Той го направи (с извинение за рекламния цитат). Здравният министър проф. Радослав Гайдарски наистина обяви, че предстоят персонални промени в бордовете на 9-те най-задлъжнели болници. А почти никой не вярваше, че ще посмее. Или че ще му позволят политическите и коалиционните фактори.
Вероятно точно заради тях министърът не назова лица и си остави вратичка - че хората в бордовете, които са "работили съвестно", може да останат и в новите ръководства. Останалите следва да си ходят, защото са управлявали лошо и без това недостатъчните пари, поверени им от държавата - договаряли са лекарства на пределните цени, правили са непрозрачни търгове и са пилели пари за неща от пета необходимост - като например икони за 20 000 лв. Благодарение на което са натрупали огромни дългове, за които кредиторите за поредна година плашат с искове за обявяване в несъстоятелност.
Разбира се, обезглавяването на 9 търговски дружества, които харчат нецелесъобразно парите на всички ни, оплакват се, че са недофинансирани и искат пари от пациентите за щяло и нещяло, няма да реши проблемите на здравеопазването.
Гайдарски оповести и други реформи в болниците,
чиято цел е да свие разходите до реалните им нива.
Сред тях са постоянни отчети в МЗ за всяка дейност и изразходвани средства, контрол над ръководствата, съкращаване на неработещи структури - легла и сгради, които не се използват, преобразуване на неефективни болници в хосписи или поликлиники, въвеждане на фиксирани бюджети на болниците от здравната каса, определяне на пакет услуги, който би трябвало да е гарантирано безплатен, премахване на статута на търговски дружества. Обикновено подобни рестриктивни мерки са непопулярни, водят до съкращения на персонал, протести по места, да не говорим за мощната офанзива от страна на останалите без кацата мед.
Гайдарски обаче стигна само дотук. Изрично подчерта, че въпреки установените нарушения в подопечните му болници
няма да сезира прокуратурата,
нито ще търси виновни в собственото си ведомство. Защото все пак същите тези болници са проверявани ежегодно от МЗ, а дълговете са плащани от министерството. Да, отговорност носят основно политическите ръководства, но администрацията е тази, която ги крепи и съветва.
Освен това реформата не е патент на сегашното ръководство на министерството, почти същите мерки се обещават от години, от също толкова време не се случват, а системата затъва все повече. Именно затова смените на ръководствата на болниците са добър сигнал, че този път май наистина има воля нещо да се направи. Да не говорим за възпитателния ефект върху шефовете на останалите болници.
Ако обаче Гайдарски не продължи с обещания контрол и не предприеме следващите стъпки за внасяне на ред в разградения двор, може да се окажат прави онези, които обясняват цялата директорска рокада с най-обикновен реваншизъм, толкова широко разпространен в академичните медицински среди. Или пък че целта е била единствено да се сменят играчите, но не и матрицата.
|
|