Либия ще наложи търговско ембарго на България, защото българското правителство е лансирало кампания, която цели да навреди на имиджа на Либия. Това твърди неназован либийски правителствен представител, цитиран от в. "Гардиън". Изданието посочва, че либийският представител е отказал да даде повече обяснения.
За намерението на Триполи да въведе търговско ембарго срещу България, тъй като страната ни отказва да признае вина за заразяването на над 400 либийски деца със СПИН в болницата в Бенгази, първа съобщи завчера агенция Ройтерс. Франс прес потвърди, като неин източник добави, че вече подписаните договори остават валидни, но Либия няма да даде съгласието си за нови проекти на български фирми, които работят на нейна територия в петролния сектор, здравеопазването и строителството.
Публикацията на "Гардиън" идва ден след като български вестници съобщиха, че според либийски опозиционери епидемията от СПИН е била причинена от либийски офицери от службите за сигурност, свързани с Муамар Кадафи. Тези обвинения бяха публикувани в либийски опозиционен сайт на арабски език, списван в Лондон. Адвокат на българските медицински сестри оцени тези твърдения като "добра новина".
Вчера сутринта българският посланик в Триполи Здравко Велев връчи нота в либийското външно министерство за получаване на повече информация по случая с разпространеното от агенция Ройтерс намерение за ембарго. Посланик Велев обаче така и не беше приет от либийските власти. Той очаква възможност за среща, но тъй като до момента такава няма, страната ни не разполага нито с официална, нито с неофициална информация по случая, каза вчера зам. външният министър Гергана Грънчарова.
Междувременно министърът на икономиката Милко Ковачев съобщи, че подготвя среща в края на месеца с либийския министър на петролната индустрия и с ръководителя на Националната петролна корпорация на Либия. Подготвя се и заседание на смесената българо-либийска икономическа комисия, но датата за провеждането му не е уточнена, допълни министърът.
Няма официално съобщение от Либия за налагането на търговско ембарго срещу България, каза Ковачев. "Явно е, че отношенията ни са сложни. Искам да подчертая, че е цитиран анонимен източник и обществото и институциите не трябва да му обръщат толкова внимание", добави той. Икономическата активност между България и Либия е много ниска и заради това трябва да се потърси начин за повишаване на стокообмена между двете държави, каза Ковачев. По данни на НСИ през миналата година износът за Либия е в размер на 10 млн. лв., а вносът - едва 173 000 лв.
Коментар - на 11 -а стр.
|
|