"България направи едно брилянтно нещо и това беше въвеждането на валутния борд, но останалата част от реформата не върви в правилната посока", каза вчера Стив Ханке пред БТА.
Съветникът на президента Стоянов и баща на валутния борд беше на кратко посещение през уикенда у нас. Според него проблемите по отношение на преките инвестиции продължават да стоят. "Когато чужденецът инвестира в облигации, каквито са брейдитата, всичко е чисто: няма корупция и няма проблеми. При преките инвестиции обаче взимаш парите, донасяш ги в България, купуваш завод или друга собственост и се въвличаш във всички проблеми, произтичащи от нормативната уредба или от това, че не са извършени реформите. Затова и не идват преки инвестиции," отбеляза Ханке.
Корупцията гони преките инвеститори и държи хората в мизерия, смята щатският професор. За да се елиминира тя, приватизацията трябва да бъде на 100 процента и да изключи държавната намеса в частния сектор, каза още професорът по приложна икономика.
България, благодарение на кризата в Косово и интереса към Балканите, има добра позиция пред портфейлните инвеститори, смята проф. Ханке. За това допринася отличната репутация на капиталовите пазари, постигната с валутния борд. Така той отговори на подхвърляните идеи за промяна на борда поради изчерпване.
Когато имаме борд, икономиката е на автопилот и правителството може да влияе върху икономическия растеж единствено с дългосрочни мерки, сред които и намаляване на данъците, отбеляза професорът.
Помолен да коментира страховете от силния долар, той припомни, че преди две години неговият съвет беше да се вържем за долара - "най-добрата валута в света".
"Моето предложение беше за долара по икономически причини. Но беше взето политическо решение", отбеляза Ханке. Доларът е силен и ще остане силен, смята професорът. По думите му еврото е синтетична валута, който ще върви надолу.
|
|