Рекламен билборд на кредитни карти, окачен буквално пред входа на Приморско, призовава летовниците да се отдадат на една безгрижна почивка, без да му мислят предварително за пари. Случайно поставено точно пред Приморско или не, това послание може спокойно да се ползва от самия град за собствените му жители. Без да се налага да живеят на кредит, хората от градчето и прилежащите му селца вече години наред не се притесняват за пари в тежките моменти от битието си. В Приморско бе създадена такава система на живот, каквато някога са бленували строителите на светлото комунистическо бъдеще. Безплатно медицинско обслужване; безплатен градски транспорт в рамките на цялата община; учебници за учениците без пари и то години преди за това да се сети предизборно НДСВ; храната в училище - също безплатно... Тези и още други
забравени екстри от комунизма
са факт в Приморско, въпреки че общината няма почти никаква промишленост. Към тези плюсове амбициозната местна власт всяка година добавя още. Последното решение бе от миналия месец - да се създадат стипендии, с които местните младежи да бъдат привлечени обратно в града, след като приключат с висшето си образование. Точно поради тази причина политическите партии отдавна не включват в сметките си Приморско, когато наближат местни избори. Те си знаят, че когото и да кандидатират, победител ще е сегашният кмет Димитър Димитров. През последните 15 години изборите печели само той.
Към всичко това се прибавя и почти пълната липса на безработни (едва 3 % от близо 9500-те жители) и стандарт на живот, който по официални данни е два пъти по-висок от този за останалата част на страната. А и безработните са такива само на книга. Повечето от тях през цялото лято са заети в частния туристически бизнес на роднините си. Парадокс или не, но в община Приморско изпитват сериозен недостиг от работна ръка през летния туристически сезон и се стига да вариант такава да бъде "внесена отвън".
Градоначалникът Димитров разкрива една, но може би най - важната, хитрост в политиката, която провежда. Хватка, благодарение на която общината може да си позволи толкова харчове за социални пера.
Приморско не продава!
До момента няма и милиметър общинска територия, която да е била приватизирана. Градските терени се дават под аренда или се включват в съвместни дружества като апортна вноска, но никога не се продават. Това гарантира постоянен приход на средства. Според общинското ръководство продажбата на терени води наистина до бързо еднократно напълване на хазната и толкова. След това започват безкрайни жалби, обикновено до правителството, че не отпуска субсидии. Точно обратно - в Приморско никога нямат този проблем.
В съвместните дружества общината винаги участва с 51%. Така хем гарантира приходи от наеми за земя или сгради, хем има тежката дума при взимането на решенията в съдружието. Подобни общи фирми са създадени с "Винпром - Търговище" и "Албена инвест", която е собственик на ММЦ - Приморско. С първата фирма вече трета година съвместно се отглеждат винарски сортове лози. С втората бе построено малко летище за чартърни полети.
За каузата са "привлечени" и останалите частници, макар че не всички сред тях приемат социалните идеи на кмета с голяма радост. Преди години градският парламент задължава всички предприемачи, които строят в общината, да плащат
15-процентен данък за благоустрояване
на града. Парите отиват директно за фонтани, градинки, тротоари и асфалт. В закона за местното самоуправление действително има възможност градовете сами да въвеждат допълнителни отчисления от фирмите за нуждата на населеното място, но като че ли само Приморско се е сетило да го направи. Веднага след решението част от бизнесмените завеждат дело срещу кмета, което се точи месеци наред, но в крайна сметка частниците го губят. "Срещнах голям отпор, но всичко приключи и хората вече свикнаха. Сега си плащат каквото трябва, а това е доста добър приход за бюджета ни", обяснява кметът.
Дребните търговци, които нямат възможности за крупни инвестиции, пък се подпомагат. Общината им предоставя безплатно терен или помещение за търговия с уговорката да делят наполовина.
За тази година кметството е заделило достатъчно средства за всичките си 1050 ученици от първи до 12 клас, за да им подсигури безплатен транспорт от дома до школото и топла закуска сутрин. При това храната не е по линия на проекта на социалното министерство за безплатна закуска, рекламиран шумно по медиите в началото на годината. Бюджетът на Приморско
плаща изцяло и детската млечна кухня
за бебетата и малчуганите до 3 години. Преди броени месеци заработи и нова детска градина за 150 деца, която единствена в областта има и работещ плувен басейн. Освен нея, в областта само в Бургас има детска градина с плувен басейн, но той не е виждал вода от падането на комунизма.
Миналата година Приморско си купи три 20-местни автобуса, които да въртят в рамките на общината. Возенето е безплатно, и макар че е аванта за местните жители, през лятото, все така без да плащат, ще го ползват и летовниците. Примерно до село Китен, което е също в рамките на общината. Доста по-големи населени места в страната отдавна отписаха градския си транспорт. Приморско, където такъв не е имало никога, пък включи отделно перо в бюджета си за него, по което ще превежда 82 000 лева годишно. Единственият минус е, че ще бъдат спестени три работни места за контрольорки.
Създаването на градски транспорт се наложи, след като бе построена чисто нова автогара в източната част на градчето. "Жителите ни заслужават да се возят без пари, щом общината може да си го позволи", хвали се кметът Димитров.
Пенсионерите, инвалидите и хронично болните са обхванати от социален патронаж, който също е общински. Всеки ден им доставят безплатна храна по домовете, а ако се налага им помагат и в други грижи. Системата е изградена на няколко етапа. Първоначално е била замислена само за селата в общината, където живеят почти единствено възрастни и самотни хора. Постепенно се пренася и в Приморско.
Всеки месец общината заделя специални средства и за фонд за лечение на тежко болни. Един от последните случаи е със 17 - годишната Туркян Нуриева, на която са отпуснати около 3000 лева за спешна мозъчна операция.
Приморско има две запазени марки, по които няма как да бъде объркано - шарените плочки и палмите. Екзотичните растения са също подарък - общината ги раздава на всички желаещи. Едно семейство може да получи и десет растения, ако гарантира, че ще се грижи добре за тях. Инициативата очевидно е добре приета, защото от три-четири години градчето е потънало в екзотична растителност.
Шарените плочки са местен патент - произвежда ги общинското предприятие за бетонови изделия. Тротоарите на всички населени места в общината са изцяло покрити с тези шарении, които леко наподобяват кич, но пък така е по-весело.
Още едно потвърждение на тезата ми, че кадрите решават всичко.
ЧОВЕЦИ си требват, а не тикви...