Ден преди подписването на договорите за присъединяване на Румъния и България към ЕС в Германия пламна ожесточен спор за по-нататъшното разширяване. Най-разгорещена бе Бавария, която иска да се защити от конкуренцията на страни, където заплатите са по-ниски, а освен това настоява за решителни промени в двете държави.
В неделя германското правителство отхвърли тези желания. Същевременно провинциите увеличиха натиска си върху парламента пред дебата за Европейската конституция, който ще се проведе през май. Те искат да участват с по-силен глас в решаването на европейските въпроси.
Все по-често представителите на ХСС (Християнсоциалния съюз) и ХДС (Християндемократическия съюз) отправят откровени заплахи за отхвърляне на Евроконституцията.
Канцлерът Герхард Шрьодер предупреждаваше, че
ЕС може да стане твърде взискателен
Той искаше с всички сили да се поведе борба срещу правото на престой, разбирано като наемане на нелегална работна ръка.
"Билд ам зонтаг" съобщи, че около 20 депутати (предимно от Християнсоциалния съюз) не искат да подкрепят Европейската конституция. "Германският парламент ще бъде лишен от власт", съобщи "Билд ам зонтаг", цитирайки заместник-председателя на ХСС Герд Мюлер. Тази седмица канцлерът Шрьодер ще се занимава с много въпроси - като последствията от приемането на Евроконституцията, разширяването на ЕС и условията на германския пазар на стоки и работна ръка. В сряда той ще се срещне с председателя на профсъюзите, както и с ръководството на Федералния съюз на германските индустриалци. В четвъртък ще има среща с министър-председатели на провинции, където управляват социалдемократи и зелени.
Когато в края на миналата седмица "Зюддойче цайтунг" съобщи, че провинциите искат да обсъдят въпросите, които ги тревожат, правителственият говорител Бела Анда само каза: "Канцлерът обещава на министрите на федералните провинции преди ратификацията на Евроконституцията да проведе с тях още един разговор."
По време на преговорите ЕС си осигури предпазна клауза, за да предотврати приемането на България и Румъния, в случай че реформирането им тръгне назад.
Отлагането с една година е възможно
Упреци има главно към Румъния, защото е направила твърде малко срещу ширещата се корупция в страната.
Премиерът на Бавария Едмунд Щойбер подтиква Шрьодер да отправи искане за усъвършенстване на договорите за влизането в ЕС на двете държави. "Шпигел" съобщи за писмо на Щойбер до канцлера, в което се казва, че изискванията, допускащи до европейския пазар работници и фирми от присъединяващите се страни, не са достатъчни. Като крайна мярка той предвиди приемането на България и Румъния да се отложи. Правителственият говорител отхвърли тези претенции. Според него това би засилило евроскептицизма в съюза, а и упреците на Щойбер били "гол популизъм".
Правителството отхвърли обвиненията на Зелените, че в преговорите силно се е влияело от гласуванията в Европарламента. Според говорителя двете камари на германския парламент имат достатъчно пълномощия за определяне на европолитиката на страната. На 12 май Европейската конституция ще бъде ратифицирана от Бундестага, а на 27 май от горната камара - Бундесрата.
В интервю за ДПА германският канцлер изрази мнение, че вратата на ЕС остава отворена и за други европейски държави, ако отговарят на основните принципи на съюза. "По-нататъшното разширяване на ЕС ще зависи от способността му да интегрира нови страни", каза той. Канцлерът поясни, че не поставя под въпрос започването на преговори през 2005 г. с Турция и Хърватия. По повод влиянието на европейското право върху германския пазар на труда канцлерът сподели: "Има черни овци, които заобикалят тези закони и тайно наемат нелегална работна ръка, за да извлекат печалба от ниските заплати и от лошите условия на работа."
|
|