Много често през последните години МВР чрез най-висшите си представители и ръководители постоянно се оплаква, че неговите служители нямали имунитет за разлика от съдиите, прокурорите, следователите, депутатите. Нещо повече. Те били абсолютно незащитими, а са на предната линия на борбата с престъпността, където зверове бандити им налитат, докато ги задържат.
Но се видя, че служителите на МВР имат най-силния имунитет в държавата - например да убиват безнаказано, пък било по непредпазливост. И това е записано в самия Наказателен кодекс (НК). Случаят "Чората" повдигна редица въпроси в държавата. Но ще бъде още по-лошо, ако от конкретния случай не се извлекат изводи.
И основният сред тях - особено след оневиняващото полицаите прокурорско постановление - е, че
час по-скоро трябва да се направи всичко възможно никога да не се повтаря
сегашният абсурд
Веднага трябва да се пресече възможността за законови баламосвания и за превръщането на служителите на МВР в абсолютно защитена срещу наказателно преследване каста.
След сегашния случай има голяма опасност за повсеместна практика на прокуратура и съд, които да оневиняват всяко полицейско безобразие и насилие по чл. 12 "а" от НК. А въпросната разпоредба, вкарана незнайно защо и как през 1997 г., е определено уродлива и българските депутати трябва да имат честта да я премахнат веднага.
Защото тя не само дава възможност полицаи да "убият по непредпазливост" лице при задържане. Разпоредбата е така написана, че служителите на МВР могат да станат едновременно следствие, прокуратура, съд и изпълнители на смъртни присъди и няма да имат нужда дори от добър адвокат, за да отърват затвора.
Абсурдните ситуации, които предлага като възможности въпросният текст, са безброй, както са и безбройни житейските варианти. При всички тях обаче всеки служител на МВР може да бъде оправдан - просто защото най-трудно се доказва умисъл.
По-всичко личи, това е забелязано и от членовете на работната група на Министерството на правосъдието, което изготвя в момента големи промени в Наказателния кодекс.
В средата на октомври (т.е. месец преди случая "Чората") те предлагат два варианта за този текст. Според първия чл. 12 "а" трябва да отпадне. Мотивите на юристите са, че "действията по задържане на лице, което върши или е извършило престъпление, са правомерни само когато са в рамките на закона". Авторите на проектопромените припомнят, че има специално законодателство, което урежда кога, как, защо и колко физическа сила и помощни средства могат да се използват и употребяват и че има регламентация в чл. 2, ал. 2, буква "b" от Европейската конвенция за правата на човека. Последната разпоредба визира, че правото на живот се защитава от закона. Там е посочено, че лишаването от живот не й противоречи, когато то е "резултат на употреба на сила, призната за абсолютно необходима":
- при защита на което и да е лице от незаконно насилие;
- при осъществяването на законен (правомерен) арест или при предотвратяване на бягството на лице, законно лишено от свобода;
- при действия, предприети в съответствие със закона, за потушаване на бунт или палеж.
Някой веднага би си казал: ето, и в конвенцията пише, че може да се лиши живот при законен арест. Но ще се излъже. Защото всичко това трябва да е в "резултат на употреба на сила, призната за абсолютно необходима". А последната може да е само в закон. А в закона никъде не пише, че при задържане някой може да бъде налаган по главата или пък по жизненоважни органи. Колкото и голям или малък бандит да е.
Напротив.
Затова е и дългото обучение на полицаите,
и вземането на повече пари. Защото са смятани за подготвени за рискови ситуации. Иначе всички сме наясно колко им е трудно, но нали затова са станали полицаи (дори няма свободни места и се влиза много трудно) - за да бранят и да спазват и буквата на закона. Затова получават поне 2 пъти повече от учителите, допълнителни пари и по 20 пенсии накрая.
Групата дава и втори вариант, който запазва чл. 12 "а", но с големи промени. Като отново натъртва, че това законодателно решение е нелогично и с много конкретни слабости. Дори се цитира, че това наказателноправно недоразумение е описано и в учебник по наказателно право от 1999 г.
Още отсега чуваме шумното "ами нали трябва да има някаква по-специална защита за полицаите, за да могат да пазят хората и имуществото и да предотвратяват престъпления".
Никой не спори, че полицаите са важни за обществото и за сигурността на гражданите. Но не е им необходим чл. 12 "а" за това. Защото до неговото приемане не е имало невинен полицай, влязъл в затвора.
Единствено възможно е да бъде вкарана някаква нова алинея в текста за неизбежната отбрана, в който да се препише евроконвенцията и толкова. Останалото е създаване на специална категория лица, които не само са облечени с огромна власт - да проверяват по всяко време документи, да ползват палки и белезници, да носят оръжие, да стрелят на месо, да събират информация със специални разузнавателни средства. На всичкото отгоре няма да носят отговорност, ако извършват престъпление само защото не искали да го извършат. В името на законността махнете уродливия чл. 12 "а" от НК.
Не четох статията. Вече ме интересува само мнението на Кирил Маричков по казуса Чората
Тогава обаче журналистите никак не се развълнуваха за човешките права на непрестъпниците /както бе отбелязано справедливо вчера/ ...