:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,544
Активни 882
Страници 3,474
За един ден 1,302,066
Хайде да помислим

Сорос и идеите

Ако наистина времето е пари, Сорос е разсипник. Великолепен събеседник, готов надълго да ти разяснява своите идеи. И чуждите - на Анри Бергсон, на Карл Попър. Тези дни заедно с Питър Хиршберг (Интернет-предприемач) той се включи в идеята на Ариана Хъфингтън за "паралелни конгреси". Контраконгресът (антитеза на републиканския) във Филаделфия бе с предполагаемо 10-хилядно участие, а сбирката (алтернативна на демократическата) в Лос Анжелис - с 30-хилядно.

Че има обществена енергия за "контраконгреси", пролича от протестите през ноември в Сиатъл. Във Филаделфия и Лос Анжелис паралелните конгреси привлякоха "Мрежа за пряко действие" (Direct Action Network), "Единни за честна икономика" (United for a Fair Economy) и още десетки граждански сдружения, включително едно на американците бездомници и едно на анархистите.

За първи път в политическата история на САЩ партийните форуми протекоха заедно с антифоруми, разнищващи темите, от които официалните конгреси клинчат.



С походни легла



Някога конгресите на двете партии били драматични. Делегатите пристигали с походни легла; с дни се пазарели и гласували (рекордът е 83 вота), докато номинират кандидат-президент. Сега всичко е решено предварително; събитието е празно шоу. Пред телепромптера се изговарят репетирани баналности. Медиите ги отразяват, доколкото могат да се заядат или да разкажат клюка:

- Не е ли безсмислица републиканският лозунг "Състрадателен консерватизъм"?

- Я, Буш не прави разлика между Словакия и Словения. И нарече гърците "гърцийци" (Greecians вместо Greeks)!

- Ал Гор се прави на всезнайко, но няма чара на Клинтън. От него вее хлад; нали е от семейството, собственик на земята, на която е построен Вашингтон. Дистанцира се от похожденията на шефа си, но пък иска да го свързват с икономическия разцвет.

Развитият капитализъм се развива. Това ни засяга. Изоставането ни се удължава, вместо да се скъсява. Ще пострадаме, ако американският успех продължи. И - вероятно - още повече, ако той не продължи.

Сега евровалутата е слаба спрямо долара, а нефтът е скъп. За нас това означава, че освен да си произвеждаме инфлация, можем и да я внасяме. Двете инфлации плюс валутният борд са три неща, които си взаимодействат като орел, рак и щука. Всяко от трите запазва само отрицателния си ефект. Да, напоследък повече българи ровят в кофите за смет, повече безработни се самоубиват.



Memento mori



Еврото плонжира до 90 цента, въпреки че стартира като "долар с бакшиш" ($+). И как иначе, след като производителността в САЩ нарасна с над 5% за 12 месеца - рекорд, незапомнен от 1983 г. САЩ ще засмукват все по-интензивно световните пари и сиво вещество.

Бюджетният актив, който в САЩ наричат излишък (surplus), става астрономическа величина. Само преди 4 месеца Белият дом триумфално обяви кумулативен "surplus" от $ 2.92 трилиона (или $ 746 милиарда без социалното осигуряване) през започналото десетилетие. Но сега прогнозата е коригирана на $ 4.29 трилиона (или чист излишък от $ 1.9 трилиона - т. е. 1200 милиарда повече от предишната прогноза).

Евровалутата ще продължи да пада, понеже в Европа има икономически растеж. Затова Евробанката не отрече, че може да повиши сконтовия процент през септември. Това означава повишение на лихвите в Европа (между 0.025 и 0.05%). Суровият нефт превиши цената $ 30 на варел (159 л).

Досега дефлацията в други сектори от българския пазар уравновесяваше в значителна степен внасяната инфлация. Отсега нататък вътрешната и външната инфлация ще се наслагват. И към това наслагване се прибавя ефектът от десетилетни безумия на управниците ни.

Онзи ден във в. "Ню Йорк таймс" Джордж Сорос призна, че сгрешил, като предрекъл близък край на капиталистическата система. Но той продължава да оспорва "пазарните фундаменталисти", на които ние наивно се доверихме.

За разлика от Сорос Робърт Джей Самюелсън не признава, че е сгрешил. Той е като римския роб, който вървял след колесницата на триумфиращия цезар и му повтарял:

- MEMENTO MORI (Помни, че ще умреш.)

"От няколко години вещая беда за икономиката на САЩ и продължавам да съм лъжлив пророк. Лошо. Колкото по-късно се сбъдне предсказанието ми за беда, толкова по-голяма ще е тя."

Апокалипсисът ще дойде. Не от сблъсък с космическо тяло, нито от среща с извънземни, пристигнали с летящи чинии, супници, чайници или друга посуда. Ще дойде от финансовите пазари.

С непознати досега скорости парите преливат от един бранш към друг, от един континент в друг. А и неуките мореплаватели знаели каква гибелна опасност е, ако товарът в трюма не е обездвижен и започне да се търкаля между ляв и десен борд. Страшно интересно. По-скоро интересно и страшно.
746
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД