ВИЗИТКА
Стоян Янев е главен архитект на София от 1996 г. Завършил е през 1969 г ВИАС. Специализирал е през 1972 г. в Италия реставрация. Работил е 10 г. в Националния институт за паметниците на културата. Бил е 4 г. съветник в строителното министерство в Етиопия. Женен е. Има 3 деца.
------------------------
- Г-н Янев, кога очаквате да бъде приет общият градоустройствен план на София и изобщо има ли забавяне по неговото изготвяне?
- Общият градоустройствен план започва да се изготвя през 1998 г. През 1999 г. беше приет първият етап, в който се намират предварителните предпроектни проучвания, с което се прие и даде старт на разработването му, а това е именно прогнозата за социално-икономическото и пространственото развитие. На практика с този етап, ако бъде одобрен от столичния общински съвет, завършва аналитичната част от плана. Сега започваме работа по същинския план чрез два конкурса. Единият носи условното наименование "София и европейската интеграция". Той ще бъде обявен най-късно до началото на юни и до края на годината трябва да се разработи конкурс със задача да даде предложения за развитие на София от гледна точка на нейните регионални - европейски и балкански контакти.
Втората програма е "София - универсалната жизнена среда". Тя ще вземе под внимание развитието на града от гледна точка на по-големите процеси, които протичат в Европа и на Балканите и в непосредствената близост на града до другите градове. Докато другата ще бъде програма, свързана с конкретното направление на територията в самия град. Това са структурообразуващи програми, третиращи всички градски системи. Сред тях са обитаването, заетостта, индустрията, производството, инфраструктурата, култура и др.
- Конкректно кога може да бъде завършен и приет този план?
- По програма проектът трябва да завърши през 2001 г. и да бъде подложен на обществено обсъждане и да бъде приет от Народното събрание. Самият градоустройствен план трябва да стане закон. Така е по досегашната практика. Това е законът за изменение и допълнение на закона за разработване и прилагане на общия градоустройствен план на София. Той действа и в момента, а е приет през 1961 г.
- Какво ще разберат столичани от приемането на тази нова законова уредба?
- Приемането на един такъв план не е едно оперативно действие, а е един документ, който политически управлява града. Неговата валидност е от порядъка на 20-25 години. Поне такава е европейската практика. Това е една разработка, която дава политическите инструменти за овладяването на територията за дълго време.
- Това означава ли, че в него ще бъде конкретно оказано накъде и колко ще може да расте градът?
- Да. Това са основните неща, които ще бъдат засегнати в този план.
-----------------
Основното, което ще интересува хората, е функционалното използване на територията. Както и определяне на строителните граници на града. Така че градоустройственият план, следвайки го, независимо коя власт идва на управление, да знае по какъв начин да следва една политика във всяка област на живота на града. В това число влиза и решаването на проблема с отоплението, тъй като до момента политиката беше провеждана десетилетия с така нареченото централно отопление, което не е достатъчно ефикасно. Неслучайно има тези проблеми с цени и т.н. В переспектива градът трябва да се отоплява по друг начин - малки отоплителни централи, които да се захранват с електричество.
------------------
- Имате ли идея какво се прави или какво ще се прави с междублоковите пространства?
- Ако говорите за комплексите, то това не е тема на общия градоустройствен план. По принцип там те ще се защитават, но това е едно паралелно включване, което в момента се прави.
--------------------
В момента ние насърчаваме и финансираме планове, които включват парцелирането на малки части или цели райони в комплеските. В момента междублоковите пространства и земята под блоковете в комплексите се води по нормативни документи като обществено жилищно строителство. Ако ние имаме регулационни парцели, които да влизат в тях, нормативите стават различни. Струва ми се, че това е един добър начин, за да могат да решат дори въпроса с паркирането и охраняването на собствените автомобили. Възможности в това отношение има, но досега нормативно не е решен принципът, тъй като имаше едно предложение до Министерството на регионалното развитие за безвъздмезно предоставяне на земята на собствениците, тъй като те имат само отстъпено право на строеж. То обаче въобще не бе разглеждано и впоследствие няма и документи за него. В момента имаме поне 10 искания от блокове, предимно в кв. "Младост", които искат оформяне на парцела и изкупуване на земята. Този проблем, според мен, е разрешим и когато собствениците не искат да изкупят земята, тя ще стане собственост на общината.
---------------------
- Ако хората искат да купят земята под блока, тя на пазарни цени ли ще е?
- Предполагам, че не. Все още не е ясен механизмът. Но със сигурност хората един път са си платили правото на строеж, което е доста сериозна сума, и би трябвало да бъдат на изключително преференциални цени. Според мен това трябва да бъде решено с нормативен документ на Министерски съвет или на Министерство на регионалното развитие.
-------------------
Най-малко решаването на това нещо ще доведе и до решаването на проблема с гаражните клетки. Ако си притежавате двора и сте си сложили ограда, няма никакъв проблем да наредите временните гаражи, без да пречите на съседния блок. Това вече ще бъде един двор и вие ще можете да си го подреждате, както си искате.
--------------------
- Няма ли да се получи грозна гледка, ако всеки блок си вдигне около него ограда?
- Тези неща, за които говоря, е ясно, че не може да се приложат навсякъде. Първо със сигурност няма да се изяде обществената зеленина. Обществените градини и площадки в междукварталните пространства ще се запазят за достъп. Това трябва да се направи по един разумен начин, за да има баланс в интересите.
- Много ли частични изменения правите в плана и защо?
- Мога да ви кажа за 1998 г., тъй като за 1999 г. все още нямаме статистика. Тогава сме направили над 800 частични изменения. Това означава, че през един работен ден се правят поне три. 99% от случаите, когато се правят частични изменения, то те са по настояване на собствениците. Най-често се иска разрешение за дострояване на етажи на къщи.
- С въвеждането на градоустроиствения план тези разрешения дали ще намалеят?
- Разликата на нивото, което третира общият градоустройствен план, и частичните изменения, които са в застроителните планове, е голяма. Градоустройственият план изобщо не третира тези частични изменения.
------------------------
По сегашния сме направили за 8 години едва 2-3. Едно от които беше в местността "Погребите" за кортовете на Юлия Берберян. Там цялата територия беше определена за високоетажно строителство, а ние направихме изменението да се запази паркът. Записано е "озеленяване и спорт".
---------------------------
- В обществото битува мнението, че вашият бранш и вашите подчинени са страшно подкупни и не можеш да мръднеш дори една керемида, ака не бутнеш подкуп?
- Фактът ме притеснява естествено, но до сега съм имал 3 случая, в които писмено са обвинени мой служители и те веднага са били уволнени. Това да витае е едно, а друго е човекът да има смелостта поне писмено да заяви кой му иска пари. Аз смятам, че в нашите структури няма никакви пречки и не се бавят разрешения, за това не може да се каже, че хората сами предлагат пари, за да могат да минат по-бързо техните преписки. Това, че гражданите работят с колеги, които ги скубят, си е техен личен проблем. Елате сутрин да видите пред сградата с какви коли идват проектантите и да съпоставите работата на нашите служители за 200 лв. на месец. Те не знам какво обещават на клиентите си, но ние не сме хората, които изпълняват техните мечти. Има хора, които искат невъзможни неща.
|
|