:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,114
Активни 729
Страници 23,679
За един ден 1,302,066
Минало несвършено

За народните учители и народното образование

Архив
-----
"Джон Таннер в Америка вред се прочува,

че цели четирисет дена гладува.

Какви са тез янки, наивни и прости!

Четирисет дена! Това ли са пости?

Че нашите даскали в детските школи

по четверт година са гладни и голи.

Джон Таннер, кат постеше, беше в несвес,

а нашите траят - виж, туй е прогрес!"

Константинов А. Събрани съчинения, т. 4. С., 1980, 20.03.1892, с. 177.





Ясно е, че парите, предвидени сега за средното образование, а и въобще за образованието са недостатъчни. Обикновено в началото се иска повече и после сумите в бюджета като правило намаляват при прехвърлянето им от комисия в комисия, та докато стигнат до самото народно представителство са орязани безобразно. Те в никакъв случай не са достатъчни за целта, която сме си поставили - да достигнат нашите средни училища нивото на средните училища в Европа. Не са достатъчни средствата за училищните сгради, за материалната база на образованието. Дори и училища, които се водят за първи у нас, се помещават в сгради, които отдавна плачат за ремонт, класовете начесто са твърде големи и преподавателите не могат да преподават така, както се следва.



Но как да се платят на учителите заплати достатъчно големи,



за да ги заинтересува действително това, което им е задължение. В някои държави учителите не плащат данъци върху доходите си, като признание за това, че вършат работа общо полезна, полезна за цялото общество. В турско време и в годините след Освобождението това е било практика. А сега? Та несгодното материално положение е една от основните причини млади и кадърни хора да гледат на учителското поприще само като на временна спирка в жизнения си път, докато се оглеждат за много по-високо платена работа в някоя канцелария. И защо да не гледат - един обикновен технически сътрудник в някое министерство получава значително повече от тях, по-добре е осигурен с допълнителни благини. Оттук намалява престижът на учителите, които са лишени от стария си ореол на знаещи и безкористно отдадени на интересите на обществото труженици. Оттук сред самите учители няма един дух на солидарност, който да ги възвиси в очите на обществото.

Не е много по-добре и положението с образователните експерти. Те са претоварени с работа, възложени им са маса неприсъщи административни и бюрократични задължения, които им пречат да се занимават с това, което действително им е задължение - да контролират качеството на образователния процес, да предлагат за санкциониране ленивите и нехайни учители и да популяризират примера и опита на най-добрите преподаватели. Всъщност това, което липсва на средното образование, е неотстъпен надзор, надзор над преподаването, надзор над дисциплината и на учениците и на преподавателите, надзор просветен, постоянен и плодотворен.

Трябват действително пари за обзавеждане на кабинетите в училищата. Доста от тях са на примитивно ниво, учениците не могат да видят и сами да опитат как стават процесите и явленията в природата. Вярно е, че се харчат милиони за модернизиране на материалната база. И така трябва да е. Не може да има училище, в което преподаването да продължи по дядовски, с взаимоучителната метода едва ли не. Но дали парите се харчат ефективно? Къде е общественият контрол?



Въпросът с учебниците също е сложен



Всички знаят за големите недостатъци на много от тях. Включително и на одобрените и препоръчани за използване от министерството. Това се получава поради трудната и неясна процедура в министерството, която само проформа взема предвид мнението на потребителите - сиреч на учителите, да не говорим за учениците.

Кои държави напредват в Европа? Тези, които не пестят парите си за образование. А ние? Хвърляме пари за цели с мимолетен ефект, за фойерверки, а за истински стратегическите дълготрайни капиталовложения се скъпим. За да се стигне до парадокса, който оправдаваме със световните тенденции - все повече български деца - децата на амбициозните и, разбира се, по-заможните българи, да се обучават в чужбина, а не у нас. Та с право тези, които пращат децата си по Европа, протестират, че и те плащат, и то немалко за подкрепата на нашето образование, но не виждат за какво отиват парите им.

При това въпросът за образованието е по-сложен и не опира само до преподаването и наизустяването на знанията. Образованието изисква и културна среда - театри, изложби - и в големите и в по-малките градове. И едно от нещата, които трябва да наредим така, че да ни завиждат европейците, едно от нещата, които можем да наредим действително модерно, са училищата.

Та затова моля, не се скъпете за тези сто хил. гроша, а ги отпуснете.



Ще кажете, читателю, откъде дойдоха тези грошове? Горният текст си е чисто плагиатство. Той е меланж от три изказвания (на осъвременен български език) на Константин Величков - поет, преводач, писател, художник и администратор - бил и директор на Просвещението в Източна Румелия и министър на образованието в Княжество България. Произнесени са в края на 1884 и края на 1894 г. Сто и двадесет години оттогава!
33
3038
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
15 Декември 2005 23:57
Та с право тези, които пращат децата си по Европа, протестират, че и те плащат, и то немалко за подкрепата на нашето образование, но не виждат за какво отиват парите им.
***
Но сега е точно обратното - реципиентите на БГ образователна система стават фичограци и размахват показалци отвъд големата вода. Което говори (за срам на "демокрацията", че положението е изпуснато и няма оправия.
16 Декември 2005 00:50
А-така бегай легай , и не обвинявай хората извън европата ! те не са виновни за нищо мойто момче !
Имам опит личен и знам какво е ! Изпращат ги да учат родителите им но те не само не завършват но търсят на баницата мекото ! Това не са студенти за мене а сукалчета ! При първата трудност и се предават ! какво е това а ???
Сигурно не е работяга за да знае , и всичко му е донесено на тепсия ! Мерси за такива студенти и студентки в ЕС ! Не ги траят въобще !
ПП - оня ден ми се оплака едно момиче че изпитите били лоши в Сорбоната !
Е отговора ми беше кратък -- Дошла си да учиш и ще се учиш , щом не можеш и ти е тежко в къщи . Не пречи на други които могат и нямат шанс като твоя !
16 Декември 2005 02:40
" ...образователните експерти. Те са претоварени с работа, възложени им са маса неприсъщи административни и бюрократични задължения........." Ми нали има длъжностна характеристика. Как така ще те карат да береш чушки, като си специализирал да плетеш шалчета. Такова нещо не става драги авторе. Или тая държава съвсем е изперкала или ти не си наясно кво пишеш.......
16 Декември 2005 04:47
Както и да е, проблемът изглежда да е в страната, а не извън. В такъв случай, стойте зад учителите. Естествено е да се очаква и иска от тях работа и качество. Но също така и действия от тези, които са длъжни да осигурят условията за това. Най-малкото, заслужава уважение правото на една професия да потърси правата си (както и всяка друга). Понеже не може да има просто и бързо решение на такъв проблем, намалкото на първо време е да бъде опазено учителското съсловие от простащината на политическата класа и медиите (в което достатъчно се убедихме напоследък). Защото и преди век и сега, както се вижда, проблемът си е все същия. Малко са професиите които да имат толкова голямо стратегическо значение от национална гледна точка. В сравнение, политиците са жалка конюнктура и дребно джебчийство (имам предвид интелектуалния напън, не финансовия резултат). Изборът тук не е много сложен - или гласуваш за децата си, или гласуваш за някой, който не пропуска да те преебе и сутрин, и вечер, и всеки ден и на всичкото отгоре трябва да му кажеш "мерси". Та такъв ми ти избор.
16 Декември 2005 06:32
Нищо ново под слънцето, 150 години, само дето сега феминизацията сред учителите е на 100 процента, пардон те сега са преподаватели, как ще учат, като много от тях самите са недоучени...
16 Декември 2005 09:18
Но как да се платят на учителите заплати достатъчно големи,
за да ги заинтересува действително това, което им е задължение.


Прочетете още веднъж внимателно тези думи. И после си помислете дали само ниското заплащане е причина учителите да не се интересуват от онова, което им е задължение.

Аз лично горещо подкрепям идеята да има първо реформи в образованието и чак след това повишаване на заплатите. И то сериозни реформи, реформи, при които, например, да изчезне практиката на масовите частни уроци. Да се върнат времената от преди 30-на години, когато частни уроци вземаха само двойкаджиите. Да не се сменят всяка година учебниците. И куп други неща, гълтащи огромни средства, вземани пряко или косвено от джоба на данъкоплатците. И тогава съвсем естествено ще останат пари за заплати.
16 Декември 2005 09:33
Ционистът Сорос не дава, ционистите в МВФ и СБ не дават пари за образование, освен за мангасарите и майчиния език на турчуляците. За българите не дават. Авторът би трябвало да знае този факт.
16 Декември 2005 09:44
Верно бе, как не се сетих за Сорос и за МВФ, когато онзи ден манджата на жена ми беше пресолена - точно когато Фликеншилд беше тук! Мамицата му, той я е подучил!
16 Декември 2005 09:44
Мааму мръсна на Шорош, не го е срам, що си кюта, вместо да поеме заплатите на целия образователен сектор?!
Нема начин юдомасоните да не са виновните за батака в образованието и затова, че няма кинти за учителите...
16 Декември 2005 09:49
Все се каня да ви попитам, дойде му май времето. Учителите ви в ученическите години всичките един сорт ли бяха – или само добри или само лоши? Защото при мен – минал през училище през царско и социалистическо време – те си бяха определено два вида - учители и “учители”....
П.С. Приятелю nesnaecht, чета Ви и се чудя. 4-5 години откак сме в този форум не са чак толкова много. Наистина ли сме остарели толкова, че стигнахме стадия “те, младите...., пък ние като бяхме млади....”...
16 Декември 2005 09:59
На чужд гръб и сто тояги са малко! Оооще може, оооооще!
16 Декември 2005 10:08
Графе, от всичките ми учители от 1 до 11 клас имаше 4 или 5, които наистина работеха професионално и мотивирано, и от тях научих много - една учителка в прогимназията и няколко в гимназията. Масата бяха чиновници. А имаше и известно количество некадърници и гадове. В университета обаче (математическия факултет на СУ) повечето ми преподаватели бяха много добри! Там чиновниците бяха изключение.
16 Декември 2005 10:49
Отново бляскава статия на Иван Илчев.
Напук на Сорос при това
16 Декември 2005 11:11
Представителка от отвореното общество на Сорос в началото на учителските протести заяви по битиви, че учителите са много, увеличението на заплатите им трябвало да е за сметка на съкращения. Това е единият начин да не се вдигнат съществено заплатите им. Другият го изрече Флекеншилд, като каза, че МВФ е против увеличението.
Само добри преподаватели не стигат да направят някого образован, зависи си и от него, от умствените му данни, от способностите да усвоява, да се развива. Някои тук не са успяли да се възползват от добрите си преподаватели
16 Декември 2005 11:23
Да не стават грешки - не съм учител.
Такаааа..Даскалите били прости, недуучили, вземали пари за частни уроци. Преди време се плю по докторите...таксиджийте, тоя, оня..трети, пети. Бе всеки с наслада коментира съсловието, към което не принадлежи. Е, хубаво - пари трябва да вземат само най-кадърните писатели от форума, на тях им се полага най-доброто.
Аз като следвах, най-нисък беше балът за икономиката.
Но няма да слагам всички в кюпа.
В ада само до българския казан няма дяволи!!!
16 Декември 2005 11:50
Брей-й, по време на султана от даскалите не взимали данъци!?
Ми те султаните са се грижили за държавата си, за разлика от сегашните!
16 Декември 2005 12:01
Единайсет милиона възрастни в САЩ не могат да четат и пишат на английски език
http://WWW.ACTUALNO.COM-16.12.2005
Единайсет милиона възрастни в САЩ не могат да четат и пишат на английски език. Други 30 милиона американци могат само да се подпишат на някакъв документ или банков чек.

Тези шокиращи данни съобщи снощи министърът на образованието на САЩ Маргарет Спелингс, като цитира данните от федерално проучване, съобщават осведомителните агенции.

По думите на Спелингс от 1992 до 2003 г. не е отбелязан никакъв напредък по отношение на способностите на пълнолетните американци, за каквито се смятат 222 милиона души, да четат вестници и книги.

Тя посочи, че американците не четат дори правилата за пътуване с градския транспорт, а за инструкциите към лекарствата - и дума не може да става.

Дори един неграмотен в Съединените щати е твърде много, посочи министърът и призова за реформа в образованието...


16 Декември 2005 12:06
Явно затова работят и произвеждат тъпите американци. Ако се научат да четат и пишат, и те по цял ден по форуми ще висят
16 Декември 2005 12:56
Скоро ми попадна една малка книжка, написана от П. Петков, СУ, в която се разказва историята на един гимназиален учител в периода 1920 - 1935 г. Не се казва каква е била заплатата му, но това, което впечатлява е грижата на Министерството за него, както и за останалите учители. Така, например, този учител е назначаван директно от министъра на ралични длъжности в гимназиите в страната. Бил е в Габрово, в София и т.н.

Дядо ми ми е разправял, че неговият учител по математика е бил поканен в Университета, което било голям удар за учениците, но добре за Университета и за учителя разбира се.

От както аз се занимавам с просвета наблюдавам нехайството на всички нива по отношение на кадрите. В СУ, например, се счита, че професорите са твърде много и бадева ядат от оскъдния бюджет, тъй като същата работа може да се свърши и от доцентите, които са с по-ниски заплати.

Почти не мога да си представя, че просветният министър е наясно със състоянието на преподавателите в България. От време на време се появява тревожна констататция, че преподавателите застаряват, че липсват млади хора, но никога нищо не се прави.

Една дума още за реформите. Миналата година без стачка се отпуснаха 100 милиона допълнително за образованието. Интересно защо тази година това е голям проблем, застрашаващ макроикономическото състояние на страната и т.н. За мен единствения отговор е, че миналогодишните пари напълниха джобовте на доставчиците на компютри, а и на тези, които възлагаха поръчките, а като се дададт заплати на учителите трябва много зор да си прибереш процента.
16 Декември 2005 14:14
А на бас, че Манерко зима поне 3 пъти повече от един учител, а всички виждате, че не излиза от форума.
И без бас-има наглостта и мерзостта да плюва исканията на учителите.
.
Светът си заминава, Апокалипсиса иде и по-добре.
Вече минавам на принципа-не е важно на мен да ми е добре, важно е тиквите да ги изчисти геената.

16 Декември 2005 14:41
Кайли, ако намериш добри ИТ специалисти, които да са навити на 3 учителски заплати, давай ги насам, че и аз, и мои познати търсим хора. И ще могат да си висят по форуми по цял ден, стига да си вършат основната работа
16 Декември 2005 14:44
MANRICO,
КАЗАНО Е: "Единайсет милиона възрастни в САЩ не могат да четат и пишат на английски език. Други 30 милиона американци могат само да се подпишат на някакъв документ или банков чек.
Тези шокиращи данни съобщи снощи министърът на образованието на САЩ Маргарет Спелингс..."

ЯВНО затова, американските компании МАСОВО ИЗНАСЯТ производството си ИЗВЪН САЩ, а Правителството на Буш се оплаква, че Китай залива американския вътрешен Пазар със стоки MADE IN CHINA ?! И НЕ само Китай!!!
16 Декември 2005 14:46
параграфе, чакай малко. не могат да четат и пишат на английски. в една имигрантска държава това е съвсем нормално и показва просто колко много хора живеят в достатъчно големи свои общности че да могат да остареят без да им се налага да учат английски. колкото до 30-те милиона дето могат само да се подпишат - мислиш че другаде ги няма ли? измерванията на грамотността са страшно манипулируеми, поради решаващите разлики в критериите, които могат да се заложат в тях. така че ако някъде прочетеш че в БГ грамотността е 99% не бързай да се кефиш, понеже сигурно става дума за същия тип "грамотност" - можеш ли да се подпишеш, или поне да си разпознаеш инициалите





Редактирано от - Pavlik Morozov на 16/12/2005 г/ 15:06:23

16 Декември 2005 15:17
Що ли пък им да могат да четат и да пишат, Нели могат да гледат и да слушат, а като познават цифрите са функционално грамотни...Ха Ха...
16 Декември 2005 15:47
PAVLIK MOROZOV,
/:/ "параграфе, чакай малко. не могат да четат и пишат на английски. в една имигрантска държава това е съвсем нормално и показва просто колко много хора живеят в достатъчно големи свои общности ..."
......................................... .....................................
Туй го разправяй/КАЖИ!/ на министърката на образованието на САЩ, бе! Жената била "шокирана", че толкоз хора в САЩ НЕ могат да четат и пишат на английски! Я , виж там, обади й се- да се успокои жената! Че то, виж, след "шок" може и Удар да получи- и да си отиде бадева, ей тъй на, за няма нищо?!?
16 Декември 2005 16:08
Ами като са народни, то редно е и цените да са народни. Нали?
Ами, в общи линии, в една такава ситуация би трябвало учителите които не са доволни от заплащането си да покажат среден пръст на образователната система и да тръгнат да си търсят щастието някъде другаде. В края на краищата, когато планината не идва до Аллах, логичната стъпка е Аллах да отиде до планината, нали? Да де, ама има някои учители които хем искат да се възползуват от онези "екстри" ( дълги ваканцийки, кратки часове на работа, частни уроци и т.н.т) и хем да са заплатени за това с миньорска заплата. Ако погледнем, ами, кой не ще хем оная работа вътре, па хем и душата в рая. Да де, ама за да се дадат тия ми ти средства на тази армия от искащи преподаватели, то тия пари трябва да се отбият от някъде другаде, нали? Тук става дума за бюджетни средства, а след като става дума за такива, то тия пари трябва да бъдат отнети от някой друг. Проста сметка, бе...не е някаква си там висша математика.
Сега, след като трябва да се стигне до онова на което марксистите му викат преразпределение и което те извършват с най-голямо удоволствие основната задача е да се види от кой джоб да се чопнат тия ми ти тъй необходими за педагогическите кадри мангизи...ами...със сигурност мога да ви кажа само едно: Не очаквайте те да занижат своите заплати заради това. Нито пък да се лишат от онези екстри като - престижни автомобили, буркани и разни такива...тц. Тогава? Ами...дай да видиме ония - пенсиите, как ще реагират ако им резнем от погачата. Ще ревнат, ще тръгнат да протестират...и как си нямат друга работа - току виж...обсадили разните му правителственни сгради и...изобщо...дай да ги оставим, значи, пенсионерите да си се препичат и да видим там...хммм...с военните, да речем...да, де, ама тия имат пушки, гаубици и гледат лошо...аааа, комай няма да е бъде тая, а? Виж, може да ударим пак на ония любимите ни субекти - пушачите, пиячите и ебачите! Направи там цигарите петарка, бутилка поркане - от двайсетарка нагоре, регламентирай там проституцията - прасни и един данък ПОЗОРНА ПРОФЕСИЯ и...айде за прогимназиалните учители може и да не стигнат...ама там гимназиалните, университетските преподаватели и ония дето най-силно реват...може да им се позапушат устенцата...виж...дали точно така ще се разиграе тоя сценарий - това, да си кажа честната, не знам...ама ако има повишение на заплатите на учителите, повярвайте ми, все някой трябва да изплаче. Дали това ще се потребителите на "високотаксуваеми" удоволствия, дали ще са работниците от "Градски транспорт" или пък онези от "Градска чистота", виж това не знам.
Има и голяма вероятност да тръгнат и да се опитат и да увеличат данъчния товар и на бизнес сектора , нали той е тръбата дето пълни басейна, в края на краищата...та народните учители да могат да образоват народно на хммм...а бе може и да си остане на народни цени... в края на краищата...пазарна икономика си е туй, не е лукова глава. И ако се опиташ да бъдеш прекалено социален следващия път няма да те изберат ония в чийто джоб си бръкнал, защото светът е такъв, да го еба и разните му там физични и икономични закони си действуват безкомпромисно. То какво ли не са опитвали хората да ги прецакат тия ми ти закони, ама все са го отнасяли дебелия ( и като казвам дебелия хич нямам предвид комат или самун, ами съвсем по-други измерями в дебелост работи)
Грациан

Редактирано от - Грациан на 16/12/2005 г/ 16:12:03

16 Декември 2005 16:14
След като идва апокалипсиса защо да се протестира за по-високи заплати?
Няма ли да е все едно като дойде дали си протестирал или не
16 Декември 2005 16:21
Ей, момче, омръзна ми да ти обяснявам - пак не си разбрал. Важното не са заплатите, а да се протестира за каквото и да е, за да си осмисли човек съществуването до апокалипсиса. И да се следва народната мъдрост "я не сакам на мене да ми е добре, а на Вуте да му е зле" - че както е известно, в тежки времена се обръщаме към корените си. Айде стига ти толкова, да хващаш един байряк и да излизаш бързо да протестираш, че идва сняг и няма да е комфортно да се протестира.

Редактирано от - Manrico на 16/12/2005 г/ 16:22:37

16 Декември 2005 16:47
Manriko
Дай един Е-мейл да ти изпратя едно CV да видим колко пари плащате.
16 Декември 2005 17:02
Мейлът си ми е валиден.
16 Декември 2005 17:32
Добро си ни беше старото образование, но реформата от 1998 г сигурно е правена по американски тип да ставаме все по-неграмотни. А и децата родени след 1989 г изобщо не са заинтересовани да учат.
Но германците са оценили старата ни образователна система и са подели инициатива да превеждат учебници и вземат учители за внедряване на нашето обучение в Германия. А ние по всичко българско плюем.
16 Декември 2005 18:54
a tezi momcheta koito pecheljat medali po matematicheski olimpiadi, i te li ne sa zainteresuvani da uchat. ako tvoeto momche ili dyshterichka sa typichki ne slagai vsichki pod obsht znamenatel.
16 Декември 2005 21:54
Кайли,
Говорим за търсене и предлагане на специалисти. Манрико е прав - никой не пречи на тези, които са недоволни от заплатите си да кандидатсват за по-добре платено място. И не само програмисти, търсят се и други специалисти. Да не навлизам в подробности, познавам млади хора, които имаха предложения от няколко фирми и то все на добри заплати...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД