:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,872
Активни 280
Страници 21,282
За един ден 1,302,066
Анализ

За плюсовете и минусите на жълто-червена коалиция

След 8 години суша БСП трудно би преживяла победа, от която получава няколко трохи
Всъщност следващите редове, строго погледнато, нямат коректно основание. Заподозрените в замисъла за жълто-червена коалиция - НДСВ и БСП, изобщо не говорят за това. Говореното с градираща интензивност идва от журналисти, наблюдатели, случайни и преднамерени политици извън жълто-червения кръг и представлява смесица от полуистини, догадки и откровени манипулации.

Ако трябва честно да уточним предмета на този разговор, лесно ще забележим, че лидерите на жълтата и на червената партия се изказват точно в обратния смисъл - всички те заедно и поотделно твърдят, че ще спечелят изборите и ще управляват самостоятелно - всеки със собствения си кандидат за министър-председател.

Полугласно и неохотно, притиснати от журналистически въпроси от вида на "а ако не спечелите..." или "в случай че...", казват, че не биха изключили нито една възможност.

Ето такава е работата -



може да стане, но едва ли



Наскоро моят приятел Андрей Райчев даде публичен израз на разсъжденията си относно предимствата на една такава коалиция. По-точно те се свеждат до две: първо, ще има стабилно парламентарно мнозинство от най-малко 161 депутати (сметката е приблизително точна, но числото 161 е особено от гледна точка на конституцията); второ, БСП ще получи гаранции, че няма да се провали. Или ако се провали, няма да носи сама отговорността за това.

Наричайки всичко това предимства, Райчев едва ли си е дал сметка (а може би си дава), че това по-скоро са недостатъци на евентуална жълто-червена коалиция. Защото под стабилен или силен парламент едва ли е правилно да разбираме стабилно или силно парламентарно мнозинство. При това от над 160 депутати, което прави конституционно мнозинство.

Ако една правителствена формация, било еднопартийна или коалиционна, може да разчита на конституционно мнозинство в парламента, опозицията става формална, сиреч излишна.

По-тежко и дългосрочно поражение върху демокрацията в

България едва ли може да бъде нанесено.

Със сигурност ще се зародят като следствие още няколко неприятности. Като например това, че безконтролната власт на това практически суперабсолютно мнозинство



ще превърне правителството в най-корумпираната група



Както и това, че всяка законодателна или гражданска инициатива извън мнозинството ще среща организирания, но мотивиран с народното представителство отпор. Ако някой получи правото да говори, че представлява две трети от народа, със сигурност останалата една трета ще изглежда симпатично, но глупаво.

Освен това опитът от всякаквите досегашни парламентарни мнозинства е, меко казано, печален. Най-много работа свършиха правителства, зад които не стояха монолитни мнозинства. Сегашният парламент също е пример в това отношение.

Ако нашият проблем беше неспособността избирателната система да гарантира на всяка цена стабилно парламентарно мнозинство, по-добре щеше да бъде да променим тази избирателна система и да я направим като в Гърция, Белгия или Великобритания, където победителят получава всичко. Или пък като в Турция, където прагът за влизане в парламента е не 4, а 10 процента.

Това обаче



няма да е честно спрямо хилядите избиратели,



които не желаят да гласуват нито за жълти, нито за червени, нито за сини, а решават или да не гласуват, или избират партии, които събират между един и неколкостотин гласа.

Няма да е честно също така и спрямо избирателите на самите НДСВ и БСП, особено спрямо вторите. Защото те участват в състезанието с надеждата, че ако го спечелят, ще получат награда. Как биха се почувствали феновете на ЦСКА например, ако бият с 2:1 на финала, а след мача им кажат, че купата се връчва и на другия отбор?

Червените след осем години суша трудно биха преживели победа, от която получават няколко трохи. Да не говорим за това, че отвсякъде се подхвърля идеята БСП да спечели, но да отстъпи на Симеон премиерския пост.

В тази



полупублична, полумахленска обстановка,



гарнирана в разнообразни идеи от горния вид, се появиха и други версии: че БСП всъщност може, но не иска да спечели изборите и сред нейните редици имало кадри, които работят срещу победата. Подобно нещо за последен път чух през 1991 г., когато мой приятел твърдеше, че е научил от сигурен източник, че Лилов е можел да спечели изборите, но нарочно занижил резултата на БСП, за да ги спечели Филип Димитров.

Костов пък намисли да изпревари събитията и предложи независимо от изборния резултат да се състави експертно правителство на принципа "всички срещу БСП".

В кулоарите на властта можете да се сблъскате и с други "смели" теории. Че американците натискали за жълто-червена коалиция, защото не харесвали Доган. И така нататък, и така нататък.

Всичко това



обезсмисля изборите и демокрацията изобщо



Ако някой спечели изборите, няма нищо по-нормално и по-честно от това той да управлява. Всяко друго решение е абсурдно. Ако пък на този някой не му стигне мнозинство, за да управлява сам, има си европейска практика - този някой предлага на когото си избере да подкрепи неговата програма. Ако не получи такава подкрепа, отстъпва реда си на следващия.

Искам да кажа, че ако БСП спечели изборите, което към този момент е много вероятно, редно е тя да управлява. Начело с нейния министър-председател и в изпълнение на нейната програма, за които всъщност - за лидера и за програмата - са гласували хората.

И никой не е казал, че коалиция се прави само за да се намери работа за някои другари и господа. Както никой не е казал, че няма да се намери и друга партия, която да подкрепи програмата на БСП.
28
968
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
29 Април 2005 23:23

29 Април 2005 23:30
Свежарков добре го каза: Един и всички за един
29 Април 2005 23:32
Това се казва -доказателство от обратното или негативна апологетика.
Но нищо ново под луна-генерал Гоцев преди 15 години обяви точната цифра на мандатите за БСП
Май и Юри прави същото
Откъде знаеше генералът е ясно - от преброителите
А откъде Юри, също - от социологията, естествено
На момент дава 25% за БСП и 18% за НДСВ т.е. общо 43% от 100 възможни
Я дойдат я не 60 от тези 100. И тогава 43% заякват до ...70% събрани заедно или 168 мандата!
Ако ли ще ги сметнат на 70-явилите се гласоподаватели сметката малко се променя 60% от тези гласове дават 144 мандата Толкова колкото БСП спечели преди 15 години. Както се казва програма минимум, и програма максимум. Сега излиза, че за този резултат по интересно е хората да не се интересуват чак толкова от изборите и да не хукват да променят цифрите към минимума.
И ето дай да им кажем за заплахи, нодвиснали над демокрацията. А кому она нужна ета демакратия, а
30 Април 2005 00:29
След следващите избори ще управлява коалицията БСП-НДСВ-ДПС-СДС с 96% мнозинство (костов ще е опозиция, ако влезе в парламента) и ще се сбъдне мечтата на Желю и на Мумията всички да управляват заедно.
30 Април 2005 01:05
Защо ли БСП толкова се натиска за коалиция с НДСВ? Шаманите й по цял ден само това повтарят - колко хубаво би било.... Май наистина БСП ще загуби изборите..... Дай Боже!!!
30 Април 2005 02:57
Dama,
На прав път си - там е истината. Проста като Юри и като фасула на село.

БСП се надяват да докарат до към 20-22% защото при тях е твърдия електорат, който до изборите ще си остане същия. Има една голяма опасност обаче - НДСВ имат плаващ, мислещ електорат, какъвто в по-малка степен имат Новото време и СДС. Ако БСП надува свирката и приоказва за коалиция с НДСВ , то е за да наплаши десните избиратели да не би да посегнат към НДСВ - тогава БСП ще бъде със сигурност втора. И играта е елементарна - БСП говори наляво и надясно, че ще влезе в коалиция с НДСВ, защото колкото по-вероятно изглежда това, толкова повече колебаещите се намразват НДСВ. Хитро измислено , нали.?

Сега сещате ли се защо Костов и Ко припяват така добре в тази симвония и на кого служат?
30 Април 2005 05:59
Комунистическите социолози бълват глупости:
"Най-много работа свършиха правителства, зад които не стояха монолитни мнозинства." - сиреч правителството на Беров
И още един бисер на Асланов: "Както никой не е казал, че няма да се намери и друга партия, която да подкрепи програмата на БСП", който по принцип отговаря на истината. Групата на доносниците и ченгетата със сигурност ще има мнозинство и в следващото Събрание. И ако по някаква причина НДСВ не се окаже подходящ партньор на комунистите, БСП пак ще намери петимни за партньорство - ДПС, Ново Време, хората на Софиянски или някаква комбинация от споменатите.


30 Април 2005 06:04
Още колко лми тъпи прогнози и анал-изи ще прочетем в тоя вестник. Колко ли е хонорара........
30 Април 2005 10:42
Който си мисли, че БКП някога не е била във властта или няма да бъде е голям наивник!!!! Първанков, Ананиев, Бокова, Пръмови, Поптодорова, Плугчиева, Велчев, Сендов, Малкият Мук, Калчев, Райчо Райков, Петканчоф, Борисов, Тошо Тошев, Доганоглу и хилядите знайни и незнайни "деполитизирани държавни служители" да не са от Горно Нанадолнище?????!!?!!
30 Април 2005 10:43
Латернаджиите пак се включиха. Асланов пише ясно , ама они си знаят БСП не, всичко останало може. Цялата работа е как да се заобиколи народния вот, от който всички се опасяват. Що ли? Инстинкти тротоарни.
30 Април 2005 10:44
ЗА ВСИЧКИ ОТ МЕН
30 Април 2005 12:47
Много хубава статия, доста навременна и вярна. Тя бележи нещо доста положително, което трябва да се маркира, защото лошото напоследък е повече от доброто и е редно да забелязваме хубавото.
Паплачта, наречена елит и обслужващата я прислойка, от месец бълтавят няколко постулата, набити им в празните канчета от професионални манипулатори и преливащи от пусто-в празно политолози, на които сега им е жътвата. Клишетата са много и до едно неверни
1. Който хване тези избори-ще управлява вовеки, щото ще се налапа с еврокинти.
2 БСП ще има мнозинство, но не щяла да управлява сама-щели да сбъдат с царя-затуй БСП не щели да вземат мнозинството
3.НДСВ щели аха да преварят БСП.
И още мнозина.
Тази статия е завръщане към НОРМАЛНОСТТА. Най-хубавото нещо, което досега се е случило в тазикампания, е наличието на нормално мислещи хор като г-н Асланов. Те наричат нещата с правилните им имена и така показват на заблудените тяхната несъстоятелност.
Друг е въпросът, че и мойта скромна милост посочи тук пред вас досущ същите, като на Асланов, аргументи преди седмица-няма как да го похваля, защото ний често се припокриваме като аргументация
30 Април 2005 12:48
Левите са обречени на тези избори! Те не могат да си осигурят пълно мнозинство в Парламента. Може да имат най-много депутати, но ще гледат от страни как НДСВ ще управлява със ОДС на г-ужа Михайлова. Ако Софиянски стане депутат ще си зареже коалицията и неговите хора от ССД ще увеличат мнозинството под егидата на Царя.
Каквото и да плещят разни коментатори, това ще се случи!
Само където ще се потрошат сума пари за предизборна гюрунтия. ВАЦ, bTV и фирмата "7/8" на Слави Трифонов ще са най-печелившите.
30 Април 2005 13:14
“Това обаче няма да е честно спрямо хилядите избиратели, които не желаят да гласуват нито за жълти, нито за червени, нито за сини, а решават или да не гласуват, или избират партии, които събират между един и неколкостотин гласа.” – кога най-после ще престана да чета тази глупост. Не било честно! А сега е много честно, че гласовете на всички тези хора (гласували за невлезли партии) се приджобват от влезлите! Честното е колкото са избрани, толкова! Останалите места празни. Колко депутата във всяко досегашно събрание не са били избрани изобщо?
Въпреки тази забележка обаче, съм съгласен с Наум за “завръщане към НОРМАЛНОСТТА” общо в статията. И докато не изчезнат (или останат пренебрежително малко) хората, които могат да тържествуват на ситуация, подобна на СГС, ще продължим да си избираме състезатели, които да победят ("прекарат") другата партия, и да се чудим защо управляват кьопаво!

Редактирано от - Графът на 30/4/2005 г/ 13:15:19

30 Април 2005 15:00
Науме, послушах те гледам руската повърня "Бригада". То бива да преписваш, ама така нагло и безкрупуло от американската екшън стилистика не може повече. Нашите се изхитрили и го дублирали, а с превод, "за който и лобут да им се пада" и не може да разбереш за крушата от Ловеч ли става дума, за Киро Японеца ли, за бай Миле и прочие екзотични прякори, а и за нашата горда ББ полиция, която също е е играта. Нейсе, този филм не случайно го пущат, то е част от промиването на мозъци. Виждате ли драги зрители за разлика от Шатите, където има и честни ченгета, то в Русия всичко е смрад и блять.
30 Април 2005 16:43
Една евентуална коалиция между БСП и НДСВ има смисъл единствено ако Царят е премиер с цел въздържане на ОФ-тата.

Иначе по-добре да се оставят удавниците в БГ да ги удавят мнимите им спасители.

БСП е батакчийска партия.
30 Април 2005 17:19
Няма да има коалиция НДСВ и БСП. Прекалено непочтено е спрямо привържениците на БСП -човекът ви го е казал в прав текст. Не, че на Станишев и хеле Румен Петков нещо му дреме, но все пак се касае за сто и кусургодишна партия, пълна със специфични откъм инертност и бързина на мисленето привърженици, която не може да не се съобразява с тези неща
Хайде пак да преповторим материята, с оглед затвърждаване на знанията

Из" Денят след утре-3"-20.04.05 Натиснете тук
...най-общо прогнозите рисуват такъв парламент.
БСП-100-110
НДСВ-60-70
СДС-18-25
ДПС-Ново време-20-25
Други-ДСБ, БНС и прочие-които ще се борят за останалите 10-20 гласа, а ако влязат и двете, ще е за сметка на останалите десни. Тоест, БСП ще е около мнозинството или най-вероятно малко под него, втори ще са царистите, трети са СДС и четвърти ДПС-като двете могат да си разменят местата, предричат социолозите.
Почва върло умуване кой ще прави правителство. Естествено, мандатоносител номер първи, щ е е БСП. Бистрят се варианти БСП +НДСВ, БСП +ДПС-Новото време, БСП +..
Такива варианти няма. Просто няма да проработи. БСП няма да се коалира с НДСВ, нито с ДПС. С първите по-много причини. Ще ги легитимират за управлението, ще се изпокарат, гладни срещу наяли се, ще се издънят пропагандно, и още сто причини -тук важното е да запомните, че Големият ще се опъва. По интересен е вариантът ляв либерален алианс.Тогава Малкият ще се опъва, защото ще му е трудно да обясни на електората си, защо се коалира с партията, която ги прекръсти и която той щеше да забранява. Това не е проблем за вожда, но ще стане проблем за електората, ще го настъпи точно по мазола и ще си изправи рахата на кантар.. Досега Вождът винаги е играл с БСП и е показал, че няма скрупули-но никога не е влизал в пряка управляваща коалиция-неговата сила е да седи на сянка. При всички случаи логиката показва, че ще търси пак такова решение.
Какво ще стане, обаче.
БСП ще е около 100 гласа и надолу. Да ги сложим максимум 90-100. Дясното е големият купон. Вторатата и третата група ще са с около 30 тина депутати- и това ще е голямата изненада. Не се наемам да прогнозирам с голяма точност кой точно ще излезе с едни гърди напред, защото не е важно-по –важното е, че другата сила, освен НДСВ, ще е ДСБ, която ще изпревари значително сочения фаворит СДС. Пак около тях ще е ДПС, което обаче няма да прибави нищо повече от това, което има, защото приказките за гласовете на Новото време са мит-тоест, ще има къде 20-25 депутати. СДС ще е на ръба на бариерата и съвсем малко отгоре-максимум 15-20 депутати, но ще влезе и БНС, пак с толкоз.
Изводи
Няма, и никога не е имало вариант за дясно управление през 2005та, като резултат на ТЕЗИ избори. Който ви дрънка това-ви лъже най-нагло. Вариантът НДСВ плюс СДС плюс ДПС плюс който си ще, няма да проработи, защото няма да имат мнозинство. Да не говорим, че ДСБ, която ще има подобавъчна тежест, няма да го позволи.
Труднен ще е и вариантът ляво управление-почти невъзможен. Тогава?
Тогава ще стане нещо, което ви казах още в Денят след Утре-1 и 2.
Коалицията ДПС и Новото време ще се разцепи и Новоремците ще ударят рамо на БСП. това ще е първичното, голямото цепене, от което ще настъпи лавина.Друго рамо може да дойде от разцепване на НДСВ, като Партията си прибере троянските коне оттам-които хич не са малко.Ще настъпи и голямо вторично цепене и вдясно...
30 Април 2005 17:55
Кажи ми кажи бедни народе, кой те в таз робска люлка люлее???? Царят бил десен, щял да управлява с г-жа Михайлова, а Стефан щял да приглася....Тъжна родна картинка. СИВА!А Маузер, а Фъфльото и сричащият от Гоце Делчев и целият червен елит с Дечица!!!Те къде ще бъдат? Още четири години загубени за България! И Европа през крив макарон!!!!!
30 Април 2005 20:49
Вариантите за коалиционно /съвместно/ управление след изборите са два:
В първия случай чрез министри участващи в правителството /съставено от БСП/.
Във втория случай на коалиционните партньори /НДСВ и ДПС/ няма да се пипат хората в средните етажи на властта.
Не забравяй, че БСП за осем години загуби огромен брой професионалисти уволнени и от СДС и от НДСВ и от ДПС. БСП няма да остави нещата в това положение.
Така, че моето предложение е, че освен чрез министри представени в правителството /ако БСП състави правителство, което е много вероятно/, втория вариант ще бъде /и към НДСВ и към ДПС/ или играете с нас или всичките ви кадри от средния ешалон ще бъдат уволнени.
Между другото според мен втория вариант е много по-силен за БСП.
01 Май 2005 01:07
Христос воскресе!

Радвайте се и веселете се братя българи!

Христос воскресе!
01 Май 2005 10:20
Тъжни мисли навява споменът за огромния брой "ПРОФЕСИОНАЛИСТИ" довели до жанвиденовата зима и отказали се доброволно да съставят правителство на "НАЦИОНАЛНОТО СПАСЕНИЕ" ...Между впрочем една от основните грешки на Иван Костов бе, че остави именно този червен среден ешелон да "провежда" демократичните реформи! На много места те или не се състояха или просто бяха "професионално" бламирани от позитатковците и отрочетата...
Наистина дясната алтернатива в момента е в незавидно положение, но това е така защото червените барони наливат огромни средства в предизборната латерна на БКП. Но аз съм оптимист - рано или късно този народ ще се осъзнае - Кой, кое е в държавата и за какво се бори!!!!! ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ В ОБЕДИНЕНА ЕВРОПА!
01 Май 2005 13:54
Науме,
Ами ако БСП не успее да състави правителство и никой друг не успее?
01 Май 2005 14:03
А стига
Честит празник на труда.
Да има работа за всички и всякаква!
01 Май 2005 16:29
Сър Ланселот, ще има нови избори. Хитлер по този начин е дошъл на власт.
01 Май 2005 18:17
Ами като няма ни един да става за Хитлер? Има само нови лица кат Азис, Дон Цеци и разбира се Сашка Васева – прелъстителката.. сиромашия
01 Май 2005 18:27
Забравихте Иван Костов. Слага превръзката на челото , облича се по народному, с пуловер, плаща спонтанни студентски протести /Сорос/ и ето го пак на власт.
01 Май 2005 20:05
По-скоро СтаниШЕФ начело на рокерско шествие със стъпила на кормилото израстнала фиданка от Знаме на Мира
02 Май 2005 13:54
Шоуто продължава
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД