15 хиляди апартамента в Сливен са включени в мрежата за централно парно отопление. В началото на миналата зима половината от тях изключиха радиаторите си заради високите цени. От останалите 7000 абонати едва 2133 ползваха на 100 процента услугите на ТЕЦ-а. След януари клиентите на топлофикаторите намаляха под критичния минимум от 4000. Бе регистриран най-масовият отказ от парно отопление - близо 70 на сто. Заради преживения шок от големите сметки. Увеличението в Сливен достигна драстичните 300-400 процента, а в някои случаи и много повече. Самотно живееща пенсионерка трябваше да плати 980 лева за единствения радиатор в гарсониерата си. На двустайни панелни апартаменти бяха начислени по 400-500 лева. В града на Сините камъни бе отбелязано най-голямото увеличение на сметките за парното през миналия отоплителен сезон. Стигна се дотам, че изпълнителният директор на ТЕЦ-Сливен инж. Веселин Великов бе принуден да моли съгражданите си: "За бога, братя, изключвайте си радиаторите!"
От броя на радиаторите през тази зима ще зависи оцеляването на местната топлоцентрала. Затова шефът й инж. Великов смени паролата. Служителите на ТЕЦ-а непрекъснато обикалят жилищните блокове. И наддаването за възвръщане на тотално изгубеното доверие на клиентите започна от всеки вход. "Спасение има и за нас, и за потребителите", твърди топлофикатор N1 на Сливен. Спасението е в индивидуалните уреди за всеки радиатор, които ще позволят на хората да регулират количеството на подаваната енергия. "Опитваме се да обясним на хората, че с тези уреди те ще плащат толкова, колкото наистина са изхарчили", казва Великов. Според него, от всеки десет събрания в блоковете, девет били успешни. "Обясняваме и ни разбират", радва се той. Фирмите, които продават уредите, предлагат разсрочено заплащане. Някои от тях се ангажират и с
ценови облекчения за социално слабите семейства
Фирмите обаче се оказаха първия горчив хап, който трябва да преглътне инж. Великов. На сливенския пазар конкурентите са трима: две местни фирми - "Топлоинженеринг", представител на "Техем", и "АЕМ" - на "Бруната". Те делят територия с великотърновската "Нелбо", която предлага продуктите на "Сименс". Кой знае защо, точно "Нелбо" бе представена на нарочна пресконференция от зам. областния управител Жоро Марев. Бил г-н Марев в парламента. Някакъв си депутат Малинов, специалист, напълно неизвестен в Сливен, препоръчал търновчаните. "Не сме поставени при равни условия. Служители на ТЕЦ-а агитират пред гражданите в полза на "Нелбо". Нека управителят Веселин Великов обясни защо е предоставил две свои помещения на тази фирми и защо тя тръби, че е единствената легитимна!" - попита собственикът на "Топлоинженеринг" Алекси Каравелов. "Кажете ми кой от моето дружество агитира в полза на "Нелбо" и той ще бъде наказан" - каза Великов. Налага се ТЕЦ-ът да отбива и други атаки. Например дали са верни слуховете, които се носят из града - че "Нелбо" не работи с оригиналния програмен продукт на "Сименс", а със свой собствен?
Засега това са "белите" тревоги. Сериозни за топлофикаторите са огромните задължения на гражданите - близо 3.5 милиона лева. Избива ги на смях, като се сетят за "мижавите" 700 хиляди лева неприбрани дългове от гражданството на Габрово. В Сливен съдия-изпълнители вземат имущество срещу неплатените сметки. Но каква ли полза, ако складовете и на този ТЕЦ се напълнят с тенджери и тигани, така както е станало в Пловдив, питат се в топлоцентралата.
Общо 500 дела са внесени в съда срещу некоректните клиенти. Има заплетени случаи, свързани с неизяснена собственост, с измамници-наематели. "Това са хора, които не са си плащали от две-три години насам" - обясни юристът на ТЕЦ Минко Стефанов. Всички те дължали по над 1000 лева. Десетина имали борчове за над 2000 лева. "Парадоксът за мен е, че едни от най-големите ни длъжници са все заможни граждани. Затова в първия ден на новия отоплителен сезон ще публикувам имената им в местната преса" - заканва се изпълнителният директор Великов. На останалите се предлага разсрочено плащане на солените сметки от миналата зима. Преценката е според материалното положение на клиента.
"Колкото и да е дълъг срокът за разсроченото плащане, все тая. "Откъде пари?" - коментират оживено препатили потребители. " От две години съм с изключено парно. Не мога да внасям в касата на ТЕЦ-а дори за топлата вода, 250 лева са ми се натрупали на гърба. Ще се откажа и от това удобство" - обяснява собственичка на гарсониера в един от 13-етажните блокове в центъра на града. "Със 150 лева заплата месечно кое по-напред да плащам?" - ядосва се тя. Заканва се, че ще си отреже тръбите. И се гневи: обяснили й топлоспециалистите, че можело да прави с тръбите в жилището си каквото си поиска. Те били нейна частна собственост. Платени са още при покупката на апартамента.
"Хем са си мои, хем не можело да ги пипам
Дори 5 сантиметра не можело да отрежа от тях, защото съм щяла да навредя на съседите. Ами да си ги изгарят отвън тези пущини. На мен не ми трябват" - е логиката на топлофицираната гражданка.
"Аз няма да платя старите си сметки, докато не се намери поне един специалист, който да ми докаже, че начислените ми суми за миналия януари и февруари са реални" - отсича Боряна Абаджимаринова, уредничка в галерията на местното дружество на художниците. Тя оглави единствения организиран граждански протест срещу високите цени на парното. Твърди, че никога няма да забрави последния си рожден ден - 14 февруари тази година. Отишла рожденичката на работа в галерията с приповдигнато настроение. Посегнала към централната преса и... О, ужас! От вестниците научила, че най-драстичният скок на топлото е в родния й Сливен и че нейното семейство има една от най-големите сметки. Не повярвала на очите си. Дори се разсмяла. Какви ти 725 лева за трите радиатора в двустайния й апартамент! "Не бях плащала никога повече от стотина лева месечно. Никога не съм се отказвала от парно, въпреки че не ми излизаше никак евтино. Но човек като свикне на удобства..." - коментира Боряна.
Решила да си търси правата: "Нали все ни втълпяват, че живеем в живеем в гражданско общество!" Зам.-директорът на ТЕЦ-а Румен Карпачев я посрещнал любезно. Обяснил й всичко: като се почне от ниските температури и се стигне до кражбите на съседите. Станало й ясно, че има лош късмет. Първо, от 36 апартамента в блока й само три ползвали услугите на ТЕЦ. И второ, живеела в град, в който всички абонатни станции имали топломери. Количеството енергия се разпределяло между малцината клиенти, които ползвали услугите на ТЕЦ. Сметките
не се изчислявали според отопляемата кубатура,
като в София например. И най-важното: "Казаха ми, че съседите ми крадели парно. Но те, от ТЕЦ-а, не можели да извършват собствени проверки, защото апартаментите били частна собственост" - разказа галеристката. И не може да се начуди: тя ли да шпионира съседите си? Тя ли им подава топлото вкъщи, че да ги контролира? Ако съседите й били добросъвестни, щели да й помогнат да си плати 700-те лева за парно през януари - съобщил Карпачев. "Ами защо самият г-н Карпачев не разчита на добросъвестността на потребителите, а вместо това топлоцентралата съди хората за дълговете им" - контрира Боряна.
Според нея законовите уредби у нас са такива, че клиентите трябва да съществуват заради тецовете, а не обратното. Затова направила писмено предложение до всички възможни институции да бъдат коригирани януарските и февруарските сметки за парно, та да бъде предотвратен поголовният отлив на абонати. Събрала в своя подкрепа 2070 подписа от съгражданите си. "И повече можеха да бъдат, но нямах време" - обяснява тя. На собствени разноски отишла в София. Срещнала се със служителка от ведомството на Шиляшки. Приели я любезно. права била, но...
Най-смешни били срещите, на които я привиквали я в областната управа, я на друго ръководно място в Сливен. "Стигна се дотам, че на една дискусия в областната управа по проблемите на ТЕЦ-а изгониха журналистите, защото пречели, а след това ме попитаха дали всъщност не съм искала да сменя изпълнителния директор на топлоцентралата. Дали това не била целта ми" - спомня си с полуусмивка бунтарката. Днес тя се е отказала от протести. Смята, че е загубила битката. За първи път, откакто се е родила, няма да бъде на парно. "И как да бъда? Вече имам над 1000 лева неплатени сметки. За да се издължа, трябва почти
цяла година да работя без заплата
Ако знаех, че ще ми излезе толкова скъпо, щях да си купя климатик!" - обяснява Боряна. Нито един от 36-те апартамента в блока й нямало да пусне радиаторите си. Тя ще е на ток. Но повечето й съседи купували дърва и въглища и щели да се греят на кюмбета "циганска радост". Никой не може да каже дали Боряниният блок е изключение или правило. Но в Сливен се носи от уста на уста историята за една такава случка. В края на миналата седмица в един от големите блокове в кв. "Дружба" се събрали собствениците, за да решат дали ще имат парно, или не. Условията им били известни: най-малко половината от тях трябвало да заявят, че ще ползват ТЕЦ, за да им подават топлина. А ако решат да си купят индивидуални уреди на радиаторите, трябвало да си изберат една и съща марка. Събрали се, уж почнали да говорят сериозно. А се скарали. Станало така, че предишните ползватели на парно категорично заявили, че през тази година ще се откажат. А тези, които се били отказали преди, натискали всички да се включат. "И как не! Знаем кои ни крадяха от съседите. чувахме ги как развиват кранчетата на пломбираните си радиатори и нищо не можехме да направим! Излиза, че сега всичко зависи от некоректните клиенти, а не от нас!" - коментирали потърпевшите. И попитали: какво тече в радиаторите - комунизъм или топла вода?
По всичко личи, че от правилния отговор на този въпрос зависи колко ще ни е топло през тази зима.
|
|