Поредната измама дебне от обявите за продажби на коли в интернет сайтове и вестници, установи проверка на "Сега". Апетитни предложения за добри коли на ниски цени привличат клиентите, които, без да се замислят, набират оставените за информация телефони. Проверката на вестника при мобилните оператори обаче показа, че обявените телефони са импулсни.
При обаждане човекът от отсрещната страна дълго обяснява какви са предимствата на автомобила, дори такива, за които клиентът не пита. Обяснява, че чака до два-три дни возилото да пристигне от чужбина и предлага да запише мобилния телефон на клиента и сам да му се обади. После мошеникът моли само да го изчакат малко, докато намери нещо за писане. Така разговорът се поддържа максимално дълго.
Другата уловка е, че любезният продавач обяснява как колата е толкова евтина - например "Хонда Сивик" от 1997 г. се предлага за около 4000 лева, защото трябва да й се плати само ДДС, без мито. Така щяла да излезе около 5200 лв. На клиента, който недоумява как така ще се отърве от солените митнически такси, се обяснява, че колата притежава сертификат "Евро 1", който решавал проблема.
Няма начин да се освободиш от мито за кола втора употреба освен облекченията, които важат за инвалиди, коментираха обаче от Съюза на вносителите на автомобили. Единствено новите коли, които се произвеждат в Европейския съюз, се внасят без мито. Освен това единствените евросертификати, които съществуват - Евро1, 2 и т.н., удостоверяват в каква степен е екологично чиста колата. А в България те дори не са атестат за съответно намаляване на данъчното облагане, както е в цял свят, казват експертите.
За последните няколко години автомобилите втора употреба, които се внасят годишно в страната, не са падали под 150 000. Тази година те са 170 000.
Освен за коли подобни обяви на импулсни телефони има и за квартири, и за работа.
|
|