Търсих - и намерих - три хубави новини (лошите сами ще ни намерят).
1. Умря Сол Белоу. В това няма нищо хубаво, но е хубаво, че имаше един толкова добър еврейско-американски писател и че в България ние го превеждахме и го издавахме в тиражи, които го смайваха. И го продавахме под тезгяха, ако знаете какво означава това, а ако не знаете, няма смисъл да ви обяснявам.
2. Онзи ден американците осъдиха на 9 години един спамаджия - компютърен натрапник, задръстващ инфомагистралата със spam (размножени е-мейли). Наричам електронния боклук спам; само французите, които от 1635 си имат Академи франсез да пази чистотата на езика им, се опитаха да заменят spam с arrosage, bug с bogue, e-mail с la messagerie или le courriel. Има ли смисъл в тези опити, не зная. Зная само, че осъждането на спамаджия е добра новина, защото е осъждане на простотията. Ако в България съдехме за простотия, ехеее...
3. Браво, брависимо и на британците, които анкетираха кой какво е гледал по телевизията: погребението на папата или сватбата на принц Чарлз. Те търсеха отговора на съдбовен въпрос: Дали Рим ще надживее наследството на Реформацията.
Както си спомняте, крал Хенри скъсал с Рим, оглавил англиканската църква и обезглавил Томас Мор. Конфискувал църковните имоти; владетелите в половин Европа започнали и те да си ги приватизират. Половин Европа престанала да купува индулгенции. Все едно половината свят да престане да купува Microsoft. Което Пекин и Делхи онзи ден май се зарекоха да постигнат. Преди тях Франция оспори Google, понеже подреждането по популярност е антикултура.
Папата поляк катализира политически процес, континентален като Реформацията. Но католицизмът да надживее наследството на Реформацията означава той да надживее куп неща - от протестантската етика до холивудската естетика. През "бурните двайсет" (The Roaring Twenties) възванието на ротарианците в САЩ било: Христос е най-великият бизнесмен, той основа компания, която съществува вече 1920 години!
Било 1516, когато Томас Мор написал своята "Утопия" за идеално устроената държава. В неговата къща Еразъм написал "Възхвала на глупостта". Сега "Еразъм" е програма за висшето образование в ЕС. Българските момичета и момчета, за които тя е недостъпна, да не се отчайват. На Еразъм също му затръшвали вратите, понеже бил бос езиково и не помнел дати, дори на знаел в коя година е роден. Но после превел Новия завет от гръцки на латински.
Еразъм да ни е на помощ! На Томас Мор, авторът на "Утопия" не разчитайте. Той няма да помогне на повярвалите в демократичната утопия. През 1935 той бе провъзгласен за патрон на политиците от онзи папа, който си мълчеше за еврейските погроми.
Около смъртта на папата поляк светът папяса (Superman, Batman, Popeman). Жажда за контрапункт на лошите новини? Тъкмо научих за оскверняване на турски гробища в България. Мислех си, че сме над простотиите на шовинизма, антисемитизма и расизма. Та ние се шегувахме с тях. Бойко Станкушев казваше: "Джимо, да знаеш, че Вежди ми е частният турчин" и Вежди не му обръщаше внимание. На Чък и Джеф им казвах: "Видяхте ли, че плувам по-добре от вас, черните", а те се смееха: "Ти си по-близо до маймуните, виж си косматите гърди". В Радиото правехме запис с Ивац (Иво Гарвалов) и Шами (Барух Шамлиев) и Шами кихна, после пак развали записа, после пак и тонрежисьорът се разлюти: "Шами, стегни се! Интелигентен човек си, евреин!", а Шами, флегматично: "Ми к'вато ви държавата, такива ви и евреите."
Дори думи като дипломат и интелектуалец ни разсмиваха. В БТА Любо Стоилов казваше: "Бого ела, седни при нас, нищо че си дипломат. Ние с Джимо не снобеем." В телевизията Христо Чилингиров влизаше в монтажа и поздравяваше: "Здравейте творци, здравейте интелектуалци!"
Още ми става смешно, като прочета "Интелектуалци призовават за... "
А още по-смешно ми става, като чуя, че влизаме в ЕС. Предупреждавах, че за България да влезе в НАТО е лошо, а да влезе в ЕС е хубаво, но няма да стане понеже, когато влезе, ЕС няма да е същият. Маргарет Тачър не се уморяваше да казва I want my money back (искам си парите). Сега го казват и другите, които внасят в ЕС повече, отколкото получават. Председателят на Еврокомисията, португалецът Баросу призна, че ако се снижи вноската, ЕС ще зачеркне одобрени политики (без тях ЕС няма да е същият). Немски депутати се възмутиха, че Еврокомията не им казала, че присъединяването на Румъния и България ще струва 44,3 млрд. евро.
Да, светът папясваше. Но си оставаше на принципа: Ако имаш две ризи, продай едната на ближния. Той, няма пари да я купи, затова го кредитираш. Като ти върне парите, с тях си купуваш нова риза и пак ти стават две. С лихвите по заема - още една и имаш три ризи.
|
|