:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,147
Активни 732
Страници 23,712
За един ден 1,302,066
Тенденции

Удивителният свят на петрола

ОПЕК вече не е в състояние да спре повишаването на цените на нефта, защото върху тях влияят голямото търсене на суровината от Китай, както и лакомията на петролните босове
СНИМКА: РОЙТЕРС
Али Наими на 138-ата конференция на ОПЕК в Кувейт на 12 декември т. г.
Причината за петролните кризи през 70-те и 80-те години на миналия век бе много проста - значително и изненадващо съкращаване на доставките. Когато те бяха възобновени, цените не нефта паднаха.

Днешните енергийни сътресения, довели до двойно повишение на цените от 2003 г. досега, имат друго обяснение - своята роля изиграха нестабилните доставки заради ураганите в Мексиканския залив и американското нахлуване в Ирак. Но истинската причина е кардиналната промяна в глобалната енергийна система, която продължава повече от 25 години. Световната нужда от петрол расте по-бързо, отколкото може да бъде удовлетворена. Ако в края на 90-те имаше голям излишък от петрол, днес от него практически нищо не е останало. За кризата допринесоха и стремежът на ОПЕК да избегне сътресенията на пазара, както и на петролните босове - да гонят печалба, а не да търсят нефт, пристрастяването на Китай към петрола, новата роля на инвеститорите в енергийния пазар.



Кралят на ОПЕК



През ранното си детство Али Наими е пасял овце в Саудитска Арабия. След като пораснал, той станал най-могъщият човек в енергийния бизнес благодарение на своето умение да управлява и далеч по-сложни неща като ОПЕК.

Наими започнал своята кариера като момче за всичко в гигантска петролна компания на саудитското кралство, където посещавал училище за надарени провинциалисти. После го изпратили да учи в Станфорд, където получил магистърска степен по геология. Той бързо израснал в йерархията на компанията и станал неин шеф. Към 1995 г., когато станал петролен министър на Саудитска Арабия, в отрасъла имало голям брой допълнителни мощности за увеличение на добива на петрол. Като ръководител на най-големия производител на петрол в света Наими станал фактически лидер на ОПЕК и определял стратегията на организацията. Тя трябва да действа като централна банка, която е единна и технократска и нейните действия се опират на информацията, а не на вътрешната политика. Тъй като производителите от ОПЕК имали достатъчно неразработени находища, нямали нужда да търсят нови. За да няма излишъци, от организацията ограничиха потока на петрол към запасите на потребителите.

Към края на 90-те години Наими проявил интерес към петролните запаси на американския Среден Запад, който е ключов елемент от този световен пазар. "Ако те станат по-малко от определения минимум, цените ще се вдигнат и ОПЕК ще трябва да отвори крана", разсъждавал Наими. Ако пък се вдигнат повече от установения максимум, то ОПЕК ще трябва да затвори съвсем крана. "Човек трябва да ги следи постоянно като лешояд", обясни той пред журналисти през 2004 г.

Това бе дръзко изказване. Чужд чиновник се опитваше да влияе на основния икономически индикатор на най-могъщата страна в света. Във Вашингтон обаче никой не се противопостави на ОПЕК. Петролът се закрепи, но остана сравнително евтин. Наими искаше да удържи цените от голямо покачване, при което световният ръст и търсенето на петрол ще се забави или потребителите ще намерят алтернатива на "черното злато".

Оказа се, че стратегията на Наими има слабо място - неточните данни. В момента, в който стана ясно, че търсеното расте, а не пада, ОПЕК не успя да задържи цените.

През февруари 2004 г. петролните министри на "картела" се събраха в една вила в Алжир. Нещата в световната икономика вървят зле и използването на петрол се увеличава. Цените минаха границата от 30 долара за барел, което предизвика безпокойство, тъй като това бе повече от средното покачване от $20 за барел през 90-те години. Информацията за търсенето и предлагането, включително от енергийното министерство на САЩ, обаче ги наведе на мисълта, че става дума просто за запасяване с излишъци. Затова ОПЕК изненада борсите и съобщи за съкращения на добива на петрол на 9%.

Тъй като данните са неточни, излишъците така и не се появиха. Търсеното се увеличи. Цената за един барел от Тексас достигна 40 долара през май 2004 г., $50 през октомври след урагана "Айван", 60 долара през юни 2005 г. и рекорда от $70,85 на 30 август след урагана "Катрина".

Февруарското съвещание от 2004 г. е последен опит да се запази динамиката, която формираше петролния пазар почти две десетилетия - тенденцията да се създават излишъци. Реакцията на пазара на това съвещание показа, че се е родила нова динамика - твърдо ограничаване на доставките.

Саудитска Арабия увеличи добива и започна да инвестира в нови залежи на петрол. Но тези мерки се оказаха закъснели, признава Наими. "Цените продължават да растат. Тяхното влияние върху търсенето е огромно", допълва шефът на ОПЕК.

Скоро след алжирската среща Наими оглави саудитска делегация, която замина за Китай. Те очакваха да видят, че Пекин се запасява с петрол, тъй като им се струваше, че той внася повече, отколкото има нужда. Но вместо това те установиха един от най-големите скокове в използването на петрол.

Когато през 80-те години Китай реши да реформира своята икономика, партийните и държавните ръководители обявиха автомобилостроенето за двигател на ръста. Те поканиха в страната чужди производители и предложиха на банките да облекчат кредитните изисквания. Те субсидираха бензина, като установиха крайни цени - днес той струва примерно 1 долар за 3,8 литра, докато в САЩ същото количество е повече от 2 долара, а в Англия - $6. В същото време жителите на градовете вече печелят достатъчно пари, за да си позволят автомобил. Днес по улиците на Китай хвърчат над 27 млн. коли, а преди 10 години са били 10 милиона. Според планове на правителството към 2010 г. техният брой ще се удвои. За последните четири години Китай е увеличил търсенето на петрол с около 40%. Пекин използва нефта и за да покрива своите енергийни нужди, когато има сривове на тока.



Петролният барон



През септември 1996 г. лорд Джон Браун събра Съвета на директорите на "Бритиш петролиум" в един от берлинските хотели. Той вече бе работил 2 години в корпорацията и бе решил да предложи радикална промяна - предложи да намери партньор за сливане на двете фирми. Убеждаването му отне 2 дни. "Бритиш петролиум", която в миналото бе държавна компания, имаше нужда от свежи пари и от голяма сделка, която да позволи след време увеличение на печалбите и съкращаване на разходите.

Лорд Браун успя да се наложи и две години по-късно "Бритиш петролиум" се обедини с "Амоко корпорейшън" за 52 млрд. долара. След няколко месеца той купи и "Атлантик ричфийлд". След тази сделка всички останали петролни компании в бранша поеха по същия път. "Ексон" се сля с "Мобил", "Шеврон" се обедини с "Тексако", а френската "Тотал" погълна европейските си конкуренти.

Тези сделки доведоха до снижаване на разходите в западните петролни компании и инвеститорите ликуваха. Но имаше и негативна страна - сливанията доведоха до съкращаването на разходите за разработването на нови находища на петрол. Когато търсенето скочи, се оказа, че индустрията не е подготвена - достъпът до тези находища е силно ограничен, не достигат и квалифицирани инженери.

През 2005 г. "Бритиш петролиум" спечели 6,46 млрд. долара при продажби на петрол за $97,7 милиарда. Това стана повод американските политици да обвинят "петролните барони", че са предизвикали сегашната криза, тъй като гонят големи печалби. Лорд Браун обаче не е съгласен. "Корпорациите трябва да реагират на ценовите сигнали. Ние не сме държавна структура", защитава се той.



Пророкът



Матю Симънс е опитен банкер в петролния бизнес, наричат го Пророка. През 2003 г. той посети петролните находища в Саудитска Арабия, които представляват 1/4 от резервите на планетата. Симънс обаче си тръгнал обезпокоен и на връщане попитал своите спътници: "А какво ще стане, ако се окаже, че тези находища не са толкова добри, както твърдят саудитците?" 62-годишният мъж дори написа книга по въпроса "Саудитският петрол: реалност или мираж?". Тя предизвика фурор, защото се цитират конкретни находища. И допринася за повишението на цените.

Влиянието на Симънс показва още един нов фактор, допринесъл за петролната криза: крупните инвеститори и спекулантите. През 1983 г. Нюйоркската борса въведе петролни фючърси и оттогава инвеститорите извън отрасъла могат да купуват и продават нефт, без да доставят нито един барел. Вместо това те търгуват с договори за бъдещи доставки - както другите финансови инструменти. Дори такива консервативни инвеститори като пенсионните фондове виждат в енергоносителите алтернатива на нискодоходните облигации и скъпите акции.

В началото на 2001 г. американският вицепрезидент Дик Чейни назначи бившия профсъюзен бос в богатата на петрол Аляска Андрю Линдквист за шеф на енергийната работна група. Целта бе да се изравни дисбалансът между търсенето и предлагането в този сектор. Линдквист предложи радикален план - да се добива петрол в Арктическия национален парк на Аляска. Това предизвика истинска буря в САЩ и показа, че петролът е силно политизиран проблем. Планът бе набутан в чекмеджето, а Буш и Чейни обясняваха, че кризата ще свърши скоро - след като Ирак започне да добива повече петрол, отколкото при Саддам Хюсеин. Тези прогнози обаче не се сбъднаха и войната в Залива допринесе за един от най-сериозните пробиви в доставките. Това е поредният пример как политиците във Вашингтон не могат да отслабят зависимостта на страната от петрола.



(със значителни съкращения)
СНИМКА: РОЙТЕРС
Лорд Джон Браун (вляво), изпълнителният директор на "Амоко" Лорънс Фулър (в средата) и президентът на "Бритиш петролиум" Питър Съдърланд (вдясно) демонстрират единство след обявяването на сливането на двете компании.
СНИМКА: BP
Петролна платформа на "Бритиш петролиум" край бреговете на Ангола.
13
2631
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
23 Декември 2005 00:04
Руската паяжина в България днес

Назначаването на бившия немски канцлер Шрьодер в управата на руската компания “Газпром” предизвика много сериозен дебат в Европа и повдига за пореден път въпроса за нарастващото руско влияние на континета въобще. Подписването на стратегическия договор за доставка на гориво от Русия за Западна Европа но със специалното изискване от доставките и трансфера да бъдат изолирани Полша и балтийските републики постави последните във фактическа ситуация на едностранно геополитическо и енергийно ембарго, контролирано директно от Кремъл, но обслужвано от техните нови съюзници в ЕС. По подобен начин нещата се развиха и в Украйна, където Киев бе директно наказан от Москва заради “оранжевата революция”. Никакво съмнение няма, че подобни мерки се предвиждат и а всички онези държави, които доскоро бяха в руската сфера на влияние и които днес се опитват да се измъкнат от задушаващата имперска прегръдка на руските енергийни доставки. Паралелно с това текат мощни интеграционни процеси между Русия и Белорусия от една страна, и Рисия и Армения от друга. Няма да е пресилено да се каже, че е налице процес на нова мощна консолидация на руската геополитическа воля в европейски мащаб.
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума



Редактирано от - bot на 23/12/2005 г/ 09:32:58

23 Декември 2005 00:15
дрън-дрън
23 Декември 2005 06:04
Дрън, дрън ли?!
Живеем в напълно променящ се свят. Ако запазим ограниченото си мирозрение и не успеем да си намерим мястото до 10-15 години от доскорошна България няма да остане нищо. То и сега промените са такива че на мнозина им призлява зарад загубения си за нищо живот...
От гледна точка на максимата - "спасявайте се поединично", който се спаси добре. Но 80% от българите остават извън този спъсък.
Доскоро демокрацията ни се струваше привликателна ащото си мислехме, гледайки европейците, че богатите щат-не щат трябва да се грижат за бедните. Но новата вълна на 'капитализъм" заливаща свта днес не признава това мото. Новозабогатяващите, към които спадат и имащите днес в България, хич не им пука за Митре - да пука ако ще! -Ще си наема Ли Цай или Мустафа бин Амед да ми бачка! Ма не били българи, к'во от това?!
Хе става дума да се плашим с глобализацията и да я отритваме а да я използваме за обособяване и на средна класа в България! Няма ли средна класа няма демокрация, няма нормално общество!
23 Декември 2005 06:13
Абе пийте си ракията. Празници идват. Какво ще направите като знаете проблемите на петролните царе и на световната икономика.......
23 Декември 2005 07:11
Паяжина е в главата на разни глупаци. Целият свят е паяжина... една такава тъмна и непрогледна... Истината е много проста. Русия си гледа интереса. Това е нормално и никой не може да ги упреква за това. Имат нефт и газ, решават какво да правят с тях с цел да извлекат максимална печалба. Трябва и България да си гледа интереса. Лошото е, че няма кой в България да го прави. Не са ни виновни руснаците. Виновни сме си ние самите с некадърието и продажността си. Не са руснаците лоши. Те са нормални. Ние сме боклуци. Хора като Костов, Станишев, Доган, Симеон са боклуци. Цялата управляваща класа в България са боклуци, като това включва далеч не само политици, а и съдии, администрация, бюрокрация, дипломация, църквата, кметове, журналисти, артисти, .... всичко за което се сети човек, накъдето погледнеш - все боклук виждаш. Бяха боклук по времето на Бай Тошо. И си останаха боклук досега. Даже концентрацията на боклука нарастна защото малкото свестни хора се изнесоха в чужбина да се спасяват от вонята.
Стига сте ме занимавали с руснаците. Гледайте се себе си.
23 Декември 2005 09:13
emacs,
Постингът ти е страхотен! Подписвам се с две ръце под него! Жалко е, че такива като теб са по скоро изключение, а костовистки и прочее боклуци - правило!
А ози ***** без глава явно нищо друго не умее освен да препредава дописките а едно костовистко вестниче. И то едно към едно... Папагал!


Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 23/12/2005 г/ 09:33:39

23 Декември 2005 10:26
Глупотевините в стил Слави Трифонов, които emacs произвежда са жалката мантра - Всички са маскари.Ако си следил политиката, ще знаеш, че Иван Костов е единственият държавник защитил националните интереси в последните години.Не даде коридор на руските самолети и разсърди Русия, не пусна албанските бежанци в България и разсърди САЩ.После те му спретнаха една медийна лавина от манипулации.
23 Декември 2005 10:35
Все пак един ден петролът ще свърши. Но преди да свърши ще започне да става все по-студено в жилищата, по пътищата ще започнат да се движат все по-малко автомобили, хората ще започнат да си носят старите дрехи (произведени в крайна сметка от петрол), на трапезите ще има все по-малко храна (торове, хербициди, пестициди, механизация, транспорт). И това общо захлаждане ще се отрази положително само на парниковия ефект (ако вече не е станало фатално късно!). Захлаждането ще предизвика, охлаждане на политическите отношения, ще се превърне в "студена война". Отново ще се постави въпроса "Кой кого". И тогава богатите глобалисти ще кажат:"Населението на земята е по-многобройно от това, което планетата може да понесе." И ще си зададат въпроса:" Не можеме ли ние и нашите наследници, които притежаваме 90% от световното богатство и власт да надживееме останалите с поне 200-300 години?" И тогава всичките тези 2-3% от човечеството ще кажат:"Да! Това е правилно разсъждение и при това е единствено възможното. А щом е безалтернативно, значи и е най-демократичното." И тогава политиците и медиите ще подхванат този рефрен... и ще свършат като всички останали до 97-98%.
Натиснете тук
23 Декември 2005 10:50
Коледни приказки на пишман геополитици, маде ин СДС...и пак Русия им е виновна, а нашите овчарчета, кръчмари и продавачи на мартеници, как забогатяха, сигур щот са завършили Станфорд. И Кембридж и Оксфорд да завършат толкоз им е пипето, да се грижат само за своя джоб , а държавата и народа еми на автопилот. За петнайсет години кво направиха?, бензиностации и офиси на фалиращи после банки... и безвкусни "замъци"Хайде холан... пак Русия, та Русия, ади съдете я... Планината и мушмороци ганювски
23 Декември 2005 15:10
Интересно, какъв е интереса на петролните босове - да продават евтино петрола или да го продават скъпо?
23 Декември 2005 16:25
Без Русия сме загубени видя се за 15 год къде сме.НО нашите политици са тъпи и мислят само за себе си
23 Декември 2005 18:35
Ако имаше изпит по дипломация и геополитическа култура, ако имаше изпити по история, много от нашите политически дебили щяха да получат унизително слаби оценки. Всеки един от тях обаче по стар бай- ганьовски обичай се напъха в групата на политическите маскари. Те яхнаха недоволството от комунизма и се приведоха до земи пред лукавството на всезнаещия Запад. Това ниско навеждане, както се вижда стана вече патологично увреждане, което се заплаща от целия народ, с цената на неговото оцеляване, на неговото бъдеще.

23 Декември 2005 19:26
За Любопитните
РОССИЯ ПЕРЕКРАИВАЕТ ЭКОНОМИЧЕСКУЮ КАРТУ МИРА
Нефтегазовые партнеры Москвы разделились на сателлитов; сидящих на игле; независимых и слабозависимых
Алексей Крашаков
Северо-Европейский газопровод еще сильнее привяжет страны Европы к России.
Фото Reuters
Председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер заявил, что «Газпром» может прекратить поставки Киеву с начала нового года. «Если контракт не будет подписан до 1 января 2006 года, у «Газпрома» не будет оснований поставлять газ на территорию Украины, – заявил Миллер и при этом добавил: – Нельзя поставлять товар за пределы таможенной территории Российской Федерации, не имея контракта». Между тем энергетический вопрос не дает о себе забыть и на восточном направлении. На завершившемся на днях саммите АСЕАН – России со странами Юго-Восточной Азии – ключевой темой было именно сотрудничество в топливно-энергетической сфере. В результате переговоров Владимир Путин подписал декларацию о партнерстве в области разведки, добычи, транспортировки и потребления нефти, газа.

Таким образом, энергетические аспекты во внешней политике России заняли в последнее время исключительно доминирующую роль. Все это говорит о том, что энергетический фактор является наиболее весомым в переговорах России с другими странами.

Чтобы понять, как иностранные государства зависят от России, и определить истинные движущие силы межправительственных переговоров, «НГ» совместно с Институтом проблем естественных монополий и Институтом энергетики и финансов составила рейтинг зависимости стран от российских поставок нефти и газа (см. табл. 1 и 2).

В сводной таблице выделены три основные группы. Первая – группа А – «нефтегазовые сателлиты России». Страны из этой категории практически намертво привязаны к российским энергоносителям – в их потреблении нефти и газа доля России составляет от 50 до 100%. К ним относятся Украина, Молдавия, Финляндия, все прибалтийские страны, большинство стран Восточной Европы. Часть из них – Финляндия, Болгария, Чехия – очень лояльно или конструктивно относятся к России.

Так, Борис Грызлов заявлял ранее, что «межгосударственные отношения России и Финляндии находятся на очень высоком уровне» и даже отводил Финляндии роль «строителя мостов» между Россией и ЕС. По многим европейским вопросам, касающимся России, она занимает нейтральную позицию, а, например, по поводу смягчения визового режима финны высказываются положительно. Год назад, когда Финляндия раздумывала о вступлении в НАТО, спецпредставитель президента в ЕС Сергей Ястрежмбский высказался критически по поводу этого намерения. В Финляндии вмешательство России вызвало бурю дискуссий. Но, так или иначе, финны не вступили в НАТО.

За преданность Россия обеспечивает Финляндию на 70% нефтью и на 99% газом. Справедливости ради стоит отметить, что и «Финляндия пытается использовать хорошие связи с Россией для повышения своей капитализации в ЕС», – считает научный сотрудник отдела европейской интеграции Института Европы Александр Тефдой-Бурмули.

Для сравнения, если взять ее соседа – Швецию, в энергобалансе которой вклад России составляет лишь 20% нефти, – то здесь ситуация кардинально иная. «Швеция не смотрит на Россию с интересом, а порой даже выступает в защиту политики прибалтийских стран, рискуя испортить отношения с северным соседом», – сказал «НГ» немецкий политолог Александр Рар.

Впрочем, не все нефтегазовые сателлиты ведут себя дружественно по отношению к России. Польша, прибалтийские страны, Украина, наоборот, поднимают истерическую антироссийскую волну. И это объяснимо. «Основную роль здесь играет исторический фактор, – рассказывает в интервью «НГ» президент Института энергетической политики Владимир Милов. – Многие страны Восточной Европы считают, что были незаконно оккупированы советским режимом и в них продолжают жить антисоветские фобии». Кроме того, эти страны настолько зависимы от России, что это не может не раздражать. «Крупнейшими покупателями российского газа являются Венгрия, Словакия, Чехия и Польша. На сегодняшний день альтернативы российскому газу в этом регионе практически нет», – говорит главный специалист Института проблем естественных монополий Олег Трудов. «Отношения России с Польшей и Латвией находятся в точке замерзания. Но одновременно это дало понять их крайнюю уязвимость», – делится мнением Александр Тефдой-Бурмули.

Вторую – группу В – составили страны, плотно сидящие на нефтяной игле: доля нефти и газа составляет от 60% до 10%. В эту категорию вошли крупнейшие страны Старой Европы (Германия, Франция, Италия, Австрия), а также Турция, Греция, Казахстан, Белоруссия. Здесь на общем фоне резко выделяется Белоруссия. Являясь нашим младшим братом, она получает невиданные преференции по поставкам газа. В 2006 году она будет получать голубое топливо по цене 47 долл. за тысячу кубов, в то время как Украину заставляют платить 160 долл., а европейские страны платят от 200 долл. и выше.

Но главную роль в этой группе играют крупные страны Европы – Германия, Франция, Италия. Они ведут по отношению к России прагматичную политику – их самих интересует развитие энергетического сотрудничества. Однако при этом они являются довольно крупными странами, которые при необходимости в состоянии проводить и независимую политику. «Особенность этих стран в том, что они сами идут навстречу этой энергетической зависимости, – говорит Александр Рар. – Очень привлекательно выглядит возможная прибыль от сотрудничества. Например, благодаря германо-российскому энергетическому альянсу немецкие фирмы первыми получат возможность участвовать в производстве и добыче газа». Увлекаясь сотрудничеством с Россией, Германия тянет за собой в сторону России остальную Европу, за что, по словам политолога, подвергается резкой критике от других членов ЕС. Например, Германия поддерживает смягчение визового режима, а Испания, Португалия, которые вообще не зависят от поставок российских энергоносителей, – нет.

«Примечателен здесь случай с Италией, – говорит Александр Тефдой-Бурмули из Института Европы. – В 2003 году «Газпром» разрешил итальянской компании Eni реэкспорт газа, хотя никому таких возможностей старается не давать. Причина – хорошие отношения глав государств и крупного бизнеса. А еще, таким образом, мы заплатили за «доброе слово» Италии (по отношению к себе) в Европе». С Францией у России тоже выстраиваются позитивные связи, но при этом на нее особо опираться не стоит – она традиционно позиционировала себя как отдельный центр силы.

Что касается Турции, то «она располагает альтернативными источниками поставок газа из Ирана и Азербайджана, более того, стремится выступать в роли реэкспортера российского газа в Европу и активно продвигает альтернативные проекты газотранспортных маршрутов в Западную Европу без участия России», говорит Олег Трудов.

Третью – группу С – составили энергетически независимые от России страны. Прежде всего Норвегия, Голландия, Дания, Испания, Великобритания, Япония, Индия, Китай, США.

Недавно глава компании «ЛУКОЙЛ» Вагит Алекперов заявил в интервью немецкой газете Handelsblatt, что «ЛУКОЙЛ» намерен прекратить поставки «лишней» нефти в Европу. «Российская нефть марки Urals должна быть гораздо дороже, чем сейчас. Новые нефтепроводы в Китай уведут российскую, казахскую и азербайджанскую нефть из Европы», – сказал он немецкому изданию.

Здесь, по мнению аналитика Института энергетики и финансов Марии Беловой, нефтяная компания старается поддержать правительство в его идее сравнять цены на нефть марки Urals и Brent. Но есть и другая версия – это заявление было сделано для того, чтобы перенаправить часть российской нефти в Китай в благодарность за то, что он помог российским властям деньгами на покупку «Юганскнефтегаза». «Очевидно, что деньги пришли из Китая, – говорит эксперт, пожелавший остаться неназванным. – Причем эта договоренность, по всей видимости, была достигнута еще полтора года назад, когда Россия подписала с Китаем договор о долгосрочном сотрудничестве в сфере поставок нефти».
Между тем «ЛУКОЙЛ» уже прекращал поставки нефти в другие страны. Так, в 2000 году компания ограничила подачу нефти на нефтеперерабатывающий завод Mazeikiu Nafta в Литве. Но тогда причина была в желании установить контроль над заводом и курировать торговлю нефти на Балтике. А мешала интересам «ЛУКОЙЛА» американская нефтяная компания Williams.
В зависимости от степени энергозависимости от России страны делятся на три группы
Нефтегазовые сателлиты России: Польша, Украина, Литва, Латвия, Эстония, Финляндия, Болгария, Венгрия, Чехия, Словакия, Азербайджан, Сербия и Черногория, Молдавия.
Cтраны, плотно сидящие на российской нефтегазовой игле: Турция, Австрия, Германия, Белоруссия, Казахстан, Франция, Румыния, Италия, Греция.
Независимые и слабозависимые от России страны: Испания, Великобритания, Голландия, Дания, Египет, Индия, Китай, Южная Корея, Исландия, Монголия, Сингапур, Япония, Норвегия, США.
Рейтинг энергозависимости иностранных государств от российского газа и нефти
Газ

Страна Поставки газа из РФ, млрд. куб м Доля в суммарном потреблении, % Доля в суммарном импорте, %
Газовые сателлиты России

Молдавия* 2, 7 245, 5 100, 0
Сербия и Черногория 2, 3 100, 0 100, 0
Эстония 0, 9 100, 0 100, 0
Болгария 3, 1 99, 6 100, 0
Финляндия 4, 3 99, 2 100, 0
Латвия 1, 5 93, 8 93, 8
Литва 2, 9 93, 2 93, 5
Греция 2, 2 90, 0 80, 0
Словакия 5, 8 85, 6 79, 5
Чешская 6, 8 76, 5 69, 4
Республика
Венгрия 9, 3 71, 5 84, 9
Турция 14, 5 65, 3 65, 3
Австрия 6, 0 63, 5 76, 9
Беларусь 10, 2 55, 3 51, 5
Страны с высоким уровнем зависимости

Украина 34, 3 48, 5 50, 4
Польша 6, 3 47, 6 69, 2
Германия 37, 3 43, 4 40, 6
Франция 13, 3 29, 8 29, 8
Италия 21, 6 29, 5 35, 2
Страны со средним уровнем зависимости

Румыния 4, 1 21, 8 69, 5
Швейцария 0, 3 10, 0 10, 3
Страны с низким уровнем зависимости
Голландия 2, 7 6, 2 19, 9
Казахстан 0, 8 5, 3 н/д
Бельгия 0, 2 1, 2 1, 0
Страны со статистически неопределенным уровнем
Хорватия 0, 4 н/д 36, 4
Словения 0, 2 н/д 18, 2
Босния 0, 3 н/д н/д
Македония 0, 1 н/д н/д
Грузия* 1, 2 н/д н/д
Армения* 1, 3 н/д н/д
Азербайджан* 4, 9 н/д 89, 1
Примечание: использованы данные за 2004 год* – излишки газа Молдавия продает в Европу.

Нефть

Страна Поставки нефти из России, тыс. т Доля в потреблении страны, % Доля в импорте, %
Нефтяные сателлиты России

Латвия 1866 100 100
Литва 8661 100 100
Словакия 5551 98, 8 99, 2
Польша 17181 98, 3 99, 4
Украина 19091 90, 6 100
Венгрия 5273 79, 7 100
Финляндия 7692 69, 9 70, 4
Чехия 4452 67, 7 69, 4
Казахстан 3153 53, 3 100
Страны с высоким уровнем зависимости

Болгария 2411 46, 1 46, 2
Хорватия 2116 43, 8 54, 3
Швейцария 1809 40 40
Румыния 3997 29, 8 62, 8
Страны со средним уровнем зависимости

Германия 26 395 24, 2 24, 8
Австрия 2149 24, 1 29, 3
Италия 20 907 23, 5 24, 9
Голландия 10 864 21, 5 22, 4
Швеция 4030 19, 5 19, 5
Израиль 1667 17, 4 17, 4
Сербия и 423 16, 1 22, 6
Черногория
Турция 3627 13, 6 15, 1
Марокко 838 13, 2 13, 2
Греция 1387 7 7
Франция 5531 6, 4 6, 5
Страны с низким уровнем зависимости

Испания 3145 5, 5 5, 5
Великобритания 3330 4, 3 23, 8
Египет 1064 3, 9 20, 4
Китай 7365 3, 2 10, 6
Португалия 380 3 3
Бельгия 751 2, 1 2, 1
Южная Корея 1515 1, 4 1, 4
США 7886 1 1, 5
Норвегия 113 0, 8 2, 9
Япония 1442 0, 7 0, 7
Индия 135 0, 1 0, 2
Страны со статистически неопределенным уровнем

Иран 2431 н/д н/д
Эстония 21 н/д н/д
Дания 18 н/д н/д
Исландия 3 н/д н/д
Мальта 5 н/д н/д
Монголия 3 н/д н/д
Сингапур 81 н/д н/д
Примечание: использованы данные за 2003 год. Возможна небольшая погрешность из-за того, что не были учтены поставки нефти в офшоры, где зарегистрированы некоторые нефтетрейдеры, осуществляющие экспортные поставки российской нефти. Источники: BP Statistical Review of World Energy, 2005, данные Росстата, ОАО “Газпром”, МЭА “Oil information 2004”, МЭА “Energy Statistics of Non-OECD countries 2002–2003”, Таможенная статистика РФ, 2003 г. Рейтинг подготовлен совместно с Институтом проблем естественных монополий и Институтом энергетики и финансов


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД