:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,798,113
Активни 194
Страници 30,950
За един ден 1,302,066

62% от българите се страхуват да бранят трудовите си права

Без договор работят нискообразованите, най-младите и възрастните
61,6% от българите сериозно се притесняват, че ще имат проблеми в работата си, ако се оплачат от нарушение на трудовите им права и работодателят им разбере за това. 42 на сто от хората пък са убедени, че направо ще загубят работата си при такава ситуация. Не се притесняват по-малко от една пета от работещите. Това показва национално представително проучване на НЦИОМ от март. В същото време голяма част от българите имат проблем с осигуровките и договорите си.

300 000 души работят без въобще да ги осигуряват, съобщи социалният министър Христина Христова. 14,5% от българите пък дори нямат договор с работодателя. Най-често това са младите, възрастните и нискообразованите. 3,4% от запитаните пък не знаят на какъв договор са. Върху част от заплатата са осигурени 22% от заетите, а почти 2/3 от запитаните спазват закона и внасят за пенсия и за здраве върху цялото си възнаграждение. Осигуровки на база реалната заплата имат близо 90% от работещите в държавния сектор и 41% от частния, сочат още данните.

Работодателите в държавния сектор продължават да се смятат за най-коректни - 46,4 на сто са на това мнение. В частната сфера само една трета от наетите оценяват работодателите си като коректни. Оказва се, че столичаните и хората от етническите малцинства са най-критични към коректността на работодателите.

Инспекцията по труда и социалното министерство трябва да контролират работодателите, смятат повечето запитани. 14 на сто пък мислят, че това трябва да правят самите служители, 12% пък настояват с това да се занимават синдикатите.

Над 3/4 от трудещите се искат държавата да контролира дали работодателите редовно плащат заплати и осигуровки. По-ниско образованите и работещите в малките градове се интересуват основно за редовната заплата, а за по-елитните групи еднакво важни са и осигуровки, и заплати. 64% от запитаните искат работодателите-нарушители да търпят финансови санкции, а 33% предлагат съдебни санкции.



КОНТРОЛ

От вчера на телефонен номер 0 900 32 111 всеки може да подаде сигнал за нарушения, извършени от работодател. Анонимността е гарантирана, обяви социалният министър Христина Христова. Инспектори по труда ще проверяват за подадените сигнали. Всеки вторник лично министърката ще отговаря на обажданията между 11 и 12 часа. Обсъждала се и възможност санкциите срещу некоректни работодатели да се завишат. В момента при първо нарушение глобата е между 250 и 1000 лв., а при повторно - между 500 и 2000 лв.
6
760
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
19 Април 2005 00:26
В началото на 90-те синдикатите не посмяха да влязат на територията на прохождащия частен бизнес. Вече е късно. За какво са им на инспекторите сигнали. Те много добре знаят, кои фирми крият заплати. Например всички, които осигуряват работниците си върху минимални заплати. Но не, те искат сигнали за да оправдават бездействието си.
19 Април 2005 08:27
Писна ми,
какви трудови права, та ние губим от правата си след всяка поправка на Кодекса на труда. Най-силния си ефект промяната след 1989 година имаше върху синдикализма. Вече няма кой да организира работещите за защита на правата им. Ако във Франция се опитат да орежат малко и ги заливат с протести, а при нас даже повечето не научаваме за това, а протести няма кой да организира, няма синдикати, КНСБ и Подкрепа са фиктивни, те не представляват никого. Бе организираност няма трудови права, има ниски доходи, има ниска производителност, има слабо производство, няма кой да купува произведеното, има слаба икономика, има ниска раждаемост, има голяма емиграция, в крайна сметка България я няма.
19 Април 2005 08:56
хайде-е-е-е-е, вече има нов импуслсен телефон.Отсреща ще пъшка и охка Христина Кифлата.Ама како, защо по телефона?? Я иди в Столипиново или Факултето и чуй хората на живо
19 Април 2005 10:20
62.2% от българите знаят, че и да ги изхвърлят от работа, нема да се забележи. плашим се...
19 Април 2005 15:35
Нито синдикатите , нито полицията , нито другите държавни органи имат смелостта да се намесят , да разследват положението в частните фирми и да оправят положението от което потърпевши са всички.По лесно е само да се обещава , нищо да не се върши и всеки сам да се оправя!
19 Април 2005 17:47
Разбира се, Сам, синдикатите могат да се намесват само ако има закони за защита на наемните работници. Иначе, пиши го бегало. И кво се оказва, че тия по върховете са мотивирани повече да пазят сивата икономика, вместо да защитават реалните доходи в бюджета.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД