Брюксел отпусна едва 1/15 от поисканите от страната ни 393 млн. лв. заради наводненията през лятото. Това стана ясно вчера по време на посещението на шефа на Европейския парламент Жозеп Борел в с. Дълго поле, общ. Калояново. Селото е едно от най-пострадалите с 61 напълно разрушени и 136 необитаеми къщи.
В края на лятото България поиска помощ от ЕК по линия на програма ФАР и Фонда за солидарност.
До този момент Европейската комисия ни е отпуснала само 12,3 млн. евро по програма ФАР и няма никакви индикации, че ще получим още. Борел потвърди, че не бива да чакаме допълнителни средства. "Разбира се, това не е достатъчно, за да се решат проблемите, но е помощ", обясни той. И допълни, че ЕК няма да ни казва как да използваме парите.
Отпуснатите 12,3 млн. евро са за два проекта, разработени от българската администрация. "9 млн. евро от тях са за възстановителни работи по инфраструктурата", съобщи Борел. С тях ще се финансират строителни работи на мостове, пътища, жп линии, диги, ВиК-системи, пречиствателни станции, училища, болници и детски градини. Другите 3 млн. евро са за превенция. Те ще отидат за укрепване на новосъздаденото Министерство на държавната политика при бедствия и аварии и Държавната агенция "Гражданска защита".
По-рано вчера обаче Борел ни окуражи, че Евросъюзът би бил незавършен без България. Това свое мнение той сподели пред парламента. Но шефът на ЕК веднага добави, че критичният доклад на Еврокомисията е обективен. "Вярвам, че ще го анализирате и ще преодолеете проблемите", каза той. И допълни, че целта България да влезе в ЕС през 2007-а е напълно осъществима.
За липсата на антибългарски заговор за отлагане на членството ни в ЕС говори Борел и по-късно на дискусия, организирана от шефа на НС Георги Пирински. Но не отрече, че и такива, които смятат, че разширяването на съюза върви твърде бързо. "На европейските политици не трябва да се гледа като на зелени човечета, които излизат от гората и вършат лоши неща" допълни гостът.
----
СТИКОВАНЕ
Всяка страна ще бъде оценявана индивидуално, в зависимост от собствения си напредък, но в същото време не бива да губим ценно време в самоцелни състезания. Това каза Георги Първанов, който е на посещение в Румъния, след среща с румънския си колега Траян Бъсеску. Двете страни трябва да обединят усилията си да лобират за приемането в ЕС през януари 2007 г., заявиха двамата президенти.
Ако всеки от нашите "некорумпирани" политици даде за щетите от наводненията парите, спестени от закуската си за един месец, каква сума ще се събере?