taki
А защо исканията на учителите (стачкуващите) не са за премахване ненужните кадри в инспектората, а правят циркове. Ясно е, че заплатите им са ниски, ясно е, че 70% от тях не са си на мястото, ясно е за всички, които имат ученици, какви пари снасят на шестокласници и седмокласници за уроци. Да, частни уроци винаги е имало, но за елитни езикови гимназии, а не за всички гимназии, както е сега. Мои познати миналата година спонсорираха една учителка с 2000 лева за уроци. Тя дали си е платила данъка за тях? Получила е 2000 от едно дете, а ако децата са 5. Колко прави това?
Когато става въпрос за лекар, взел пари, за да спаси човешки живот, тогава е престъпление, а когато една даскалица дава уроци и прибира по 10 лева на час, тогава какво е?
Нека да си поставят правилно исканията. Въпросните гладуващи за какво стачкуват точно:
- за заплати;
- за увеличаване престоя на децата в училище, защото деца няма и съответно следва намаляване на учители;
- за съкращения на персонала в МОН!
Защото ако е само за увеличение на заплати, е просто гадно, има много хора с тяхното образование, но с други, неприложими днес специалности, които работят, където намерят, и не се жалват, преквалифицират се, ако могат, ако ли не - се примиряват.
king
taki, аз съм напълно съгласен с въпросите, които повдигаш. Стачката е зле организирана и слаба. Най-добрият начин да се реформира сферата на образованието, е учителите да излязат с общи предложения за решения, които да бъдат договорени с министерството. Не само за пари, а за целия комплекс от наболели въпроси. Липсва истинско учителско съсловие (синдикат), който да отстоява претенциите на учителите. Ако те, които работят в системата и я познават най-добре, не инициират някакви промени, то всички, наложени отвън, ще бъдат на парче и неефективни. Аз съм гражданин и като такъв пледирам за уважение и респект към хората, които упражняват тази благородна професия.
учителка
Учителка съм и работя за мизерна заплата, но не подкрепям стачката в този й вид, защото е безсмислена. Заставам зад предложението на министъра заплатите да се определят от резултатите. И не е толкова трудно да се прецени качеството на учителския труд. Не може да имаме еднакви заплати, ако резултатите ни от работата с децата са различни.Тук не става въпрос за оценките, които пише всеки учител, а за така нареченото външно оценяване. Години наред подготвям ученици за олимпиади и те печелят призови места, а заплатата ми е като на колеги, които освен влизането в час и частни уроци друго не правят. Категорично съм против частните уроци. Ако си добър учител, можеш да мотивираш децата да работят не само в час. Не успее ли учителят да мотивира децата за работа в час, значи не си е свършил работата. А това не се определя от заплатата. Искам достойно заплащане за свършена работа, а не 20-30 лв. увеличение на всички учители.
Cruella de Vil
В случая БСП и Орешарски са прави. Пари трябва да се дадат срещу реформа. Как така учениците ще намаляват, а броят на учителите ще остава същият? Даже и богатите държави не могат да си позволят лукса да държат повече учители, отколкото им трябват, само и само да им плащат заплати. Дълго отлаганият въпрос с матурите трябва най-сетне да се разреши и по този начин да се даде оценка не само на знанията на учениците, но и на работата на учителите. Никъде го няма това само да се иска, пък да не се гледа полученият продукт.
Разбира се, далече съм от мисълта, че раздутите щатове са само в образованието. За България е типично да се държат на работа повече хора, отколкото е необходимо, само и само да не се правят съкращения и да се плащат заплати. После всички се оплакват, че заплатите били малки. Ами как няма да са малки, когато се разпределят между повече хора? Ние сме на принципа да има работа за хората, а не хора за работата.
За щатовете във фирмите монополисти въобще не ми се говори. Примерът ми е пред очите - АЕЦ "Козлодуй". Там е назначен толкова ненужен народ, че бройката стига не за една, а за три централи. И всичките на такива заплати, за които средностатистическият гражданин може само да мечтае. Ха познайте как става назначаването на работа, особено ако току-що си завършил университета?
Така в България работещите в обществения сектор, вместо да получават заплати, получават нещо като помощи за безработни, така че да има за всички. Кой частник би търпял такова нещо във фирмата си? Ако в бъдеще не се откажем от тази порочна идея, не виждам как съвестно и добре работещите ще могат да получат нормална заплата за труда си.
New_Professor
Една учителка от форума предлага да се въведе диференцирано заплащане, надявайки се, че с успехите на своите ученици в математическите олимпиади ще получи по-добра оценка, а оттам и по-добра заплата. Това е хубав пример за опасностите пред диференцираното заплащане. Никак не е ясно, че подготовката за олимпиади е полезна за учениците. Според мен олимпиадите имат само ролята да мотивират учениците да се занимават със съответната дисциплина, но често пъти изкривяват мисленето на участниците в тях и ги изхабяват като бъдещи специалисти.
За частните уроци: има ги и в Гърция, има ги и в Америка, а ги е имало през цялата история на човечеството. Галилей например си е вадил хляба с частни уроци.
Накрая - заплатите са противно ниски и това го признават всички. Оправданието, че сме бедна страна, не върши работа. Заплащането в България е лошо, защото е нарушен балансът между различните професии. Един начинаещ професионален войник взима 300 лева - повече от един учител с дългогодишен стаж. Един професор взима малко повече от старшина, но по-малко от лейтенант и т. н. Нарушаването на този баланс води до промяна в мотивацията на учениците и студентите и те не искат да бъдат учители или професори, а войници и полицаи. Ето защо средната възраст на преподавателите е толкова висока. Дори да ги пенсионираме, както предлага един от форумците, няма кой да дойде на техните места.
Siol En
Ето как може да се мери трудът на учителите:
1. Прави се един стандартен тест/изпит/контролна/класна в края на всяка година по всички предмети, от всички ученици.
2. Въз основа на теста/изпита/контролната/класната се пишат някакви оценки на децата.
3. Проверяват се колко са им писали учителите на тези същите деца.
4.1. Ако има голямо разминавате между годишните оценки и показните знания на теста/изпита/контролната/класната, се правят съответните изводи за начина на оценяване на учителя.
4.2. Ако има голямо разминавате между средните годишните оценки за страната/региона и показните знания на теста/изпита/контролната/класната, също се правят съответните изводи за начина на оценяване на учителя.
5. Тези учители, които са се представили най-добре, получават увеличение на заплатата; тези, които са се представили най-зле, намаление. Междинните случаи (немного добре/ средно/немного зле) също ще бъдат поощрявани/санкционирани в зависимост от степента за разминаване.
XYZxyz
Siol En, на пръв поглед изглежда лесно така да правиш оценка на учителите чрез учениците им, но нещата изобщо не са така. Примерно има разлика в нивото между училищата по региони, по населени места, а даже и в рамките на едно населено място. На едно място за едни знания се пише 5-6, на друго може и 2-3 (това съм го срещал). Остава някой друг отнякъде далеч да провежда тестовете/изпитите... Но тогава ще има едни безкрайни командировки и много средства и ако не е тест и трябва оценяващият да чете, преценява и оценява, колко ще е разликата в оценката за едно и също нещо на един учител в елитно софийско училище и на един селски учител? Тогава отиваме към поне две оценки и ако има разлика трета, четвърта и т. н.
Друго не по-малко важно е трудът, вложен от един учител, за да научи различни деца на едно и също нещо. Единият може да вложи повече труд и качество, но децата да научат примерно за 4, а другия с по-малко труд и качество да ги научи за 5. Това става особено актуално с промяната на етническия състав на децата.
Сгугню
Вариант 2, който предлага Орешарски, е правилният, мисля - да се направят съкращения на учители и оттам да се акумулират средствата за увеличение на заплатите. Тия дни в статия някой (дали не беше Дайнов) изчисли, че съотношението между учители и ученици у нас - 1:8, е едва ли не най-високото в света и че реалното съотношение следва да е 1:15. При 110 хил. учители на 900 хил. ученици това означава намаляване на учителите с 50 хил. От освободените средства би се акумулирало и 80% увеличение на заплатите.
Проблемът идва от другаде - това съотношение (1:8) се формира основно от учителите в малките населени места, където училища и ученици почти няма, но има учители. Ако те бъдат съкратени, възниква въпросът къде ще ходят на училище учениците от тези селища. Явно трябва част от училищата да бъдат закрити. Тогава възниква въпросът за транспорта, тъй като много от тези селища са в трудно достъпни райони. Вариант е с освободените от съкращенията на 50 хил. учители пари да се вдигнат заплатите с исканите 15%, а с остатъка да се закупят транспортни средства.
За всичко това е нужна обаче организация, каквато у нас трудно се създава по принцип. Стои и въпросът за социалното сътресение, което ще предизвика съкращаването на 50 хил. души?!
Айде ПРЕЦАКАХА пенсионерите! 13-та пенция 10-30лв. Бравос Янке! Браво Масларова!