:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,065
Активни 899
Страници 2,995
За един ден 1,302,066
Интервю

Красимир Николов: В училището трябва да стане по-интересно

Едно от най-големите предизвикателства пред българското образование е да възстанови връзката със съвремието, твърди новият зам.-министър на образованието
Снимка: Александър Михайлов
-----------ВИЗИТКА--------------

Красимир Николов е завършил българска филология. Назначен е за шеф на Регионалния инспекторат на образованието за София през април след конкурс. В продължение на 5 години преди това е директор на столичното 54-о училище. Едно от основните лица, помогнали за овладяване на хаоса около приема в езиковите гимназии тази година. Женен е, има син.

----------

ТАНЯ ПЕТРОВА

- Г-н Николов, поемате тежко наследство. Страхувате ли се от него и кое е първото нещо, което смятате да направите като зам.-министър на образованието?

- Наследството не е тежко. Просто има неща, които трябва да се направят много бързо. Имаме един месец до началото на учебната година. Първото, което трябва да бъде направено, е свързано с програмите за отделните учебните предмети, специално за 9-и и 10-и клас - тези класове, които влязоха по новия учебен план. Програмите вече са готови, подготвихме отпечатването им, така че около тях няма да има сътресения. Вече прегледах и новата учебна документация. Колегите са се постарали да изглежда по-добра, пропуските от миналата година са отстранени. Въпрос на дни е тази документация да тръгне към училищата, така че да се избегне напрежението около старта на учебната година.

- Какво е променено в учебните програми?

- Те са съобразени с държавните изисквания, които вече са приети и утвърдени. Това, че няма нови учебници, не е проблем, старите учебници могат да бъдат използвани. Най-важната промяна в програмите за 9-и и 10-и клас е, че в тях вече присъстват връзките между отделните предмети - нещо, за което говорим отдавна, но до момента не бяхме постигнали. Всяка наука вече няма да се изучава изолирано от останалите, т. е. правейки връзка между отделните предмети, учениците ще могат да си създават по-широка и цялостна представа за света. Вече проведохме квалификационен курс с експертите от инспекторатите по образование. В началото на септември предстои голям квалификационен курс с близо 200 преподаватели. Допълнително ще бъдат организирани още два форума, така че максимално бързо да проведем тази квалификационна дейност. Това е нещо много хубаво, нещо, което не е правено от години. И в същото време това е едно голямо предизвикателство, защото образователният процес изостава, скъсана е връзката със съвремието. Ето защо новите учебни програми са особено важен за образователната реформа процес. Ние искаме нашите учители да навлязат в тях и разбира се, да бъдат наши съмишленици. Що се отнася до новите учебници, постарахме се да ускорим подготовката, защото искаме да издадем наредбата за издаване на учебници час по-скоро. Проектът вече е готов и изпратен до асоциацията на издателите, които в понеделник ще я разгледат на работна среща. Очакваме, че до 18 август ще знаем тяхното становище.

- Какво е новото в издаването на учебниците?

- Основното е, че се премахват ограниченията за броя на учебниците по всеки учебен предмет. Така ще бъдат създадени реални предпоставки за премахването на монопола на дадено издателство или учебник. Отпадането на ограничението не означава, че ще се нароят десетки помагала, защото те трябва на първо място да са одобрени от експертите ни. Наредбата ще даде допълнително възможност на авторските колективи да сменят издателството, ако не са доволни от него. Самото оценяване на учебници вече ще става съобразно държавното изискване за учебно съдържание и стандартите за самото оформление на текста - дали отговаря на изискванията на възрастта на ученика, дали не е прекалено труден, дали е добре илюстрирано.

- Обвиниха ви, че със закриването на междуучилищните центрове в София много училища ще останат без компютри.

- Тези твърдения са пресилени, още повече че материалната база и оборудването на тези центрове ще бъдат разпределени от общините между отделните училища. Въпросът с компютрите стои генерално, но все пак може да бъде решен. Задължение на общините е да осигуряват не само заплати, но и да поддържат материално-учебния процес в общинските училища. Същото е и задължението на Министерство на образованието по отношение на държавните училища.

И все пак аз съм напълно убеден в това, че ако един директор е добър мениджър, той може да намери изход. Аз като директор съм го намирал. И познавам десетки колеги, които също са се справили с този проблем. В повечето училища има изградени компютърни кабинети.

- До 20 септември трябва да бъде готов анализът на наредба N6 за прием в гимназиите. Какво ще съдържа той и как ще гарантирате, че проблемът няма да се повтори и идната година?

- Проф. Димитров вече посочи основните слабости на наредбата. Приемът трябва да бъде задължително и по бал, и по желание. Трябва да бъдат поставени и срокове, в които могат да се теглят документите, за да се избегне хаотичното отписване от училищата. Основен проблем тази година причини и липсата на информационно подсигуряване на кампанията. Всички тези неща ще бъдат обобщени в анализа. Вече обсъдихме необходимостта от създаването на един екип, който да изработи алгоритъма на прием, начините, по които ще става класирането. И след това да изработи математическите модели, за да може да разберем къде са пропуските, къде са клопките. И нормативно да ги запушим, за да създават след това проблеми не на нас, а на хората. Без такъв математически модел, без предварително прогнозиране на всички варианти няма да постигнем добър резултат.

- Ще има ли промени в самата форма на изпитите?

- Вече се срещнах с екипа, който подсигури технически провеждането на теста. Начинът, по който технически осигурихме теста, беше перфектен - не изтече и капчица информация какво ще съдържа той. Що се отнася до самата форма на подбор, на мен лично ми се иска изпитите да бъдат по-малко, да не претоварваме децата с прекалено много изпити. Вече сме си говорили за варианта изпитът да продължава четири часа и да обединява теста с някаква форма на писмен текст. Каквото и да решим обаче, ще уведомим родителите още октомври какви ще бъдат изпитите, за да могат децата спокойно да се готвят.

- Някои експерти изказаха мнение, че тестът е прекалено лесен и не може реално да прецени знанията на учениците...

- Аз съм готов да седна с всеки, който твърди, че тестът е лесен, и да проверим докъде ще стигне той с решаването му. Просто децата ни са добре подготвени. Може би наистина трябва да се върви към леко усложняване на теста, но съвсем незначително. Не бива да създаваме един изпит, който да е непреодолима бариера.

- Как върви подготовката на новата учебна година, има ли достатъчно учебници за децата от социално слаби семейства?

- В училищата има достатъчно голям резерв. Едно от нещата, което ще искаме от директорите, е да изготвят списъци на децата от социално слаби семейства и да им осигурят учебници. Другото, което също ще инициира министерството като препоръка към директорите, е в самото начало на учебната година да активизират този вторичен пазар на учебници. Така се създава неформална борса в самите училища, на която учебниците могат да бъдат купени на много по-ниски цени.

- Около началото на всяка учебна година търговците спекулират с цените на учебниците, разбра се, че и самите издатели тази година са повишили цените. Как ще предотвратите спекулата?

- Министерство на образованието няма правомощията да упражнява контрол върху цената на издателите, защото това са законите на свободния пазар. Но издателите са морално отговорни хора, те осъзнават, че учебниците са предназначени за децата ни. Проблемът е с търговците. Ние сме набелязали определени мерки и ще упражним контрол върху този процес.

- Над 100 училища затварят врати тази есен. Какво ще се случи с учениците и учителите в тях?

- Това е процес, който за съжаление ще продължава да тече. Защото просто няма деца, България вече трайно е окупирала първото място по ниска раждаемост и това не може да не се отрази на училищната мрежа. Все пак ние не поглеждаме само от страна на нормативната уредба към преобразуването или закриването на училищата. Много сериозно се преценяват аргументите, проверяват се доводите на всяко предложение, внесено от общините. Дори и целият набор от документи да е налице, ние пак се съобразяваме с това къде се намират училищата, до какво би довело закриването им. И все пак, ако искаме средствата, които са отделени за образование, да бъдат разпределени рационално, не бива да си позволяваме да пилеем пари.

- Какво предстои в нормативен план, какво ще се случва занапред в областта на средното образование?

- Оттук нататък сериозно трябва да мислим за въвеждането на новия учебен план и за останалите степени - 1-и и 5-и клас. Ние сме поискали от началниците на инспекторатите информация за тези класове и промените, които трябва да бъдат извършени. Във всеки случай това няма да стане тази учебна година, защото искам готовността ни да е максимално добра. Още отсега мога да кажа, че въвеждането на новия учебен план от 5-и клас няма да стане и за 2001-2002 година. Ще се постараем да въведем учебния план от 1-и клас, степента, в който тръгва първият чужд език. Готовността ни за това е сравнително добра, още повече че тази година излезе първият випуск от висшите училища със специалност начална училищна педагогика с чужд език. Така ще имаме и необходимите кадри за подсигуряване на учебния процес - нещо, което до момента беше проблем.

- Как ще гарантирате, че този нов учебен план няма да понижи нивото на образование, каквито обвинения възникнаха при въвеждането им в 9-и клас?

- Вече поисках една справка за натовареността по учебните предмети у нас, в страните-членки на Европейския съюз и страните, кандидатстващи за ЕС. Процентно часовете по отделните предмети в България не се различават съществено от останалите. Мога да предоставя тази справка на всеки, който желае, и чак след това да обсъждаме и да спорим. Още повече че тук говорим само за минимума в училище, самият той не е по-нисък от това, което учат децата в Европа. А над този минимум посредством задължително избираемите предмети и свободно избираемите надграждат допълнителни знания.

- Ще стане ли по-интересно в училище след всичките тези промени?

- Трябва, трябва да стане по-интересно. Има няколко проекта, които ще тръгнат в училищата. Те са свързани с правата на детето, с оценяването знанията на учениците. Имаме възможност да привлечем външно финансиране. Надеждата ни е, че след всичко това учениците ще ходят на училище не само защото трябва, а защото им е интересно.

- Учителите заплашиха, че ще започнат учебната година със стачка, ако общините продължават да им бавят заплатите. Какво може да се направи на ниво министерство?

- В началото на септември ще се срещнем с председателите на синдикатите на отраслов съвет и ще решим какво да направим. Ако трябва, ще предприемем съвместни действия, за да осигурим нормално начало на учебната година. Но преди всичко това е задължение на общините. Те много добре знаят, че образованието и изплащането на учителските заплати е приоритет.
2614
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД