Недостатъчните инвестиции в световната енергетика и остаряващите производствени мощности ще доведат до мащабни спирания на електрозахранването, подобни на тези по Източното крайбрежие в САЩ, Италия и Великобритания преди две години. Това пише в доклад на консултантската компания "ПрайсУотърхаус Купърс", цитиран от агенция Блумбърг.
12,7 трилиона долара ще са нужни до 2030 г. на енергийния сектор, за да се отговори на прогнозираното двойно увеличение на потреблението на ток. Тази сума е по-голяма от оценката на Международната агенция за енергия за 10 трилиона долара, необходими за сектора. Европа ще се нуждае от около 1,9 трилиона долара инвестиции към 2030 г., защото преносните системи в някои страни, сред които и Великобритания, са към края на 40-годишния си предел за експлоатация. Инвестициите в алтернативни източници - слънчева енергия и вятърни електроцентрали - няма да осигурят достатъчно енергия, за да заместят тецовете и атомните електроцентрали, пише в доклада. За България делът на възобновяемите източници е под 2 % от общото количество.
Повече придобивания в енергийния сектор ще има в Източна Европа, където компании като германските Е.ОN и RWE и белгийската "Електрабел" засилват позициите си. В момента у нас се продават трите големи теца в Русе, Бобов дол и Варна. Оферти за тях се набират до 27 април. Седем компании остават в надпреварата, след като три - японската "Джей пауър", "Ей И Ес" - САЩ и "Интернешънъл пауър груп" се отказаха. Собственици на електроразпределенията у нас от миналата година са чешката компания ЧЕЗ, австрийската ЕVN и Е.Оn.
|
|