Парламентарната комисия по корупция започна пълна проверка на всички приватизационни договори, по които има неизпълнени ангажименти. Депутатите вече са поискали от Агенцията за следприватизационен контрол списък със сделките, в които не са изпълнени инвестиционни или социални обещания, не са погасени всички финансови задължения, има съмнения за източване на дружествата, разпродажба на имущество и т.н. Ако установи нарушения, комисията ще ги даде на прокуратурата. Ще има и промени в законите, които да затегнат контрола.
Преди година прокуратурата обяви, че има над 3000 подобни сделки. Тя също се позова на следприватизационния контрол. Тогава държавното обвинение се оплака, че поради отнети правомощия, не може да направи нищо, за да защити интересите на държавата.
Вътрешният министър Румен Петков докладва вчера пред комисията по корупцията, че за последните 4 години по събрана от МВР информация са образувани 246 следствени дела за сключени неизгодни за държавата сделки. За 2005 г. те са 42. Това са приватизационни сделки, обществени поръчки, продажба на имущество и т. н. Преди три седмици Петков обяви в парламента, че всички събрани от МВР материали за нарушения при раздържавяването ще бъдат предадени на прокурор.
Петков докладва още, че в НСБОП има разработки за корупция срещу 35 служители на МВР и срещу 25 лица от други държавни институции. За корупция от МВР са уволнени 332 служители, от които 160 офицери.
Петков се обяви за създаването на национална агенция или дирекция за противодействие на корупцията извън МВР. Така МВР-шефът отново възроди идеята на президента Георги Първанов за специална служба за борба с корупцията, която да е равноотдалечена от всички власти и която да има разширени правомощия. Тя бе лансирана преди 2 години и тогава почти всички власти бяха против.
МВР-шефът е издал заповед на ГКПП да работят вече не само хора от Гранична полиция, но и от НСС, НСБОП и икономическа полиция на ДНСП. "Така граничните полицаи няма да се чувстват недосегаеми и ще знаят, че са контролирани от други служби", посочи Петков.
Вътрешният министър обяви, че през последните години отношенията между МВР и финансовото министерство са били сринати. "Митниците не допускат МВР до информационната си система, за да бъдат установени и доказани нарушения. Дава се възможност на митниците целево да насочват работата на вътрешното министерство по едни фирми и целево да не допускат информация до други", каза той.
"Шефът на митниците Асен Асенов ме увери, че в НСБОП има специален човек на агенцията, който осигурява на вътрешното ведомство пълен достъп до исканата информация", защити се вчера зам. финансовият министър Георги Кадиев. "Разбираем е стремежът на повече служители от МВР да получават информация от масивите на митниците, но тогава може да изпаднем в колизия и те да имат достъп до чисто търговска информация, която трябва да се опазва от структурите на финансовото министерство", добави той и уточни, че вече са предприети мерки за изясняване на проблемите.
И като отложат окончателните решения неколко пъти, после новите собственици пак ще съдят държавата в Страсбург, че им било дълго време опетнено името.
Първо плащат да се забави, после съдат държавата за забавянето.
На това му се вика нов бизнес от успели български бизнесмени.
_______________________
Дружество за защита на суверена от държавата.
За контакти-мен.