Прокуратурата предложи в държавата да няма нито един човек с имунитет. Това стана чрез зам. главния прокурор и ръководител на Върховната административна прокуратура Митьо Марков.
Пред БНР Марков първо обяви, че прокуратурата застава зад идеята да се обсъди пълното премахване на имунитета на всички магистрати, а не само на прокурорите. Така той контрира идеята на НДСВ, която предлага с предстоящите промени в конституцията да се махне наказателната неприкосновеност само на следователите и прокурорите, но не и на съдиите.
Зам.главният прокурор обаче препоръча да се обсъди и въпросът за отпадането и на имунитетите на президента, конституционните съдии и депутатите.
Марков припомни, че през 2001 г. експремиерът Иван Костов е подкрепил идеята дори кандидатите за депутати и техните застъпници да имат имунитет, а сега говорел точно обратното. В момента партията на Костов ДСБ иска отпадане на всички имунитети. Представителят на държавното обвинение обяви и, че не може да има съдебна реформа без пари за осъществяването й.
Пак пред БНР самият Иван Костов пък обяви, че точно досъдебното производство е източникът на слабостта в съдебната власт, а проблемът бил най-вече в прокуратурата. Той допълни, че да се чака адекватно действие от държавното обвинение, било като "да се чака от умрял писмо". Иван Костов предрече, че акция "Респект" не може да даде резултати. Той обвини МВР, че прикрива истината за смъртта на Ангел Димитров-Чората и обяви, че имало петорна експертиза, доказваща, че той е умрял от удар в главата при полицейското му задържане. От МВР обаче казаха, че не могат да вземат отношение, защото при тях такава експертиза не е стигала.
В събота пък представител на Европейската комисия в България обяви, че на страната ни остават 10 седмици за конкретни резултати в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. "Работете бързо, не остава много време до препоръката ни за датата на членството ви в ЕС", каза още Фернандо Конто от делегацията на ЕК. В България все още има престъпни бизнесинтереси, които имат капацитета да манипулират съдебната система, смята британският посланик Джеръми Хил.
|
|