Анастасия Мозер поиска оставките на превратаджиите, които се опитаха да я свалят от лидерския пост в БЗНС-НС в събота. Това стана веднага след като дъщерята на Г. М. Димитров бе преизбрана за шеф на организацията.
"Редно е Китов, Йончев, Чукарски да подадат оставки", бе категорична Мозер. "Оставки се подават пред този, който те е избрал - управителния съвет", отвърна Борислав Китов. Според Румен Йончев опозицията в БЗНС-НС ще продължи да се бори, но не за сваляне на лидера, а за смяна на политическата линия. Китов пък даде заявка за временно примирие, като обяви, че ще продължи да работи с Мозер, както досега. От месеци обаче двамата не си продумват.
Още в началото на земеделския конгрес стана ясно, че превратът няма да се състои. В продължилата повече от час разправия за дневния ред и състава на комисията за промени в устава от великотърновската организация предложиха точка "избор на нов главен секретар". За нея гласуваха едва 329 от близо 900-те делегати. Комисията пък беше съставена от хора на Мозер и оглавена от верния й бивш депутат Моньо Христов.
След обявяване на резултата хората на Китов напуснаха залата, изпратени с освиркване и възгласи "БСП" и "продажници". Оттам насетне конгресът потече по канален ред, единичните изказвания срещу Мозер бяха бурно освирквани.
В патентното ведомство ще бъдат внесени три предложения за ново име на съюза - Земеделски народен съюз, Български народен земеделски съюз и Земеделски съюз на България. Най-предпочитана е абревиатурата ЗНС, но има съмнения, че някой може да открадне идеята.
---
Коментар
Мозер се спаси от готвения й преврат и се бетонира на поста си, но бъдещето й остава неясно. Противниците й продължават да настояват за сближаване с НДСВ. Подкрепата на неколкостотин побелели глави не й осигурява някаква по-голяма политическа тежест. Ако в БНС решат да влязат в управлението, пак ще намерят начин да я заобиколят. А в парламента всичко ще си продължи по старому - противниците гнусливо ще се избягват по коридорите, а политика и закони ще стоят на заден план.
|
|