:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,843
Активни 685
Страници 23,408
За един ден 1,302,066
Дискусия

По-високи заплати за учителите, но след реформа в образованието

Интернет-форумът на "Сега" дискутира различни идеи за подобряване на качеството и финансирането на просветата. От една седмица това е най-коментираната тема в сайта на вестника
Снимка: Борислав Николов
Заплатите на учителите не трябва да са нито ниски, нито равни.
taki

А защо исканията на учителите (стачкуващите) не са за премахване ненужните кадри в инспектората, а правят циркове. Ясно е, че заплатите им са ниски, ясно е, че 70% от тях не са си на мястото, ясно е за всички, които имат ученици, какви пари снасят на шестокласници и седмокласници за уроци. Да, частни уроци винаги е имало, но за елитни езикови гимназии, а не за всички гимназии, както е сега. Мои познати миналата година спонсорираха една учителка с 2000 лева за уроци. Тя дали си е платила данъка за тях? Получила е 2000 от едно дете, а ако децата са 5. Колко прави това?

Когато става въпрос за лекар, взел пари, за да спаси човешки живот, тогава е престъпление, а когато една даскалица дава уроци и прибира по 10 лева на час, тогава какво е?

Нека да си поставят правилно исканията. Въпросните гладуващи за какво стачкуват точно:

- за заплати;

- за увеличаване престоя на децата в училище, защото деца няма и съответно следва намаляване на учители;

- за съкращения на персонала в МОН!

Защото ако е само за увеличение на заплати, е просто гадно, има много хора с тяхното образование, но с други, неприложими днес специалности, които работят, където намерят, и не се жалват, преквалифицират се, ако могат, ако ли не - се примиряват.



king

taki, аз съм напълно съгласен с въпросите, които повдигаш. Стачката е зле организирана и слаба. Най-добрият начин да се реформира сферата на образованието, е учителите да излязат с общи предложения за решения, които да бъдат договорени с министерството. Не само за пари, а за целия комплекс от наболели въпроси. Липсва истинско учителско съсловие (синдикат), който да отстоява претенциите на учителите. Ако те, които работят в системата и я познават най-добре, не инициират някакви промени, то всички, наложени отвън, ще бъдат на парче и неефективни. Аз съм гражданин и като такъв пледирам за уважение и респект към хората, които упражняват тази благородна професия.



учителка

Учителка съм и работя за мизерна заплата, но не подкрепям стачката в този й вид, защото е безсмислена. Заставам зад предложението на министъра заплатите да се определят от резултатите. И не е толкова трудно да се прецени качеството на учителския труд. Не може да имаме еднакви заплати, ако резултатите ни от работата с децата са различни.Тук не става въпрос за оценките, които пише всеки учител, а за така нареченото външно оценяване. Години наред подготвям ученици за олимпиади и те печелят призови места, а заплатата ми е като на колеги, които освен влизането в час и частни уроци друго не правят. Категорично съм против частните уроци. Ако си добър учител, можеш да мотивираш децата да работят не само в час. Не успее ли учителят да мотивира децата за работа в час, значи не си е свършил работата. А това не се определя от заплатата. Искам достойно заплащане за свършена работа, а не 20-30 лв. увеличение на всички учители.



Cruella de Vil

В случая БСП и Орешарски са прави. Пари трябва да се дадат срещу реформа. Как така учениците ще намаляват, а броят на учителите ще остава същият? Даже и богатите държави не могат да си позволят лукса да държат повече учители, отколкото им трябват, само и само да им плащат заплати. Дълго отлаганият въпрос с матурите трябва най-сетне да се разреши и по този начин да се даде оценка не само на знанията на учениците, но и на работата на учителите. Никъде го няма това само да се иска, пък да не се гледа полученият продукт.

Разбира се, далече съм от мисълта, че раздутите щатове са само в образованието. За България е типично да се държат на работа повече хора, отколкото е необходимо, само и само да не се правят съкращения и да се плащат заплати. После всички се оплакват, че заплатите били малки. Ами как няма да са малки, когато се разпределят между повече хора? Ние сме на принципа да има работа за хората, а не хора за работата.

За щатовете във фирмите монополисти въобще не ми се говори. Примерът ми е пред очите - АЕЦ "Козлодуй". Там е назначен толкова ненужен народ, че бройката стига не за една, а за три централи. И всичките на такива заплати, за които средностатистическият гражданин може само да мечтае. Ха познайте как става назначаването на работа, особено ако току-що си завършил университета?

Така в България работещите в обществения сектор, вместо да получават заплати, получават нещо като помощи за безработни, така че да има за всички. Кой частник би търпял такова нещо във фирмата си? Ако в бъдеще не се откажем от тази порочна идея, не виждам как съвестно и добре работещите ще могат да получат нормална заплата за труда си.



New_Professor

Една учителка от форума предлага да се въведе диференцирано заплащане, надявайки се, че с успехите на своите ученици в математическите олимпиади ще получи по-добра оценка, а оттам и по-добра заплата. Това е хубав пример за опасностите пред диференцираното заплащане. Никак не е ясно, че подготовката за олимпиади е полезна за учениците. Според мен олимпиадите имат само ролята да мотивират учениците да се занимават със съответната дисциплина, но често пъти изкривяват мисленето на участниците в тях и ги изхабяват като бъдещи специалисти.

За частните уроци: има ги и в Гърция, има ги и в Америка, а ги е имало през цялата история на човечеството. Галилей например си е вадил хляба с частни уроци.

Накрая - заплатите са противно ниски и това го признават всички. Оправданието, че сме бедна страна, не върши работа. Заплащането в България е лошо, защото е нарушен балансът между различните професии. Един начинаещ професионален войник взима 300 лева - повече от един учител с дългогодишен стаж. Един професор взима малко повече от старшина, но по-малко от лейтенант и т. н. Нарушаването на този баланс води до промяна в мотивацията на учениците и студентите и те не искат да бъдат учители или професори, а войници и полицаи. Ето защо средната възраст на преподавателите е толкова висока. Дори да ги пенсионираме, както предлага един от форумците, няма кой да дойде на техните места.



Siol En

Ето как може да се мери трудът на учителите:

1. Прави се един стандартен тест/изпит/контролна/класна в края на всяка година по всички предмети, от всички ученици.

2. Въз основа на теста/изпита/контролната/класната се пишат някакви оценки на децата.

3. Проверяват се колко са им писали учителите на тези същите деца.

4.1. Ако има голямо разминавате между годишните оценки и показните знания на теста/изпита/контролната/класната, се правят съответните изводи за начина на оценяване на учителя.

4.2. Ако има голямо разминавате между средните годишните оценки за страната/региона и показните знания на теста/изпита/контролната/класната, също се правят съответните изводи за начина на оценяване на учителя.

5. Тези учители, които са се представили най-добре, получават увеличение на заплатата; тези, които са се представили най-зле, намаление. Междинните случаи (немного добре/ средно/немного зле) също ще бъдат поощрявани/санкционирани в зависимост от степента за разминаване.



XYZxyz

Siol En, на пръв поглед изглежда лесно така да правиш оценка на учителите чрез учениците им, но нещата изобщо не са така. Примерно има разлика в нивото между училищата по региони, по населени места, а даже и в рамките на едно населено място. На едно място за едни знания се пише 5-6, на друго може и 2-3 (това съм го срещал). Остава някой друг отнякъде далеч да провежда тестовете/изпитите... Но тогава ще има едни безкрайни командировки и много средства и ако не е тест и трябва оценяващият да чете, преценява и оценява, колко ще е разликата в оценката за едно и също нещо на един учител в елитно софийско училище и на един селски учител? Тогава отиваме към поне две оценки и ако има разлика трета, четвърта и т. н.

Друго не по-малко важно е трудът, вложен от един учител, за да научи различни деца на едно и също нещо. Единият може да вложи повече труд и качество, но децата да научат примерно за 4, а другия с по-малко труд и качество да ги научи за 5. Това става особено актуално с промяната на етническия състав на децата.



Сгугню

Вариант 2, който предлага Орешарски, е правилният, мисля - да се направят съкращения на учители и оттам да се акумулират средствата за увеличение на заплатите. Тия дни в статия някой (дали не беше Дайнов) изчисли, че съотношението между учители и ученици у нас - 1:8, е едва ли не най-високото в света и че реалното съотношение следва да е 1:15. При 110 хил. учители на 900 хил. ученици това означава намаляване на учителите с 50 хил. От освободените средства би се акумулирало и 80% увеличение на заплатите.

Проблемът идва от другаде - това съотношение (1:8) се формира основно от учителите в малките населени места, където училища и ученици почти няма, но има учители. Ако те бъдат съкратени, възниква въпросът къде ще ходят на училище учениците от тези селища. Явно трябва част от училищата да бъдат закрити. Тогава възниква въпросът за транспорта, тъй като много от тези селища са в трудно достъпни райони. Вариант е с освободените от съкращенията на 50 хил. учители пари да се вдигнат заплатите с исканите 15%, а с остатъка да се закупят транспортни средства.

За всичко това е нужна обаче организация, каквато у нас трудно се създава по принцип. Стои и въпросът за социалното сътресение, което ще предизвика съкращаването на 50 хил. души?!
Снимка: Велислав Николов
Лидерите на КНСБ искат еднакво увеличение за всички учители и не отварят дума за реформа.
44
2041
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
01 Декември 2005 22:27
Айде ПРЕЦАКАХА пенсионерите! 13-та пенция 10-30лв. Бравос Янке! Браво Масларова!
01 Декември 2005 22:31
Некои ме забравиле, нема лошо, човещина, copy.paste
Образованието е печеливша инвестиция за държавата, произвежда интелект, той привлича и инвестиции и прозводства, които връщат разходите. Пред проблема с нарастващ брой необразовани хора алтернатива няма. Учителите са отговорни хора, ще решат какви реформи трябват, но без пари животът променя смисъл, вече е нещо друго, те това казват
Що го пуснах, мене слава не ми трябва, имам в повече, държа на думите си.НЕ отнемайте Радостта от Живота

Редактирано от - Пейчо Пеев на 02/12/2005 г/ 10:43:00

01 Декември 2005 22:54
А що забравихте основната идея, че това е гражданско общество, че вървим към Европа и че стачките трябва да ги приемем като ежедневие и да се солидаризиламе с тях, както е по развитите държави?
Не знам кой е правил подбора, ма определено е комунис.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
01 Декември 2005 23:17
Ни знаех, че в развитите държави сички са солидарни със стачките....
Абе, уволнете половината и готова работата....ще има пари за другите.
Ма нема да стане и сички че пукнат от глад, в тая социална държава, а аз ще им дигна сметките за телефона щот нова година, нов кисмееет.....
01 Декември 2005 23:26
В преамбюла на Конституцията било пишело така:
прогласяме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
01 Декември 2005 23:35
Ахам, така е при нас, хем социална държава, хем либерализъм.
Мое нищичко да не праим, ама требе да се грижат за нас. Е тва в природата го нема.

01 Декември 2005 23:42
Ама пък нямам нищо против хората да си искат, ама нека е нещо реално де - няма пари за сички, ми най-некадърната половина вън, другите двойно и всички са доволни. Качеството на образованието скача, другите търсят друго поприще.
02 Декември 2005 01:11
Даскалите са най-верните сподвижници на "политиците", както винаги (заедно с истинските престъпници). Важните въпроси са повишенията на данъците и най-безпринципната и зловредна коалиция на всички времена. Още по-жалко е, че управлението е полулегитимно поради негласуване на по-голямата част от имащите право на глас. Просто се отвлича вниманието.
02 Декември 2005 09:23
В Европа стачките НЕ са ежедневие. В Европа има ДЕЙСТВАЩИ профсъюзи, които вземат решение и организират стачките. Това става след като са се водили необходимите преговори, не се е стигнало до решение на проблема и не остава друга алтернатива.
Има и т.нар. "диви" стачки, които са спонтанни и несъгласувани с профсъюза. Разликата е, че в този случай заплатата се спира в момента на започване на "дивата" стачка и работодателят може безнаказано да те уволни.
Разликата между България и Европа е в организацията. Там има профсъюзи, на които си плащаш, за да имаш сигурнист. Това че в България няма действащи профсъюзи си е наш пропуск. Може би оттам трябва да се започне, не от стачките.
02 Декември 2005 09:50
Горния, в Европа има всякакви стачки, но има и истински профсъюзи и към тях трудови каси. Те са за това, след като работодателят ти спре заплатата, профсъюзите да ти плащат 70% от нея като помощ, докато стачката трае...
Що като не знаеш, не се скриеш преди да плещиш глупости? Незнанието е майка на тъпотията.


02 Декември 2005 10:46
Преди изборите политиците обещаха 20 процента увеличение на заплатите!
Нека цялата страна да се вдигне и да търси сметка на обещанията на тия боклуци! Да живеят учителите, без тях - потоп!
02 Декември 2005 10:47
Хихи, Кайлито, че те черпи поне кило чушки за тва изявление....
02 Декември 2005 11:32
Гражданското общество не се състои в това всички лапачи от държавна копаня да се изтъпанят и да ревнат за пари, без да изтъкват никакви смислени аргументи и да предлагат нещо в замяна. Това си е чиста цигания. Нашите учителите са в огромното си мнозинство една неграмотна, мързелива и лакома паплач. Във всяко училище са се разделили на групи по интереси, текат безкрайни конфликти, гледат кой кого да прецака, уволняват се, гонят се, възстановяват се, въвличат децата в гнусните си интриги. Не виждам с какво основание претендират за по-високо заплащане. Обаче случващото се е чудесна възможност за министъра да почне една яка чистка с претекст освобождаване на средства и увеличаване заплащането на малкото свестни даскали. Трябва да се привлекат млади и необременени хора от университетите, като им се предложат не толкова пари (които е ясно, че няма достатъчно), а обществен престиж, гъвкаво работно време, високо ниво на социална защита, работа с млади хора, възможност за кариера в сферата на образованието, участие в разни програми по линията на ЕУ и други. Трябва да се позволи и уреди добрите учители да преподават в няколко училища и образователни центрове, независимо дали са частни или държавни, и така да уплътнят времето си и да увеличат доходите си по законен и достоен начин. Учителите трябва да бъдат модерни хора, носители на знанието и прогреса, не някакви загубени кикимори и чичета като тия дето гледаме, че протестират сега.
02 Декември 2005 11:57
Докторе, гражданското общество се състои в използване на всички права, дадени от закона на това гражданско общество.
Правото на протести е неотменимо право на демокрацията.
Задави се от злоба и жлъч сега.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 12:15
Много трудно в България можеш да съчетаеш разумния компромис с гласа на улицата. Защото разумното е, както се реформира армията от многобройна, зле въоръжена и слабо тренирана, в малобройна, но професионална, модерна и ефективна. Гласът на улицата е предимно диктуван от аутсайдерите- учители, тези които са си объркали професията и при една неминуема реформа биха били изхвърлени на улицата. Останалите се солидаризират с тях от овчедушие и от факта, че все пак са зле платени. Но няма да се конфронтират с колегите си в търсене на по-ефективни форми на образование, защото синдиката ги поставя под общ знаменател. Тук е мястото да се каже, че и синдикатите у нас не са си на мястото и вместо да анализират и решават проблема, предпочитат да набират точки от фанфарни изяви и улични гюрултии, за да покажат мускули на Правителството и да го изнудят за сетен път!
02 Декември 2005 12:24
Инче,
вчера ти казах, че не четеш, а ако четеш, ти е трудно да осмислиш прочетеното.
Не казвам, че в Европа няма профсъюзи, напротив. Казвам, че в България няма такива.
Ако искаш наистина да си полезна с нещо, не влизай в ролята си на форумен пес помияр, вървящ подире ми, а насочи партийните си усилия в тази насока. И ще си ми благодарна един ден.
А казват, че глупостта ходела по хората...
02 Декември 2005 12:38
Кайле, гражданското общество предполага най-вече наличието на граждани. Гражданите имат права, но имат и задължения и съзнават своята роля в обществото. Тия дето протестират сега издигайки единствен лозун 'искаме повече пари' и в същото време се противопоставят на всеки по-енергичен опит да се излезе от блатото - тия не са никакви граждани, това са затъпели аутсайдери, манипулирани от шепа хитреци, както Пикачу добре е обяснил. Те не предлагат нищо, не дават нищо, не поемат никаква отговорност, не искат обсъждане на проблемите, искат само пари, които ще бъдат взети от другите граждани. Можеш да бъдеш сигурен, че управляващите нямат да тръгнат да съкращават своите хора по ведомствата и да орязват разходите си - то и няма такова искане от страна на учителите, затова парите ще бъдат взети от заделеното за здравеопазване, благоуствойство, сигурност. Или от пенсионерите, които са твърде стари и болни да организират такива зулуми по улиците.
02 Декември 2005 12:57
Ъхъ.
Начи гласът на улицата е гласът на аутсайдерите, Ърсев ги нарича КАК?
А гласът на парламента примерно е гласът на умните, далновидните, успелите?
Така ли излезе?


_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 12:59
Косев, който иска, търси начин, който не иска, дири причини.
А ти си цар на причините.
Философ до философа, мила моя майньо льо.
.
Когато фактите говорят, боговете мълчат, философите ги обясняват.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 13:08
Доближаваш се до просветлението, Кайли. В цивилизованите страни на протести предимно излизат хора с ясна позиция и гражданско съзнание. Франция май често се оказва изключение. У нас напоследък по улиците се излиза за две неща:
- Да искаме пари, дори и да не са ясни основанията
- Ей така, за удоволствието да протестираме, да псуваме и евентуално да счупим нещо
Та там е работата - от улица до улица и от протест до протест разликата може да е голяма. Помедитирай малко върху това!

____________________________________
Внимавай какви договори сключваш, че може да те заставят да ги изпълняваш!
02 Декември 2005 13:15
Манерко, чудя се дали да не те скрия вече, толкова взе да виеш на едно и също място.
На изток използват мантри за спиране на ума.
Така-повтарят ги до безкрай.
Ма първо за да се спре, требе да има ум.
.
Където и за каквото да излизат, у нас трябва да почнат да излизат.
Ценен е факта на излизането, прецедента, посланието на възникването на протести.
Останалото са алабали за нискоразвити умове.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 13:17
Д-р Косев, абсолюрно сте прав. Според мен никой не си задава въпроса за смисъла на площадните изяви у нас. Няма последователност; исканията са необмислени, не е ясно изпълними ли са и дали изобщо е редно да се изпълняват. Единственият резултат е хабенето на енергия. А може би и насочването на обществената енергия там, където някому е най-удобно.

Редактирано от - Real Life на 02/12/2005 г/ 13:20:58

02 Декември 2005 13:21
Напълно съм съгласна с мненията на д-р Косев и Пикачу. Кайли мила имаш ли деца ? Знаеш ли какво е учителски рекет. Знаеш ли, че бях стигнала до там да намеря начин и да спра детето си от училище за да не го тормозят тъпи даскалици, които нямат полза от мен. На въпроса ми "Толкова ли си тъп, че не можеш да вържеш една тройка, отговора на сина ми беше: - Ти ако беше зъболекарка, като майката на Пепи, и озъбваше безплатно госпожата, щях да имам шестица. Вчера писах за мои познати, които миналата година олекнаха с 2000 лева от частни уроци по един само предмет/математика/ за дете завършило 7 клас.
Навремето моите учители са ме учили и затова заслужават уважение. Сегашните с много малки изключения не заслужават и заплатите си.
Като пример ще посоча, че моята учителка по рисуване в основното училище е показаната наскоро в шоуто на Слави, СУЗИ АРОНОВА. Тази жена успя да ни научи всичките 42-ма ученика в класа на законите на перспективата. От всички нас не направи художници, но всеки и е благодарен за интересните часове и знания, които е получил от нея.Аз лично съм завършила рисувално училище, без нито един частен урок, само със знанията от час по рисуване при СУЗИ и от допълнителните часове от "Кръжока по рисуване", инак тя Сузи даваше и тогава частни уроци на кандидат студенти но законно.
Преди се влизаше много трудно в университет и затова бяха необходими повече знания и умения, за да се пребориш "на общо основание" на изпита.
Днес това не е необходимо всичко е с пари и затова простотията е навсякъде.
Познавам хора завършили Математика в СУ без да са посещавали частни уроци, само със знанията от училище и допълнителни часове от кръжоци /както им казваха преди/, и собствен труд разбира се. Та излиза че си зависи много от преподавателя, който ако е учител по призвание и го може си е на мястото, Но ако е спуснат с парашут на държавна хранилка и от него и чеп за зеле не става
- стачкува за /и той не знае защо/
- делка си с някой процент от изпратените му частни ученици
- кюти си там за пенсия
И САМО ВРЕДИ.


02 Декември 2005 13:22
Добре бе, Кайли, излизайте, що не го правите, ами по форуми пишете? Ама ти май чакаш първо да се появи някой Дьолакроа, пък после да поведеш народа!

____________________________________
Внимавай какви договори сключваш, че може да те заставят да ги изпълняваш!
02 Декември 2005 13:23
Хихи, Кайлито, че те у нас не са се прибирали от 89-та
Таман се поприбраха ората по къщята и ти, опа, айде пак....улична демокрация, убави времена, ама вече е скучно, не мислиш ли?
02 Декември 2005 13:28
Кайле , ти понеже си бунтар човек , кажи ми би ли подкрепяла стачка на лекарите примерно , ако седиш затворена в тоалетната с остро стомашно разстройство и ВиК е обявило символично спиране на водата против новините на турски език.... не те занасям , ама доле-горе е така в държавата...
02 Декември 2005 13:35
Айде, появиха се и специалисти по площадни изяви. Скоро и като нАука ще го включат сигерно в Нов Български.
Така е, и преподаватели по космонавтика ще си завъдим, нищо че космонавти немаме вече.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 13:38
Ората по света самолети изпускат, на работа не ходят, пари губят заради стачки на тоя и на оня.
Да не би летците у Франца да получават по-ниски доходи от нашите учители, че да стачкуват?
Що говорите глупости, бе?
Няма друга оправия с мафията, наречена политическа класа, освен стачки и протести.
А, има...саморазправа.
Кое ви аресва повече?
Манерко, още едно зацикляне и те отсвирвам, брато.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 13:42
Не, Кайли, не съм специaлист. Казвам само как аз виждам нещата. Без да се налагам и да твърдя, че 100% съм прав.
Но не си ли съгласна, че преди да започнем с обзавеждането, първо трябва да поразчистим боклука?
02 Декември 2005 13:44
`Kaily,
Скоро е имало протести по улиците и един от участниците издигнал лозунг "Долу топлофикацията" (по разкази на д-р Дайнов).
Чувала ли си нещо по този въпрос
02 Декември 2005 13:49
Абсолютно съм съгласна, че требе изчистим първо боклука.
Лошото е, че нема паре, кой ще плаща на отстрелващите.

_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 13:52
Вие с Манерко верно се самозаразяване един друг.
Напоследък ви върви да въртите на место.
...па може и винаги така да си е било, иначе отде толко акъл да се е събрал на едно место...


_______________________
Могат да ме заставят да правя нещо единствено тези, които се подчиняват на по-висш закон в сравнение с мен
Торо
02 Декември 2005 14:16
Толкова ясно и точно го казваш, та изцяло разбрах написаното
02 Декември 2005 15:04
Кайло,
ти нали плащаш данъци? Съгласна ли си да ти вземат повече данъци?
Защото аз не съм. А и забелязах, че и доста други хора не са.
===
Само не разбирам как желанието да бъдеш изпълнителен гражданин на РБългария (чрез желанието си да плащаш по-големи данъци) ще се върже с "революционните лозунги". Объркване ще да е...
02 Декември 2005 15:13
Кайли е дете на революцията, кви данъци, дай и Аврора на нея...
02 Декември 2005 15:39
[/quote]Заплатите на учителите не трябва да са нито ниски, нито равни.



Различни заплати на учителите според успеха не ми се вижда добра идея и само ще влоши атмосферата в училищата, особено ако води до маниакално подготвяне за олимпиади и тям подобни. Ако някой учител е свестен и кадърен, той определено не е такъв заради парите, които получава, а заради личността си и подготовката си - отделен въпрос, че мизерия и други подчертано лоши условия могат да повлияят негативно на всеки характер и съответно трябва да са спестени на всички. Иначе би трябвало да имат значение преди всичко оценката на учениците и родителите за учителя, а също и, в умерена степен, техният успех на външни и наистина обективни изпити - но не да определят някаква йерархия на заплати, а по-скоро да влизат в CV-то и т.п, например да водят до уволнение при падане под определена граница.
02 Декември 2005 17:51
Интересна статия от В. Седларска.
" Колко всъщност е заплатата на учителите, която те смятат, че трябва да бъде повишена с 15 процента?
Милена Р. (49 години) е учителка в областен град, в който средната работна заплата е 286 лева. През този срок тя е на работа във вторник, сряда, четвъртък и петък до 13 часа. Следобедите, събота, неделя и понеделник са свободно време. Относително казано - понякога има задължения, които отнемат от свободните следобеди. За самоподготовка отдавна не отделя време. Философията й е: Колкото ми плащат, толкова ще им работя. Заплатата й е 330 лева.
Има много начини да се докаже, че това е ниска заплата. Като се започне с това - какво са 330 лева днес? Знаете ли колко всъщност енергоемка е работата на учителите, това не са ония кротки деца отпреди години. 330 лева ли са признанието за един живот, посветен на бъдещето на нацията? И тъй нататък.
Има също толкова начини да се докаже, че това е висока заплата. Като се започне с това, че ако тази заплата се раздели на часовете, през които Милена Р. работи през седмицата, ще се окаже, че тя е сред най-високоплатените хора в страната. А като се прибавят ваканциите? И ако се има предвид, че заплатата й е сигурна, независимо от резултата, от усилията, от самоквалификацията, от конкуренцията... И тъй нататък.
Въпросът е: Ако Милена Р. и колегите й получат по 15 процента увеличение на заплатите, това ще реши ли техните проблеми, проблемите на учениците и проблемите на образованието? Техните - може би малко. На учениците - още по-малко или никак. На образованието - със сигурност никак.
И тъй като става дума за нашите пари и нашите деца, логичният въпрос е: Трябва ли да се налеят пари в една система, която произвежда все по-голяма неграмотност и все по-малка конкурентоспособност, или трябва да се промени системата? Трябва ли в един момент, в който бизнесът се оплаква, че образованието не може да произведе кадри за него, да се дадат пари на образованието, взети от данъците на бизнеса? Всеки учител ли заслужава точно 15 процента увеличение на заплатата? И ако учителите са загрижени (а им прилича да са загрижени) за нещо повече от своята заплата, защо не поискат реформа в образованието?
Ето това е думата, която в образованието се заобикаля с най-тихи и най-бързи стъпки - реформа. Досега никой не я направи. Но и никой не я поиска. И най-вероятно няма да бъде поискана, докато у нас все още се намират хора, които вярват, че сме на второ място в света по интелигентност (след евреите) и че нашите деца, които емигрират с родителите си в чужбина, направо им разказват играта на американчетата, германчетата и англичанчетата.
От всички области на живота ни образованието остана най-незасегнато от желанието да видим как стоят нещата у нас, как стоят по света и да преценим дали случващото се у нас е адекватно на света, към който се отворихме. Ако бяхме го направили, щяхме да си отговорим - не, не е. Ние обаче не го направихме по няколко причини. Митът, че образованието ни е добро, беше устойчив в последните неустойчиви години. Образът на учителя - тъй комичен, докато сме ученици, някак автоматично след това се превръща в умилителен. За партиите, правителствата и министрите на образованието беше непечелившо да се занимават със закрепеното някак си българско училище. Да усъвършенстваш системата на образование означава да мислиш за много години напред, да инвестираш в хора, а това у нас нито е традиционно, нито е престижно.
Може би очаквахме, че както и в останалите сфери Европа ще ни каже какво да направим. Нищо подобно. Глава 18, посветена на образованието, е затворена без нито един преходен период. И съвсем не защото всичко ни е наред и оттук нататък няма какво да правим. А защото как ще изхабяваме нашите деца си е наш, а не европейски проблем. Утре тези наши деца ще се състезават с техните деца по едни и същи писти и е чисто наш проблем дали ги подготвяме за победители или за разносвачи на пица.
От което въобще не следва, че на българското дете му е лесно в българското училище. Българският ученик е обречен на усредняване. Ако е отличник, налага му се да тъпче на място, докато го настигнат двойкаджиите. Ако е слабак, го пришпорват и комплексират. Училището преподава най-лошия български урок: най-добре е да си среден, еднакъв, неразличим. Най-добре е да си в групата.
Това, което българското училище не проумя, е, че през 1989 година започнаха няколко прехода. Не само от тоталитаризъм към демокрация. Не само от социализъм към капитализъм. Не само от планово към пазарно стопанство. А и от колективна към индивидуална позиция. Българското училище не разбра, че това е моментът да спре да преподава лошия урок за груповото мислене, груповата отговорност, груповия марш и груповата орис и да даде шанс на индивидуалното можене, личното справяне и собственото постижение.
Това няма как да стане със свирепо установена програма, както е сега - една за всички. Това може да стане само с гъвкави варианти за индивидуална учебна програма, която ученикът сам си съставя в съответствие с интересите и природните си наклонности. Той може да избере да учи много литература и задължителния минимум математика, защото двете неща се намират в различни мозъчни полукълба и природата е била по-щедра към литературното. Или обратното - да предпочете разширени занимания с математика, защото си е наумил да става счетоводител и не иска да си губи времето с есета. При такава гъвкава система важно е детето - неговото бъдеще, неговият потенциал. А не бройката часове, нужни за една заплата, за да бъдат еднакви заплатите за учителката и по литература, и по математика. Дори не се налага да го измисляме. Измислено, приложено и проверено е в много страни. На нас ни остава само да проучим как то работи и да изберем най-доброто.
Българското образование ощетява не само добрите ученици, то е също толкова мащеха и за добрите учители. Сега никой учител няма сметка да бъде добър учител. Каквото и да направи, той ще получи онази заплата (и онези 15 процента искано увеличение), които получават и лошите учители. Дали ровиш всеки ден в Интернет, за да видиш нещо ново от своята област, или не знаеш къде е копчето на компютъра, все тая за ведомостта. Дали подпомагаш развитието на децата, или просто ги изтърпяваш, няма значение. Дали когато класът ти е абитуриентски, те интересува колко ще бъдат приети, или в навечерието на бала им казваш "Приемам като подаръци само стоки на лукса"(това е достоверен цитат), пак е все едно.
Липсата на мотивация да извадиш най-доброто от себе си е най-големият порок на българското образование. Латинската дума за образование, впрочем, означава отвътре навън. Точно заради мисията на образованието да извади от децата най-доброто, което те носят у себе си, навън - към другите, към общия ни живот. Българското училище не изпълнява тази мисия. То се крепи точно на обратното - на втълпяването. На наизустяването, на зубренето, на възпроизвеждането, на имитирането. Целият учебен процес е конструиран около запаметяването, а не около разбирането на материята. Българските деца с отвращение посвещават времето си на това да запаметяват данни, които се откриват за минута в справочник или в Интернет, вместо с наслада да търсят себе си в познанието за света, да сравняват, да търсят прилики и отлики. Да израстват. Точно по тази причина голямата част от оценките на учениците отразява не това, което са разбрали, усвоили, научили, а това, което са неустойчиво и временно запаметили или още по-често - преписали. Преписването е една от основните дейности в училището, едва ли има училище по света, в което да се преписва толкова много, толкова безсрамно и толкова свободно. Учителите го знаят.
Преписването е отмъщението на учениците за безсмислиците. Завършил гимназия младеж получи една единица по-малко на приемен изпит по биология за специалност медицина в Пловдив, защото описал ухото отвътре навън, както било написано в признавания в София учебник, а не отвън навътре, както е в харесвания в Пловдив учебник. Това не е бисер от кандидатстудентски изпити. Това е само много малка частица от стреса, който преживяват абитуриентите и семействата им в лятото на кандидатстването. Това е трудно, скъпо, нервно, изтощаващо и несправедливо лято. Такова лято по света няма. Защото по света формулата не е: много трудно влизаш, ама няма как да не излезеш. Фунията по света е обърната обратно: входът на висшето образование е широк, лесно се влиза, излиза само този, който наистина може. (С подкупи там очевидно не става.) И сигурно онази система е по-добра, щом онзи свят изглежда по-добър.
Големият смисъл на реформата е в това, че трябва да видим образованието от съвсем нова гледна точка, да изхвърлим всичко, което осакатява, и да приложим онова от прилаганото по света, което изважда целия потенциал на едно дете. При нас обаче реформата се разбира като: ще има ли тестове след седми клас и ще има ли матура. Иначе казано: да направим ли тестове, както го прави целият свят, или да продължим поне още малко със скъпите частни уроци? Да въведем ли матура, за да се разбере, че учениците завършват все по-неграмотни, или да не го направим? Когато въпросите са такива, отговорите са: я дайте да си траем, да си избутаме живота с все същите съчинения за баба Илийца и чорбаджи Нено, пък те, децата, все ще се научат да правят тестове, като емигрират по света.
Мария Б. (от същия град, от който е и споменатата Милена Р.) емигрира в Норвегия и сега е учителка там. Спазва етичен кодекс, защото в Норвегия учителите не смятат, че няма нужда от такова нещо. Подписала е декларация, в която се задължава включително и това да не говори на децата с ироничен тон."
02 Декември 2005 18:07
Оня ден чух от една тайфа социолози, че годишно за частни уроци отивали около 500 милиона лева. Казаха, че било доста точно число.
При 100 000 даскали, прави по 5 бона на калпак - чиста пара.
Оттук си мисля, че стачкуват само баламите или тези, за които това не е пара, или пък такива, които са ги вързали, че ще стават министри.
Още нещо. Такева, която не знам по какво е учител, казва: "Отиваме при министъра да говоримЕ ....". Навремето имаше един филм, в който при една сцена учителка кандидатства за работа. Директорът иска да напише в молбата си с какво идва на работа и тя - с траНвай. И дотук работа като учител.
03 Декември 2005 02:53
Париж глобява родители на ученици бегълци
Правителството ще наказва компании, пренебрегващи хора от малцинствата

В. "СТАНДАРТ"-03.12.2005
Париж. Френското правителство ще глобява родителите, чиито деца не ходят редовно на училище, както и компаниите, които проявяват дискриминация спрямо малцинствата. Това предупреждение отправи френският премиер Доминик де Вилпен на месечната си пресконференция, цитиран от АП. Глобите са част от мерките на властите за подобряване на образованието и възможностите за работа в бедните предградия. Безработицата в тях бе посочена като една от основните причини за трите седмици на масови безредици преди месец. Правителствените мерки предвиждат училищните ръководства, социалните работници и кметовете да изискват от родителите да подписват "договор за родителска отговорност". С него те се ангажират децата им редовно да ходят на училище. В противен случай ще бъдат глобявани и дори лишавани от социални помощи за известно време. Компаниите, за които се докаже, че проявяват дискриминация, може да бъдат глобявани с 25 хил. евро, заяви Доминик де Вилпен.

Редактирано от - paragraph39 на 03/12/2005 г/ 03:21:07

03 Декември 2005 03:05
ПАРА
А така де и пак ме плювайте че съм десен и наполовина французин па и незнаем ко праим тука
03 Декември 2005 03:26
СПОКО, бе!!!
НЕ си "десен", а си ЛЕСЕН- понякога си БЕСЕН !!!
И НЕ си наполовина французин, щом кръвта ти е 100% БЪЛГАРСКА !!! Може да си наполовина френски ГРАЖДАНИН/ ако си и български, едновременно?!/. Но това- ГРАЖДАНСТВОТО, е правен, а НЕ генетичен/етносен, също/ въпрос!!!
П.П.
ЛЕКА НОЩ!- на теб и на всички тук!
Аз "ОТЛИТАМ"...

Редактирано от - paragraph39 на 03/12/2005 г/ 03:28:23

03 Декември 2005 03:35
Пара - забравил си да кажеш че съм и ЛЕВ ! Иначе съм левичар , и не съм само ТЕСЕН , но съм и ДАЛЕКОГЛЕДЕН , без очила разбира се !
НЕ си "десен", а си ЛЕСЕН- понякога си БЕСЕН
03 Декември 2005 03:57
Пара - може и да не е по темата но го препоствам , по навик защото има ногу форумци които четат през ред ! Дали разбират не знам то си е техна работа

strasimir
[Новак]
от Bulgaria
Общо мнения: 11

Стига сте цитирали Янка Такева- председател на Синдиката на българските учители!...
Не сте ли се запитали , че въпросната госпожа , чието поведение е особено нагло , използува Синдиката и членовете му и за свои лични икономически изгоди ?!
Искате доказателства ли ?
Ето едно от тях :
......................................... ......................................... ......................................... .............................
Присъствието на лицето ЯНКА КРУМОВА ТАКЕВА
съгласно намерените фирмени обявления
публикувани в „ Държавен вестник „


Държавен вестник брой 79 от 05 септември 2003 година
Варненският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2
ТЗ с решение от 14.IV.2003 г. по ф. д. № 976/2003 вписа в регистъра за
търговски дружества дружество с ограничена отговорност "Изгрев 03" - ООД, със седалище и адрес на управление Варна, местност Салтанат 33, с предмет на дейност: туроператорска и туристическа агентска дейност, хотелиерство и
ресторантьорство, предоставяне на допълнителни туристически услуги,
посредническа и комисионна дейност. Дружеството е с капитал 5000 лв., със
съдружници Синдикат на българските учители и "Байвю" - ООД, управлява се и се представлява от Цанко Тодоров Цаков и Янка Крумова Такева заедно и поотделно, а при сключване на договори за кредит и сделки на стойност над 100 000 лв. - винаги заедно.

Държавен вестник брой 64 от 18 юли 2003 г.
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3
ТЗ регистрира с решение от 11.III.2003 г. по ф. д. № 19446/94 промени за
"Пенсионноосигурително акционерно дружество "Нютон - Сила" - АД: вписа промяна в наименованието: "Пенсионноосигурително акционерно дружество "Сила" - АД; премества седалището и адреса на управление в София, район "Средец", ул. Стефан Караджа 2; заличава членовете на надзорния съвет; вписва надзорен съвет в състав: Тихомир Ангелов Атанасов, "ЦКБ груп асетс мениджмънт" - ЕАД, представлявано от Димитър Атанасов Калчев, и "Химимпорт" - АД, представлявано от Димитър Атанасов Калчев и Никола Пеев Мишев; заличава като членове на управителния съвет Радек Климент и Иван Василев Йорданов; вписва като членове на управителния съвет Райна Димитрова Кузмова, Виктор Иванов Мечкаров и Лазар Петров Илиев; вписа управителен съвет в състав: Райна Димитрова Кузмова - председател, Янка Крумова Такева - зам.-председател, Тодор Георгиев Йовов - изпълнителен директор, Виктор Иванов Мечкаров и Лазар Петров Илиев; дружеството ще се представлява от изпълнителния директор Тодор Георгиев Йовов и председателя на управителния съвет Райна Димитрова Кузмова само заедно; вписва промени в устава, приети на общото събрание на акционерите, проведено на
10.I.2003 г.



Държавен вестник брой70 от 10 . август. 2001 г
(Попр. - ДВ, бр. 70 от 2001 г.) Софийският градски съд на основание
чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 29.III.2001 г. по
ф. д. № 19446/93 промени за "Пенсионноосигурително акционерно дружество "Нютон
- сила" - АД: вписва изменения и допълнения в устава, приети от общото събрание на акционерите на 6.III.2001 г.; заличава члена на управителния съвет Николай Евстатиев Николов; дружеството е с управителен съвет в състав: Тодор Георгиев Йовов - председател, Ангел Костов Терзиев - зам.-председател, Асен Ефремов Асенов, Янка Крумова Такева и Радек Климент; дружеството се представлява от изпълнителния директор Тодор Георгиев Йовов. (22741)


Държавен вестник брой 97 от 9 ноември 1999 година
Кюстендилският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231,
ал. 3 ТЗ с решение от 9.VI.1999 г. по ф. д. № 2818/91 вписа промени за "ЗКМО
Кочериново" - АД, гр. Кочериново: заличава Петър Янев Василев като член на
съвета на директорите; вписва за членове на съвета на директорите "Труд и
капитал Холдинг" - АД, представлявано от Стойчо Иванов Масларов - изпълнителен директор, Янка Крумова Такева, "Орел - Инвест Холдинг" - АД, представлявано от Пенка Нинова Баранова, Гергана Танчева Гонина -председател, Арищир Тодоров Танев; дружеството се представлява от Стойчо Иванов Масларов. (58746)


Държавен вестник брой 84 от 24 септември 1999 година
Кюстендилският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231,
ал. 3 ТЗ с решение от 9.VI.1999 г. по ф. д. № 2818/91 вписа промени за "ЗКМО
Кочериново" - АД, гр. Кочериново: заличава Петър Янев Василев като член на
съвета на директорите; вписва за членове на съвета на директорите "Труд и
капитал Холдинг" - АД, представлявано от Стойчо Иванов Масларов - изпълнителен директор, Янка Крумова Такева, "Орел - Инвест Холдинг" - АД, представлявано от Пенка Нинова Баранова, Гергана Танчева Гонина - председател, Арищир Тодоров Танев; дружеството се представлява от Стойчо Иванов Масларов. (58746)


Държавен вестник брой 122 от 21 октомври 1988 година Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3
ТЗ регистрира по ф. д. № 19446/94 промени за "Социално осигурителен фонд Сила"
- АД: вписва изменения и допълнения на устава, приети от общото събрание на акционерите на 30.IV.1998 г.; увеличава капитала от 80 000 000 лв. на
3 000 000 000 лв.; чрез издаване на 292 000 акции, клас "А" по 1000 лв.;
заличава члена на съвета на директорите Янка Крумова Такева; увеличава броя на членовете на съвета на директорите от 5 на 7; вписва за членове на съвета на директорите Асен Ефремов Асенов, Станислав Иванов Караданов и Иван Йорданов Василев. (37167)


Държавен вестник брой 43 от 15 април 1998 година
Кюстендилският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231,
ал. 3 ТЗ с решение от 18.II.1998 г. по ф. д. № 2818/91 вписа в търговския
регистър промени за "ЗКМО - Кочериново" - АД, Кочериново: вписа увеличаване броя на членовете на съвета на директорите от 3 на 5; освобождава от състава на съвета на директорите Камелия Христова Котарева, Петър Янев Василев; вписа за членове на съвета на директорите ПФ "Труд и капитал", представляван от Петър Янев Василев, Янка Крумова Такева, Гергана Танчева Гонина - председател, Арищир Тодоров Танев, Пенка Нинова Баранова; дружеството ще се представлява от изпълнителния директор Петър Янев Василев. (11628)

Изводите си направете и сами !

Създадено: 02.12.2005 г. 09:12:21



Редактирано от - nesnaecht на 03/12/2005 г/ 05:22:53

03 Декември 2005 13:49
NEZNAESHT,
.................
strasimir:Стига сте цитирали Янка Такева- председател на Синдиката на българските учители!...
Не сте ли се запитали , че въпросната госпожа , чието поведение е особено нагло , използува Синдиката и членовете му и за свои лични икономически изгоди ?!
Искате доказателства ли ?
Ето едно от тях ...
......................................... ......................................... ...................................
Тази справка- за участието на г-жа Янка Такева в управлението на СИНДИКАЛНА Собственост фирми и фондове- с НИЩО НЕ ДОКАЗВА "лични икономически изгоди" на тази госпожа!!!
НАПРОТИВ, тази Справка показва и ДОКАЗВА участие на г-жа Такева в управлението на ЗАКОННИ СИНДИКАЛНИ имуществени интереси!!!
Значи, справката/КОМЕНТАРИТЕ към нея!/, която NESNAESHT тук е препостнал и хвали , си е най-обикновена и най-елементарна/от интелектуална гледна точка!/ МАНИПУЛАЦИЯ ! КАЗАХ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД