Много от птиците, които са били в Африка, докато по нашите земи печките и радиаторите са работели на максимални обороти, са вече тук. Някои видове могат да се видят всеки ден.
Славеят
се среща във всеки парк, а даже и в малките градинки в жилищните комплекси. Интересното при тях е, че първи от Черния континент се завръщат мъжките. Те заемат териториите си и почват да пеят гръмогласно - рано сутрин, преди изгрев, вечер, през нощта, а и когато през деня буреносна облачност покрие небето. Целта на трелите му е да привлече женска, с която да си отгледа малки славейчета.
Завърнаха се и
бързолетите
Те приличат на лястовици, но са по-големи, по-стремителни и по-бързи в полета си. За разлика от лястовиците почти никога не кацат (освен в гнездата си) - те даже могат да спят и да копулират във въздуха. Краката им са прекалено малки и не са подходящи за приземяване върху жици, клони и на други места. В София има доста бързолети. Под покривите на Министерския съвет, а и из много от жилищните комплекси, даже и в центъра, гнезда си правят черните бързолети. На сградата до Националната следствена служба на бул. "Г. М. Димитров" пък има гнездова колония на най-големия бързолет в България - алпийския. При полет те пищят силно, правят доста диви лупинги в района и ако се разходите из квартала, няма как да не ги забележите.
Белият щъркел
се прибира последен. През 2004 година Българското дружество за защита на птиците участва в международно преброяване на щъркелите в България. Първото място по населеност с щъркели се пада на София. На цялата територия на града има 58 щъркелови гнезда. Второ по щъркелово население е малко село на север от Самоков - Драгушиново, където гнездят 38 двойки. В Съединение пък има 29 гнезда.
В София най-доброто място за щъркели е квартал "Бенковски", където са съсредоточени 35 от всички софийски гнезда. Най-голямата щъркелова колония у нас е в село Самуилово край Сливен.
Най-много щъркели гнездят в София
Ако има две черти...