59 дни преди вота за нов парламент вицепрезидентът Ангел Марин упражни правото си, делегирано от държавния глава, и помилва лидера на "Евророма" Цветелин Кънчев. Дон Цеци благодари на институцията, но не прие този акт за окончателната си реабилитация. Съдебната сага той ще доразплете в Страсбург, където се очаква Европейският съд да се произнесе дали човешките му права са били погазени. Каза го в прав текст веднага след издаването на указа, дори преди да изрече благодарностите си към Марин.
Така лидерът на "Евророма" отново е
на път да се превърне в сензацията на сезона
Преди няколко години депутатите от 38-ия парламент направиха Дон Цеци герой с препирните си дали той трябва да остане в НС. Накрая надделя решението за сваляне на имунитета му. Помните ли причината за тежкото наказание? Криминална история - няколко шамара, които отнесъл негов познат, и изнудване. Обикновено мудната съдебна система си свърши светкавично работата и тикна Цветелин Кънчев в затвора за 6 години. Така той стана единственият народен представител, който ефективно излежаваше присъда.
Още тогава Кънчев се опита да придаде политически привкус на историята. Тъй като окончателната присъда бе произнесена в разгара на кандидатпрезидентската битка, той обяви, че съдът действа под диктовката на СДС. "Евророма" подкрепи на втория тур Георги Първанов, а съдийката, осъдила Кънчев - Нели Куцкова, бе в тандем с основния му конкурент Петър Стоянов. Куцкова дори написа отворено писмо, в което да попита дали Първанов ще помилва ромския лидер, ако стане президент. Тогава то остана без отговор. Оня ден обаче Марин свърши черната работа. Показателно е, че иначе словоохотливата за инициативите на вицето негова канцелария не поясни поради какви мотиви се налага издаването на указа за помилване.
Няма никакво съмнение, че
това решение има силен политически привкус
Кънчев не крие желанието си да се върне в политиката. А в конституцията е записано, че от право да се кандидатират за депутати са лишени "поставените под запрещение и изтърпяващите наказанието лишаване от свобода". Т.е. присъдата се явява съществена пречка пред амбициите на ромския лидер.
Няма спор и че Кънчев е човек с изострен усет за ситуацията. Не само създаде, но и утвърди своята партия. На път е да превърне "Евророма" в алтернатива на ДПС. Досега опитите на останалите големи политически партии да се справят с Доган не се увенчаха с особен успех. Дон Цеци обаче може и да успее. Защото не направи грешката да капсулира ромите. Точно обратното - закани се "като политик и гражданин на страната" да не допуска една етническа общност да живее на гърба на другите.
Кънчев направи и още нещо - заложи на личния си чар и контакти сред звездите от попфолка, които се ползват с огромна популярност. Големите политически партии сигурно му завиждат с каква лекота събира около себе си народните любимци Азис, Софи Маринова, Бони и др. Само част от феновете им да идат пред урните и "Евророма" ще има сериозен шанс да прескочи бариерата.
Така
"Евророма" се превръща в партия с реални избиратели
зад гърба си. Досега гласовете на ромите можеха да се изтъргуват с кебапчета и бира, защото бяха разпилени между много организации. Формацията на Цеци обаче навакса пропуските на досегашните цигански водачи и значително по-успешно ще търгува подкрепата си.
Ако влезе в парламента, Цветелин Кънчев ще постави нов казус. Какво би станало, ако в определена ситуация на някого му хрумне да се обърне към съда, за да разтълкува редно ли е бивш депутат - затворник, да представлява избирателя?
В случая няма особено значение дали Ангел Марин е предвидил всички тези съвсем реални варианти или някой просто му е наредил какво да извърши. В момента по-важното е, че президентството само се забърка в политическа попфолк каша с непредвидими последици.
|
|