията, а не 13,2%. Тоест Гоцев или не може да смята, или е подведен.
Временното ръководство обаче продължи да внася напрежение и съвсем сериозно заяви, че един от начините да се възвърнат поне отчасти вложените в Мондиала суми е част от срещите да бъдат препродадени на други телевизии. Като оставим настрана моментално възникващия проблем кой ще преценява кои двубои са достойни за гледане от цяла България и кои - за по-стеснената аудитория на други телевизии, възниква въпросът с договорните отношения.
"Това с препродаването на мачове са фантасмагории. Направи ли се нещо подобно, на секундата ще последват такива глоби, че ще трябва да се продаде половината телевизия, за да се платят. Ние не сме купили правата на цялото световно първенство, а само на прекия тв сигнал за всичките 64 мача", твърди Григор Христов, който е виждал договора с очите си.
Коя обаче е другата страна по този железен контракт? Магическото име е Лео Кирх. Когато след световното първенство във Франция`98 70-годишният тогава германски медиен магнат плати на ФИФА общо 2 млрд. долара за тв правата на първенствата през 2002 и 2006 г., мнозина сметнаха това за проява на ексцентричност и пъчене на мускули пред конкуренцията. Само две години по-късно се оказа, че хер Кирх е гледал далеч напред и сега нищо вече не е същото. Защото той започна да
препродава тв сигнала на части, при това за фантастични суми
Убийствените условия, които той поставя, за да се постигне дадено споразумение, изправиха медиите пред дълбока рецесия. Редица медийни шефове направиха простата сметка, че заради баснословните суми, искани от Кирх, всяка телевизия ще е принудена да сложи високи цени за рекламно време, за да си избие парите. Това очерта рязко намаляване на приходите от реклами.
Така огромните разлики между исканите от корпорацията на Кирх суми и това, което са готови да дадат различните телевизии, изправи стабилни икономически държави пред опасността там да не се предават мачовете от Япония и Южна Корея. В крайна сметка след големи пазарлъци и дори политически скандали повечето страни склониха да платят огромните пари, за да няма обществено недоволство.
Ето и малко цифри.
каре
-----------------
В страната на Кирх - Германия, държавните канали ARD и ZDF все пак се решиха да дадат 250 млн. DM, за да излъчат мачовете. На Острова BBC и ITV не без натиск от страна на британския премиер Тони Блеър успяха да се спазарят с Кирх за 250 млн. евро, но за двете първенства - в Япония и Южна Корея през юни и в Германия през 2006 г. Лудите по футбола италианци ще гледат двубоите от световното, за които държавната RAI се спазари за 138 от исканите 200 млн. долара (и в този договор има опция за мачове след 4 години, но само за 25 по избор). В страната, световен шампион - Франция, дълго се обсъждаше идеята да се предават само двубоите на "петлите" заради непосилните суми, искани от Кирх. В преговорите без особени надежди за успех и с посредничеството на министъра на спорта г-жа Мари-Жорж Бюфе участваха Fr1, TF1, М6 и Canal+. Накрая все пак се стигна до договор, според който TF1 ще излъчва мачовете срещу 150 млн. долара. Испанската Via Digital плати подобна сума - 136 млн. долара, а пакетът за територията на Южна Америка Кирх продаде за общо 842 млн. долара. Към това може само да се добави, че в Швейцария не се поддадоха на натиска и решиха да не преговарят повече, а населението да гледа мачовете по чуждите сателитни телевизии.
------------------
На фона на цитираните огромни суми, платените от БНТ 3,3 млн. изглеждат микроскопични. И с учудване се забелязва поредното раздвижване. Кирил Гоцев не мирясва и твърди, че е можело да се даде и по-малко. В "писмо-запитване от временното ръководство на БНТ до Върховната касационна прокуратура", прочетено след "По света и у нас" в понеделник, се чу доста странно твърдение - тв правата "за страна като Румъния, която е с 22 милиона души население, са купени за 1,7 милиона долара".
"Такова нещо може да каже човек, който не разбира - контрира бившият шеф на спорта в БНТ Григор Христов. - Тези хора не знаят ли, че за първи път в историята правата не се продаваха от Евровизия, както беше по-рано. Навремето Евровизия имаше таблици. Според тях цената на сигнала зависеше от населението на страната, от броя на телевизорите в нея, от покупателната способност на хората и т. н. Това беше романтиката в спорта, но тя вече отиде на кино и тези, които я ликвидират постепенно, са Лео Кирх, Тед Търнър и Рупърт Мърдок.
Кирх изобщо не го интересува колко жители има в България,
дали гледат телевизия или не. Той си казва цената. Ако си платиш - добре, ако не - няма да гледаш световно. Румънците дадоха "само" 1,7 млн. долара, защото те първи от всички страни отидоха да преговарят. И въпреки това платеното от тях е 3-4 пъти повече, отколкото са давали преди. Ние получихме информация от Германия, че цените ще стават космически, и затова побързахме също да се договорим. Веднага предложихме 1,5 млн., но ни отказаха. Пратихме нова оферта - 2 млн., но в отговора пишеше, че има и друга българска телевизия, която наддава. Може само да се предполага, че е била bTV. А трябваше да се бърза, защото цените наистина бяха започнали да хвърчат, и предложихме 2,75 млн., но ни казаха, че конкуренцията дава повече. Имайки опита от преговорите за Шампионската лига - тогава ни надуха цената 5 пъти над предложената от нас и когато се отказахме, я дадоха на bTV за много по-малко, - решихме да платим трите милиона. Това, разбира се, не го решава спортната редакция, а се събират шефовете на БНТ, които си знаят бюджета и възможностите, могат да преценят дали е рентабилно. Така се стигна до тази цена. Със сигурност мога да кажа, че сме сред първите 5 държави, които са се договорили с Кирх за Мондиала. Следващите вече плащаха баснословни суми, а сега изведнъж чувам обвинения, че сме дали много пари. А представяте ли си, ако не бяхме купили мачовете, какъв вой щеше да има?! Тогава пък щяха да ни разпънат на кръст, че сме лишили българите от световното".
Въпросът за рентабилността на сделката също е сред повдиганите от временното ръководство на БНТ. Притесненията на Гоцев и екипа му са, че няма да има интерес от страна на рекламодателите заради часовете на преките предавания от Япония и Южна Корея - между 9.00 и 15.00 ч. Още по времето на предишното ръководство обаче е подписан договор за генерално спонсорство с "Каменица" на стойност 1,38 млн.лв. Според него трябва да има 25 излъчвания от студиото в София в праймтайма. А ако някоя маркетингова дирекция не може да събере достатъчно реклама за световно първенство по футбол в най-гледаното време по най-гледаната телевизия, причината със сигурност не е в качеството на мачовете.
Въпреки последните събития в спортната редакция на БНТ вече работят по концепцията за въпросните студия, както и по цялостната стратегия за отразяване на Мондиал`02. Според новия шеф на спорта Методи Манченко пряко ще се излъчат около 40 от 48-те мача в предварителните групи (заради съвпадението в началните часове на някои срещи).
Зрителите обаче ще видят всичките 16 двубоя от втората фаза
Замисълът е в Япония и Южна Корея да бъдат командировани четирима коментатори, координатор, репортер и оператор. Именно последните двама ще "захранват" с автентични материали и репортажи вечерните 2-часови студиа, в които ще има всичко - томболи, реакции, гледни точки, скандали, анализи на специалисти.
"По подобен начин ще бъде отразена и зимната олимпиада в Солт Лейк Сити другия месец, тъй като и в САЩ състезанията ще са в подобен часови пояс. Това ще бъде нашата генерална репетиция за световното", твърди Манченко.
|
|