Бойко Борисов и Валери Григоров откриват наблюдателен пункт на ГКПП-Дуранкулак през 2003 г. Тогава Григоров беше още полковник. Той последен бе произведен в генерал от шефовете на национални служби. |
Скандалът около шефа на службата ген. Валери Григоров бе "осветен" от някогашния му колега - началника на контраразузнаването Атанас Атанасов, сега депутат от партията на Иван Костов. Докато критикува шефа на Гранична полиция, той все по-силно напада и бившия вътрешен министър Георги Петканов, сега правосъден. Обяви, че носи наказателна отговорност, защото е допуснал безстопанственост и дори, че може да влезе в затвора заради това. Кой е истинската мишена, покрай която вероятно ще паднат и други? Григоров, който в биографията си на граничен шеф оцеля при множество прогнози за оставка и се адаптира в екипа и на вътрешния министър Петков? Или правосъдният министър Георги Петканов, за когото се чува, че също е кандидат за поста на главния прокурор? Едва ли Атанасов ще успее да "бутне" Петканов, но сигурно му е достатъчно да се създаде скандал около него. А в крайна сметка Григоров, който винаги е бил началник на ръба, този път май наистина ще си отиде.
"Граничните полицаи няма да се чувстват недосегаеми и ще знаят, че са контролирани от други служби", заяви Петков преди по-малко от месец пред парламентарната комисия за противодействие на корупцията. И обяви, че е заповядал на всички ГКПП да бъдат изпратени служители на НСС, НСБОП и икономическа полиция. Ясен знак, че министърът има недоверие към тази служба, но каза, че корупцията в нея "към този момент не е на високо ниво".
В понеделник Софийската военно-окръжна прокуратура започна проверка по сигнал на МВР за ревизия на Гранична полиция. Прокурорите установили "значително ощетяване на финансовите интереси на държавата". Новината бе предшествана от питане на депутата от ДСБ Атанасов към Румен Петков. Той извади доклад за финансов одит в Гранична полиция, според който не са събрани 13 725 702 лева от такси на транзитно преминали 350 892 турски граждани от април 2003 до май 2005 г.
Тепърва и прокуратурата, и втора проверка в МВР ще установяват толкова ли са всъщност несъбраните пари. За занижения контрол вина имали Григоров и няколко негови подчинени.
Самият Петков обяви, че няма да налага административни санкции, докато прокуратурата не се произнесе.
Не е ясно кога прокуратурата е получила доклада на МВР. Ако го е имала преди, какво е чакала? Ако пък министърът го е занесъл след парламентарния контрол, може би вече е решил да се освободи от още един шеф на служба, возил се в "маршрутката" на Бойко Борисов.
Усетил, че този път играта е по-сложна, ген. Валери Григоров опита да се защити. Бурята го подмина, когато негови хора свиха мобилния телефон на американския посланик. В предишното правителство оцеля и когато за първи път се заговори за имота на дъщеря му в Приморско. Който в разказите на Атанасов прерасна до хотел, какъвто всъщност се видя, че не е. Този неизпипан детайл доста олекоти и другите му твърдения.
Обяснението на вътрешния министър, че чака от прокуратурата сигнал, за да вземе мерки, показва, че Петков очаква повод. И вероятно ще го получи, като се знае как добре започнаха да си сътрудничат Петков и Филчев в последно време. Трябва да имаме предвид и упоритостта на първия в атаките си срещу митниците. Защото кой, ако не началникът на Гранична полиция знае по-добре, че контрабандата цъфти благодарение и на митничари, и на гранични полицаи?
Засега Григоров отхвърля всички атаки. Докладът бил всъщност по негово искане. Но ревизорите грешно изчислили липсващите милиони. Не всеки транзитно минал плащал такса, а някои не плащали на българската граница, а в консулските служби. Тече нова проверка. Интересно биха ли могли тези бомбастични 14 милиона да се стопят на второ четене.
Григоров никога
не е бил любимец в МВР
На този пост бе назначен с президентски указ на Петър Стоянов през 2000 г. Тогава вътрешен министър бе Емануил Йорданов, а шеф на НСС именно ген. Атанас Атанасов.
Само година по-късно постът му се разклати. Скоро след като стана главен секретар на МВР през 2001 г., Бойко Борисов заяви, че му дава срок от 3 месеца да овладее контрабандата и трафика на хора, иначе ще бъде отстранен. "Не може контрабандата да се шири и да минава през ГКПП като през гевгир, а аз да съм доволен от Григоров", отсече тогава Борисов. Не е ясно какво направи шефът на Гранична полиция, но се закрепи на поста си. По онова време от БСП например публично казваха, че не са доволни от него и неведнъж се говореше, че ще бъде сменен. Той все пак оцеля, въпреки че не беше сред фаворитите в МВР. Докато в системата се раздаваха генералски пагони на всички шефове на служби и дори на куп директори на РДВР, Григоров сложи заветната звездичка на пагона си едва след началника на пожарната. 4 години, след като оглави Гранична полиция - през юни 2004 г.