СНИМКИ: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Къде е истината, ще се запитате след края на тази история. Но това не е разказ за нея, а за това как тя може да се изгуби сред доноси, мними проверки, клетви за вярност и обратното. Това е разказ за феодали и васали. Това е хроника за кадруването в образованието.
Години наред политици, приятели, чичовци и лели минират образованието чрез лични зависимости. Принципът "ти на мене, аз на тебе" отдавна се е превърнал във фундамент на просветната йерархия. Използвали са го партии от всички цветове на дъгата. А въпросът за последиците е риторичен.
Много са музеите на просветен феодализъм, но ще разгледаме един - регионалния инспекторат на просветата в Пазарджик. Води ни интересът към конкретен експонат - историята на бившия експерт по математика Янаки Благоев. Шедьоврите се оказват повече.
Особености на оцеляването
Скоро Янаки Благоев ще "празнува" 4-тата годишнина от началото на своята професионална сага. Бившият експерт става жертва на традиционна формула - промяна в длъжностната характеристика. Благоев обаче е убеден, че уволнението му се дължи на това, че се е разбунтувал.
В писмо до Комисията по жалби и петиции на гражданите математикът описва серия от конфликти с тогавашния началник на инспектората - Никола Иванов. Има от всичко по малко. А в самата годината на уволнението - и сигнал за изтичане на тема за зрелостен изпит по математика.
"В края на учебната 1999-2000 г. бях помолена по телефона да реша задачи на ученик от Селскостопанския техникум. Направи ми впечатление, че задачите не са върху конкретен материал, а обхващат голяма част от учебната програма. На следващия ден се срещнах с г-н Благоев и споделих с него съмнения, че задачите от матурата, която се провеждаше в същото време, се рапространяват предварително. Оказа се, че наистина са задачите от матурата", разказва в писмено обяснение Тодорка Иванчева, учителка по математика.
Опитът на Благоев да направи проверка пропадат. "Веднага позвъних на колеги в други региони, за да проверя има ли такова нещо при тях. Оказа се, че няма. Но ми наредиха да не се занимавам с въпроса и да си гледам работата", обяснява математикът.
Същото това лято Благоев се оказва негоден за работата си. Началникът Иванов решава, че експертът по математика трябва да е едновременно и специалист по информатика. Приложените от служителя доказателства, че е карал такава специализация и допълнително чака защита на диплома след едногодишен, семестриално завършен курс в Пловдивския университет, не са взети предвид.
И други свои пристъпи на непокорство
изтъква в жалбата си математикът. Ще изброим накратичко твърденията му с уговорката, че не сме ги проверявали - отказ да подпише протокол от конкурс за директор на гимназия поради незадоволително представяне на кандидата, отказ да приеме учител по математика без диплома, и т.н., и т.н.
"Всичките тези неща разказах подробно на изпратен от МОН експерт, който трябваше да провери случая. Така и обаче не стана ясно какво се случи и има ли констативен протокол", обяснява Благоев.
Сегашното ръководство на инспектората твърди, че няма протокол. "В града тогава бе изгодно да се приказва какво ли не - в това число че се знаела темата, че вечерта са решени задачите. Не виждам как е било възможно такова нещо - ако нещо може да изтече, най-малкото може да изтече от инспекторатите. Просто не е възможно как да стане това", обяснява Николай Гунчев, дългогодишен експерт по организация на средното образование. Тогавашният началник Никола Иванов пък не бил уволнен дисциплинарно след проверка, а по-елегантно. "Министър Владимир Атанасов се опита да прави масово проверки в много инспекторати и по средата всъщност намериха по-чистия начин - промениха вида на договорите", обяснява сегашната шефка Бойка Маринска.
Бар "Наздраве" и тоталитаризма
Благоев не е единственият, освободен на база хартиена негодност. По същото това време началникът Иванов сменя и експерта по физика Васил Попов, защото решава, че трябва да разбира и от химия. "Опита се с обединяването на двата предмета да освободи и експертката химичка, но се оказа, че тя имала и специалност физика", разказва поелата щафетата от Иванов нова началничка на инспектората Ангелина Сурлекова. Сурлекова също губи преждевременно поста. И тя е убедена, че това няма нищо общо с професионализма.
"Тази въртележка се върти от години. Налице е целенасочена политика институцията инспекторат на образованието да се държи нестабилна", смята ексшефката, сега експерт в общинския отдел по образование. Нейната история е гарнирана с десетки изписани страници обяснения и опровержения. За пипер в тях упорито присъстват политически сюжети.
"Заварих инспектората в тежко състояние. Бившият началник бе минирал системата със свои хора и се оказа, че тези 8 години работят в наш ущърб", твърди Сурлекова. По думите й институцията по това време приличала на "Бар наздраве". Заради натрупани проблеми кметът на една от общините упорито отказвал да допуска експертите в училищата, а някои директори били неоткриваеми.
"Опитах се да въведа ред, но имаше една групичка, която отказваше да работи", твърди ексшефката. Така и на нея и се наложило да прибегне до изпитания метод - промяна в структурата на инспектората. "При тази промяна премахнах щата за експерт по организацията на средното образование и освободих Николай Гунчев", обяснява Сурлекова. В МОН одобрили разместването, а скоро след това дисциплинарно уволнили Сурлекова. Експертката е убедена, че зад това стои политическа намеса.
"Имаше абсурдни обвинения към мен още по времето на Владимир Атанасов - че преследвам активисти на НДСВ. Обвиниха ме, че наказвам учители за тяхна среща с депутати. Писах куп обяснения, привикаха ме и на среща с общинския координатор на НДСВ, депутати и представители на обвинителите", разказва Сурлекова. Според нея уволнението на Гунчев преляло чашата и тя била дисциплинарно уволнена от трибуната на парламента.
По различен начин звучи същата история от устата на новата шефка на инспектората и един от главните обвинители срещу Сурлекова - Бойка Маринска. Според нея директорите на пазарджишки училища не приемали Сурлекова, защото имала казармен стил на управление.
"Прилагаше, меко казано, тоталитарни методи и не се хареса. Подехме кампания, в която аз участвах, защото бях една от потърпевшите. Близо 100 директори се подписаха срещу нея", разказва Маринска.
И според нея един от най-скандалните случаи било налагането на наказания за среща в работно време с депутати на НДСВ. "Във връзка с проблеми с план-приема депутати от НДСВ организираха среща в регионалния инспекторат. Беше напълно професионален разговор. Тогава Сурлекова наказа всички директори, защото в работно време сме се срещали с депутата Валентин Милтенов", обяснява Маринска. Сурлекова тормозела директорите и по повод командировките, защото изисквала да бъде уведомявана устно за всяко пътуване и едва впоследствие подписвала заповедите.
Конкурси, скандали, конкурси
Обявените от управляващите конкурси за нови началници на инспекторати с оглед на променения им статут като държавни служители сблъскват Сурлекова и Маринска за втори път. Междувременно обаче г-жа Маринска преминава партийно каляване - участие в местните избори като кандидат за общински съветник на НДСВ в Пещера.
В първото състезание Маринска изобщо не попада в тройката класирани най-добри кандидати. Тя обаче се жалва на просветния министър и той анулира конкурса. "От моята оценка, която си дадох за представянето на конкурса, смятах, че ми е значително занижена от някои от членовете на комисията. Това описах в жалбата", разказва Маринска.
Така Маринска и Сурлекова мерят сили втори път. Сурлекова официално изисква пред интервютата с кандидатите комисията да смени въпросите, защото има информация за изтичането им. Отнело им едва 5 минути. Тя е описала тази случка в жалба до ресорната комисия в парламента.
Маринска излиза като победител във втория конкурс. По същата схема се развиват състезанията и в другите два инспектората с анулирани първоначални резултати - Видин и Велико Търново. И на двете места печелят непопаднали в челната тройка кандидати.
В комисията в парламента има жалби от няколко кандидати за началници във Видин. Сред другите аргументи те атакуват и сериозна промяна в състава на изпитната комисия. От нея с решение на МОН е отстранен прекият ръководител на началниците на инспекторати и председател при предходния тур - Муккадес Налбант.
Скандалите не подминават и последвалия конкурс за директори на училища в Пазарджик. Една от кандидатките - Мариана Попова, дотогава директор на СОУ "Георги Бенковски", ще води дело заради опорочаване на конкурса.
"В разрез с всякакви правила за анонимност бланките с тестовете имаха върху тях изписани на ръка номера. Моят номер бе 56", обяснява Попова. Заради скандала в гимназията 1 седмица е имало протести, а от инспектората, в унисон с традициите, пратили куп проверки.
В отговора си по жалбата на Попова от инспектората не са засегнали конкретно въпроса за номерата. Комисията била спазила всички правила за работа със секретни материали.
Кой е прав по ред подобни казуси предстои да решават българските съдилища. Безспорно е едно - сред купищата неуредици думата "професионализъм" става все по нелепа. Новите началници и харесаните от тях директори вероятно ще се разбират. Но докога? И дали - ако в МОН настъпи нова, разноцветна власт.
Редактирано от - Vox_Dei на 18/7/2007 г/ 23:30:54