"От 4 години съм безработна, по професия съм инженер, но имам още 12 други сертификата - мениджмънт, маркетинг, английски, компютри, управление на малка фирма... В това обучение ми е последната надежда", споделя Маргарита Иванова. Обнадеждена е от това, че курсът задължително осигурява стаж във фирма, а и сертификатът е равносилен на средно специално образование. Маргарита очаква с тези плюсове най-после да я вземат на постоянна работа, защото досега, като чуели, че е 50-годишна, тутакси следвал отказ. Никога преди това не се е занимавала с туризъм, но вярва, че у нас в тази работа има много хляб.
В център "Оком" се провеждат и курсове за готвачи, секретари, компютърджии, счетоводители. Организацията е една от 237-те лицензирани у нас за обучителни курсове за професионална квалификация. Лицензът се дава от Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО). Процедурата е тежка и минават четири месеца, докато центърът получи официално разрешение да квалифицира. Борбата за лиценз обаче е само първата стъпка. След това
между центровете започва борба за място под слънцето
Защото от безработицата може и да се печели - хората с нужда от квалификация са под път и над път, а държавата плаща за обучението им.
26 801 безработни и заети са преминали квалификационно обучение през 2004 г. Обучените безработни, които после са започнали работа, са 21 547 души. Част от тях са се квалифицирали предишната година, но едва през 2004 г. са намерили препитание. Ако се вярва на официалните данни, курсовете за квалификация излизат полезно занимание и за самите безработни.
Държавата е платила на обучаващите организации 9 227 483 лв. Сметките показват, че средно за едно лице са отишли 344 лв. Максималната сума, в която обучаващата организация трябва да се вмести, е 450 лв. на лице за един модул на обучение. Парите са за разходи по учебната база, заплати за преподавателите, разходи за учебни материали, технически средства, застраховане на безработните за трудова злополука.
Ако някой си мисли, че от това се печели, дълбоко се заблуждава, заяви пред "Сега" Мария Антова, заместник-председател на НАПОО. Парите са точно разчетени и печалбата на фирмата не е кой знае колко голяма. Но веднага изниква въпросът: ако не е толкова голяма, защо пък всички ще се борят да печелят конкурсите?... Печалбите са за тези, които заобиколят някои от изискванията, а това винаги може да се направи - стига да знаеш как. Сред организациите се носят и слухове, че
често бюрата по труда си имат любимци
и избират кой ще спечели търга.
За да се сформира курс, групата трябва да е от поне 10 души. Те сами заявяват исканията си, а бюрото по труда обявява темата на курса. Центровете пък подават оферти, а по Закона за обществените поръчки и по методика за оценяване избират само една от тях. В зависимост от сумата се изискват поне една или три оферти. Процедурата не е особено прозрачна - след като съответният център спечели търга, другите оферти не се публикуват и това пречи да се направи равносметка. Не става ясно с точно какви предложения е спечелила организацията. И оттук започват подозренията.
Лицензът е безсрочен, но агенцията контролира, а при нужда и отнема разрешителното. Досега това се е случило само с един център. Най-честите нарушения са, че центровете издават свидетелства за завършен курс, без въобще да е държан изпит. Понякога пък реално проведените учебни часове са по-малко от заявените. Обикновено центровете изпълняват всички критерии, докато ги одобрят, но
типично по български след време занижават качеството
Затова се налага често да ги проверяваме изненадващо и така да ги държим в напрежение, добави Антова.
В офертите кандидатите за лиценз представят разработени учебни планове и програми за професията, по която ще обучават. Нужни са и доказателства за материалната база, в която ще бъдат курсовете. Броят на останалите без разрешение обаче не е голям. Кандидатите са 300, одобрените за лиценз - 237. Близо 20% от първоначалните кандидати впоследствие сами се отказват.
Професиите, които предлагат, са най-различни, но в никакъв случай не са избрани произволно. Съобразени са с пазара на труда и търсенията на работодателите. В момента най-актуални са професиите в сферата на туризма, услугите, селското стопанство, готвачи, бармани, шивачи, счетоводители и туроператори.
Нужно е усъвършенстване и подобряване на системата за подбор на организациите, които обучават безработни, признава Мария Антова. Основният проблем сега е, че при конкурсите обикновено печели центърът, предложил най-ниска цена в офертата. За съжаление ниската цена се отразява на качеството, а от това губят курсистите. Парадокс е, че за една професия цените на офертите варират от 400 до 200 лв. за едно и също обучение. Стигат дори до 60 лв. за курсист, което е нереално ниска сума, мотивира се Антова.
По-добре е тежест при оценяването да има качеството,
а не цената, единодушни са и организациите, и агенцията, която дава лицензи. От Агенцията по заетостта успокоиха, че изискванията вече са сменени и в бъдеще наистина ще се залага на качество. Времето ще покаже дали обещанията са изпълними. Напоследък има настроения срещу обучаващи организации, които са еднолични търговци, каза Антова. Ще се търсят и възможности за промяна в закона, за да може те да не получават лиценз, допълни тя. Целта е да се ограничат възможностите за корупция и злоупотреби.
От 237-те лицензирани организации 77 са най-активни. Обикновено те провеждат по няколко курса. Други 51 явно са печелили търговете инцидентно, защото са водили само по 1-2 обучения. От Агенцията по заетостта предпочетоха да не уточняват кои са "отличниците".
За обучаващите организации пък най-големите трудности идват по курсовете без осигурено работно място, казва Мария Хабова, главен експерт в "Оком". В такъв случай фирмата задължително трябва да осигури стаж. Преди това нямаше подобни изисквания, а намирането на стаж е трудно нещо. Не всеки работодател е готов да вземе стажанти, често се плашат от голямата бумащина. Самите курсисти обаче разчитат най-много точно на стажа, защото той ще им отвори врати към истинската работа, а и дава друго самочувствие.
ВАРИАНТИ
Няколко са начините, по които Агенцията по заетостта финансира курсовете. Единият е квалификационно обучение на безработни без предварително осигурено работно място. Професията е съобразена с потребностите на пазара на труда и търсенията на работодателите. Другият вид е обучение на безработни по предварителна заявка на работодателите. В тези случаи шефовете заявяват свободните работни места във фирмата, дори могат сами да си подберат бъдещия персонал, който ще се квалифицира. Само работодател, заявил свободни работни места, има право сам да си избере лицензиран център, който да му обучи кадрите. Освен сертифицираните организации обучението могат да провеждат и професионални училища, гимназии и колежи.
Третият вариант е обучение на хора, които вече имат работа. То е с цел подпомагане на малки предприятия. Обучение се прави, в случай че фирмата ще сменя дейността си. След квалификацията работодателят е длъжен да запази заетостта на работниците поне 6 месеца. В тези случаи финансирането е в размер на не повече от 225 лв. за едно лице.
В зависимост от професиите продължителността на обучението е 300, 660 или 900 учебни часа. От АЗ имат изискване съотношението между теория и практика да е 50 на 50.
***
Любомир Левчев е роден на 27 април 1935 г. в Троян. Завършил е Философско-историческия факултет на Софийския университет. Бил е редактор и главен редактор на в. "Литературен фронт"
(1961-1971). От всички председатели на Съюза на българските писатели е бил на този пост най-дълго време - от 1979 до 1989 г. От 1991 г. е редактор-собственик на издателска
къща и международно списание "Орфей".
Първата му книга "Звездите са мои" излиза през 1957 г. През
2002 г. публикува книга стихове "Капризи". Междувременно е
издал повече от 30 книги поезия. А също и романите "Убий
Българина!" и "Ти си следващият". Близо 60 негови книги са издадени в повече от 30 страни по света.
Действителен член на Европейската академия за изкуство, наука и култура - Париж. Член-основател на Европейската академия за поезия - Люксембург, и фелоу на Йейлския университет - САЩ. Член е на Международния литературен фонд - Москва.
Удостоен е с множество награди, между които:
Златен медал за поезия на Френската академия и звание "Рицар на поезията" (1985); Голямата награда на института "Ал. Пушкин" и Сорбоната (1989); Световна награда за мистична поезия "Фернандо Риело" (1993) и др.
След 1989 г. е издал следните поетични книги:
"Мелодыя для флейты" (Мiнск, 1990) "Taal Van Vuur" (Belgie, 1990) "Рицаря, Смъртта и Дявола. Стиховидения" (1992)
"Del mas alla" (Madrid, 1993) "Превалец" (Скопjе, 1993)
"Отвъд и други стихотворения" (1994), "Безлунен календар" (1995) "Небесен срив" (1996),"Sky Break" (Pueblo, Colorado, USA, 1997), "Пръстенът и други приготовления" (1999)
"Bir Yildizdi Tasidigim" (Istanbul, 1999)
"Гладиатор с меч от здрач" (1999) "Магнолия" (2001)
"Селена. Лявото око на боговете" (2001) "Капризи" (2002)
както и романа "Ти си следващият" (1998)
You Are Next (New York, 2001), "Вечерен акт" (2003)
"Стиховидения" (2003).
Днес в НДК поетът ще представи новата си книга "Пепел от светлина". Поместваме две нови стихотворения от Любомир Левчев, предоставени специално за в. "Сега".
------
(1961-1971). От всички председатели на Съюза на българските писатели е бил на този пост най-дълго време - от 1979 до 1989 г. От 1991 г. е редактор-собственик на издателска
къща и международно списание "Орфей".
Първата му книга "Звездите са мои" излиза през 1957 г. През
2002 г. публикува книга стихове "Капризи". Междувременно е
издал повече от 30 книги поезия. А също и романите "Убий
Българина!" и "Ти си следващият". Близо 60 негови книги са издадени в повече от 30 страни по света.
Действителен член на Европейската академия за изкуство, наука и култура - Париж. Член-основател на Европейската академия за поезия - Люксембург, и фелоу на Йейлския университет - САЩ. Член е на Международния литературен фонд - Москва.
Удостоен е с множество награди, между които:
Златен медал за поезия на Френската академия и звание "Рицар на поезията" (1985); Голямата награда на института "Ал. Пушкин" и Сорбоната (1989); Световна награда за мистична поезия "Фернандо Риело" (1993) и др.
След 1989 г. е издал следните поетични книги:
"Мелодыя для флейты" (Мiнск, 1990) "Taal Van Vuur" (Belgie, 1990) "Рицаря, Смъртта и Дявола. Стиховидения" (1992)
"Del mas alla" (Madrid, 1993) "Превалец" (Скопjе, 1993)
"Отвъд и други стихотворения" (1994), "Безлунен календар" (1995) "Небесен срив" (1996),"Sky Break" (Pueblo, Colorado, USA, 1997), "Пръстенът и други приготовления" (1999)
"Bir Yildizdi Tasidigim" (Istanbul, 1999)
"Гладиатор с меч от здрач" (1999) "Магнолия" (2001)
"Селена. Лявото око на боговете" (2001) "Капризи" (2002)
както и романа "Ти си следващият" (1998)
You Are Next (New York, 2001), "Вечерен акт" (2003)
"Стиховидения" (2003).
Днес в НДК поетът ще представи новата си книга "Пепел от светлина". Поместваме две нови стихотворения от Любомир Левчев, предоставени специално за в. "Сега".
------