:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,217
Активни 640
Страници 13,147
За един ден 1,302,066
Предизвикано

За моралната страна на фиктивния кредит

От няколко дни в публичното пространство се лансира понятието "фиктивен кредит". То се роди от стремежа на кредитните институции максимално да се възползват от времето преди да влязат в сила новите регулации на банковия надзор. За да си осигурят по-висока кредитна база в края на март, някои от тях са раздавали заеми на 30-31 март, които после на 4-5 април са били "погасявани" от т.нар. кредитополучатели.

Схемата (а и други подобни стъпки)



разбуни духовете в професионалните среди.



Най-малкото защото хвърли сянка върху банковата етика и по-консервативните институции. Сега на ход са БНБ и Асоциацията на търговските банки (АТБ), които ще решават как да "накажат" провинилите се. Санкции вероятно ще има. Те ще се наложат тихо, за да не се стреснат клиентите. Защото всички знаят, а някои и помнят, че банка и муха се убиват с вестник.

Обективно погледнато, и двете страни имат своите аргументи в спора "за" или "против" бесните кредити.

Търговските банки имаха повече от месец, за да се адаптират към новите мерки на БНБ за обуздаване на кредитния ръст. Целта им е проста и логична - те търсят по-високата печалба, а и повечето от тях са собственост на чужди финансови групи, за които регионът е основен източник на доход. Затова реакцията им не закъсня. Много от тях се втурнаха в яростна надпревара за привличане на повече клиенти, примамвайки ги с атрактивни условия по заемите. Та кой не би искал да получи кредит при лихва, почти равна на тази по депозитите?

Въпросът е доколко този ход бе полезен за здравето на финансовите институции - все пак свиването на разликата между лихвата по кредитите и депозитите означава по-малък доход за банките и оттам по-ниска печалба. В краткосрочен план може да се спечели от оборота - т.е., отпускат се повече кредити с по-ниска печалба. В дългосрочна перспектива обаче нещата стоят по-различно, тъй като неизвестността е по-голяма. Заслепени от атрактивните условия и от желанието си за по-висок жизнен стандарт,



много хора тръгнаха "на сляпо" към банките



- без да преценят реално финансовите си възможности за погасяване на желаните кредити. Ситуацията много напомня казаното от Оскар Уайлд: "Най-лесният начин да устоиш на изкушението е да му се отдадеш".

Аргументите на БНБ и АТБ в конфликта също са ясни. Централната банка трябва да гарантира стабилността на банковия сектор, така че да нараства доверието на клиентите към него. Асоциацията защитава банковите интереси и следи за спазването на неписания морален кодекс в сектора. А фактът, че на извънредно заседание ще обсъди поведението на "прегрешилите" банки, е повече от красноречив. Отделен въпрос е доколко "виновниците" ще се впечатлят от някакви порицания и наказания. И дали няма пак да прибягнат до удари под кръста при друг удобен случай.
8
1428
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
13 Април 2005 01:40
"Целта им е проста и логична - те търсят по-високата печалба, а и повечето от тях са собственост на чужди финансови групи, за които регионът е основен източник на доход"
.............................
NO COMMENT ...
13 Април 2005 07:35
Банкер и морал - ха-ха-ха ! Само юристите превъзхождат банкерите в дисциплината " майна ви на всички-важно е аз да съм добре !"
13 Април 2005 09:17
Бизнесът си е бизнес - гони се печалбата и винаги се намират вратички!
За мен проблемите са следните:
1/ БНБ налага мерките с много голямо закъснение - затова и толкова месеци имаше промоции за кредити с ниска лихава - за първата година
2/ Растежът им наистина е висок, ама пък тръгнахме от много ниска база - дали трябваше да се ограничава?
3/ Административното ограничаване винаги води до обратен ефект - не беше ли по-лесно просто да принудят банките да провизират тези кредити с по-висок процент - дори 100 - това ги оскъпява, но пък се заобикаля по-трудно?
***
и накрая искам да попитам - АКО има риск, който да ТРЯБВА да се ограничи - ЗАЩО се вдигна размерът на гарантираните влогове?
...аман от сляпо следване на 'експерти' - в случая на МВФ...
13 Април 2005 09:26
Просто не разбирам защо са сега тия мерки??? Не са ли закъснели, а? Злото вече е сторено...
Иначе МВФ казва, ние изпълняваме...
13 Април 2005 11:43
То пък едно кредитно дело в БГ-то - ум да ти зайде.
13 Април 2005 12:54
ееееех негри, негрииии ....
13 Април 2005 13:51
Сметката е проста - на Запад е масова практика да се живее на кредит. Там цял живот изплащаш къща, кола, яхта и т.н. Това е и средство за контрол - който не слушка и остава на улицата. При нас обаче повечето хора имат собственост, но нямат пари в брой. И ето ти чудна услуга - ипотечни заеми, кредити с изгодни лихви. Народа тегли, но после надява хомота. И се започва едно безкрайно изпращане, а който не може - ако е ипотека, се сещате, ако не агенцията по вземанията влиза в действие. И в крайна сметка рисковете за банките не са големи, а печалбите са значителни. Това е поредната крачка към обирането на българина, както в началото ликвидираха влоговете на хората с фалиралите масово банки и пирамидите. Сега си имаме здравна и пенсионна реформа, приватизация и кредити. Все неща, които под една или друга форма ни бъркат в джоба, а ползата от тях е силно съмнителна. Банки, застрахователи - хора, които нищо не произвеждат, но винаги са на печалба - сами се сетете за чия сметка.
13 Април 2005 15:55
БНБ обяви доста рано и предварително като акция Комар, че след 1 април ще налага ограничения спрямо кредитната база, а сега се сърди, че са я преметнали
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД