Най-вероятно здравното министерство ще уволни директорите на 9 от най-големите болници у нас заради лошо управление. Вчера кабинетът прие доклада на МЗ за състоянието на университетските болници, собственост на ведомството, и мерките за реформа в тях.
Министрите са дали принципната си политическа подкрепа на предложените от Радослав Гайдарски законодателни промени, преструктуриране на системата и подобряване на мениджмънта. Те обаче са били шокирани от някои данни за задлъжнялостта на болниците и са поискали допълнителна информация за това. Тя ще бъде обсъдена на оперативно заседание на кабинета идната седмица.
Според запознати като част от мерките за реформа МЗ се кани да смени директорите на "Св. Екатерина", "Пирогов", Александровска, Националната кардиологична болница, ИСУЛ, университетски лечебници в големите градове в провинцията.
Днес ще обявим мерките и мотивите за действията си, казаха вчера от здравното министерство. Оттам не коментираха информацията за смени в 9-те болници.
Тези болници са натрупали 120 млн. лв. дългове при общо 190 млн. лв. за всички над 200 лечебници в страната, сочат проверките, които МЗ назначи на общо 16 големи здравни заведения. Наскоро министър Радослав Гайдарски обяви, че борчовете са натрупани, защото с парите е плащано за ремонти, а не за лечение. Той обяви, че ще поиска политическа подкрепа от кабинета и парламента за промените в болниците. Според мен ръководствата на 9-те болници трябва да се сменят, обяви преди седмица Гайдарски.
Назначената финансова проверка в "Пирогов" не е открила нарушения, съобщи междувременно БНР, цитирайки Министерството на финансите.
ПРОМЯНА
Неосигурените ще си плащат за лечение в болница от 1 януари, припомниха вчера депутатите от здравната комисия в парламента. Причината е, че от догодина здравната каса поема изцяло финансирането в болниците. По закон касата не може да плаща лечението на неосигурени и те ще трябва да си платят. Досега практиката беше неосигурените да се отчитат в болниците по диагноза, която се плаща от здравното министерство, така че на практика хората без вноски получаваха лечение, твърдят експерти. Вчера депутатите в здравната комисия увеличиха до края на годината срока, в който бедните българи без здравни вноски могат да подадат молби за разсрочване на дълговете в НОИ. Комисията прие на първо четене такава промяна в закона за здравното осигуряване.
Редактирано от - Дългия на 03/11/2005 г/ 23:04:06