61,6% от българите сериозно се притесняват, че ще имат проблеми в работата си, ако се оплачат от нарушение на трудовите им права и работодателят им разбере за това. 42 на сто от хората пък са убедени, че направо ще загубят работата си при такава ситуация. Не се притесняват по-малко от една пета от работещите. Това показва национално представително проучване на НЦИОМ от март. В същото време голяма част от българите имат проблем с осигуровките и договорите си.
300 000 души работят без въобще да ги осигуряват, съобщи социалният министър Христина Христова. 14,5% от българите пък дори нямат договор с работодателя. Най-често това са младите, възрастните и нискообразованите. 3,4% от запитаните пък не знаят на какъв договор са. Върху част от заплатата са осигурени 22% от заетите, а почти 2/3 от запитаните спазват закона и внасят за пенсия и за здраве върху цялото си възнаграждение. Осигуровки на база реалната заплата имат близо 90% от работещите в държавния сектор и 41% от частния, сочат още данните.
Работодателите в държавния сектор продължават да се смятат за най-коректни - 46,4 на сто са на това мнение. В частната сфера само една трета от наетите оценяват работодателите си като коректни. Оказва се, че столичаните и хората от етническите малцинства са най-критични към коректността на работодателите.
Инспекцията по труда и социалното министерство трябва да контролират работодателите, смятат повечето запитани. 14 на сто пък мислят, че това трябва да правят самите служители, 12% пък настояват с това да се занимават синдикатите.
Над 3/4 от трудещите се искат държавата да контролира дали работодателите редовно плащат заплати и осигуровки. По-ниско образованите и работещите в малките градове се интересуват основно за редовната заплата, а за по-елитните групи еднакво важни са и осигуровки, и заплати. 64% от запитаните искат работодателите-нарушители да търпят финансови санкции, а 33% предлагат съдебни санкции.
КОНТРОЛ
От вчера на телефонен номер 0 900 32 111 всеки може да подаде сигнал за нарушения, извършени от работодател. Анонимността е гарантирана, обяви социалният министър Христина Христова. Инспектори по труда ще проверяват за подадените сигнали. Всеки вторник лично министърката ще отговаря на обажданията между 11 и 12 часа. Обсъждала се и възможност санкциите срещу некоректни работодатели да се завишат. В момента при първо нарушение глобата е между 250 и 1000 лв., а при повторно - между 500 и 2000 лв.
|
|