Проф. Радослав Гайдарски е роден на 25. XII. 1937 г. в с. Градец, Видинско. Завършил е Медицинска академия в София. Бил е началник на Първа хирургия в Александровска болница, след това на отделението по чернодробна хирургия в Правителствена болница. Републикански консултант по хирургия. Обявен е за "Лекар на годината" през 2004 г. Семеен.
---------------------
- Проф. Гайдарски, мина месец, откакто болниците "Св. Екатерина", Националната кардиология и "Св. Георги" в Пловдив са с нови ръководства. Има ли вече данни за подобряване на финансовото им състояние?
- Веднага се почувства. Няма такъв преразход на средства. Ограничихме всякакви възможности за изтичане на пари от други линии - за строителство, подобряване на интериор и екстериор и т. н. Ние хвърляме новите ръководства в тежка финансова ситуация. Искам в болниците, в които сме решили да сменяме бордовете, да се изплатят просрочените договори, защото те ще ни висят на главите през цялото време. Има опасност заради просрочените дългове в болниците да влязат синдици, както стана в Плевен. Предвиждаме и възможност за обявяване в несъстоятелност и разпродажба на имущество.
- За колко болници има такава опасност?
- За половината. Затова и сменяме бордове, за да не изтичат повече пари, свиваме разходите.
- Как се движат дълговете на останалите болници?
- "Пирогов" към 31 септември имаха почти 20 млн. лв. дълг и предвиждахме, че до края на годината ще стигнат 30 млн. лв. Но там има стабилизиране и сега дълговете са около 20 млн лв. И изобщо има едно задържане на едно ниво, но то е недостатъчно.
- Това на заплахата за освобождаване на бордове ли се дължи?
- Не мога да кажа точно от какво е. Но става ясно, че може да се харчи по-малко и болните да са добре. От някои болници например продължават да изтичат доста пари.
- Твърди се, че доц. Спас Спасков няма да бъде освободен от директорския пост в "Пирогов" заради протекция от ДПС, с които е близък.
- Заклевам се, че никоя политическа партия и никой политически деец не се е опитал да ми окаже въздействие при смяната на бордовете и директорите. Ако решим да оставим Спасков, то ще бъде, защото той е най-вътре в нещата, разбира ги, и ако има някой, който най-много може да помогне в този момент, може би е той. Аз съм се разбрал вече с него. Ние се договорихме, той декларира, че е готов да помогне, за да излезе болницата от това тежко финансово състояние. Ако той изяви такова желание, аз нямам нищо против. Но никой не е ходатайствал за д-р Спасков. Да не се спекулира, ако той остане в борда, че някой ми е въздействал. Гарантирам, че няма такъв досега. Те ме познават по характер и знаят, че ако някой ми се обади, аз ще направя обратното.
- Втори месец се чака втората вълна освободени бордове. Твърдеше се, че се правят допълнителни проверки, анализи. Не са ли готови? Възникват подозрения за договорки и сделки.
- Няма никакви сделки. Не само анализите са готови, подготвени са и новите ръководства.
- Ръководствата на колко болници ще бъдат сменени?
- Около 6.
- Те са само от първите 9 проверени болници с най-много дългове или има и други?
- Ще има и други.
- Тоест от първите 9 някои няма да бъдат сменени, но ще има и други, от втората проверка на областните болници.
- Най-вероятно. Но са подготвени и смени на бордове и за други болници. На първия етап ще пуснем още 6, но има и още няколко за смяна.
- Обявихте последващи мерки след смените, но още няма нищо конкретно - план за действие за преструктуриране например. Каква е гаранцията, че догодина нещо ще се промени?
- Имаме план-програма, която за съжаление още не е видяла бял свят. Ние я имаме, но не искахме да я публикуваме, защото вероятно ще претърпи промени. Тя ще се консултира с широк кръг хора, затова и не сме я публикували официално. Тя предвижда преструктуриране на болници, преобразуване в хосписи или болници за долекуване. Там няма конкретика. Не можем сега да заявим, че ще приватизираме толкова болници, ще направим толкова хосписи. Това ще започнем през 2006 г., но няма да завършим същата година и ще приключи чак към 2008 г., към края на мандата на правителството. Имаме и конкретни набелязани мерки, но това е по-дългосрочен план. Но и ние нямаме самочувствието да решим конкретните промени сами в МЗ, със заповед, както беше едно време. Това ще бъде обсъдено с лекарския съюз, с профсъюзите, с общините. Не можем ние от позицията на високия етаж сами да решим какво точно да съкращаваме.
- За тази реформа се говори от години. Каква е гаранцията, че сега тя ще се случи?
- Започва от 2006 г. Няма да започне с тези мащаби - масово закриване, преструктуриране. Но ние сме като бавно движеща се машина, която ще стигне до крайния пункт.
- Какъв е той?
- Преструктуриране на цялата здравна система и превръщането й в такава, каквато искаме да я видим.
- Тези мерки са непопулярни. Каква е гаранцията, че ще се случат? Особено като се има предвид, че една от първите промени, които предложихте - въвеждане на лимити за лечение в болниците, - отпадна в парламента?
- Не става дума за лимити и рестрикции, а за планиране на средствата по болниците. Те са ограничени и може да не стигнат до края на годината.
- Пари няма да има. Какво става тогава?
- Ще се стигне до фалити. Решението за отпадането на планираните бюджети е отговорно политическо решение.
- Кога реално пациентите ще почувстват подобрение в здравната система? Тях ги интересува да не им искат пари и да получават качествена медицинска помощ.
- Никой в България не е задължен и не трябва да дава пари по клинична пътека, щом е здравно осигурен. Единственото, което трябва да доплати, е, ако иска някаква екстра - по-скъпи консумативи например.
- Но от хората масово се искат пари и невинаги е ясно за какво точно им ги искат.
- Тук не са виновни само лекарите. В някои случаи са виновни и болните. Те самите искат да дадат пари предварително, за да бъдат обслужени по-добре. А според Наказателния кодекс и за това се носи отговорност.
- Но голяма част дават пари не по собствено желание.
- Най-добре е да идат при директора на болницата и да се оплачат.
- Пациентите може да смятат, че в болницата всички са в комбина.
- В голямата част хората от нашето съсловие са много почтени. Но разяждането отвътре идва от тези, които са алчни. Когато някой види, че друг си е купил мерцедес, и той започва да си мисли защо да не направи това. Искаме да пресечем корупцията сред онези, които вземат парите, за да не се заразяват и останалите.
- Как ще я пресечете?
- Хората да не дават пари. Ако има нещо, да се обръщат към директорите, даже и към министерството.
- Новата наредба на МЗ за доставки на лекарства за рак беше обжалвана във ВАС от правозащитна организация, въпреки че вие твърдите, че тя ще осигури повече лекарства за повече хора.
- Груба грешка. Пациентите, които са се доверили на този адвокат, ще сгрешат. Ако няма такива мерки, каквито ние залагаме, ще има лекарства за един период от време, след това ще свършат, а пари няма никой да ни даде повече. Нека пациентите помислят дали е правилно да изразходваме парите до септември и да останат без лекарства, или да бъдат разпределени равномерно медикаментите през цялата година.
- Може би проблемът е, че не сте им го обяснили. Те твърдят, че отново не сте се консултирали с тях при подготовката на наредбата, въпреки че обещахте. Обещахте и търговете да бъдат открити за журналисти.
- Процедурата за търговете вече е обявена. Тепърва ще се отварят тръжните документи. Казвам категорично, че всеки в министерството, който е провел търг, без да са поканени пациенти и журналисти и хора от обществеността, ще считам, че е имал корупционна мисъл. И понеже търгът трудно може да се провали, ще ми е по-лесно да уволня тези, които са провели търга.
- Те и тази година са правили търгове.
- Не съм бил там, защото тези търгове са проведени преди нас.
- От лекарствата, които ще плащате догодина, отпадат 28. Какво да правят хората, които досега са се лекували с тях?
- Няма изключено скъпоструващо лекарство. Изключили сме по едно или две лекарства от един и същ вид, те просто са на различни фирми. Но в лечебната група остават медикаменти от този вид и хората ще си ги получават.
- Но вие казвахте, че ще отпадат нови скъпи лекарства без доказан ефект. Те са единствени в лечебните си групи.
- Има такива лекарства. За съжаление те вече са вкарани в листата на тези, които плащаме. И как да обясниш на човек, на когото му е внушавано, че това лекарство е божествено и панацея, че не трябва да го употребява? Не мога да направя това. Има лекарства, за които съм сигурен, че не действат по най-добрия начин, но те трябва да отпаднат не от страна на министерството, защото ще бъде административна мярка. Това трябва да го направят лекарите, просто да не ги изписват.
- Тоест и догодина МЗ ще плаща за лекарства, за които смятате, че не са ефективни и твърде скъпи?
- Да. Ще ги плащаме за съжаление.
- Къде е новият ред тогава?
- Това са няколко лекарства все пак, единични случаи. Те натрупват солидна сметка - около 5-6 млн. лв., но ние разполагаме с над 70 млн. лв. Тези лекарства не изяждат всички пари, но утежняват бюджета. Не можем да ги махнем, защото хората са се лекували с тях. Ако МЗ вземе това решение, ще дойдат да протестират пред министерството. А и ние сме направили достатъчно. Разходите за следващата година ще са 70 млн. лв. и сме сигурни, че с тях ще можем да лекуваме хората.
Ето
Давам мнение по статията Мяуууу
ПРИЗИВ към работещите със занаят и в странство
Абре вече поокопали се БЪЛГАРЕ
Я вземете при Вас Вашите ТАТКО и МАЙКА, некой и друг роднина и.и.и.и.и
ОСТАНАА у Бг-то кой????
Полицаи Съдии Прокурори Политици и сателити Лекаре от ФАЛИТО
Учителе Желязко и ония другийо и бездомни кутрета
Па тия що немат рода-парашутикти по Свето да умирая по-бръже че да ги не накарат да си платят ПРИЖИВЕ умирачката