:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,334
Активни 757
Страници 23,899
За един ден 1,302,066
Интервю

Партньорите отстъпват толерантно власт на Станишев

Ако ни отложат за ЕС, отговорността няма да е само на това правителство, смята депутатът от ДПС Рамадан Аталай
Снимка: Велислав Николов
Рамадан Аталай
Рамадан Аталай е роден през 1957 г. в с. Мъдрево, Разградска област. По професия е минен инженер. Депутат от ДПС в 38-ото, 39-ото и 40-ото НС. Член на централното оперативно бюро на партията. Председател е на комисията по енергетика в парламента.





- Г-н Аталай, защо ДПС и НДСВ се опитват да останат в сянка и като че ли се стремят да изтикат БСП да поема повече отговорност за управлението?

- Според мен това впечатление е погрешно. За първи път имаме в България коалиционно управление от три партии. Тази коалиция излъчва стабилност и това е факт. Това правителство наследи макроикономическата стабилност и ще я отстоява. Има и икономически растеж.

В първоначалния етап на всяко управление - независимо дали е коалиционно или не - се създава външна визия, че не са се сработили всички зъбни колела на машината, наречена правителство. Обективно погледнато, правителството навлезе много бързо в проблемите на страната. То беше посрещнато от много предизвикателства - например природните бедствия. Но както виждате, с всеки проблем правителството засега се справя добре.

- Да, но винаги на преден план е Сергей Станишев, а Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган сякаш стоят настрани. Съветът на коалицията също се събира рядко.

- Това, че журналистите може би нямат информация, че коалицията се събира, е отделен въпрос. Убеден съм, че коалицията намира достатъчно време да вземе ония приоритетни решения, които са необходими. Това, че премиерът е на преден план, е полезно. И така би трябвало да бъде. Не трябва да се създава втори или трети център на властта. Властта се консумира от премиера и е необходимо да има толерантност от коалиционните партньори. Те трябва да дават възможност на премиера да обявява решенията и да отчете изпълненото.

- Значи според вас това не е стремеж за бягство от отговорност, а толерантност.

- Освен толерантност това е и коалиционна култура. Необходимо е единоначалието на управлението да се прилага демократично. БСП, НДСВ и ДПС са избрали премиер, който носи отговорността за управлението на страната, разбира се, заедно с партньорите.

- Смятате ли, че има "червена метла", както твърди понякога НДСВ?

- България за първи път попада в такава интересна ситуация. НДСВ и ДПС бяха на власт в предишния мандат, сега БСП управлява заедно с тях. Сигурно в момента има хора от БСП, които са по-добри по отношение на придобита квалификация и опит от някои, назначени от предишното правителство. Тези хора в момента си намират място в управлението на страната. Това обаче става за сметка на други, назначени от предишното управление, а партиите от него участват и в настоящото. Затова сменените го изживяват болезнено. Други го възприемат като нещо нормално.

Терминът "червена метла" като че ли повече прилягаше на първите години на демокрацията. Но сега има достатъчно закони, които защитават държавния служител. Не виждам министри или други управленци, които да нарушават тези закони. Премиерът каза, че около стотина човека са сменили работните си места, дори не са уволнени. Общо погледнато, за държавната администрация това наистина е много малка цифра.

- Да, но когато беше сменен шефът на тотото например, жълти депутати дори заявиха, че се подкопава коалицията.

- Аз не съм запознат точно с това изказване. Не съм убеден, че това е официална позиция на НДСВ. Може да е на отделни хора, чиито лични интереси са засегнати. Според мен до този момент и от трите коалиционни партньора няма изявление, което да обезпокои коалицията. Напротив, обществото вижда, че всяка една от политическите сили играе ролята на вътрешен контрол на управлението, и това дава по-голямо спокойствие и стабилност на страната.

- Критикуват правителството, че все още не е отбор и често има противоречия, които излизат в публичното пространство. Например министрите Емилия Масларова и Пламен Орешарски станаха пословични със своите разминавания.

- Според мен има отбор. Министърът на финансите по принцип винаги първо казва "Не!", когато се искат средства от него. Той трябва да направи така, че парите, които в България все още са недостатъчни, да отидат там, където е необходимо. Заради това възникват определени искрици, но така обществото вижда по-добре реалното състояние на страната.

- Ще се намерят ли средства поне за частично удовлетворяване на исканията на стачкуващите учители? Тяхната стачка също вся противоречия в коалицията.

- Знам, че българските учители са разумни хора, както и министрите в българското правителство. Убеден съм, че ще се намери балансирано решение на този проблем, така че и двете страни да са еднакво недоволни, имайки предвид недостатъчните средства в хазната.

- Какво ще се случи с правителството, ако докладът на Еврокомисията през пролетта е много критичен и ни отложат за ЕС? Дали то ще продължи да съществува?

- Първо, трябва да направим всичко възможно да няма отлагане на влизането на България в ЕС. Впоследствие трябва да си зададем въпроса за евентуалната съдба на правителството. Има ли алтернатива коя е партията, която би могла да дойде на власт? Мина времето на революциите, на това от импровизираната трибуна на "Св. Александър Невски" да ставаш направо министър-председател. Времената са такива, че се чувстваме европейци и трябва европейски да гледаме на всеки процес. Според мен това правителство ще направи всичко възможно да станем член на ЕС през 2007 г. Ако евентуално имаме някакъв неуспех, не бих го приписал само на сегашното управление. Така както влизането е успех на всеки един български гражданин и на всяко едно правителство досега, така и негативите ще са общи. Бих помолил всички политически сили да си впрегнат силите в посока влизане в ЕС през 2007 г., а не да стоят отстрани и да се опитват да дърпат чергата на тези, които правят всичко възможно, за да изпълнят приоритетите на държавата.

- Напоследък отново стана актуална темата за АЕЦ "Козлодуй" и за това, че 3-и и 4-и блок могат да бъдат спасени. Смятате ли, че това е възможно?

- Винаги съм казвал, че глава "Енергетика" е затворена. Има поети ангажименти и ние като уважаваща себе си държава трябва да ги изпълним. Това означава, че нови предоговаряния, свързани с енергетиката до 1 януари 2007 г., са, меко казано, трудно осъществими. Но ние не стоим със скръстени ръце, а правим всичко възможно да намерим по-гъвкав подход и след като станем член на ЕС, да намерим нови възможности за предоговаряне с цел да възстановим експлоатацията на 3-и и 4-и блок. Виждате, че в последните месеци има и от Европейския парламент определени решения и послания, които целят по-гъвкав подход. Убеден съм, че след като приключиха всички модернизации на блокове 3-и и 4-и и когато сме реални пълноправни партньори в ЕС след 2007 г., ще успеем да постигнем целта си. Оптимист съм и смятам, че това е единственият вариант оттук нататък. Всякакви други желания и стремежи ни отдалечават от датата 1 януари 2007 г.

- Как върви строежът на АЕЦ "Белене"?

- Подготовката върви, всички действия са прозрачни. Необходимите процедури са изпълняват.

- В последните дни като че ли се забелязва покачване на етническото напрежение, такива дебати имаше и в парламента около новините на турски по БНТ. Това не е ли обезпокоително?

- В началото на прехода България тръгна с високо етническо напрежение, но впоследствие толерантността на българския народ се оказа по-силна. Изведнъж, през последните избори бяха използвани определени среди и кръгове, за създаване на ново етническо напрежение. Аз съм убеден, че партиите, които се опитват да посеят такова етническо напрежение сред населението, няма да успеят. Онова, което става в парламента, обаче наистина трябва да ни обезпокои. Това, което показват пронационалистическите сили, не съвпада с характера на българите. Те не носят белега на българския народ, а на определени крайни елементи. Това засега им носи успех в политиката за съжаление, но няма да е за дълго.

- Явно крайните елементи обаче са достатъчно много, за да вкарат партия в парламента.

- Ние винаги сме казвали, че уважаваме вота на тези 250 или 300 хил. гласоподаватели. Но много се съмнявам дали те все още са на същото мнение. Не е полезно в България да има такава политическа сила и да се показваме пред Европа като такива, каквито не сме.

- Смятате ли, че все пак ДПС със своите в действия в управлението спомогна за появата на тези настроения? Според мнозина "Атака" е реакция на ваши действия.

- В никакъв случай. На кои действия например?

- Ами например в предишния мандат се появиха информации, че един министър е наричал подчинените си "гяури".

- Излишно е да се опитваме да докажем, че някой интелигентен и възпитан човек може през XXI в. да говори такива неща. Много е лесно да припишеш някое действие на един политик и оттам да се опитваш да правиш цялостен образ на една партия. Ако тези, които го правят, нямат своя визия и свои приоритети, нещата слизат на равнище, на което ние няма да слизаме. ДПС е доказвало, че е отговорна политическа сила не само на приказки, а и на действия. Не се срамуваме от онова, което сме направили за България.
19
1656
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
01 Декември 2005 23:17
Боже, какъв гьонсурат!
Министрите били разумни хора и министърът на финансите "...трябва да направи така, че парите, които в България все още са недостатъчни, да отидат там, където е необходимо..."
4 милиона за нови мерцедеси и беемвета! От недостатъчните ни пари!
"...Обективно погледнато, правителството навлезе много бързо в проблемите на страната".
Aбе аланкоолу (говоря така, та дано ме разбере г-н Аталай): Вчера беше назначен зам-министър. Вчера! - след стоте дни! А на твоята съпартийка Етем, "министерството" още няма одобрена структура. И крадливото юпи още се бори за щатове. Навлезли!? Правят се че има правителство за да може мафията да си развява коня.
И последния връх в тъпигьозлука (разбирате ли г-н Аталай)?
"...Има и икономически растеж..."
Защо бе г-н депутат външния ни дълг тогава стана 13 милиарда ама вече ЕВРО!? И колко ни е търговския дефицит?
Накрая пак да популяризирам едно виждане на г-н Каракачанов, че това "правителство" продължава "политиката" на старото "правителство". (Кавичките са израз на моето пък лично мнение). Просто към старото правителство се присъедини и олигархията на БСП.

02 Декември 2005 00:59
Рамадан Аталай е роден през 1957 г. в с. Мъдрево, Разградска област. По професия е минен инженер.
*
Крайно време е да започне да упражнява професията си, наместо да упражнява красноречието си. Не му идва отръки.
02 Декември 2005 02:17
И този е от школата на Доган. Личи си.
Къпане с хладка водица и това е ...приказки за балъци.
Долу правителството с мандат на турската партия на Доган ДПС!


02 Декември 2005 04:29
Как сте, ребята...духате ли, духате ли го тоз таратор?
Кога ли ще се усетите, че тоз Аталай е представител на политическата сила, с чийто мандат е съставено правителството.И като такъв логично ще защитава политиката на туй правителство.
Га и ваще лидери кат Командира, Пешо Коня или па Болен земат властта-нека и те разтягат локуми, става ли?
Или за кажете, че те за вземат властта на куково лето.И ще сте прави, щото квито сте вий-таквиз са ви и лидерите, приятели.
Лек ви ден...и чекайте следващите избори.Низнайка беше пророкувал, че те за са у есента.
Ама я не разбрах коя година за е тва.

Редактирано от - Bay Hasan на 02/12/2005 г/ 04:33:13

02 Декември 2005 06:47
Ха-ха-ха, изсмял се клоуна на турски език, пардон на испански.
02 Декември 2005 07:09
Та точно тва е положението, приятели-доде умници кат booklearned се наумуват на къв език се е изсмял клоунА, то лудите са век отвъд баира...
Xa-xa-xa....
02 Декември 2005 10:15
До къде се докара БСП в страстта си за власт- да зависи от една бандитска партия с най-големите криминалогети в нея ?Тази "коалиция" ще бъде крайъгълния кръстопът на БСП- или ще унищожат България, или БСП (с партньори) ще изчезне завинаги от политическия хоризонт на България като дим...

02 Декември 2005 11:54
"Някой трябва да поеме политическата отговорност!"

Tози път ще е БСП. Партньорите - нее 8)
02 Декември 2005 13:18
Кел файда
от поемане на политическа отговорност
кат няма съдебна отговорност.
Като няма прокопсия, плюл съм в тая орисия!

Редактирано от - SultanBg на 02/12/2005 г/ 13:19:25

02 Декември 2005 13:24
България праща политически безотговорните си бандити за наблюдатели в ЕвроПарламента.
02 Декември 2005 13:42
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 02/12/2005 г/ 13:44:56

02 Декември 2005 14:09
Целия европарламент е съставен от мафиоти. Погледнете наште. Вижте италианските, френските, испанските, портогалските и т.н. представители.
Европа и света нямат нужда от повече звезди. Говоря за тези 13-те на американското знаме, за съветската на СССР, за тези на знамето на ЕС- 12-те и разбира се най-важната на израелското знаме
02 Декември 2005 14:21
Язък чи маанааме нащата звезда,
баш у центрото беше!

Редактирано от - SultanBg на 02/12/2005 г/ 14:23:44

02 Декември 2005 14:40
Татлъ моабет дуюн олмаз
(Сладките приказки не омръзват)
02 Декември 2005 15:22
Може ли така ...аз, като един "Дон Кихот", да се обърна към мойта "Дулцинея"?:
скъпа, какво искаш да кажеш с това " БСП (с партньори) ще изчезне" ? Да измрат всички ли имаш пред вид, или да си разтурят партията(след което същите хора ще си направят нова партия)? Ами те вече го направиха веднъж - преди 15 години. Нали точно така от БКП се пръкнаха и БСП, и СДС, и БЗНСтата, и ДПС! Е, с некои притурки, разбира се - за цвет. И кво, същия хуй ще те опложда, ама вече нема да се казва Дон Кихот, а ще е някъв кон(пешо) или прочие... демократична сволоч!...

Редактирано от - Т_Живков на 02/12/2005 г/ 15:28:35

02 Декември 2005 16:29
Senin'le de = и с теб теб – Avec Toi
tatli muhabbete doyum olmaz.




Редактирано от - SultanBg на 02/12/2005 г/ 16:43:50

02 Декември 2005 20:26
.. а ако им гледате "наблюдателите"
(кериз перде)
съвсем ще ослепеете
...
04 Декември 2005 22:55
ДПС-то сля партия и държава
ВИЛДАН БАЙРЯМОВА
В. "монитор"-05.12.2005
ДПС обедини партийната и държавната власт като избра кметове и заместник-кметове в Кърджалийска област за лидери на своите месни партийни структури.
Така партията на Доган престъпи Закона за местното самоуправление и местната администрация, който категорично забранява съвместяването на лидерски постове в политическите сили с такива в местната власт.
Член 41 от същия закон не допуска и участието на кметове в търговски дружества. Но в Кърджалийско 8 селски кмета развиват частен бизнес, необезпокоявани от контролиращите органи и прокуратурата.

още...
.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
04 Декември 2005 23:16
Коварният партньор Ахмед Доган
Лидерът на ДПС е последователен в едно - щедро хвали партньорите си в началото на мандата и им забива нож в гърба накраяВ. "МОНИТОР"-05.12.2005
....................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД