Как френското правителство, големите партии (леви и десни) и основните медии могат да се обединят, за да убедят френския народ да приеме новата конституция на Европа на референдума идния месец?
Не е просто. Всяко допитване до общественото мнение показва, че на 29 май французите ще обърнат гръб както на конституцията, така и на френско-европейската бюрокрация. Очертават се
две прости истини
Истина първа - кампанията за отхвърляне на конституцията се разви в рядко срещан демократичен дебат по същество. Главният контекст е "какво значи Европа за мен?". Това е твърде различно от технократските кухненски дискусии в Брюксел, които са безинтересни за много европейски граждани.
Истина втора - референдумът е още далеч, но лагерът на одобрението още не е намерил правилната тоналност. Той стига до всички уши, но не изкушава хората да се заслушат. Не дават резултат двете стандартни френски процедури - антиамериканизмът, който казва, че янките желаят провал на единна Европа, и тактиката на правителството да укротява опозицията чрез отстъпки в сектора на труда.
Не работи и аргументът на "да"-лагера, че цяла Европа ще пострада от френското "не" и че отхвърлянето на конституцията ще бъде катастрофално за Франция.
На 14 април в широко рекламиран двучасов телевизионен дебат с младежи, чрез който Жак Ширак се надяваше да обърне вълната, президентът заграби първите 20 минути, за да представи референдума като сблъсък между "хуманистичната" Европа с център Франция и студения наемнически свят на англосаксонците. Ширак описа патетично
как САЩ възнамеряват да спрат изграждането на Европа
Но това послание се изпари покрай несръчната телевизионна изява на Ширак, поради неговата неспособност да свърже френската действителност с конституцията и поради неумението му да обясни как гласуването с "да" ще даде работа на хората във Франция. Що се отнася до спирането на изграждането на Европа, допитване на в. "Фигаро" показа, че гласуването с "не" вероятно няма да доведе до такъв резултат.
Администрацията на Буш даде да се разбере, че не желае да бъде злепоставяна от Ширак в конституционния дебат, още повече че тя не може да бъде против договор, който е предпоставка за влизането на Турция в ЕС. Като се има предвид двувековният опортюнистичен антиамериканизъм във Франция, хората на Буш биха могли просто да кажат ясно, че са в "да"-лагера на Ширак.
От началото на кампанията се играе и друга
класическа френска пиеса -
смекчаване на общото политическо недоволство, като се дават пари или почивни дни на всеки, който ги поиска. Резултатът досега е повишаване на доходите на държавните чиновници, допълнителни почивки за селскостопанските работници и разколебаване на правителството да отмени платения почивен ден на 16 май (Петдесетница).
Вместо да укроти противниците си, правителството започва да изглежда все по-слабо, отчаяно и податливо на още натиск. Лидерката на комунистическата партия Мари-Жорж Бюфе, една от активистите в "не"-лагера, който се простира от крайната левица до крайната десница, определи настроението точно: "Щом отрицанието започна да надделява в допитванията, правителството започна да преговаря за повишаване на заплатите в държавния сектор. Ако отрицанието спечели, правителството ще трябва да действа и ще имаме още по-голям напредък."
По този начин
гласуването с "не" се свързва с увеличаване на заплатите
А да се сравнява гласуването с "не" с флирт с апокалипсиса е комично. Ширак наистина натиска паник-бутона, но като почувства, че не плаши никого, добавя: "Не желая да драматизирам нещата."
Бившият социалистически лидер Лионел Жоспен, който се кани да влезе с "да" в кампанията, казва същото по друг начин: "Гласуването с "не" няма да е трагедия."
Френският печат, радиото и телевизията в голямото си мнозинство също са за одобряване на конституцията и се притичват на помощ. В хармония с усилията на големите партии да контрират резултатите от допитванията те предлагат на електората постоянен поток съобщения от Брюксел и други столици, в които се внушава, че Европа е пред гибел заради френското "не".
Какво остава на френската политическа класа да каже през оставащите четири седмици, за да накара хората да гласуват с "да"? Може би най-добрият подход е да им даде здрава доза истина. Лидерът на управляващата партия Никола Саркози откровено каза защо трябва да се гласува с "да": защото във "всеки случай Европа не може да стане по-лоша, отколкото е днес", и защото каквото и да пише в Евроконституцията, Франция не е длъжна да му обръща внимание.
|
|