След като Симеон Сакскобургготски обяви водачите на листи, в депутатските среди на НДСВ започна ожесточена битка за следващите избираеми места. Някои от кандидатите извадили неочакван аргумент - аристократичен, за да успеят да влязат на по-челни места.
Ирена Варадинова, например, която водеше в Разград на миналите избори, сега се бори за второто място след Меглена Кунева в Русе. Доводът й - винаги е била от русенската аристокрация. Според нейни колеги обаче Варадинова е изчислила, че шансът й да попадне в следващия парламент при лошия рейтинг на строителния министър Валентин Церовски, поставен от царя за водач в Разград, е минимален.
Аристократичен аргумент изтъкнала и Анелия Атанасова в борбата си за второ място във варненската листа. Тя шумно отбелязвала, че царица Маргарита й е приятелка и че сред предците й има царски генерали. Неин конкурент за второто място в листата е Борислав Ралчев, който пък има подкрепата на колегите си юристи в ръководството.
Люта битка тече и за избираемите места в Пловдив. Под тепетата мандатите са много, а за водачи в двата района там Симеон сложи едни от най-популярните си лица - Милен Велчев и Бойко Борисов. Най-активни в надпреварата за второ място са шефът на вътрешната комисия Владимир Дончев, Нина Радева, която не успя да стане кмет на града, и ген. Нонка Матова, претендираща, че е най-популярна сред съгражданите си.
Най-вероятно подгласник на ген. Борисов в Благоевград ще е Станимир Илчев. Към мястото обаче има претенции и Снежана Гроздилова, която на предните избори водеше листата. Антония Първанова пък ще е втора в Добрич. Това ще е компенсация за водачеството й в Кърджали, където няма шанс. Според депутати Първанова е пратена там с мисията поне да обозначи НДСВ, тъй като е борбена натура. На местните избори тя успя да се пребори кметът в Добрич да е от жълтата партия.
Подобен бил замисълът с изпращането на Валентин Церовски и Тошо Пейков за водачи - съответно в Разград и Добрич. Те трябвало поне да маркират присъствието на управляващите в надпреварата, макар че нямат особени шансове за успех. И на двете места БСП и ДПС са с най-силни позиции. Пейков най-вероятно също ще бъде компенсиран с избираемо място в друг район.
Зам.-шефът на НС Камелия Касабова се кани да заеме втора позиция в 25-и район - София след Огнян Герджиков.
Окончателното решение за избираемите места в листите обаче ще вземе Симеон и то в последния момент, за да няма време за реакции на обидени.
Коалиционни----
Междувременно стана ясно, че ДПС и Новото време се готвят да се явят с общи листи на изборите, но не смятат непременно да останат заедно след вота. Това обясни пред Нова телевизия Борислав Цеков. Според лидера на депутатите-нововремци Ахмед Доган е вероятен коалиционен партньор на социалистите и тогава НДСВ ще остане встрани от властта. Нито НДСВ, нито ДПС са заявили официално, че няма да влязат в едно правителство със социалистите, подчерта Цеков. Мандатоносителката Весела Драганова пък обясни, че трите партии от Либералния алианс трябва да се явят поотделно, защото част от електората на НДСВ не одобрявал Новото време и ДПС.
Службите крият досието на Симеон
В разработката на царя имало неудобни факти
[ 2005-04-14 ] Фани Чоджумова
Оперативната разработка под кодовото наименование "Паразити" за Симеон Сакскобургготски и цялото му семейство се пази в Националната разузнавателна служба (НРС), разкри вчера бившят шеф на Комисията по досиетата Методи Андреев. Ако иска да се отворят досиетата, Симеон трябва да разсекрети първо своето и да огласи това, което пише в него, каза Андреев. Ако тази разработка бъде отворена, няма да бъде много удобно за премиера, коментира пред БиТиВи бившият главен секретар на МВР Цвятко Цветков.
Според бившия шеф на архивите в МВР Серафим Стойков Симеон е получил частта от досието "Паразити", която е била водена до 1965 г. Това досие обаче не съдържало нищо друго освен записки на агент на ДС, който придружавал царя до екзотична страна. Много по-важна е разработката, която продължава след 1965 г., твърди Андреев.
В тази разработка има някои неща, в това число и писмо на български емигранти от Съединените щати до царя, които не го представят в най-добра светлина, каза Цветков. Който прочете това писмо, ще разбере за какво става въпрос, каза за "Новинар" Цветков. Той потвърди, че разработка "Паразити" за Симеон и обкръжението му се пази в НРС. Според Цветков в досието се съдържали още доста компрометиращи царя документи.
"През 2001 г., когато бяхме поканени с Весела Драганова в комисията "Андреев", самият господин Андреев, ни увери, че срещу премиера няма нищо, и ме помоли да му съобщя, че той може да се запознае с всичко, което е събирано за него от Държавна сигурност", разказа пред БиТиВи Тошо Пейков. Никога не съм твърдял, че досието на Симеон е чисто, отрече Андреев. Царят нито веднъж не е поискал да види разработката, само изпратил адвоката си Асен Ошанов, за да я получи, но тя била в НРС. Андреев си спомни, че при среща на комисията с министър-председателя му подарили архивна снимка, която да го подсети, че има досие. Царят обаче не реагирал. Според Андреев бившият шеф на разузнаването Димо Гяуров е човекът, който много внимателно криел досието "Паразити", затова получил място на посланик в Унгария.
За досието на Симеон се чу именно през 2003 г., когато бе уволнен Димо Гяуров и се очакваше след промени в закона за отбраната на поста му да бъде назначен бившият шеф на разузнаването ген. Бриго Аспарухов. Месеци по-късно Аспарухов напусна парламента и премиерът искаше да го назначи за съветник, който да отговаря за всички специални служби. След няколко протестни ноти от натовските партньори генералът сам се отказа от длъжността. По същото време от прокуратурата изчезна делото срещу Бриго за унищожаването на кадровото досие на банкера Атанас Тилев.