:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,825
Активни 762
Страници 24,390
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Догодина ще решаваме - по-висока здравна вноска или доплащане в болниците

Никой в момента не може да каже колко струва реално една клинична пътека, казва зам.здравният министър и шеф на управителния съвет на здравната каса д-р Емил Райнов
Емил Райнов
Д-р Емил Райнов е роден на 12 октомври 1961 г. в Драгодан, област Кюстендил. Завършил е Медицинска академия в София. Специализирал е вътрешни болести, авиационна медицина, има и магистърска степен по здравен мениджмънт. 15 г. е работил в отделението за медицинска и психологическа експертиза във въздушния транспорт към Транспортна болница в София. Семеен, с две дъщери.

----------------------------

- Д-р Райнов, здравната каса отново няма да поеме 100% стойността на някои от клиничните пътеки в болниците. От друга страна, лечебните заведения не трябва да трупат дългове, догодина няма и кой да ги покрие. Какво ще правите?

- Истината е, че никой в момента не може да каже колко струва реално една пътека. Най-сполучливият термин за това, което касата предлага, е касови цени. Те са правени на база анализи, разчети, прогнозен брой преминали болни и финансови възможности. Касова цена е цената, която здравната каса може да плати за дадена услуга. А истинската цена, за която всички говорят, би могла да бъде истина, когато пазарът диктува цената на услугата. Ако наистина някоя пътека е толкова недооценена, право на болницата е да не сключва договор по нея. След като от догодина финансирането е само от един източник, нито една болница няма да сключи договор по пътека, която е недооценена и да чака след това здравно министерство да й доплати разликата, натрупана като дълг, както беше досега.

- Една болница с отделение за неврохирургия например не може да не сключи договор за неврохирургични пътеки, дори и парите да не са достатъчно. Просто това отделение няма да има какво да работи...

- След като болницата се финансира от един източник, това значи, че в нея влизат пари само от клинични пътеки. Те са обща сума за болницата и от директора зависи как ще разпределя приходите по отделения, за заплати и т.н. Ако някоя пътека е недооценена, вероятно ще има и пътеки, които пък ще са надценени. Защото догодина в болниците ще влязат с 205 млн. лв. повече.

- Но те отново не са достатъчни.

- Да. Но кажете ми в коя държава са достатъчни? Винаги потребностите изпреварват възможностите. Болниците просто трябва да опитат да се справят с финансовата рамка, която им се определя от изработената дейност, т.е. от парите, които влизат в тях. Там е разковничето на болничния мениджмънт - директорите да могат да си направят хубаво сметката, да се отърват от ненужни дейности и да си прецизират разходите, за да могат да се справят с парите, които получават за свършена дейност.

- Това не създава ли опасност да се разтоварят от тежките случаи, които харчат най-много пари. Лайтмотивът за догодина е "парите са толкова, съобразявайте се". Няма ли да се стигне до спестяване на услуги на пациентите, особено при скъпите дейности?

- Да, трябва да се разпростираме в рамките на бюджета. За догодина сме заложили повече профилактика. Това значи, че може би ще има по-малко тежки случаи. Когато някой си свърши по-добре работата на входа на системата, на изхода ще се стигне до по-малко тежки случаи. Номерът е да се върши работа по цялата верига, за да не се стига до тежко и скъпо болнично лечение.

- Как ще контролирате болниците, така че да не надписват и източват бюджета?

- Един от най-трудно договорените моменти с лекарския съюз бяха именно контролът и санкциите. Глобите ще се удвоят и утроят в зависимост от нарушенията. При по-тежките нарушения, при които досега имаше само финансови наказания, вече се предвижда и прекратяване на договора със здравната каса. Например при липса на апаратура за работа по дадена пътека, за която болницата е сключила договор с касата, се предвижда глоба. При повторно нарушение ще се прекратява договорът.

Друго често нарушение е общопрактикуващ лекар да записва чужди пациенти. Преди се предвиждаха само глоби, а сега тази санкция ще се налага само при първо нарушение. При второ ще се прекратява договорът. Когато установим, че пациентът е платил за услуга, платена и от касата, при първо нарушение ще има глоба, а при второ - ще се прекратяват договори. Договор ще се прекратява и когато се отчита неизвършена дейност. Тук финансова санкция не се налага - още при установено първо нарушение ще се прекратява договор. И болницата или лекарят ще имат само 7 дни за възражения.

- Какви ще са глобите?

- Не мога да кажа точно. Важен е принципът. В стария рамков договор имаше санкции "от-до". Това е премахнато и са фиксирани конкретни суми. Така е по-справедливо, защото предишните санкции почиваха на субективизма на шефовете на районните здравни каси, които определяха каква да е глобата. Другото ново е, че лекарите-контрольори на здравната каса, вече ще могат да проверяват непосредствено на място документацията на пациента, още докато той е в болницата, а не постфактум, както беше досега.

- Доц. Атанас Щерев обяви, че ще внесе законопроект за въвеждане на официално доплащане в болниците. Трябва ли да стане това?

- Какво трябва или не, ще е ясно към средата на следващата година. За първи път болниците се финансират от един източник и към средата на 2006 г. ще имаме реални данни за брой преминали болни, за надценени или недооценени пътеки. Ще имаме обективен анализ доколко финансовите параметри на системата ще издържат. При досегашното плащане от две страни - НЗОК и здравно министерство, знаехме, че данните се изкривяваха и понякога един и същ пациент се отчиташе като лекуван и в касата, и в министерството. Когато в средата на годината имаме анализ, ще го предложим на обществото. Пътищата оттам нататък са два - доплащане или вдигане на здравната вноска. Решението обаче е политическо, то ще се вземе от парламента и предполагам ще бъде поставено на широко обществено обсъждане.

- Според вас кой от двата варианта е по-удачен?

- Рано е да се каже. Никой не може към днешна дата 100% да твърди кое е правилно, без да знае какви ще бъдат резултатите от финансирането от един източник.

- Кога ще има информационна система здравната каса?

- Това е другият щекотлив проблем, който донякъде е наследен от старото ръководство. Към днешна дата, след двумесечно закъснение по процедурата по търга от страна на Световната банка, вече имаме потвърждение за един от участниците. Ние обаче имаме право на преддоговорен контрол. Тоест - ние сме създали работна група от специалисти, която да отиде на място да види в посочените от фирмата държави как се е справила там. И чак след това ще сключим договор.

- Коя е фирмата?

- Не бих искал да коментирам името й. Договорът за изграждане е трябвало да бъде сключен в началото на септември тази година, а системата да се изгради за година и половина. Но към днешна дата не мога да се ангажирам с конкретен срок. Гарантирам, че всичко, каквото зависи от новото ръководство на здравно министерство и от управителния съвет на здравната каса за изграждане на информационна система, ще бъде направено в най-бързи срокове.

- Ще има ли промени при лекарствата, които плаща здравната каса?

- Имайки предвид, че за първа година касата няма преразход за лекарства, мисля, че пътят, по който се върви, е правилен. Да не забравяме, че в закона за бюджета на касата изрично се записа, че управителният съвет може да разпределя еднолично евентуалния резерв от повишаване на събираемостта на здравните вноски, но категорично това може да става само за медицински дейности, не и за лекарства. Така че ние ще направим всичко, което зависи от нас, за да се вместим в бюджета за лекарства.

- Вие сте зам.-министър на здравеопазването, отговаряте за лекарствата и националната здравна политика, оглавихте и УС на НЗОК. Не концентрирате ли твърде много власт и не е ли това национализация на здравната каса?

- По същия начин бившият председател на УС на НЗОК - зам.- министърът на финансите Кирил Ананиев, съвместяваше двете длъжности. Мисля, че в момента няма законов конфликт. Напротив. Доскоро касата се оправдаваше с министерството, а министерството - с касата. Сега това, по разбираеми причини, не може да се случи. Аз просто искам да свършим работата, а не да си прехвърляме отговорности. А това за национализацията на касата звучи несериозно, защото в УС има представители на синдикатите, на работодателите, на общините.



КАРЕТА



"След като от догодина финансирането е само от един източник, нито една болница няма да сключи договор по пътека, която е недооценена."



"При по-тежките нарушения, при които досега имаше само финансови наказания, вече се предвижда и прекратяване на договора със здравната каса."



"Доскоро касата се оправдаваше с министерството, а министерството - с касата. Сега това не може да се случи."
7
2054
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
23 Декември 2005 09:28
ако една болница е в преразход и се наложи глоба няма ли положението й да се влоши
23 Декември 2005 09:45
и тука много букви. като махна въпросите и разсъжденията,
остава следното:

1. никой в момента не може да каже колко струва реално една пътека.

- т.е. никой до момента не си вършил работата, ама изобщо.

2. Какво трябва или не, ще е ясно към средата на следващата година.

- т.е. ще мааме гащи още половин година, преди изобщо да пипнем каквото и да е.

3. За догодина сме заложили повече профилактика.

- т.е. драги читатели, бъдете здрави!

4. работна група от специалисти ... ще отиде ... да види в посочените от фирмата държави ...

- т.е. малко ще се помотаме насам-натам на държавна сметка.

5. Болниците просто трябва да опитат да се справят с финансовата рамка, която им се определя от изработената дейност.

- т.е. с това, което остане след командировките, да се оправя кой как може.

6. Глобите ще се удвоят и утроят в зависимост от нарушенията.

- т.е. ако некой мисли да ни се опъва, да помисли още веднъж.

Редактирано от - simo на 23/12/2005 г/ 09:48:20

23 Декември 2005 11:06
...догодина...
...500 наши наемници ще клечат в ирак...
...аз не ща да им плащам...
...който има интерес да им плаща...
...спестените пари обаче да се харчат за здраве...
...за ония дечица чийто родители правят невъзможното за да пратят на лечение където трябва...
23 Декември 2005 12:24
В тази наша псевдодържава всичко е изкривено! Защо не се създадат няколко здравни фонда, вместо раковото образувание Здравна Каса (като, че ли ни държат здравето в каса)! Всеки да си каже по колко пари иска за застраховка и какво ти покрива тя! Всеки се застрахова там където му изнася! Едва ли фондът (и той ще иска да печели пари, което е нормално) ще плаща скъпи и прескъпи лекарства (ако може да се мине с ефтин аналог)! Корупцията няма да изчезне, но ще се намали чуствително! Сега на човек му удържат по 500-600 лева на година, дори и да отсъства от България! Ако отиде на преглед (особено ако ходи рядко) го подхвърлят като футболна топка! Е имало и свестни лекари, ама ти в повечето случаи не ги познаваш и се закрепостяваш към ДжиП и, пък ако си болен от нещо -- е няма направление. Ходи и си плащай! Какво ме топли, че онази идиотка Лидия Шулева твърдеше навремето, че имало пенсионери дето плащали само по 5 лева на месец?
23 Декември 2005 12:38
Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.
(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условията и ред, определени със закон.

Познайте от де е тва...
23 Декември 2005 19:49
Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.

Това трябва да звучи така:

Чл.52(1) Гражданите имат право на здраве, гарантирана медицинска помощ и безплатно медицинско обслужване.
Останалит текст, както през ония времена, веднага дерогира основния текст.Тази партийна двустандартност ми писна?!
23 Декември 2005 20:48
Виждам, че някои пак преоткриват Америка. Решението е много просто (както е в много страни):
1. Задължителна осигуровка, плащана от работещите в България.
2. Доброволна лична осигуровка във фонд по избор, с цел при нужда да се доплати за лечението.
Лечението е напълно безплатно само за най-бедните. Който няма доброволна осигуровка - доплаща в брой.
Увеличаването на задължителната осигуровка най-много да доведе отново до недостиг на средства, защото и тя не може да бъде безкрайно увеличавана. Пак няма да има гаранция, че няма да се доплаща. С доброволната осигуровка всеки може сам да се погрижи за себе си и за семейството си и така хората ще са по-склонни да плащат, тъй като ще се чувстват по-сигурни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД