:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,140
Активни 756
Страници 16,043
За един ден 1,302,066
Анализ

Мързеливото лято на една съдебна реформа

И две години няма да стигнат за някаква практическа промяна в правораздаването. Не бива да се заблуждаваме, че ще минем без промени в конституцията
Съдебната реформа - това е примката, която ще стяга гърлото на държавата до 2010 г. Българските граждани от години са заложници на неработещата правораздавателна система. Но колкото повече наближава членството в ЕС, толкова бъдещето на страната става функция на нежеланието на политици и магистрати да реформират системата.

Тази примка на три пъти даже да ни спре въздуха - през ноември, на 1 януари 2007 г. и поне 3 години след това.

Първи е мониторинговият доклад, после е очакваното време, в което България ще стане пълноправен член на ЕС, а след това започва да тече 3-годишният срок на предпазната клауза, която дава възможност да не се признават решенията на българските съдилища в страните-членки.

Европейският съюз очаква от България реформа в правосъдната, правораздавателната и правоохранителните системи за противодействието на организираната престъпност и корупцията.



Специално неосъществената съдебна реформа



в искания от ЕС обем може да се превърне в повод за отлагане на членството на България.

Всички институции знаят, че без кардинални, а не козметични, промени няма да се мине, но си правят оглушки.

Правосъдният министър Антон Станков обяви пред Ройтерс, че "веднага след изборите през юни България трябва да оправи съдебната си система, за да противодейства на бандитите, корупцията и бюрократичните спънки пред бизнеса. В противен случай тя ще се прости с плановете да стане пълноправен член на Европейския съюз през 2007 г."

Станков бе първият, който обяви, че новият български парламент трябва да се прости с лятната си ваканция и да започне да гласува необходимите за реформата в правосъдието законопроекти. От своя страна той обеща, че до 15 май ще има готов проект на изцяло нов Наказателно-процесуален кодекс, т.е. ще има какво да работят и гласуват депутатите.

Веднага след това тезата за горещото депутатско лято застъпи и еврокомисарят по разширяването Оли Рен, като нарече съдебната реформа "приоритет на приоритетите".

Проблемът е, че продължава да не бъде ясно на българска почва какво точно включва общото понятие съдебна реформа. Няма консенсус между заинтересованите страни.

Според едни това е приемане на един нов НПК. Други прибавят и нов Административно-процесуален кодекс (АПК), чийто проект вече бе приет от правителството и бе изпратен за гласуване в парламента. Трети застъпват тезата за необходими задължителни структурни промени. Четвърти ги гарнират и с нуждата от персонални смени. Пети са повече от убедителни в тезата си, че без промени в конституцията няма да се мине и т.н.

Но е ясно, че ЕС иска кардинални изменения и не е склонна на пазарлъци.

Затова и стахановските идеи депутатите да работят през лятото, денонощно, постоянно и ще гласуват веднага НПК, АПК и други подобни придобиват комедиен оттенък. Защото за всеки, който е следил политическия и изборен живот през последните години, е ясно, че след изборите ще започне редене на новия кабинет. Нещата могат да се проточат поне месец. Поне до началото на август темата ще е само една - правителството. После парламентът има да избира комисии, правилник за организации и дейност.

Все пак до септември българският парламент трябва да е предприел поне някакви стъпки ( този път обаче само с някоя обща декларация като при затварянето на глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи" едва ли ще мине).

Защото тогава ще бъде направен мониторингът от европейската комисия за състоянието на българското правораздаване. Резултатите от него ще са ясни в началото на ноември.

Негативните оценки от този доклад буквално ще изпратят България в задънена улица. Колкото и евроексперти, и български чиновници да обясняват, че те няма да са фатални.

Цяло чудо ще е родните депутати



да смогнат да приемат за толкова кратко време





цели два огромни кодекси - НПК и АПК. Отсега е ясно, че следствието и прокуратура изобщо няма да се дадат лесно, имат силни лобита в партиите, които със сигурност ще влязат в следващия парламент.

И второ, дори и да бъдат приети, тяхното действие и влизане в сила със сигурност ще бъде отложено във времето. Както при всеки такъв основополагащ акт.

А при такова бързане кой знае какво ще е качеството.

Няма да успеем да излъжем Евросъюза с поредни козметични промени. Както първо направихме с измененията в конституцията в частта й за съдебната система през 2003 г., с последващите поправки в закона за съдебната власт и впоследствие с промените в НПК през миналата година.

Тук наистина всяка заинтересована институция трябва да си припомни един път стомна за вода, втори път и на третия път...

Именно затова е по-добре навреме да признаем, че е изключено да се успее в толкова кратки срокове и да се постигнат някакви практически резултати.

С какво новите АПК и НПК ще променят следните негативни констатации:

- повсеместното триинстанционно производство, позволяващо проточването на граждански и наказателни дела с години

- усложненото законодателство и процедури, даващи възможност само на точно определен кръг от лица да са "наясно" с материята

- постоянно променящи се закони, в част от които измененията се правят, за да се отворят вратички към заобикалянето им, или за корупционни практики

- законово позволен субективизъм и на дознателите, и на следователите, и на прокурорите, и най-вече на съдиите

- липса дори на опити за уеднаквяване на съдебната практика

- липса на наказани магистрати и дознатели. Има само няколко случая и те още оспорват по съдебен ред отстраняването си. Така се подхранва усещането за безнаказаност

- подготовката на магистратите, както и липса на обучение, след като дадено лице заеме поста

- продължаващо кадрово обезпечаване по неясни критерии и чрез връзки и познанства

- поведението на част от адвокатите, които чрез процедурни трикове позволяват проточването на делата

- проблемна досъдебна фаза - лошо събиране на доказателства, претрупване с дела, слаба разкриваемост

- институционални препирни - между дознатели и прокурори, и между представителите на досъдебната фаза и съдиите

- фактическата неотговорност на цялата магистратска палитра - както по институции, така и по професионален признак - от дознатели до съдии

- липсата на присъди за публично известни представители на организираната престъпност

Няма кодекс или друг нормативен акт, който сам по себе си да прекрати тези негативни тенденции и констатации. Ясно е, че например



бавното правораздаване не е характерно само



за България. Нещо повече. Има страни-членки, в които правораздаването е дори по-бавно отколкото тук. Но това не е успокоително. Защото у нас има куп проблеми, които ги няма в нито една държава от ЕС и с които никой няма да ни допусне безболезнено.

Повече от очевидно е, че без конкретни примери на осъдени босове, на наказани магистрати, без повишаване на общественото доверие и намаляване на усещането за корумпираност, ЕС няма да спре натиска. Както и е сигурно, че няма да ни се размине и без промени в конституцията - и за мястото на прокуратурата и следствието, и за структурирането на Висшия съдебен съвет, и за начина на избиране на главния прокурор и председателите на върховните съдилища.

И колкото по-рано съдебната власт приеме това за неизбежно, толкоз по-добре.

Иначе скорошната щастливо приключила драма с инфарктното гласуване в европарламента ще ни се види като розов сън.
16
1254
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
19 Април 2005 21:44
Няма да успеем да излъжем Евросъюза с поредни козметични промени.
Е нема де, ама то това е и целта-още не е откраднато всичко, няма закъде да бързаме.
19 Април 2005 22:45
Да живей Царя!
20 Април 2005 00:31
*****

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 20/4/2005 г/ 04:44:22

20 Април 2005 03:20
Habemus Papa!
Честито на всички братя католици.

Папа Венедикт е привърженик на традиционнните ценности и противник на абортите и содомията.
20 Април 2005 09:13
В Българската съдебната система се създаде паралелна структура която, селективно избира нарушителите на закона, които да бъдат съдени!
Това не е трудно да се забележи! Нарушители на закона се забелязват на всека крачка в пространството и на всякъв обществен ранг, обаче, до съд и присъда стигат единици!
Ако не се разруши тази паралелна структура, никакви промени на конституцията и законите не биха помогнали на реформата.
Глупости са твърденията, че ако се ликвидира следствието, полицията ще провежда по-добре разследванията, или, че ако прокурорите се подчинят на Министър председателя, ще им се подобри квалификацията! Единственият резултат в двата случая ще по-голяма зависимост на съда от политиците! В момента паралелната структура работи срещу заплащане, а на политиците им се иска, те да не плащат!
20 Април 2005 09:44
Статията е писана от пълен профан, който е виждал съдебна сграда само отвън, в живота си не е отварял прашасало дело за престъпление, извършено през 1989г., което се разглежда на първа инстанция и не знае каква е разликата между съдия, покурор, следовател и дознател.
Може изискванията на Европейския съюз да са такива, но може и да не са точно такива, описани в статита. Дори и Европейския съюз не знае какво точно иска от българската съдебна система. Само на американците им е ясно това и поради тази причина те, а не европейците, финансират реформата.
И погледа на Пардю е много по-ясен, отколкото погледа на Куркулас.
А огромният проблем на съдебната система е това, че всички са накуп - прокурори, следователи и съдии.
Докато Митьо Марков и Христо Манчев назначават съдии, а Иван Григоров и Румен Ненков гласуват за или против прокурори, оправия няма да има.
А пък работа на адвокатите е да използват закона в полза на своите клиенти. Но само закона. А не връзките си със съдии, прокурори или следователи или пък финикийски знаци.
Една напълно безмислена и безидейна статия, включваща се в общия поток "всички са маскари", дайте да дадем.
20 Април 2005 09:54
Статията е смехотворна. Неграмотна. Изброените с чертички проблеми ли са това, което ЕС иска от нас да направим, или трябва да променим? Ако ги анализираме (чертичките) и съпоставим с европейските практики и традиции българските правни традиции, изглежда доста глупаво.
1. Триинстанционното производство позволявало проточването на дела :
Навсякъде по света производството е триинстанционно (естествено, чрез своите спесифични институции и практики). Протакането е субективен фактор. Протакат съдиите, а не системата. Може да се въведат срокове за решаване.
2. Усложнено законодателство и процедури...
Навсякъде правната материя е сложна и непонятна за широката маса, с изключение на "точно определен кръг лица", наречени юристи. Всеки човек по света наема адвокат, който да го представлява в съда. Колко просто е английското прецедентно процесуално право и колко английски шлосери са наясно с него, г-нРайков?
3. Постоянно променящи се закони....
Това е "порок" на всяка правна система. Правото винаги изостава от обществените отношения и реагира със закъснение. Не може да предвижда действия в бъдеще. Ако обществените отношения се развиват динамично (както е унас) това е нещо нормално. Вратичките са субективен фактор, плод на недобросъвестни законодатели, а не на ПРАВНАТА СИСТЕМА, г-н Райков.
4. Законово позволен субективизъм... (това е един бисер)
Всяка правна система допуска "субективизъм", защото правораздаването се извършва от хора, а няма "идеални" хора. Преграда срещу това са ИМЕННО трите инстанции, г-н Райков, за да не се допуска "субективизъм" при взимане на решенията. Ако вие наричате "субективизъм" тълкуването на законите, няма двама юристи на тази земя, които биха тълкували един закон еднакво. Затова има тълкувателни решения на шисшите съдебни органи, които уеднаквяват практиката и премахват "субективизма".
5. Липса на опити за уеднаквяване...
Напълно субективен фактор, зависещ единствено от Върховния съд. Какво е виновна системата, че ВС не регулира правораздаването?
6. Липса на наказани магистрати....
За какво да бъдат наказани? Нима системата ЗАБРАНЯВА да се наказват? Или отново е субективен фактор.
7. Подготовка....
Това е проблем на университетите. Съмнявам се, че във Франция всеки завършил юрист е готов за съдия във Върховния съд. След като заемат постовете Мин. на правосъдието (нали затова е такова) трябва да осигури допълнителна подготовка. Какво общо има нашата правна система с това, че има тъпи съдии или прокурори. Виж, може да се сложат изпити и високи критерии, но за това не се променя една Конституция.
8. Кадрово...връзки... (също бисер)
Интересно как една промяна на Конституцията ще премахне това. По-горе споменах за въвеждане на изпити и високи критерии. Но въпреки, че връзките "отдавна са изчезнали като явление" в западна Европа, те никога няма да изчезнат в България.
9. Поведението на адвокатите.... (супер бисер)
Това не подлежи на коментар. При социализма нямаше такива работи, но нямаше и права на човека. Какво е виновен адвоката, че Ленчето Костова "вдигнала кръвно", горката.
10. Проблемна досъдебна фаза.....
Субективен фактор. Да се въведат срокове. Лошо събиране на доказателства има по целия свят. Това не е български "феномен".
11. Инстутионални препирни...
Виж, тук може да се направи една промяна и да се оправят нещата. Следствието да излезе от съдебната система и да се върне към полицията на двойно подчинение (по хоризонтала - полиция, по вертикала - прокуратура). Така беше преди 10-ти. Така е по цял свят. Само в Италия е малко по-различно. А препирни ще има. Дори Партията преди 10-ти не можа да ги прекрати.
12. Фактическата неотговорност....
Това е така. Преди 10-ти не беше така. Това е плод на "демократичните" промени. Тук може да се направи промяна, но в закона, а не в Конституцията.
13. Липсата на присъди...(бисер от социалистическо време)
Не може да се осъди човек без доказателства. Ако някой не иска да събере тези законодателства, отново субективен фактор. Какво е виновна системата?
Едно време "нареждаха" някой да се осъди и той беше осъждан. Вие кое избирате?
14. Липса на кодекс, който да прекрати тези.....
По света не е измислен такъв кодекс и никога няма да бъде измислен.
Е, какво излиза от всичко това? Какво толкова страшно има в нашата съдебна система (като изключим следствието, което е включено в нея, но трябва да се извади), което го няма в Европа и по света? Или става въпрос само за субективния фактор (хората) в нея? Трябва да мислите преди да пишете.

20 Април 2005 10:41
В края на краищата всички плащаме данъци за съд, прокуратура, полиция и т.н.т. Аз не съм никакъв специалист по право, но виждам, че съдебната система прилича по-вече на воденичен камък за държавата, отколкото да и брани интересите (това се отнася и за обикновените граждани). Не е толкова важно какви са законите как се избират съдии, прокурори и тем подобни. Важното е съдебната система да работи -- тя не работи, а вреди!
20 Април 2005 11:08
otvrat-e, нещата, които казваш, звучат разумно. Само към точка 2 ме сърби да изкоментирам като неюрист, но все пак ползвател на закони. Естествено, че шлосерът няма да разбира законите, въпреки това нашите са наистина кошмарно написани. Голяма част от тях се четат и прилагат от неспециалисти; недостъпността на текстовете е сериозен проблем.
.
В законите, които съм чел, не личи никакъв опит за чиста, ясна структура и изразяване - даже обратното, сякаш всичко е нарочно усложнено. Съвместяват се несвързани проблеми, не се извеждат всички термини, препраща се от един член в друг та в трети и пр. От любопитство съм зачитал американски закон - разликата е много сериозна.
.
В тази връзка се сещам за любимата ми Plain English Campaign ( Натиснете тук) - безкрайно съжалявам, че няма подобно разбиране и в България. Конкретно по темата за законите и простотата на езика - Натиснете тук (последния материал е забавен пример).
20 Април 2005 11:23
Присъединявам се към по-горните коментари за абсолютната неграмотност на автора, който е направил безобразна амалгама между:
1. Структурните проблеми на съдебната система
а) напр. мястото на следствието и изобщо неговото съществуване като самостоятелно звено на магистратурата,
б) Учредяване на независими административни съдилища
с) Създаване на търговски съдилища с много по-облекчена от гражданските процедура и правила на доказване.
2. Вътрешните организационни проблеми на съдебната система:
а) Дву- или триинстанционно производство (в Зап. Европа е възприето двуинстанционното производство при това незадължително; Касационната инстанция е извънредна, а не редовна като в България - което забавя процеса
б) Строги процесуални норми срещу отлагане на дела (вкл. задочно осъждане, вкл. и по граждански дела) и на извънредно бързи (до дни) граждански п-ва (при безспорни доказателства) - т.нар. РЕФЕРЕ
с) Много строги правила за селекция на съдии - да се създадат Висши училища за магистрати, с влизане на ниво Оксфорд (както е по света)
3. Външни (за съд. система) проблеми:
а) Работата на адвокатурата, която трябва да се базира на Европейския етичен кодекс на адвокатските колегии (става дума за вътрешни, задължителни за професията правни норми) и по-сериозен от настоящия ЗАдвокатурата
б) Некомпетентността на полицията, водеща до връщане на дела за доразследване, поради процесуално негодни=незаконни доказателства.
20 Април 2005 11:51
Оле...
Това не е проблем. Колкото и ясно да са написани - пак няма да ги разбереш. Материалното право е едно, а процесът - съвсем друго. Мен ме дразни друго :
Преди 10-ти българската правна система си беше съвсем нормална. Забележи : тя не беше променена и след 9-ти. Защо трябва да променяш СИСТЕМА (?!), като можеш да промениш законите? След 10-ти започна да се променя СИСТЕМАТА от непрофесионалисти-"демократи" (литератори, поети, артисти, таксиметрови шофьори). Те считаха, че ВСИЧКО ТРЯБВА ПО НЯКАКЪВ НАЧИН да се пипне и промени, защото е от "онова време". Дори комунистите не са били такива тъпаци, а са отчитали трезво, кое става и кое не. Когато малкото професионалисти се опитаха да предупредят за бъдещи проблеми - те бяха обявени за комунисти. И ето ти резултата. Не може неграмотни хора да коват закони! Къде по света следствието е в съдебната система и следователите ползват пълен имунитет? Тъпанари като Костов искат Гл. прокурор да мине към Изп. власт (?!). В коя нормална държава е така? Това са хората, които искат да манипулират системата за свои интерес. Ето оттук трябва да започне реформата. Реформа трябва, не ще и дума. Но тя не е голяма. Не е необходимо да се променя Конституцията. Един нов Закон за съдебната власт (или поправки в съществуващият) ще оправят нещата. Всъщност какво трябва да се направи :
1. Връщане на следствието към полицията на двойно подчинение (полиция-прокуратура)
2. премахване имунитета на следователите (ама те и без това няма да го имат като се върнат към полицията)
3. Гл. прокурор се избира от НС (както беше преди)
4. Озаптяване на ВСС и премахване на пълния имунитет (нещо нечувано в световната практика). Имунитетът е само професионален (по делата, които разглеждат).
5. Приемане на нови закони от професионалисти.
И това е! Останалото е пунта-мара и неграмотен популизъм.
20 Април 2005 11:59
Колкото и ясно да са написани - пак няма да ги разбереш.

Ти май ме обиждаш.
20 Април 2005 12:24
Като тръгнеш след бръмбар - на говно ще те заведе [нар.поговорка]
20 Април 2005 12:39
Не те обиждам. Аз също не мога да ги разбера.
20 Април 2005 12:56
Бива.
20 Април 2005 17:49
Определено тъпа статия писана от неюрист.

Защо не работи системата. Известно вереме работих за американския проект които има претенции да я реформира. Рових се в и дишах праха в архивите на 11 наши съдилища - граздански, наказателни и административни деловодства.

Задачата ми беше да проследя документооборота на всеки тип дело. Научих повече за системата отколкото всичките ми теоретични и практически позания натрупани до тогава.

Не казвам че този проект беше панацеята, но бяха понапипали някои от куцащите проблеми. Сред основните бяха:

1. Начинат на назначаване на младите съдии - без конкурс по решение на съответният председател на съответния съд - резултат недоразумения като да речем лигавото синче на актйора Иван Иванов - просто пример;

2. Неефективна система на призоваване - и по двете линии - при сравнителен анализ на процецуалните кодекси на няколко европеиски дързави и една - две задокеански си личи че е необходима и реформа на уредбата урездаща призоваванията.

3. Несменяемостта на съдиите и липсата на кодекс урездащ наказанията на съдия който е сгафил - отват да ме прощава ама работат беше опряла точно до конституцйонна промяна и последваща промяна на закона за съдебаната власт - най-трудното - промяната на манталитета все още предстои.

Има още много но ако дори една от изброените по-горе точки се реформира в зеланата посока ще имаме нещо черно на бяло.


















Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД