:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,805
Активни 406
Страници 26,215
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Спомен за Ивайло Петров

Рядко виждах Ивайло Петров през 90-те, когато той прекарваше по-голямата част от годината в къщичката си край Балчик. През 60-те го виждах всеки ден; тогава той живееше на етажа над нас на ул. "Латинка" и Цариградското шосе. А когато чух, че умрял, спомних си го такъв, какъвто той беше през 40-те, когато още не беше направил име и му викахме Студента.

Студента живееше под наем в дома на оперния баритон Събчо Събев на ул. "Николай Николаевич", където се бяхме преместили през 40-те, след като бомбите ни бяха отнесли апартамента срещу "Попа". После, през 60-те пак бяхме комшии, този път на "Латинка". Затова дълго време Ивайло ми викаше двойния комшия или само Двойния, в което не влагаше нещо лошо; просто ми забравяше името, както аз бях забравял неговото, когато го наричахме Студента.

Слизайки по стълбището на нашия блок на "Латинка", той звънваше и не изчакваше да му отворя, а продължаваше да слиза и, когато надничах от прозореца, той излизаше от входната врата, и ми посочваше небето над хотел "Плиска". Това означаваше, че той ще бъде най-горе, на терасата, и ако реша да намина за едно питие - добре, ако не - много ми здраве. Приискаше ли му се да е сред хора, тръгваше към най-близкото заведение и канеше който е най-близо, а най-близо бях аз, на долния етаж. Вече беше написал "Преди да се родя", още не беше написал "И след това", нито "Хайка за вълци", но никога не казваше какво пише или ще напише. Само питаше без да очаква отговор:

- Ти знаеш ли Библията? Знаеш ли колко е бил стар оня, дето младата жена... познал я бил? Кажи му на тоя да донесе по още едно и да не меша кашуто с тия там... фъстъци и шам-фъстъци.

После, през 90-те, той заживя в скромна къщурка край Балчик и каза: "Обаждай се, когато имаш път; винаги ще ме намериш там, освен през зимата", и аз се обаждах както той ми се бе обаждал - без да го предупредя - но рядко го намирах, а когато го намирах, той вече не ми казваше Двойния и замълчаваше, когато му припомнях за неговата студентска квартира на "Николай Николаевич" през 40-те години.

Тогава бяхме 17-годишни аз и приятелите ми и дъщерята на Събчо Събев, която се казваше Елеонора, но за нас беше Нури. А студентът, който живееше у тях - Ивайло - беше на 26 години и вече плешив. Нури имаше къдрава рижаво-руса грива и ние я дърпахме за косите и тя не се сърдеше, а напротив - казваше: "Опитай се да ми хванеш цялата коса", и ние слагахме ръка на тила й и се опитвахме да сграбчим цялата й коса, а тя казваше: "Чакай, чакай, още има", и замяташе още коса зад тила си и никой нямаше такъв захват, че да улови цялата й коса, и Нури се смееше и беше доволна. Баща й беше пристигнал от римската "Санта Чечилия" и като водещ баритон в софийската опера пееше в "Палячо", "Мадам Бътерфлай", "Бохеми", "Кармен" и "Тоска". Една вечер той се прибра след представление в дома си на "Николай Николаевич" 39 и ни каза "Добър вечер", и Косьо Трашлиев го попита кой е тоя "Николай Николаевич", и Нури запита баща си кой е тоя Николаевич, и той каза, че е имал тежка роля, и да не го занимаваме с глупости. После техният наемател Студента (Ивайло Петров) мина през холчето, миниатюрно като вестибюл, и влезе в стаята си, в която имаше железен пружинен креват и един "виенски" стол пред голата кухненска маса, каквато се полагаше на пострадалите от бомбардировките. Преди да затвори вратата ние го запитахме знае ли кой е тоя Николаевич и Ивайло каза, че знае и затвори вратата. Много се смяхме. Особено Нури. Тя ни обясни, че Ивайло е студент по право и не си вземал изпитите, но много-много не се трогвал; въобразявал си, че ще стане писател, понеже нещо се мотаел в Радиото. Бил на фронта, но с ченгел да му вадиш думите, нищо няма да измъкнеш. "По-тихо, писателят пише", шепнеше тя и ние се кискахме в голото вестибюлче на "Николай Николаевич" 39.

От "Орлов мост" нагоре шосето се казваше "Николай Николаевич" и номер 39, където ставаше всичко това, е малко преди да стигнеш подлеза, който е между БТА и Полиграфическия комбинат. Тоя Николаевич бил велик княз, трети син на император Николай първи. През Руско-турската война (1977-78) бил главнокомандващ Дунавската армия, но слаб пълководец, узнахме после с голям зор от Ивайло.

На Нури престана да й е интересно да я хващаме за косата. Все искаше да я слушаме колко е смешен Ивайло.

Баща й баритонът получи сърдечен разрив и умря на сцената. Майка ми, която се разправяше със сценичните костюми в драмата и операта (и двете бяха в Народния театър, понеже сградата на операта още не беше построена), каза, че няма по-хубава смърт за един артист. После Нури ми довери, че Ивайло Петров й казал същото. И се омъжи за него.
59
3080
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
19 Април 2005 21:38
Имитаторите винаги са скучни!
19 Април 2005 21:40
Хубави спомени за хубави хора.

Редактирано от - Devil на 19/4/2005 г/ 21:41:11

19 Април 2005 22:06
Ха-ха. А пък аз бях на квартира на номер 37, съседната им къща, до подлеза, входа беше от ул. Св. Тертер, и преди сватбата живяхме с Нели нелегално няколко седмици и работехме в цех ширпотреба на печатницата за лятна бригада. Лятото на 1984. Къщата е на покойния арх. Шамарджиев, някога доста известен. Жена му Паула, австрийка, беше още жива, към стогодишна. На номер 39 живееше н.а. Г. Парцалев, често му идваха на гости цели трудови колективи и се снимаха по тротоара на Тертер. На Ракитин пък досами печатницата последните години живееше Мара.
19 Април 2005 22:16
ДОбре де, а как в същност се казваше покойният писател, известен под псевдонима "Ивайло Петров" ?
19 Април 2005 22:18
ногу си тъп да ти се обясни
19 Април 2005 22:20
В спомените са бисерите на Джимо! Копай по често там и заеби днешното и утрешното – за тях ще има кой да си спомня по нататък с умиление. Приятно и човешко връщане във времето! Продължавай Джимо, в спомените нямаш конкуренция. Получавам удоволствие почти като от Хемингуей.
19 Април 2005 22:21
Продан Петров

Редактирано от - Doctora на 19/4/2005 г/ 22:22:50

19 Април 2005 22:46
Като студент не съм живял на квартира, защот бях от София. Имах обаче една съседка-съученичка от гимназията която бях чукал воще от 10-ти клас и идваше и в казрамата за чукане... (разни поколения - разни словореди), от другият /съседен блок в Надежда III -със средно образование, но с баща Магазинер, която ми викаше "студента" и имаше такова дълго бедро, че не можех да стигна до края му с ръка. По лесно беше да и бъркам в пазвата. Черпеше ме постоянно с бира и кебапчета шкембеджииниците, преди любене и също около 8-ми декември... Но се ожених за студентка по Българска Филология -дъщеря на Партиен секретар на Влаково депо, която живееше в Тристаен с мокро помешение в кв. Захарна Фабрика.. Пътувахме безплатно по ЖП-то....
Нещо друго да искате да узнаете?

Редактирано от - Prismexulnik на 19/4/2005 г/ 22:56:35

19 Април 2005 22:46
Да живей Царя!
19 Април 2005 22:53
Долу фалшивия цар!
19 Април 2005 22:54
Горе Долу но СЕГА да живей Царя
19 Април 2005 22:56
Продан Петров Кючуков
Най-големият, според мен, български писател от моето време, че и по-назад.
19 Април 2005 23:02
Хубав, човешки спомен
19 Април 2005 23:16
Много неща се изписаха за Ивайло Петров тия дни, нищо не ме докосна...Плача понякога на филми..рядко на книги...и никога на интернет...
от днес последното се промени...а дори не съм ги познавала тия хора...
Добре че поне имам щастието да чета спомените на Джимо за тях...че имам щастието да чета Джимо изобщо...
Джимо
19 Април 2005 23:24
Забавен е начина, по който Джимо се залепя за Големите, в случая за Ивайло Петров. Вижте, демек, как аз търкам рамо с Големите (rubbing shoulders with the stars). Пия си ракията с Големите, правя си майтап с Големите, изобщо част съм от интимния живот на Гелемите. Кажи-речи съм като Хемингуей (Ernest Hemingway), който коментира интимни подробности от живота на Скот Фитцджералд (Francis Scott Key Fitzgerald). Абе с една дума след като търкам рамо с Големите направете си извода, че.....и аз съм един от тях. That's the message.
19 Април 2005 23:38
ах, да ...плача понякога на интернет...като чета форума...
вижте само как всеки си е направил идеален автопортрет:
Чичо Фичо - ширпотреба от начало до край-макар и в Америка
Присмехулник-как да разбереш, че това тука е френска кухня, като вкуса ти стига до шембе чорба... ах, а за словото ти не ми стигат кърпички: "но с баща Магазинер, която ми викаше "студента" и имаше такова дълго бедро, че не можех да стигна до края му " - бащата се появявал под псевдонима Магазинер и имал дълхо бедро- това е, което се разбира...език свещен на моите деди....
Зевзек- ще ти се на ТЕБ да търкаш дрехи в големите, ама- пусти живот-ето до къде те е докарал...мятай яйца във вентилатора, това ще ти остане...високо е Джимо, до там и погледа ти не стига, примири се...

Наум, Пейчо Пеев
19 Април 2005 23:51
Margaret Thatcher ,
Съдейки по ника ви заключавам, че и вие като Джимо мечтаете да търкате рамо с Големите (защото Margaret Thatcher е от много Големите). Да-а-а, мечти, мечти. Де да не беше тая пуста постредственост (mediocricity)......
20 Април 2005 00:03
Зевзек- не смея да споря със специалисти, особено с опит в дадена област, доверявам ви се и признавам, че по въпроса за посредствеността ме превъжождате многократно...
Но- дерзайте! / както ви е нареди чичко Джержински/- човек е толкова голям , колкото са големи мечтите му...това май пък беше по Ницше, колкото и ЛД-син да си го самопреписва...абе , знам ли, от толкова големи наоколо взех да се обърквам и аз...ммдааа
20 Април 2005 00:08
Към Margaret Tacher : Винаги съм си гледал само личният си интерес. Дядо ми ме възпита така. Тои е бил кръчмар. Комунистите му взели кръчмата ЗА ПОМЕЩЕНИЕ НА КОМСОМОЛА.
А за студент едно време шкембе чорбата беше средство за живот. А сега... е друго... в Холандия..
.Ама нали почнаха да се разказват спомени, та и аз... Каква душевна нищета и мизерия цари в България щом до там са опрели...Тук всеки говори за Банковата си сметка. Новата си кола и новата си триетажна къща... Друг вид "скука"... Еи че е забавно да се върнеш с "машината на времето"(в.Сега) 20-30 години назад....
20 Април 2005 00:11
Margaret Thatcher, дразня се, че пиша бавно, а мисля бързо. Бих искал да е обратното. Често излиза кратък текст, който носи смисъла, чуството, а не подробностите и може да остане неразбран. Д Иванов ми даде ценна подробност за Библията, личеше му на И Петров, че я познава
20 Април 2005 00:32
Просто са интересни спомените ! Не само защото са спомени а защото не са казани !© Е съм сигурен че Джимо точно това прави разказва ни спомените си ( ако не се отплесва по глупости ) и ни взима за малки деца ! Бе нека да ме взима ама да разказва защото рано или късно самите негови деца и внуци ако не са се заинтересували от него ще попаднат без да искат във вестник СЕГА и ще разберат що за баща и дядо са имали ?!?
20 Април 2005 07:10
За Ивайло лека му пръст и вечна му памет. Той си остана, автор на Нонкната любов и проблемите на социализма и селото. Член на РМС, деловодител у Варна, Лауреат на Димитровска награда, "дисидент", при Митеран на кафе и кроасани... Просто "диалектиката на един живот за хората"...А Димитри не се радва много на това отъркване о Ивайло Петров, а у творчеството му хич...Ех Фичо, такъв ширпотребен автопортрет от кой американски вестник го преведе...
20 Април 2005 08:20
Дали ДИ е голям - ами ако съдим по това, че под неговите статии има тълпи от оплювковци, да , голям е.
К'во ме интересува дали бил ченге или не бил.
Могъл човекът - поживял си. Ама помни и разказва хубаво ( в повечето случаи).
Колко народ е ял и иде кифтетата, без да риве, ма като си отвори устата само на чесън лъха.
20 Април 2005 09:28
Зевзек,
20 Април 2005 09:39
Този път Д. Иванов надмина себе си!

Благодаря, че го има.
20 Април 2005 09:48
Нима е важно колко си голям? И кого имитираш? Същественото е в това, което правиш. А Димитри се чете. То е важното тук. Кратък портет от добър рисувач! Те това сбира народа, я.
20 Април 2005 10:06
Присмехулка
Умрях от смях като ти четох автобиографията. Ама то стана на всички ясно защо си намразил БКП и комунистите, щото тъста ти бил партиец.
Може да те понабийвал.
20 Април 2005 10:11
Невероятен спектър на отражение. Както е винаги с такива текстове.
Да, г-н Иванов, вие сте късметлия. Ние четем и се самоопределяме.
20 Април 2005 10:14
А можехме просто да помълчим, не намирате ли ?...
20 Април 2005 10:32
И аз имам въпрос към Димитри, ама този въпрос сигурно ще остане без отговор.........Защо пише писмо от България №1????? Преди пишеше нещо друго което ми напомняше за Химическия факултет на СУ.........
20 Април 2005 10:44
Какво й е на "Нонкината любов"? Като изключим ТКЗС-то и свинефермата това е типична битова история. Откъде авторът да вземе други герои, след като това е била живата действителност? Ако се абстрахираме от термини като "нов социалистически човек" това е историята на една млада жена, която се опълчва срещу патриархалния морал за да защити човешкото си достойнство и правото на лично щастие.
Вярно, това не е най-доброто на Ивайло Петров. Но още тогава (50-те години) изпъква таланта на добрия разказвач. Талант, развил се през годините и превърнал Ивайло Петров в един от най-добрите съвременни автори.
20 Април 2005 11:23
Като изключим ТКЗС-то и свинефермата това е типична битова история.

Не бръчете гнусливо нос, г-жа de Vil, свинефермите и днес присъстват в ежедневието на някои хора.
20 Април 2005 11:24
Впрочем, къде е България N 1 - никак не мога да си го представя, с тия преименувания и удължавания на улиците.
20 Април 2005 11:46
Човешко, (не)твърде човешко...
20 Април 2005 11:46
Геновева: на bgmaps.com излиза, че номера от 1 до 3 са хотел "Хилтън"
20 Април 2005 11:49
България едно е ндк бе сър. Пощенска банка и целото тяло на НДК са на България 1.
За кво питаш?
20 Април 2005 11:51
rubstone: не питам, съре, а отговарям; че е НДК заподозрях, ама ей на - картата така показва...
20 Април 2005 11:53
Корекция, НДК е на площад "България" 1, "Хилтън" е на булевард "България" 1-3. Явно писмото е от виртуален адрес.
20 Април 2005 11:56
Вечна памет на последния класик в нашата литература.
20 Април 2005 12:02
Всичко хубаво в България е вече само спомен.
20 Април 2005 12:11
Жените на писателите. На интиликтуалците изобщо. Често това са жени с талантливи души, но почти винаги са и красавици и то магични. А интиликтуалците са често темерути и почти винаги - маниаци.
Димитри И. пък е медиатор. Между епохи, прослойки, идеологии. На ниво живеене хем.
Усещаш, почти нюхаш атмосферата. Сюжетът като змия се гъне и е опасно хипнотичен. Но шубето от хлъзгавата зверюга пречиства - докато се тя извива, имаш време да отскочиш и да се позвериш на чудо-юдото и на себе.
Мечтая си за още много софийски разкази на ДИ. А по-точно - трябват ми.
20 Април 2005 12:17
Става въпрос за текезесарската свинеферма като елемент от новия бит на насилствено създадения кооператор, а не за свинефермата изобщо...
20 Април 2005 12:38
целото 'биджи' беше голема свинеферма...
20 Април 2005 12:47
Милчо
Истината винаги е в контекста. Това, което изреждаш (а нека всички си признаем, че това е само дребна част от биографията на Продан Нончев) е важно. И не е клепане на паметта на един писател, а само добавяне на значим щрих към нея. Български писател, който да не се е ползвал от "задушаващата" прегръдка на властта през периода 1945-1990 г., не съществува. Дисидентството е умерен прогрес в рамките на закона. И при Радой, и при Радичков. И при Ивайло Петров.
Големият писател Васил Попов дори се самоубива заради невъзможност да осъществи амбицията си да ръководи Съюза на писателите. Става член на БКП-то, ама и това не помага. Левчев вече се настанява на поста.
Ивайло Петров пък не само "консултира" в съответния Съвет за духовно развитие (като новия 15-членен на Чилова), но и ходи по света ("развиващия се", за да просвещава.
20 Април 2005 12:50
А бе Ефтимов вчера го написа: Ивайло Петров не беше мъдрец, бог да го прости! Беше си селяндур от Провадийско и това го видяхме всички в документалния филм на Станимир Трифонов оня ден. "Бог помага", казва мъдрословецът, "ама в кошара не вкарва". Че това си е мисленето на мутрите, бе, православен ли си, не те знам!
20 Април 2005 12:59
Феликс, надявам се псевдонима ти не е от фотоапаратите ФЕД, ако не знаеш питай ще ти кажа, а от детския герой, но това е само щрих, а аз никого не клепам, а споменавам диалектика, кой както иска да го разбира, и Продан Нончев е артист а не писател. Нищо лошо не искам да кажа за Продан Петров Кючуков. Живял както сам разбирал ценностите от живота, но когато пишеш искаш нещо да кажеш, да провокираш нещо, но Ивайло правеше това според ветровите зони на съвремието ни и битността си...
20 Април 2005 13:25
Апропо, Круелла, като махнеш Текезето, остава морето... Ах морето , ах морето, в мен остава...
20 Април 2005 13:34
Както винаги брилянтен стил и интересни спомени.
20 Април 2005 14:30
Благодаря за хубавите спомени!

И малко тао:

In the world of things.
Small things will make you.
Big things will break you.

As in any great path,
It is the small things,
You follow,

And That is the only,
Big thing
You, need to know.

20 Април 2005 14:36
Спомените г-н Иванов са хубаво нещо.Аз помня, когато се роди София в родилното на Толбухин.По някаква случайност, моят племенник и дъщерята на Ивайло Петров са се родили на едно място, по едно и също време.От това не следват- нито изводи, нито размисли."Аз пък си помня нумера на карабината..."
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД