Редактирано от - bot на 14/4/2005 г/ 11:44:14
|
|
Общо | 441,323,032 |
Активни | 100 |
Страници | 6,981 |
За един ден | 1,302,066 |
България и Австрия ще си връщат здравните разходи
Вече ще се възстановяват разходите на българи, в случай че им се е наложило лечение в Австрия, докато са пребивавали там. Условието е редовно да са внасяни здравни вноски в България. Право на възстановяване на разходите за здравни грижи ще имат и австрийците у нас. Това предвижда Спогодба за социална сигурност между България и Австрия. Социалният министър Христина Христова и австрийският й колега Урсула Хаубнер ще подпишат документа днес. Спогодбата е първата за социалната сигурност, разработена изцяло на основата на правото на ЕС. Тя е съобразена с европейските системи за социално осигуряване. Страната ни има подписани и завършени на експертно равнище двустранни договори за социално осигуряване и с други страни-членки на ЕС - Люксембург, Белгия, Полша и Унгария.
|
14 Април 2005 08:58
Как може да са такива бунаци тези, които са подписали такова нещо! За тази цел има застраховки, осигурителни вноски на място и др. подобни.
Разликата в цените на здравното обслужване в случая ще помага за изпомпване единствено на българският бюджет и от друга страна изплащане на фиктивни разходи тук и там в джобовете на посветени. |
14 Април 2005 11:58
дали някой може да осветли още малко този въпрос. не мисля че ще е направена толкова плитко далаверата.
|
14 Април 2005 14:05
Скоро се върнах от Австрия, където бях на гости. Там, ако си здравно осигурен, не плащаш за прегледи, не плащаш за лекарства, не плащаш, ако си лежащо болен в къщи, за памперси, за болнично легло. Не само, че не плащаш, но здравната им каса отпуска и помощ на семейството, за да могат да наемат медицински сестри, които да се грижат за тях. Ей богу, това го видях с очите си. Далече са пред нас на светлинни години. Затова не ми е ясно как ще си връщаме разходите. Че то е като да смениш кон за кокошка.
|
14 Април 2005 19:59
Вземаики предвид наплива на австриици тарсещи медицинаска помощ в БГ-то, да се разбира, че БГ ще враща на Австрия.
|
14 Април 2005 22:14
Всеки който работи легално в Австрия плаща задължителна застраховка и е медицински застрахован. Семейството му също, независимо дали съпругата (съпругът ) работят. ( Застраховката е около 200- 300 ? месечно ). Безработните, Студентите и политическите емигранти също са застраховани.
За лекарски преглед, застрахованите не плащат. За престой в болницата се плаща малка сума - само храната но за не повече от 25 дена на година. За лекарствата се плаща по около 5 ? на опаковка. ( Иначе на частно опаковка антибиотик струва поне 20- 30 ? ). Хората с ниски доходи ( до 1 100 ? на тричленно семейство ) не плащат нищо. Това е РАЗУМЕН социализъм ( социална държава ). Детските надбавки в Австрия са - 180 ? месечно. Не е никак лошо. Ако детето се учи добре и стане студент, мисля че може да получава да 28 годишна възраст детски надбавки. Разбира се, ако деца студенти се оженят и имат дете те и тримата - мама, тати и бебето получават " детски надбавки". |
14 Април 2005 22:16
А сега за цената, която плащат незастрахованите - главно чужденците. Преглед на лекар е поне 40 ?. Рентгенови снимки - до 3 броя са 70 ?. Всяка манипулация се плаща отделно ( бецален ) и е най- малко 40 ? ( например да ти направят ЕКГ, инжекцийка и т. н. ).
Ако има нужда от линейка ( те са доста голкеми - като бус ) в града да те закара до близката болница - поне 300 до 600 ?. Например станало ти е лошо или е станала автокатастрофа, без линейка не може. ( Не го поелавам на никого ) Ако си на ски в Алпите и си счупиш кракът - няма страшно- ще те вземат с хеликоптер. Колко струва хеликоптерът не знам, но предполагам, че не е ефтино. В главната болница на Виена си имат свои хеликоптери и съответна площадка. А сега престоя в болницата. Виенската Градска Болница е една от най- големите в света - две кули с по около 25 етажа и други постройки. Един ден престой излиза доста над 1 000 ( хиляда ) евро, малко по- малко от 2 000. Това е само престоя. Всички манипулации и операции се заплащат отделно. Превеждал съм на приятелски начала на наши хора дошли да се лекуват. Лекарите често ги вземат по милост, вписват разходите, макар да знаят, че никога няма да получат тия пари от бедните хорица и им дават по някое лекарство. По принцип не ги приемат за сериозно лечение. Здравната система на Австрия също изпитва трудности. Те са свикнали на високия стандарт, и не искат той да спада, нито пък да плащат по- високи данъци. Предполагам, мъчат се да избият положението чрез високите цени за богатите чужденци. Дано нашите не са се набутали, да плащат разходите за нелегалните ни емигранти, които от десетилетия се подвизават на запад. Ако това стане, ще ни излезе много скъпо на здравната каса. Австрийците вписват всеки Aneja е напълно прав. Всеки трябва да идва със застраховка, иначе ще има жестоко плащане. И ако преди нелегалния емигрант просто го изгонваха, понеже знаеха, че той няма тия средства, то сега може би ще плаща България (или здравната каса). Мисля, че за това Австрия ни е натиснала да подпишем. Ние уж сме най- интелигентната нация след евреите, ама като стане дума за пари западняците са страшно хитри. |