:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,263
Активни 382
Страници 19,137
За един ден 1,302,066
Симптоми

Конспект по история на чалгата

Столетният ни просвещенски проект се провали, трябва да започнем отначало
Снимки: архив "Сега"
Журналистът Франк Щийр наскоро публикува статията си Gekaufte Stimmen (Купени гласове) във Frankfurter Allgemeine. Изпитах възхищение от професионалния начин, навързващ естрада, поп-фолк, икономика, национална идентичност и политика. Да се чудиш как е разбрал толкова много за няколко дни.

Остава обаче да прибавим няколко отдавнашни исторически детайли, които той не би могъл да знае. Ще ги дам съвсем конспективно, без претенции за дълбочина и изчерпателност.



Първо историческо действие:

Раждане на чалгата от духа на модернизацията и високия възрожденски расизъм.



В периода 1850-1870 г. просвещенският проект на българските възрожденци включва между другите си, по-важни задачи и систематично създаване на "чисто български" забавления - благопристойни и почтени, чисто български ядене, пиене, пеене и танцуване, различни от ориенталските простотии на неприятните съседи. Планира се разпространените турските маанета и гръцките любовни песни да се заменят с училищни напеви и революционни маршове. А ако не може съвсем без любов, допуска се чуждото да бъде преведено (Петко Славейков превежда над 200 турски и гръцки песни). Но по-добре да побългарено "Руса коса аз желая, и за нея едвам трая" и "Астасийке ле, белошийке ле, ... Дафинке, сладка маслинке" (Петко Славейков). Приблизително по същото време Раковски възхвалява чисто българската баница, чевермето и шишкебапа, а Цани Гинчев - свирнята с кавал при консумация на чисто национален гювеч.

Разграничаване на българската култура на забавлението от ориенталската се случва трудно - очевидно "турко-гръко-армено-цинцарското" (Каравелов) много кефи обикновения човек и създава на проблеми на интелигенцията. Затова с публицистичен плам на българската "чистотата" е противопоставена мръсотията на "азиатските" забавления, които са отказ от цивилизация и морално падение. "Когато кьочеците играят, то турците ги гледат сладострастно, пъшкат, лигавят се, и хвърчат по Мохамедовия рай" - разказва Каравелов (при него кьочеци са млади мъжки проститутки). И заявява с наивен расизъм: "Аз не зная нещо по-гнусаво", подкрепяйки изводите на психоанализата, че най-отблъскващо е неразбираемото удоволствие на Другия.

Така първият вариант на чалгата е роден чрез националистическо изтласкване, разделящо народната култура на две части - чиста и срамотна.



Второ действие:

Институционализация и свенлив реализъм



То обхваща дългия период от 1878 до 1944 г. "Чисто българският" фолклор окончателно се еманципира от разните кафански сексуални закачки и подрусвания на шкембета. Събран и цензуриран в академични сборници, изучаван от сериозни учени, преподаван в катедри и факултети, той става култов за цели поколения поети, музиканти и художници, а маанета и любовно-отмъстителните песни са натикани в културните ъгли. Според програмата на кръга "Мисъл", наедро характеризиран като "свенливо реалистичен", той трябва да послужи за материал, от който "нервозитета на модерната душа" да извлече духовна красота на "сянката на Балкана". И разбира се, трябва да бъде държан далеч от вулгарното, балканското и кьочеклийско. Харесването не изчезва, но става все по-срамно, и поради това - все по-културно-нелегално.

Нещата не се променят особено, когато 20 години по-късно, по времето на авангардните фолклорните стилизации (цяла верига - Гео Милев, групата около "Нов път", евро-българската група "Стрелец", художническото движение за "Родно изкуство", композиторите Петко Стайнов, Любомир Пипков и Филип Кутев и пр.). Всички те "философизират" българския фолклор или правят от него експериментално изкуство - от което долните кръчмарско-хибридни радости не стават по-малко отвратителни.

По това време се ражда и градската песен, днес "стара", която доълнително отнема територии на ориенталските забавления, изтласквайки ги по рубежите "градско - селско", "светско - просташко". Чалгаджийският вкус започва все повече да се укрива по сватби, събори и пиянски сбирки.



Трето действие:

Комунистическа художествена самодейност и "пусни нещо сръбско!"



Годините след 1944-а превръщат Филип Кутев в ансамбъл. Официалните "народни песни" щастливо са приели и партизанския фолклор, а народни песни с държавна целенасоченост пеят самодейни състави, събори, народни певци, сто гайди и пр. Заедно с "Елате хиляди младежи" и "Комунисти, комсомолци, пионери..." те доминират аудио-средата на радио "София". Социалистическата естрада малко се занимава с "балканското", защото идеологическата й задача е друга: работейки с италиански и френски модели, тя трябва да предотврати бъдещия англоезичен български underground. За радост не успява - последният прохожда през 60-те по мазета, тавани, случайни читалищни сгради като имитативната, но младежка, жива и съпротивляваща се култура: джаз, ритъм енд блус и рок, носени в сърцата на зози, суингове, пичовете, хипари, пънкари и рокери.

В тази аудио-среда сякаш вече съвсем няма място за чалга. Но тя не изчезва, а продължава да се крие по села и паланки, по сватби, кръщенета, войнишки изпращания. Народният гений открива обаче, че не е по-различен от сръбския, например. В съседна Югославия се появила нова музикална култура, смесила ориенталски ритми с диско, електронен саунд и ритъм боксове: от нея ще израстат Лепа Брена, Горан Брегович (бивш рокаджия) и плеяда други. Сръбското става подземен хит в България - казват, че дошлата на концерт в Кюстендил Лепа Брена била разнасяна от камион-кран, който я пущал над подивялата от възторг публика да я погледа и отдолу. На този фон българският принос е скромен - той се състои само в легендарния Хисарски поп (Иво Папазов Ибряма е различно явление).



Последно действие:

Звездата на Слави, бюста на Глория, дупето на Азис



По време на прехода най-накрая популярната култура отвърна на удара. Обективните условия: бившият комунистически културен елит беше дискредитиран, бляновете му по чисто "творчество" започнаха да миришат на Людмила Живкова, промени се и образът на българския фолклор - вместо свенлив реализъм, заизлизаха фолклорни еротикони и песнопойки.

Но този процес на популярна контрареволюция не би имал своя истински успех, ако не беше попаднал в неочаквани рамки - международни, икономически, медийни и криминални. В международен план настъпи мулти-културализъм и малцинствата, културните миксове попаднаха на фокус: националистически държави, които не се съобразяваха с това, бяха наказани. Едновремено с това, на аудио-визуалната сцена отмина времето на английския език и рокаджийските "жици" - дойде туристическото консумиране на ethno, world misic, pop folk.

В България масата решително взе в ръцете си културните си права и, вдъхновена от настъпилата демокрация без брегове, отхвърли всички авторитети. И поиска да слуша същите стари, любими балкански простотии, за което от поколения й пречеха. Първите години бяха време на отмъщението - колкото по-скандално, еротично, телесно, погнусяващо и вбесяващо за претенциозните "интелектуалци", толкова повече кефене. Закономерно, това създаде огромен пазар със страхотни печалби от продажби на дискове и касети, от телевизионни канали, радиа, фолк-списания, чалга клубове. Този пазар малко по-малко нормализира "чалгата" и я смеси с нещо като естрада, но пък я свърза със света на манекенките и визажите, защото фолк-певиците бяха еротични моделки, които само трябваше да припяват по малко. А понеже повечето бяха и любовници на босове и мутри, с това в българските аудио-визуални индустрии и пазари се намесиха мутрите и сенчестата икономика. Разбира се, те не дойдоха сами, а със своите правила и суб-култура: масовите балкански подземни удоволствия и техния манталитет се срещнаха в щастлива пазарно-медийна прегръдка. В нея се включи и покупателят-народ - никой вече не искаше цензури, поучения, регламенти, светофари, норми, закони.

Слави Трифонов беше звездата и нормалното медийно лице на този процес, а Азис - неговото опако - странно, трансгресивно, транссексуално. Глория и мутрите стояха по средата. В един момент те се почувстваха представители на масите - поне Азис реши, че представителството може да стане и политическо. Слави предпочита все още да си говори с политиците като равен с равен. Но кой знае, ако го ядосат...

Ще кажете: говоря за провала на столетния образователен проект и идеята за национална "висока" култура. И ще бъдете прави. При това не предлагам истински анализ, а импровизиран, къс разказ. Но изводът е ясен - това е симптом. Т.нар. национална интелигенция вече няма значение, тя не е в състояние да формулира норми и вкусове, масата се идентифицира и радва не чрез нея, а срещу нея. На всичкото отгоре се появи и още нещо, съвсем объркващо - ако умните българи мразят чалга, то умните, пътешестващи чужденци, дори и българските емигранти - не я мразят чак толкова, даже понякога я харесват (е, те не знаят за мутрите или пък не са им сърбали попарата...). Да не говорим за музиколозите...

Какво да правим тогава, докато нещо в малката прослойка, към която принадлежа и аз, вика с нерефлектирано отвращение - "Но това не сме ние!"? Не ни остава нищо друго, освен да започнем отначало. С просвещенския проект, без старомодните национални изцепки. И както е редно - от самите нас.
83
10731
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
83
 Видими 
13 Май 2005 21:47
Много интерсна статия само искам
да добавя извод:
Цялата култура
се вурти около к.у.р.а
и не само по балканите. Ако к.у.р.а в България
се нарича Азис в Щатите например е Ууди Алан
Леко различно ама пак около к.у.р.а
13 Май 2005 22:09
Хубава статия.

Направо казано хубавата страна на сwободата и демокрацията е, че много бързо става ясно какаво е средното ниво на народа.

А лошата страна на масовизираната демокрацииq в условията на атеистично-консумативното общество е, че всичко що е измет и боклук става обект на култ, който широките народни маси аплодират с възторжено "Ура"

Това е то днешната Култ-Ура.

В нея ние отдавна не сме ние.
13 Май 2005 22:24
Интересен поглед! Но според мен, всяко нещо-с времето си. И чалгата е до време.
13 Май 2005 22:39
Аз пак не мога да разбера кое на кое и защо се противопоставя. Винаги е имало висока култура и масова култура. Преди време популярната музика се олицетворяваше от Лили Иванова - безвкусна музика, представена от певица с голям бюст - сега е Глория - пак такава музика, пак е голям бюстът, само общата визия е по-приятна. Нищо ново под слънцето. От ник-а ми се разбира каква музика предпочитам, но си има и музика за маса и пиянство - сменят се изпълнителите и донякъде ритмите.
13 Май 2005 22:58
Много добра статия подхваща много от идеите, които сме чепкали и на форума, особено "срамотната", "долнична" страна на чалгата, сублимирането на Кутевския фолк, италианската (най-вече) антианглосаксонска насоченост на соц естрадата и социално-икономическия контекст на чалгата в 90-те години. Малко е неглижирано отношението сватбарски оркестри - чалга (Ибряма и Ко. в 80-те години, крупен национален феномен, съвсем не идентичен естетически, маркетингово и социологически на чалгата от 90-те).
*
Понеже естетическата същина на чалгата е пошлостта и гузността от нея, тя се умира постепенно с отърсването на българските музиканти и слушатели от пошлостта и срама, и с това попфолк музикантите ще стават нормални поп, рок, джаз, фолк музиканти.
*
Към началото на статията - представата за турската и т.н. ориенталска музика като пар екселанс пошла в Платонов смисъл (лидийската музика) според мене е погрешна - балканската чалга е много по-вулгарна от турския, арабския и индийския фолклор, от африканската поп музика (винаги давам пример с конгоанския сукус), от карибската афро поп музика и т.н. Д-р Кьосев ще е хубаво да се запознае ударно с някои от тях. Възрождениците като П.Р. Славейков се измъчвали от националистически, не толкова от собствено естетически страсти (нито от собствено религиозни покрай църковно-националната борба).
*
Поздравявам автора г. Кьосев, както и г. Ефтимов и колегите им от СУ с този draft превод на (началото, което само се пееше в нашия училищен хор) на "Върви, народе възродени", за който дължа благодарност на Една размишляваща. Признание и за конкуренцията.

The Sts Cyril and Methodius' Hymn
(P. Pipkov, S. Mikhailovski)

Go marching on, enlightened people,
A brighter future lies in sight!
Let literacy’s youthful power
Deliver you from lowly plight!
Endeavor in the quest for knowledge
Provides a lifetime’s best reward.
Respond to this eternal calling
And get the blessing of your Lord.

Go marching on! The sun of wisdom
Disperses darkness from the souls.
A nation keen on education
Ensures its spirit never falls.
Let history become your beacon,
Conclude obscure life in vain.
Bring light to other lands and peoples
In your imperial domain.

Thus spake the saintly Solun brothers
To our forefathers long before,
Inspiring those memorable,
Those glorious, holy days of yore.
Bulgaria remained forever
Enchanted by the brothers’ spell.
In triumphs wise, in pain enduring,
Her living spirit never fell.



Редактирано от - Чичо Фичо на 13/5/2005 г/ 23:02:54

13 Май 2005 23:06
Съвременна история на чалгатА или Шат на Естрадата главата
След 1989 всички творци получиха формално свободата си и то най-вече творческата такава. Но се оказа, че старите муцуни - Лили Иванова, Васил Найденов, Богдана Карадочева и т.н. - просто не бяха готови за нея. Те не успяха да извадят нито един хит, единстевеният им връх бе концертите на СДС, колкото да разберем какви хубави песни е имало през соца. За сметка на това избуяха сума ти рок, метал, пънк групи - Милена, Контрол, Медикус. Първи бяха идеалистите. Те запълваха сцената някъде до 1994 и създаваха едно привидно спокойствие, че българката популярна музика ще следва западни образци.
Незабелязани бяха някои белези, че това ще си остане "чужда" музика. Основно по бит пазарите се пускаха касети с майтапи, на Венци усмивките, Иван Балсамаджиев, хитовете на Ку-ку и други зевзеци, плюс естествено остарелите соц-хитове като Камъните Падат, с всичките си разновидности, и сръбските мегахитове. Ку-Ку(Каналето), Тодор Колев също си правеха шаржове с "народните" песни. Първото поколение фолкпевци като Глория остана почти незабелязани от "гражданскато" общество. Аз самият ги чух на село... До 1995. Тогава Радка Пиратка разтресе. Беше мощен селски шут по цялата (отвъд сръбско-)западна* музика. Всъшност ударът не беше никак силен, а по-скоро изненадващ и предизвикващ истерича реакция. Държавните медии и дежурните интелектуалци настръхнаха, старите муцуни съзряха заплаха за музикалния модел, наложен още от бреме бае Тодорово - вариететни програми и скучовати интервюта в най-гледаното време по БНТ и БНР. Реакцията беше жестока. Сам Тошко Тодоров трябваше в предаване на Канал1 да се отрече от хита си и да се закълне, че вече ще се занимава само с "автентичен фолкор". Правилната култура не прощаваше, но духът вече бе изпуснат. Сашка Васева, Румяна, Михо Баровеца вече напипваха масовия вкус. На Радо Шишарката(иначе рокаджия) обаче му се отдаде честта да вкара първи гол на все-още оставащата си естрадна култура с песни като Тигре, Тигре и Горски Рекет. Новите кабеларки жадни да привлекат зрители също дадоха рамо на чалгата и заедно с актуалните хитове на МТВ почнаха да пускат и гаражните клипове на чалгата при поздравите си. Започна и втората вълна чалга - певици, които се римувуха с цици. Страната се раздели на две: Северът и Пиринският край харесваше повече денс-фолка като хитовете на Глория, Румяна и Саша Васева, а Юга и Варненско - турбофолка и по-циганските мелодии - Тошко Тодоров, Радо Шишарката. Старите муцуни започнаха прегрупиране. Първите идеалисти Милена, Коцето-Калки вече ги нямаше, други като Хиподил бяха в творческа криза. Влади Априлов смени барикадата. Дони и Момчил, Камен Во (вече разделил се от Слави и отказал се от хитовете си като Комбайнероинтелигентска) трябваше да заместят старите тарани. Националната телевизии и масовите вестници (вацовки) също се включиха в културоугодното дело - пишеха се статии, предавания се правеха, самата чалга бе и си остава забранена за националните медии - БНР и БНТ. Започна да се залага и на някои по-перспективни коне, далече от естрадните изморени коне - хип-хопа и техното. Прокарваше се разделението или слушаш чалга или електронна, не и двете. Създаде се телевизия ММ - упор на естрадната музика. и място, свободно от чалга.
Общо взето новите естрадни певци (Дони и Момчил, Ирина Флорин) издържаха до появата на Кондю, втори гол от корнер. Доко, Доко се настани на всяко място, където се събират повече от двама - такси, автобус, улично кафене. Чалгата вече не беше музика на малкия град. Столицата падна**. Обаче вече имаше и промяна и в чалгата, оказа се, че в нейния тил се трудят старите майстори на естрадата - композитори, автори - жената на поета Дамянов и др.
Положението вече изглеждаше неспасяемо. Техното бе мъртво родено, но старите муцини извадиха силен коз - рапа.
Сам Васил Найденов даде едно рамо на пичагите от Ъпсурт и се включи в песните им. Мишо Шамара(не чак толкова ново лице) обаче бе този, който избърса срама на западната музика. Контраатаката бе безмислостна - с тяхните камъни по тяхните глави***. Текстовете бяха нечувани и за най-турбофолк изпълнителите. "Пички" и "Ученички" гордо изместваха от родните радия разните му там самозабравили се селски пичаги (Валдес, Никсъна).Фолкът беше смутен. А бе станал норма ...
За 10 години сражения самият той се беше променил - нямаше го вече духът на Тошко Тодоров - изпято на две-на три, но с игрив замах. Клиповете ставаха все по-скъпи, "фолкът" по-малко, а шоуто повече. Триумвиращият Азис, който напълни стадйон Васил Левским няма нищо общо с Кондю, пеещ по дънки и омачкана риза. Той е звезда на Естрадата. Неговите клипове, текстове, хореография са на ниво, за което се бореха именно радателите за качествена музика. Клип с негово участие бе пуснат по ММ. Сагата завърши. Всичко е Фолк.
______________________________
*западна музика го използвам изключително като обозначаващо всичко, което не е "балкнаска" музика, колкото и неточни да са и двата "термина"
**прав бе Дайнов в една статия, че в България все още настроенията на малкия град са водещи и те указват посоката на публичното масово мнение, ***трябва да се спомене, че и двама главни герои от двете страни на барикадата център-нападателя Кондю и дясната ръка на Шамара- Ванко1 бяха разследвани и за еднакви престъпления.
лично на мен ми е трудно да се сетя за по-цинични чалги от някои ранни текстве на Хиподил или на късния Мишо Шамар.

Редактирано от - volog на 13/5/2005 г/ 23:12:15

13 Май 2005 23:35
volog - супер!!!
13 Май 2005 23:55
"Не ни остава нищо друго, освен да започнем отначало. С просвещенския проект, без старомодните национални изцепки. И както е редно - от самите нас."
Сигурно сте пропуснали този лозунг
А жалко.
В него цялата поука
Айде сега да дадем пролеткулт !

14 Май 2005 00:17
Продължение
Налага се, щото като има поръчка, изъплнителят вече е на лице с готовата формулировка
Поръчителят е национално отговорният капитал, примерно. Или пък, култтуристическият инвеститор.
Народът трябва да работи, а щом като работи и да почива, да се разтоварва.
Адекватно.
Ето ти проектно задание.
Във вид на готов проект.
14 Май 2005 00:17
даешь пролет-культ
14 Май 2005 00:34
Приятно четиво.
ЧФ, преводът е много добър. [/img]
14 Май 2005 01:56
Браво volog!!
Е-е нищо не мога да добавя към написаното от теб.Статията също е много хубава.Ами приятно е да се четат подобни писания от хора които са наясно с материята.Браво и благодаря!! Още едно палче и за автора и за volog.
14 Май 2005 03:58
Във Фичовия икстрект от оригинала се говори за двама братя от Солун, от които България била много очарована, както и другите.
Не е известно, как са се наричали и какви са по произход.
Може би гърци, може би руснаци, а защо не и евреи или поне леви интелектуалци!?
Все пак осакатеният текст е преведен доста добре. Даже и Солун не е прекръстен на Тесалоники.
14 Май 2005 05:34
Фичо браво за певода. Другия към който си дал линк е доста суховат и схематичен.
14 Май 2005 07:22
Достоевски казваше, че ако остържете малко руснака, ще лъсне татарина.
-
Демокрацията остърга малко българина и под Людмила-Живковата сублимация на държавно хранени поети и композитори лъсна суровата проза на градските пролетарски покрайнини - Обеля, Люлин, Дружба и т.н.
-
Борбата между материалната долница и интелигентната горница е хилядолетна и нищо друго не може да наклони везните освен съотношението между креативността на всяка от половинките.
Ако имаме повече като Жо Дасен и Едит Пиаф, няма да слушаме Кондю и Шамара.
-
Важно е и друго - кои са богатите в Бг - докато това са мутрите, ще води Кондю, ако Инфо-фирмите (там по правило не се слуша поп фолк) и други подобни станат водещи, тогава нещата ще се променят.
14 Май 2005 08:30
Чудесен е въпроса, кой е богатият, който поръчва музиката и другите форми
За съжаление отговорът не е
Няма разлика как се манифeстира българският капитал - в туризма, като инфо-фирма. Общото е че е анонимен, нелегален и мръсен, ООЛИГАРХИЧЕН.
Освен това верно е за бръснене и постригване-като го поостригаш -зад мутрите веднага ще се заформят руските пипала. Техните олигарси посезагрижиха да си сложат малко дребни парици тук.
Ето цялата тази мръсотия днес наляга парцалите да се облагороди - я като меценат, я като грижлив реформатор в областта на обществения морал и тем подобни. Намериха си и две партии, две дядови ръкавички за политическия си антураж - БСП и НКВД, пардон НДСВ.
Другото няма шанс.
И не е важно как се казва днес

Редактирано от - Минавам от тук на 14/5/2005 г/ 09:23:48

14 Май 2005 10:11
Много добра дописка! Но и сега по-голяма част от чалгата е "музика неаполитанска, текст - народен". Да се радват "кьочеците" и да се "лигавят турците".
14 Май 2005 10:28
Трудно може да се добави нещо след Фичо и Монтен1, освен не "кои" а "какви" са богатите.
Фичо, има дух в тоя превод.
14 Май 2005 10:42
т.нар. ЧАЛГА продължава да еволюира - това е и причината голяма част от интелигентите и емигрантите /да не пропускаме, че повечето емигранти берат маслини, портокали и т.н. - т.е. те са временни такива, поне в мислите си/ да я слушат - разбира се - отчасти
Глория - в периода на Илия Загоров, или Ивана имат доста добри изпълнения - за съжаление повечето са внос-адаптации от съседни страни пропускам разбира се Камелия, Рени и още някои изпълнители с добри попадения...
Да не забравяме, че платежоспособното търсене все още гравитира около сенчестите "бизнесмени" и масовата култура с първообраз Димитровградския пазар - това си е чиста пазарна култура, без държавна политика...
Ще отбележа, че и Веселин Маринов и най-вече Орлин Горанов пропяха в този стил...
Колкото до морала на изпълнителите - разликата е, че тук "стоката" е изнесена явно на пазара, за разлика от естрадата, където беше по подразбиране - и да го повторя - пазарна икономика е това, все пак
14 Май 2005 10:50
Много хубава статия, както винаги и страхотни коментари към нея.
Мога само да допълня. Докъм 80те картината на аудио-средата беше горе-долу следната.
Официалната власт вземаше драстични мерки срещу чуждоезиковото нашествие в музиката, защото беше загубила битката за вкусовете ни. Не само, че нонстоп по радиа и тв звучеше предимно българска музика, ами и по заведенията се слушаха само ленти, направени и подпечатани от дирекция Музика, или съответната там комисия, в които трябваше да има само много малък процент чужди хитове и то с прегледан текст.
Дотогава НИКЪДЕ не се слушаше ни чалга-ни нещо подобно.
Големият град слушаше ясно какво, а по широките маси –стари градски песни и т.н градински фолклор. Селото и малкия град слушаше автентичен фолклор от неговия ареал-в Македония-македонски песни (вж сегашния репертоар на Слави), в Тракия върлуваха оркестър Канарите ли беше, Кристал ли беше, бяха от Димитровград, и Ибряма, на Север се подвизаваше трио акордионисти-Чокоев, и т.н. Те си бяха звездите на народа за атернативната, неговата музика, вземаха яки хонорари, но убийте ме, не мога да се сетя за един техен кючек или нещо такова, тип чалга в репертоара им.
По това време си изкарвах някой лев с правене на касети и сватби и се мъча да се сетя какво вървеше , когато се вдигнеше градуса. Ами хора, ръченици, Зорба гъркът, „Асан, адио” от Горещ вятър и т.н. Нямаше грам пошлост в музиката ни на града, ни на селото в най- ранните 80. Според мен, сръбско –гръцката вълна се роди именно от забрана да се слуша естрада и всякаква чужда музика и беше нещо като отмъщение към властта, като реакция на недоволството от налагания соцморал и соц норми. Когато властта отстъпи, изведнъж пристигна вълната на чуждото. Тогава дойде „Рамаяна” „Барба Яни, ”Лепа Брена, тогава изведнъж Северозапада нонстоп заслуша сръбско и дори в изискани компании беше отначало екстравагантно, а сетне норма да се слуша Мухарем и „Отлажиш, отлажиш, рушиш ми све”, заедно с „Горячие бублочки” на Виктор Климентко-забранени емигрантски руски песни. И тук има интересен нюанс. Емигрантските песни и руските романси дойдоха, защото почвата им беше проправена от официално харесвания Висоцки. Така дойде и сръбското, на гърба на всеобщия любимец Здравко Чолич, на харесваните „Сребърни крила” с елементарните дву-три-акордни суперхитове и дрезавия глас на хърватина Владо Калембер, на „Биело Дугме” с Горан Брегович, (помните ли мегахита „Селма”-на български го пееше още през 75та Петър Чернев) и гръцкото-с песните на пусканите по радиото участици в Орфея. Комшиите си имаха своите хитове, те отначало бяха пускани официално и легално, но сетне те отвориха вратата за подземното, модерно за момента там попфолк звучене. С други думи-ние винаги сме отразявали по някакъв начин техните моди, а интонационната среда, по която вървим сега е тяхната вчерашна. Запада си харесваше сръбското, а Юга-гръцкото. Останалите-квото дойде. Масата вече си искаше своето и в средата на 80те беше направено мястото за Хисраския поп, като потвърждение на оня лаф, че онова, дето не го пускаш да излезе под леглото, като гооттървеш, се качва на масата.
И друго. Българи, които тук никога не са слушали чалга, в чужбина реват и милеят за нея. Това не мога да проумея-как така чалгата стана легитимната за нас музика?
То да искат да слушат барем Слави, как да е, ама тц, не го щат Дългия, искат Преслава и Герганчето-ха ся де?
14 Май 2005 11:16
'Чалгата' е музика с жив, балкански ритъм и темперамент, която пали кръвта, и текст, който е конфликт
14 Май 2005 12:01
Вие сте, защото най-драстичните отрязъци от миналото не се отразяват в спомените ви на съвременници, вписани по особен иачин в дистанциите на времето, отговорно. Помненето сбъдва гъвкавите тихи звуци, както усмивката променя външността а пилешката супа- канонизираното медийно присъствие на другостите в толерантния българин. Това обяснява зачестилите гостувания на хомосексуалност в студиите, които създават илюзията за повишена толерантност, но но практика не съдействат за тяхната маргинализация. Какво ще стане ако се сдобият със собствени медии и в ролята на гост, съгласил се да говори на езика на педерунгела-домакин заглъхващо се появява отживелицата-хетеросексуален!? Вече сме в алтернативата хетеросексуалното да бъде показвано с различни изкривени от педерастията образи, водещо до отказ от забележимо и видимо присъствие в алтернативната среда. Нормалното не може да заинтригува, впечатли, шокира, да бъде привилегия на отегчения хайлайф и търсещите нови приключения, всичките- еднакво бягащи от грижите пошли образи. Какво пречи да им се подражава?





Редактирано от - Тромпет на 14/5/2005 г/ 12:04:44

14 Май 2005 12:08
Чичо Фичо,
Великолепен превод
И много вдъхновен
14 Май 2005 12:24
Пропускате нещо важно - че има предлагане, което само създава търсенето си...

A нима Бритни, Пи Диди . и пр. чалга по нещо се отличава от нашата. Текстовете им са също толкова тъпи, занимават се най-вече с постъпателно-отстъпателното движение в природата. Където са могли - разчупили са и ритъма. На клиповете - ръцете са горе, а тазъовете хвърчат в траектория на махало.
Както говорим различни езици, така и слушаме различни видове чалги. А кое точно е нормата - за мен със сигурност не е тълпата.

Според мен БГ естрадата не е била антианглоезична, просто френският е бил езикът на онова време.

Редактирано от - цуцурко на 14/5/2005 г/ 12:59:20

14 Май 2005 15:41
Статията е интересна, но немците имат друг проблем, по-точно същият проблем с купени гласове на течният участник - Грация, който спечели в надпреварата и ще представя нацията им на финала на Евровизия! Вдъхновени са от българите и се радват , че не са единствените с "купени гласове"!
Наблегнали са и на политическата кариера на Азис , както и на други поп-фолк звезди, но имам чувството , че точно това би се харесало на европейците - чалгата, защото те самите си имат добри певци, пеещи поп парчета; ориенталското им харесва, както и подобните мотиви в песните! Аз като почитател на КАФФЕ бих предпочел друг да представя България, защото тази група няма да покаже действителността, както и фолклора , типичен за нашата ДЪРЖАВА, не случайно статията започва с това, че Валя Балканска и нейната песен е прославила България с песента "Излел е ДелЮ хайдутин" - на Евровизия искат да видят нещо типично от българския фолклор, но за съжАление , изпълнено на английски!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
14 Май 2005 16:06
Такоко, скандалът с Каффе не е че са купували гласове, а че отиват на Афровизия със стара песен. Спомнете си разследването по "Господари на ефира". Мелодията на припева на "Лорейн" е използвана в още 10ина други песни. Срам за България.
14 Май 2005 17:45
В статията (немската) е упоменато купуване на 20.000 сим карти от страна на мениджъра на група Каффее...
14 Май 2005 17:53
takoko,
Пешо просто не се е доизказал. Това с гласовете е вярно. Но не е главното в скандала. Според мен главното не е дори в използуването на стара и известна песен. Страшното е, че на никого не му пука от такава дивотия, че никой не се нагърби да поеме някаква отговорност и че отношението на обществото ни към подобни малоумия си е чалгаджийско отношение...
Прочее, приятелю, цер генацъ !
14 Май 2005 18:02
Хем вярно, хем интелигентно, хем аналитично написано - това не се среща често.
Имам предвид Кьосев.
14 Май 2005 18:12
генац, манчас!
8Д аз се убедих, че и в Германия може да се случи подобно нещо, ние сме всеизвестни, щом и FAZ се занимава с нас значи работата сериозна

Редактирано от - takoko на 14/5/2005 г/ 18:13:34

14 Май 2005 19:01
Статията до финалния акорд е чудесна, но самият финал ме узадачи, не го разбрах. След като ясно бе подчертано, че така култура не се прави , хоп изведнъж –ха да я правим на ново. До сега никой, никъде не е успял да направи култура. Всички опити са се свеждали само до забрана на културата.
Та що, нови забрани ли иска авторът.
Има само една типична българска музика – това е едногласовото или многогласово виене, без музикален съпровод, но с богата вокалност на оплаквачки. Няма ритъм, няма темперамент – едно плачевно виене. Е, как с такава песен ще се веселиш на сватба, на купон, на войнишко изпращане или на неделна запивка. Не става. Другото, що се нарича българска народна музика – хора, ръченици – е една чиста заемка от персийски, египетски и византийски подобни. Вслушайте се в персийските хора, в еврейските хора, в гръцките хора – също като нашите. Като махнете дудуците и сложите флигорни – ето ти български хора и ръченици.
Аз съм един от тези тъпи емигранти, които харесват чалгата и в нея усещат българското, това което им липсва извън България. А моите сладури, украинката Оксана и рускинята Ксения изпадат в оргазмен спазм слушайки
наша чалга. Те не разбират текста, а и аз не го слушам. Ритъма, темперамента е това което прави чалгата харесвана. Колко от вас могат да кажат за какво се разправя в една песен след като са я чули. Текстът трябва само да допълва мелодията, не е важно неговото съдържание. От текста може да остане в главата някоя дума или израз и толкова. Дали ще е "fuck" – най–употребяваната дума в света или пичка, каква разлика. Дали ще ти цепна дънките или ще те изфъкам, каква разлика. Оставете хората да се радват. Хубавата музика е тази която радва, вдига настроението, ако щете и желанието. Махнете този идиотски академизъм – той оскотява културата, а не
избухналата радост и темперамент на простия селяк. Говорите за Пиаф, та Пиаф за оново време си беше чиста чалгаджийка, по нашите разбирания за чалга, сега е класика – е, не всичко, две три мелодии.
Аз мислех, че идиотите комунисти спряха развитието на българския фолклор, а то се оказва, че закваската са я направили още нашите просветители от турско. Тяхната цел е била друга – да затворят българското общество, да намалят до минимум асимилацията или както сега го наричат интегрирането.
Хубава е нашата чалга, жалко че не намериха нещо хубаво за Киев. В
Киев ще има поне 5–6 чалги, от съседите и от по чалгаджиени европейци. Чуйте добре гръцката чалга, ще чуете в нея и "български" ритми /български а ма не/.
Да живее ЧАЛГАТА !!!
14 Май 2005 19:44
Браво Науме!!Аз пък по това време бях младо музикантче в Пле'ен дъ'ге (има такъв град).Нас ни дебнеха ама буквално като диверсанти за пеене на некомунистически език (разбирай англииски).Можеше да се пее само на български и на цитирам "езиците на братските социалистически страни".Можеше на испански (заради Куба) и на сръбски, на чешки (кой ли беше умрял да слуша такава музика тогава) на руски (за което можеше да ядеш и бой) и т.н. знаят се кои бяха соц. страните.Значи получаваше се така:
Хората си слушаха кой сръбските кой англииските песни в къщи и после идваха в ресторанта да се веселят и ние им пеем БЪЛГАРСКА естрада която с малки изключения не беше никак стойносна.И ние си позволявахме да пуснем по някое парче от "забранените" (80-те години бяха много благодатни откъм хитове пък и всеки музикант гледа да се хареса на хората и да се изяви) и изведнъж пристига директорът който половин час е висял отвън и ни е слушал и е чакал да дойде "този" момент.Глоба от до 30 процента от брутната заплата преместване в по-"ниско" заведение и т.н.Същото беше и с ди джеите, с радиото и т.н.А народната ни музика се състоеше в пускане по радиото на хорове и ансамбли които пееха и свириха неизвестни народни песни в някакви академични аранжименти каквито никой в България не е пял и съответно никой не ги слушаше.И така се появи онази дупка в която избуя чалгата.
14 Май 2005 20:09
Ааааа, много си е на място краят даже Защото тая държава може да има собствено лице, само ако има и стойностни книги, музика, картини, филми, театър и т.н. Безвкусието и пошлостта ще си приемат различни форми и ще си съществуват. Ама на тези, които сега растат им е необходим избор. Сега такъв няма Има тотално чалга присъствие. Така, че интелектуалният елит наистина е в дълг на народа си. И образованието - също. Аз не знам, какво е учебното съдържание на съществуващите до 9-ти клас предмети Музика и Изобразително изкуство, но имам впечатлението, че реално децата ни не познават имена, факти, стилове в тези сфери. И не могат да осмислят нито нито културното наследство, нито настоящите процеси. "Образоването" тук масово изисква от тях да пеят и рисуват и това се и оценява А ако се погледнат "резултатите", ще се установи, че сто процента те са отличници
14 Май 2005 20:10
През 70-те и 80-те години западните демокрации разпространяваха своята музикална продукция със всякакви средства - специални радиостанции излъчваха специални предавания и се внушаваше, че свободата да слушаш е привилегия на свободните общества...Тогава не се търсеха авторски права...Същото бе и след появата на видеото...Филми се записваха и разпространяваха масово...Сега, след като се наложи западната музика и се унищожи българското кино/ т.е. създаде се холивудски монопол/, усилено се заговори за авторски права и даже НСБОП се ангажира с преследване на кварталните сървъри...
VOLOG, чудесен коментар!...
14 Май 2005 20:13
Другото, що се нарича българска народна музика – хора, ръченици – е една чиста заемка от персийски, египетски и византийски подобни

Не знаех, че и ръченицата са я донесли византийските комунисти, бягайки от полковниците.
14 Май 2005 20:21
Е в тая чалга има 100% истина ?!?!

1962 г.

Започва седемдневното посещение на първия секретар на ЦК на КПСС и председател на Министерския съвет на СССР Никита Хрушчов в България. Тодор Живков иска от него доставка на селскостопанска техника, помощ в проучването на нефта в Северна България и нов кредит, но Хрушчов отклонява тези искания.
14 Май 2005 20:27
Чалгата отлично се вписва в цялата масова стилистика:
- шкембе чорба, кебапчета, цаца. Не можеш да си хапваш тоста със сьомгата и да отпиваш добре изстудено шампанско и да "млатиш" чалга.
- напращели силно изрусени жени (в България, ако не ходиш на фитнес, козметик и 2 пъти седмично на фризьор - си пълен аутсайдер) и шкембести мъже в черно, диктуващи life style-а на нацията
- в новите кулести жилища на горната категория, рядко можеш да видиш такава мебел като библиотека или картини, да не говорим за някакви шедьоври.
14 Май 2005 21:40
С написаното в статията на Кьосев този път имам доста съществени несъгласия. Така представената от него история вкратце е доста съчинена и изкривена. Веднъж плаща твърде голям данък на стремежа към атрактивно писане, в името на което игнорира или заобикаля доста факти. Втори път плаща данък на една типична научна нагласа - като се заема да изследва едно явление днес, той веднага му проектира/конструрира и съответна история, оформя я като процес, търси развитие, посочва етапи, между които неизбежно трябва да има приемственост, за да бъде историята непрекъсната и пр. А всъщност всичко това го има само в ума на изследователя, реално нещата са се развивали доста по-хаотично, несвързано и под влияние на други фактори.
Няма нищо по-лесно за човек, който може изкусно да си служи с богат набор от научни инструменти (като Кьосев), да измисли подобна правдоподобна и наглед убедителна схема. Тя обаче има много малка обяснителна сила, а в редица пунктове е силно уязвима. Написаното за първия етап - Българското възраждане - е абсолютно невярно. Недопустимо е с цитати от възрожденската публицистика (която има много слаба връзка с реалния народен живот тогава - нещо, в което Ботев се убеждава едва когато слиза на козлодуйския бряг) да се очертава някаква картина на културните процеси тогава. Сблъсъкът по това време не върви по линията "високо - ниско", "чисто - срамотно", а по признака "свое - чуждо". Турските маанета се отхвърлят (бавно и далеч не от всички) не защото са ниска култура, а защото са турски. И за никакъв расизъм не може да става дума в случая, а за противодействие на застрашителни асимилационни процеси. Голяма част от българите тогава са под силно турско (то не е изчезнало и до днес, макар че малцина го осъзнават), гръцко, че дори влашко и гагаузко (в някои райони) влияние. На този процес на загуба на идентичност, който е бил толкова силно напреднал, че е цяло чудо как са успели да го обърнат, се противопоставят отначало малка група хора, които помежду си се наричат не чисти, а "върли българи". Немалка част от тях са даскали и именно тяхна е основната заслуга за пробуждането на българско самосъзнание, а не на църквата, както обикновено се твърди. Дейността на Петко Славейков като даскал е много типичен пример в това отношение (вж. спомените му, както и автобиографията на Райчо Илиев Блъсков), като той не само преписва "История славяноболгарская" (именно въз основа на неговия препис по-късно бива издаден "Царственик" на Христаки Павлович и едва тогава идеите на Паисий стигат до по-широка публика), не само побългарява турските маанета (дотогава младите българи изразяват любовните си терзания чрез тях), но дори успява да изтласка до голяма степен и турските пословици (българите тогава си служат именно с тях и малцина знаят по някоя и друга българска пословица или поговорка).
Също толкова изкривена е и картината за периода 1878-1944. Какво правят посочените тесни и без особено влияние интелигентски кръгове с фолклора е едно, а как той реално живее в тогавашна предимно селска България - нещо съвсем друго.
В крайна сметка стана ли ви ясно от така предложената от Кьосев схема защо през 70-те и 80-те години младежите слушахме рок-музика, а сега децата ни слушат чалга и рап, въпреки че имат несравнимо по-голям избор на групи, албуми, далеч по-качествени технически средства от нашите ВЕФ-ове и т. н.?
14 Май 2005 21:41
Famoso - прав си,
Едно от нещата, които правят впечатление в днешните мебелни магазини в Бг, е, че БИБЛИОТЕКИ не се продават.
Само гардероби, маси и легла - чалгаменът се облича, наяжда се и се накреватва.
Другото - в небитието
14 Май 2005 22:08
Монтен, за цветното "накреватва" -
14 Май 2005 22:11
Поздрав за компанията:


Какво ще кажеш да се напием
и всички глупави клишета да разбием.
О-о-о, да полудеем тази нощ.


Поне за малко да сме различни,
да сме отракани и даже нелогични.
О-о-о, да полудеем тази нощ.


Тече живота, не виждаш ли
и няма време, разбираш ли?
Води ме някъде тръгваме,
все едно къде.


Води ме в някоя квартална кръчма
и поръчвай, пий за мене
и се сбий заради мене.
Всичко живо да ни псува,
от целувките ни бясно да ревнува.
Бясно карай на червено,
направи за мене нещо откачено.
Нещо диво, нетипично,
все едно какво, но нека е различно.
О-о-о, да полудеем тази нощ.
14 Май 2005 22:58
Не забравяйте, че светът не е черно-бял, нито дори с 256 градации на сивото
Текстът на горната чалга песен не е чак толкова лош и безмислен, дори мисля е сравнително добро постижение на фона на 1000-те други. Самата песен обаче е изключително просташка.
Чалгата не е стил в музиката. В България (респ. в Сърбия) чалгата е лайфстайл, манталитет, начин на мислене и каквото още искате. Чалгата е балканска попкултура, а всяка попкултура е такава. Рапът с какво е по-добър? Аз мразя чалгата и особено мангалските и, и на Слави интерпретации, но предпочитам простаците да пеят на български отколкото на сръбски...
14 Май 2005 23:41
Чалгата е преди всичко ритъма, а не текста Текста и циците са аксесуари. В балканската поп култура наречена чалга циците и дупето са по важни от текста. Чалга без дупе и цици е като посна яхния с лимонада или таратор без краставици.
Чалгата е продължение на ебането или прелюдия към ебането. Сега ще рипне някой ще каже, че и ебането не е хубаво и е пошъл балкански манталитет.
За ракията вече писаха, че е просташко питие. А бе давам за шише гроздова ракия три шишета Бурбон. За да си купя ракия трябва самолет да хващам, а те тръгнали да ме учат какво е хубаво и какво пошло. Кат не щеш чалга слушай кво искаш, кой ти пречи. Аз пък тук чалга да се отрепя не мога да намеря, въртя стари парчета.
15 Май 2005 00:16
РЕДНИК,
/:/ "През 70-те и 80-те години западните демокрации разпространяваха своята музикална продукция със всякакви средства - специални радиостанции излъчваха специални предавания и се внушаваше, че свободата да слушаш е привилегия на свободните общества...Тогава не се търсеха авторски права..."
.......................................
ТАКА Е ! ПРАВ СИ! А и така си беше!
А щом са си разпространявали продукцията безплатно/БЕЗ т.нар. "Авторски права"/- значи или са правили ЗАРИБЯВАНЕ, или са правили Пропаганда?!? И в двата случая НАРОДНА Република България е имала, очевидно, основания да КОНТРАреагира!
Впрочем, преди Демокрацията/преди 1989 г./ почти всички западноевропейски държави имаха БЕЗвизов режим с Народна Република Бълтария! А след Демокрацията- ВСИЧКИ въведоха визов режим и Шенген !!!
15 Май 2005 00:33
Ето и proper текст за снимката от архива:

Зави се в село хоро голямо
излезе Радка - малка пиратка
и се провикна на микрофона:
"Оп-са! Оп-са!"
Само да те гепна - дънките щи цепна
Само да те гепна - дънките щи цепна
Само да те гепна, Радке - дънките щи цепна
Оп-са! , Оп-са!
Излезе Радка - малка пиратка
да си подруса косата руса
и се провикна на микрофона:
"Оп-са! Оп-са!"
Само да те гепна - дънките щи цепна
Само да те гепна - дънките щи цепна
Само да те гепна, Радке - дънките щи цепна
Оп-са! , Оп-са!
Скочиха ергени по гадна Радка
само й остана малката забрадка
и пак се провикна на микрофона:
"Оп-са! Оп-са!"
Само да те гепна - дънките щи цепна
Само да те гепна - дънките щи цепна
Само да те гепна, Радке - дънките щи цепна
Оп-са! , Оп-са!
15 Май 2005 00:47
Бай Иване,


Еми не е лошо написано. Само накрая едно такова смущаващо:


Не ни остава нищо друго, освен да започнем отначало. С просвещенския проект, без старомодните национални изцепки. И както е редно - от самите нас.



Като едновремешния лозунг - с желязната ръка на онанизма да смажем световната проституция!
15 Май 2005 01:08
Статията е предизвикателна, но не бих казал - подривна. Първото, което се натрапва при нея, е телеологията. Дай да подредим нещата по епохи - и тези епохи странно се припокриват с баналната до тъпота политическа история на България. Да, но културната история не се води по политическата, а само се пресича понякога с нея. Кьосев отказва да види това.
Разбира се, заради схемата той не знае много факти. Например акцента върху модернистките националистически проекти за високо родно между войните. Има ги, така е. Но Кьосев никога не е научил има ли песнопойки, има ли кръчмарски музиканти, колко са, какво е влиянието им. Затова се иска бачкане и то не само из вестниците от онова време (което също не е свършено).
Заради схемата Кьосев гради - и то, поне на мен ми изглежда, без ирония - триадата Слави-Глория-Азис като един вид градация. А пропуска простия факт, че в повечето случаи като се говори за чалга у нас днес се има предвид индустрията с това име. Индустрията! Тя чрез медиите настани своите продукти - достатъчно е да си спомним страничката за поп-фолк всеки съботен "Труд" в продължение на години (ако Кьосев беше внимателен, би могъл нетрудно дори да провери от коя до коя дата). По същия начин изведнъж всяка седмица "24 часа" взе да бичи по страница за БГ рапа - и БГ рапът възникна от нищото!
Най-дивашкото в статията обаче е канарата, наречена "мутри". Мутрите, твърди Кьосев, слушали чалга. Истината е, че социологически погледнато мутрите не са единна прослойка. Невярно е също, че чалгата е тяхна музика. Чалгата бе приета от много по-масов консуматор, за когото неведнъж е ставало дума във форума - човекът със селски манталитет, който живее в града.
Това, че умните българи мразят чалгата, също е примитивно, да не кажа детинско заявление. Аз съм умен, но не мразя чалгата. Не само защото "мразя" е глагол, който не може да опише емоционалните ми състояния, а защото аз нямам никакво емоционално отношение към чалгата. А нямам, защото рядко влизам в допир с нея. Просто обитавам свят, в който тя рядко навлиза. И не смятам себе си за изключение.
Особено ме е яд в псевдоисторическата схема на Кьосев на прочита, който прави на нашата съвременност. Той твърди, че масата, плебса, тъй да се каже, е създал чалгата. Като отмъщение, дори като възмездие. Тоест че нещата са отдолу нагоре. Това е отвратителна лъжа. Народът поиска чалгата едва след като възникнаха фабриката "Пайнер Студио" в Димитровград с мощностите й и радио "Сигнал +". А да видим ще спомни ли някой кой е собственикът на "Сигнал +". Да твърдиш, че чалгата е взрив на долницата (вместо да я видиш като проект на неоколониализма), е като да заявяваш, че форумът на "Сега" е свърталището на изхвърлените от официалните публични места. Обратната страна на луната - май това беше метафората на горкия Иван Кръстев преди три години.
Наскоро един приятел, на когото признах, че чета и пиша във форума, ме изгледа отвратено: В тази мръсотия?! Ами в тази мръсотия, драги, защото в т.нар. дезинфекцирани места като катедрата по културология на всеки метър лъщят оголените задници на промити от часовете по научен комунизъм и история на КПСС доценти.
15 Май 2005 01:29
Според мен чалгата е преди всичко пародийна култура. Затова и се харесва на унизените и оскърбените, а съвсем не - на мутрите. Може би на ония мутри, които са унизени и оскърбени - да, на слугите. Но не и на онези, които им дърпат конците и които са истински перверзни.
Пародията пък е политически некоректна - ето защо казионни типове като Кьосев не я долюбват. Дай му на него за патетичния Фурнаджиев да пише. Ама поискаш ли да ти направи анализ на Смирненски или Подвързачов - ще се гъне и накрая ще ти каже, че не били важни. Спец по одите - това е момчето.

Редактирано от - felix на 15/5/2005 г/ 01:44:33

15 Май 2005 01:56
Не съм съгласен, че чалгата е пародийна, това е интелигентско wishful thinking, а за "проект на неоколониализма" е груба левичарска фантазия. Гутен, доцентите според мене са само трима и никой не е от споменатите предмети. Двама са специалисти по история на древната философия. Най често форума бива така руган от интелигенти, които не могат да намерят себе си в него, но то не е по вина на форума.
15 Май 2005 08:12
Бай Иване, чувал ли си индианско едногласово виене, солово или групово? Само няколко букви ама какъв вой, каква душа, какви тела!? Ами звуците в този вой...как се връщат и отиват....



Човеците без лукавство са чиста душа без нужди от хармония, така както е сътворена. Който пее зло не мисли, що е тва лицемерие песните да мразите? Копчета и бутони на обикновенно радио бол, станциите милион, сателитни, ретро и най-важното: лесно се изключват. Ами като забраните да пеят за цици, да ме прощават заспалите, какво ще слушате? Колко необятна е любовта и партията!? Колко хубаво е да си морален и подобни сияния? Има ли някой опитен да каже колко може да се изтрае. Абе що не забраните на пияните да говорят. И да пишат в този случай ще е третостепенно, дрямката си да не пропуснат, какъв морал има в това.

Каквито са в единните организми частите на тялото, в такова разумно отношение, макар и раздалечени, са разумните същества, защото са създадени за един вид общо сътрудничество. Мисълта за това ще ти идва по-често наум, ако повтаряш в себе си, че си член от организма, съставен от разумни същества. Но ако се наречеш не член, а част, значи още не обичаш от сърце хората и не те радва докрай вършенето на благодеяния. И още - ако го правиш просто като нещо редно все още не го правиш като добро на себе си. .....

...Марк Аврелий, "Към себе си", Седма книга.





А по-долу е един от корифеите ... велико, нали!?





She took off her stockings, I held them to my face.
She had your ankles, I felt filled with grace.
"Two hundred dollars straight in,
Two-fifty up the ass," she smiled and said.
She unbuckled my belt, pulled back her hair,
And sat in front of me on the bed.
She said, "Honey how's that feel, do you want me to go slow?"
My eyes drifted out the window, down to the road below.

I felt my stomach tighten. The sun bloodied the sky
And sliced through the hotel blinds. I closed my eyes.
Sunlight on the Amatitlan, sunlight streaming thru your hair.
In the Valle de dos Rios, smell of mock orange filled the air.
We rode with the vaqueros, down into cool rivers of green.
I was sure the work and that smile coming out 'neath your hat
Was all I'd ever need.
Somehow all you ever need's, never really quite enough you know.
You and I, Maria, we learned it's so.

She slipped me out of her mouth, "You're ready," she said.
She took off her bra and panties, wet her finger, slipped it inside her,
And crawled over me on the bed.
She poured me another whisky,
Said, "Here's to the best you ever had."
We laughed and made a toast.
It wasn't the best I ever had,
Not even close.



"Reno"

Bruce Springsteen






Редактирано от - Vodolei на 15/5/2005 г/ 08:27:33

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД