България се гордее(ше), че сме страна на етническата толерантност, която е пример за Балканския полуостров, а може би и отвъд неговите граници. Истината е, че тази толерантност почти не надхвърля границите на комшулука. Мнозинството българи не познават традициите и обичаите на малцинствата, с които живеят. Това се отнася особено за турците, към които така или иначе все още има неизживени исторически предразсъдъци.
Един от най-големите мюсюлмански празници Рамазан-Байрам не е особено познат извън районите със смесено население. На жълтите павета това просто е денят, в който депутатите от ДПС носят баклави в парламента. Рамазан-Байрамът е известен и като Шекер-Байрам, защото се празнува с три дни ядене на сладкиши. Другият голям празник в исляма е Курбан-Байрамът, на който се коли коч. Той се пада обикновено през февруари. Тогава се почитат мъртвите.
На тазгодишния Байрам с баклавичка се подслади и шефът на Европарламента Жозеп Борел, чието посещение съвпадна с първия ден от празника.
Българите от смесените райони знаят за Байрама само на битово ниво - комшиите им турци ги черпят с ориенталски сладки и мекици. Обиждат се до смърт, ако им откажеш. В София единственото място, където може да се усети мюсюлманският празник, е около единствената джамия, която по исторически причини се намира в центъра на града. Около нея рано сутринта в първия ден на Байрама се струпват стотици мюсюлмани.
И тази година много мъже се събраха рано сутринта около софийската джамия.
Тъй като храмът е тесен, близките тротоари и алеите бяха застлани с килимчета и найлони. Така всички, дошли за празника, можеха без притеснение да се включат в молитвата, за която, независимо че е извън храма, вярващите са с изути обувки.
Турците в София са малко - около 3-4 хиляди. На празника тук се събират предимно роми мюсюлмани, както и хора от арабската общност у нас. Тази година молитвата бе обявена за 7.45, но час преди това джамията вече беше препълнена, а отвсякъде около нея се стичаха хора. Първоначално те представляваха пъстро и колоритно множество, което сякаш се е събрало да пие по кафе преди работа в ранната утрин. Но 5 минути преди молитвата всички като по команда се строиха в редици и зачакаха призива на ходжата. За целта отвън бяха изнесени високоговорители, от които се носеше Аллах екбар (Аллах е велик) и заглушаваше трополенето на трамвая.
Самата молитва - за разлика от християнската - е много кратка. Общението с Аллах продължи не повече от около 5 минути, след което вярващите започнаха да си честитят празника. По-младите целуваха ръка на по-старите, искайки им прошка. Като илюстрация на българския етнически модел кулминационният момент на молитвата съвпадна с утринния звън на камбаните от близката църква "Св. Неделя". Точно до джамията има чешмичка, която наскоро е реставрирана от общината. Върху нея има поставен кръст. Чешмичката е разположена така, че мюсюлманите всъщност се кланят първо на кръста, който е по-близо до тях, а после на полумесеца. По-възрастните разказват, че им се е налагало да укротяват по-млади и по-буйни, които искали да съборят чешмичката или поне да счупят кръста.
Сред множеството около джамията се разпространяваше и излизащият на турски и български език в. "Заман". На първата му страница бе публикувано факсимиле от поздравително писмо за Байрама на премиера Станишев.
В днешно време ислямът е синоним на Осама бен Ладен и "Ал Кайда". Ако обаче човек се запознае с обичаите, свързани с Рамазан-Байрам, дори би се учудил как е възможно хора, които изповядват тази религия, да станат терористи и да убиват невинни. Празникът се предхожда от един месец пости - оруч, известен като свещения месец Рамазан. Всеки ден до залез слънце правоверният мюсюлманин не трябва да слага абсолютно нищо в устата си, за да спази повелята на Корана. Смисълът на гладуването е мюсюлманите да разберат как живеят бедните и онеправданите. Изключения се правят само за болни и за хора, които са на път. Поверие разказва, че именно в свещения месец Рамазан Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил. По време на постите вярващите трябва да изпълнят 33 рекята намаз (молитви), а всяка вечер се организират благотворителни вечери "ифтар" за бедните.
През Рамазана по-богатите мюсюлмани са длъжни да дават зекят
Т.е. отделят част от своите пари за бедните и им ги дават или директно, или с посредничеството на ходжата. На всеки 1000 лв. трябва да се отделят 25 лв., обясни мароканецът Абдула. Той живее от 10 години в България и е търговец. На самия Байрам мюсюлманинът дава и фитрие - определена сума пари, на всеки член от семейството си. След молитвата мюсюлманите се разотиват по къщите си, за да празнуват със семействата си. На тях им се полагат почивни дни, които са официално регламентирани от държавата. Повечето от събралите се в джамията признаха, че нямат проблеми с работодателите си по този повод дори ако работят в частни фирми. По-възрастните си спомниха за времената преди 1989 г., когато на празника са се криели по домовете си, тъй като тогавашната власт имаше негативно отношение към религиите.
На Байрам мюсюлманите си искат прошка - подобно на християнските Сирни Заговезни. В трите дни на празника те често повтарят мъдростта, че ако някой ти направи нещо лошо и ти го мразиш повече от три дни, значи не си истински мюсюлманин.
Повечето от дошлите край софийската джамия са търговци или строители. Това обясни Джевад Халил от Добрич, който от 7 години живее в София. Джевад се представи като турски говорещ ром. Всъщност ромите в Североизточна и Централна България изповядват исляма - за разлика от софийските, които са християни. В момента Джевад държи сергия на Женския пазар, на която продава плодове и зеленчуци. В Добрич живеят децата му, които произвеждат дини, а бащата ги продава в София. С други стоки Джевад се снабдява от борсата в "Дружба". Месечният наем на сергията му е 220 лв. Търговецът твърди, че е доволен от доходите си.
Защо няма нито един депутат от ДПС?,
риторично пита Джевад. Ако имаше скоро избори, всичките щяха да са тук, недоволства той. Според него ДПС е тоталитарна партия. В Разград хората ги заплашват, че ако не гласуват за ДПС, ще си загубят работата, разказва той. Недоволен е и от политическите флиртове на всички партии с ромите. В Североизточна България няма проблем с неплатен ток, както е в "Столипиново", защото там никога на никого не му е минавало през акъла да обещава на ромите, че ще им опрости сметките, ако гласуват за него, казва Джевад. Политическите партии с тяхното двойствено отношение към ромите е родило партията на Сидеров, разсъждава продавачът на зеленчуци. Той си обяснява поведението на "Атака", но естествено ни най-малко не я оправдава.
В името на истината в джамията и около нея имаше депутати от ДПС. Партията е поискала от Столична община терен за още една джамия, тъй като единствената в центъра е твърде малка. На Байрама тя се посещавала от дипломати и понякога се получавали неудобни ситуации, ако за тях няма места вътре. Засега молбата им е оставена без отговор.
|
|