:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,930
Активни 904
Страници 1,860
За един ден 1,302,066
Прогноза

Шефът на ЦРУ ще бъде на 14 август в София

Причината за визитата на Джордж Тенет няма да бъде обявена. Лесно е да се предположи, че идва заради Косово
Снимка: Велислав Николов
Тъкмо журналистите се чудеха какво ще правят през август, след като депутатите и министрите ги няма в София, когато неочаквано лично премиерът им отвори очите.

На невинен въпрос какви посещения очаква през следващия месец и как ще работи по това време правителството, Иван Костов отговори: "В средата на август у нас ще пристигне шефът на ЦРУ". Премиерът обясни, че директорът на Централното разузнавателно управление Джордж Тенет не идва по негова покана, но със сигурност щял да има среща с него. Костов изстреля новината по начин, по който да не му се налага да обяснява защо шефът на ЦРУ идва в България. Поне в момента на съобщаването й.



Естествено най-интересно защо изобщо идва Тенет е защо именно през август?



Ясно е, че не за да си почива в България. Едва ли се е засилил към родината ни и, защото е прочел правителствения доклад за състоянието на националната ни сигурност през 1999 г. Едва ли го води насам и борбата с наркотиците, международния тероризъм, контрабандата на оръжие, прането на пари, въпреки че от сега е ясно, че именно тези теми ще бъдат обявени за официални по време на визитата.

Известно е, че директорът на ЦРУ не посещава случайно, която и да е държава по света. И напълно уместно е да предположим, че причината за визитата му е Косово и ситуацията в Югославия и Балканите.

Тенет ще бъде в София на 14 август, съобщи за "Сега" информиран източник. Той щял да се срещне с президента, премиера, с шефа на разузнаването Димо Гяуров и с Христо Бисеров - шеф на парламентарната комисия по национална сигурност. Предполага се, че визитата му у нас е част от обиколка. Отсега се знаело, че Тенет ще ходи и в Румъния.



Кой е човекът, който ако все пак дойде,



ще бъде основната новина в България в средата на август. Джордж Дж. Тенет застана начело на ЦРУ, след като на 11 юли 1997 г. американският конгрес единодушно утвърди неговата кандидатура, предложена от президента Бил Клинтън. Тенет стана шеф на шпионската централа благодарение на Антъни Лейк. Бившият президентски съветник по въпросите на националната сигурност беше фаворит на Клинтън за овакантения от Джон Дойч пост. Но бе принуден да се откаже, след като се разбра, че при влизането си в Белия дом през 1993 г. е пропуснал да продаде четири акции от енергийния сектор. Освен това Лейк бе обвинен и за ролята си в решението на САЩ да си затворят през 1994 г. очите за доставките на оръжие за правителството в Сараево. След като Лейк се отказа от поста през март 1997 г., Клинтън посочи за поста Джордж Тенет. След половингодишна проверка за необявено наследство и благоприятен изход от нея той бе назначен за шеф на ЦРУ. Тенет е бил служител в Конгреса и в Белия дом. Бил директор на служителите в Сенатската комисия по разузнаването, която по правило взима решението за шеф на ЦРУ и дава началото на процеса по утвърждаването й.

Джордж Тенет е роден на 5 януари 1953 г. в Ню Йорк. Получава бакалаварска степен във Факултета за международни отношения на Джорджтаунския университет през 1976 г. и магистърска степен по дипломация в Колумбийския университет през 1978 година. Живее в Потомак, Мериленд със съпругата и сина си.

Работил и в Белия дом от 1993 г. до 1995 г. като гл. съветник по разузнаването на Антъни Лейк, съветник по националната сигурност на Клинтън в първият му мандат. По онова време Тенет е координирал всички секретни действия на САЩ в чужбина и е изработвал президентските насоки за разузнавателните приоритети, координирал въпросите по сигурността, залавянето на шпиони и спътниковите наблюдения. На този пост той настоява за по-строги правила при докладването на секретните операции пред различните комисии по разузнаването в Конгреса в светлината на аферата Иран - контри през 1986/87 година. Тенет става зам.-директор на ЦРУ през юли 1995 г. при ръководството на Джон Дойч.



Като шеф на ЦРУ той контролира 12 други шпионски агенции



с общ годишен бюджет от около 30 милиарда долара, в които работят десетки хиляди агенти. Той е третият директор по времето на Клинтън след Дойч и Джеймс Улси, който напусна поста през декември 1994 г., след като се замеси в случая с осъдения агент на ЦРУ Олдрич Еймс. Иначе той е 18-я директор в 53-годишната история на шпионската централа.

Американските медии определят Тенет като "пушач на пури с дрезгав глас, който според някои има изострено чувство за хумор". "Той притежава също вкус към измамата - едно изключително важно качество за добър директор на ЦРУ", казва в интервю за него Улси, който навремето се опитал да го привлече за гл. съветник на института "Смитсониън", мислейки че е адвокат. "Тенет се нахранил вкусно в италианския ресторант за сметка на Улси, преди да му каже, че не е адвокат", спомня си бившият шеф на ЦРУ.

"След годините на несигурност, последвали края на студената война, ЦРУ има ясна мисия - да се съсредоточи върху борбата с тероризма, разпространяването на оръжие и наркотрафика", обяви на първата си пресконференция като директор Тенет.

"В крайна сметка ЦРУ е организация за шпионаж и трябва да се придържа към тясната си специализация - да събира информация, недостъпна за обикновените граждани и правителства - тайни за реалните и потенциалните врагове на САЩ, начин на действие на терористични организации, йерархия на ръководството на наркомрежите, търговски маршрути на разпространяване на оръжие", каза тогава още той.

По онова време той приема журналистите в личния си кабинет /облицован с дървена ламперия и без прозорци/ в главната квартира в Маклийн, щата Вирджиния.

"Управлението и занапред ще разчита на същите "оръжия" - скъп комплект разузнавателни спътници, разнообразен екип от анализатори, специалисти по чужди езици, и елитна група оперативни специалисти, които са най-често критикувани", обявява по онова време Тенет.

Той става и първият шеф на ЦРУ, който обявява размера на бюджета на централата - 26,6 млрд.долара за 1997 г.

Повод за тази стъпка бе не желанието му за прозрачност, а съдебен иск от федерацията на американските учени. Позовавайки се на закона за свобода на информацията, те поискаха преди време да бъде обнародван размерът на т.нар. Черен бюджет - разходите на ЦРУ. Тогава Тенет добави, че няма да прави повече разкрития за конкретни цифри от бюджета, тъй като това "би навредило на националната сигурност".

Последната изява на Тенет бе само преди няколко дни, когато неочаквано се появи на преговорите между Ясер Арафат и Ехуд Барак в Кемп Дейвид. И неговата намеса обаче не спаси преговорите.



Никой не иска до поеме отговорността за поканата



Интересно е да се отбележи, че никой в България не поиска да поеме отговорността за поканата за визитата на шефа на ЦРУ. След като премиерът обяви, че не е той - разбирай правителството, същото сториха и Министерство на вътрешните работи и президентството. Тогава остана единствената възможност - да е по покана на директора на Националната разузнавателна служба ген. Димо Гяуров. Засега Гяуров не е потвърдил факта.

Той и Тенет вече са имали официална среща във Вашингтон в средата на февруари 1998 г. Тогава директорът на българското разузнаване съвсем изненадващо бе включен в официалната делегация, водена от президента Стоянов. "Гяуров беше на срещата на Стоянов с американския министър на правосъдието Джанет Рино. Той изкара и половин работен ден в щаба на ЦРУ в Ленгли в разговори с Тенет и заместниците му", обявиха тогава медиите. "Като доказателство за реформите в разузнавателните ни служби водя със себе си Димо Гяуров", обяви президентът.

"Мисля, че няма да прозвучи много претенциозно, ако кажа, че в ЦРУ бях приет колегиално и като равноправен партньор", каза Гяуров след завръщането си в България. Тогава той обяви, че ще си сътрудничим с ЦРУ в

"борбата с наркотрафика, нелегалната търговия с оръжие, борбата с нелегалното пренасяне на ядрени материали, прането на мръсни пари".

"Нашето сътрудничество задължително би следвало да бъде в сферите, които дори не представляват в момента проблем за България, но аз бих казал, че ние нямаме проблем с наркотрафика. Нямаме проблем с нелегалния трафик на оръжие, още по-малко с ядрените материали. По същия начин стоят и нещата с радикалния фундаментализъм, ислямски фундаментализъм, но ние следва да бъдем готови за утрешния ден", обяви още след посещението си в ЦРУ Гяуров.



Посещението на Тенет е втората легална визита



на директор на разузнаването през последните 10 години. Първото беше преди 7 години, когато в България дойде Джеймс Улси, който бе неприятно изненадан, че визитата му бе разкрита от българските медии. Той се срещна с тогавашния президент Желев и с директора на НРС ген. Бриго Аспарухов. Не стана ясно за какво точно е дошъл. Сигурно е, че ако Тенет пристигне в България, информацията пак ще е оскъдна.

Интересно е да се отбележи, че само два месеца след визитата на Улси, в София пристигна и тогавашният шеф на руското външно разузнаване Евгений Примаков. Едва ли това ще се случи сега.

След посещението на Улси се появиха публикации, че ЦРУ е пренесла централата си от Белград в София. Тогавашните сръбски власти пък бяха изненадани от тези твърдения, защото знаели, че тя е във Виена. Малко бяха хората, които по онова време обаче свързаха посещението на шефа на ЦРУ с последвалите събития в бивша Югославия. Години по-късно стана известно, че Улси е бил в България, за да опипа почвата за Косово. Сега прогнозите са много по-лесни.





за каре



Посещението показва безпокойство за стабилността на Балканите



Бриго Аспарухов, бивш директор на НРС, първият шеф на тази служба, който е бил в ЦРУ



"Посещение през август на такъв човек е твърде сиптоматично. Вероятно интересът към нашата страната продължава да съществува и да се засилва. Явно съществува безпокойство за стабилността на региона.

Международното сътрудничество с европейските разузнавателни служби, както и с тези извън Европа, включително и с ЦРУ беше установено от мен. Сега не ми е известно състоянието на тези отношения. Вреоятно сегашното посещение, ако се състои, е именно по линия на това сътрудничество.

Убеден съм, че ако има баланс на отношенията, включително и в тази област, ще последва визита и на шеф на друга голяма разузнавателна служба. Имам предвид Русия.

Що се отнася до обявяването на посещението на директора на ЦРУ от толкова високо място, то е лесно разгадаемо. Явно се цели да се изтъкне на преден план подкрепата на международния фактор за сегашното управление".



---------------



Идва заради последните разговори между Клинтън и Путин



Юлий Георгиев, бивш директор на Националната служба за сигурност



"Според мен визитата на директора на ЦРУ в България е следствие от последния разговор между президента на Русия Путин и президента на САЩ Клинтън за ситуацията на Балканите. Мисля, че има резон в тази логика, тъй като с открития си антирусизъм всъщност правителството на СДС застрашава постигнатия с толкова много усилия стратегически баланс в региона".
 
Любимото състояние на Тенет - здраво стиснати устни. Дори когато обяви през 1997 г., че бюджетът на ЦРУ е 27 млрд. долара, го направи, не защото е разговорлив, а защото бе принуден от съда заради правото на свободен достъп до информацията.
 
Юлий Георгиев
940
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД