Евросъюзът подлага България на закалителна процедура - полива я със студен душ от Еврокомисията и после й пуска топла вода откъм Европарламента. Комисията ни критикува остро, а Европарламентът ни насърчава, че поддържаме добър темп в присъединителния процес.
В понеделник вечерта се забеляза за първи път едновременно пускане на студено и топло в Брюксел по време на 20-ото заседание на Съвместния парламентарен комитет ЕС-България. Управляващите вече се чудят как да тълкуват смесените сигнали. 65 контролни мисии са се извървели в България и Румъния, откакто подписахме присъединителния договор през април, обърнала внимание на заседанието в Брюксел министърката по европейските въпроси Меглена Кунева. Всяка седмица идва по някой наблюдател. Видно е, че двете страни са подложени на мониторинг, какъвто не е прилаган към приетите миналата година 10 държави. А те бяха и поне формално още са заедно с България и Румъния в петото разширяване на ЕС.
Съвместният парламентарен комитет прие декларация, която трябваше да успокои България, че не е третирана по-различно от десетката. В нея се съдържат формулировки, които би трябвало да
галят ухото на управляващите
у нас: "България запазва добър курс да изпълни навреме задълженията си за членство и да постигне общата ни цел за присъединяването й към ЕС на 1 януари 2007 г."; "Признаваме напредъка в създаването на благоприятна за инвестиции и развитие икономическа среда"; "България продължава да изпълнява ангажиментите и изискванията, произтичащи от присъединителните преговори в сферата на социалната защита"; "Равнището на престъпността в България е по-ниско, отколкото в много страни-членки на ЕС", и пр. Отправят се и забележки, но с твърде любезен тон - поне в сравнение с тона, използван от Комисията.
На същото заседание в Брюксел бе поканен да говори и комисарят по разширяването Оли Рен (изказването му може да бъде намерено в интернет). Той удари направо по болните места.
Естествено първо атакува съдебната система, като обърна внимание, че е много важно да има обществено доверие в нея и че трябва да има осъдени за корупция. Комисията е разделила 29-те глави на 140 области, за да може да прави по-щателни проверки. "Въпросите, които предизвикват сериозна тревога, обхващат 10% от тези области", каза той и ги подреди в три категории. В първата са достатъчни "технически решения" - например да се намали високият процент на незастраховани по "Гражданска отговорност" автомобили. Втората категория е за контролни структури, които да гарантират, че няма да се крадат европейски пари по селскостопанските фондове. Третата категория се отнася до сигурността на вътрешния пазар и на външните граници на ЕС. Комисарят направо заявява, че има предвид "недостатъците във ветеринарния сектор, които биха могли да изложат на риск безопасността на хранителната верига в разширения ЕС".
"Състезанието не е завършило; от България зависи да покаже, че е способна да пресече финалната линия и да се държи като надежден партньор в интерес преди всичко на своите граждани", изтъква Оли Рен и за по-голяма яснота добавя: "Няма да се поколебаем да препоръчаме, ако е необходимо, да бъде отложено приемането (на България) с една година."
Разликата в тона
на Европарламента и Комисията може да има няколко обяснения. Първо, нашите евронаблюдатели работят много активно за привличане на симпатизанти сред евродепутатите; в Комисията обаче не се е чувало да имаме свое лоби. Второ, Европарламентът може да прави препоръки, но Комисията като изпълнителен орган носи главната отговорност да прецени доколко страната ни е готова за членство. Трето, евродепутатите са политици с по-широко виждане за бъдещето на ЕС, докато служителите в Комисията са администратори, които се придържат по-строго към официалните норми. И четвърто, правителствата на страните членки могат да упражняват по-силен натиск върху Комисията, защото имат думата за нейния състав, но не и за състава на Европарламента, който се избира пряко от народите. Затова Комисията служи като по-точен индикатор за изменящите се настроения в управляващите кръгове в ЕС.
"Вятърът духа срещу нас", констатира български наблюдател в Европарламента, който проследи в понеделник заседанието в Брюксел.
|
|