Д-р Емил Райнов е роден на 12 октомври 1961 г. в Драгодан, област Кюстендил. Завършил е Медицинска академия в София. Специализирал е вътрешни болести, авиационна медицина, има и магистърска степен по здравен мениджмънт. 15 г. е работил в отделението за медицинска и психологическа експертиза във въздушния транспорт към Транспортна болница в София. Семеен, с две дъщери.
----------------------------
- Д-р Райнов, здравната каса отново няма да поеме 100% стойността на някои от клиничните пътеки в болниците. От друга страна, лечебните заведения не трябва да трупат дългове, догодина няма и кой да ги покрие. Какво ще правите?
- Истината е, че никой в момента не може да каже колко струва реално една пътека. Най-сполучливият термин за това, което касата предлага, е касови цени. Те са правени на база анализи, разчети, прогнозен брой преминали болни и финансови възможности. Касова цена е цената, която здравната каса може да плати за дадена услуга. А истинската цена, за която всички говорят, би могла да бъде истина, когато пазарът диктува цената на услугата. Ако наистина някоя пътека е толкова недооценена, право на болницата е да не сключва договор по нея. След като от догодина финансирането е само от един източник, нито една болница няма да сключи договор по пътека, която е недооценена и да чака след това здравно министерство да й доплати разликата, натрупана като дълг, както беше досега.
- Една болница с отделение за неврохирургия например не може да не сключи договор за неврохирургични пътеки, дори и парите да не са достатъчно. Просто това отделение няма да има какво да работи...
- След като болницата се финансира от един източник, това значи, че в нея влизат пари само от клинични пътеки. Те са обща сума за болницата и от директора зависи как ще разпределя приходите по отделения, за заплати и т.н. Ако някоя пътека е недооценена, вероятно ще има и пътеки, които пък ще са надценени. Защото догодина в болниците ще влязат с 205 млн. лв. повече.
- Но те отново не са достатъчни.
- Да. Но кажете ми в коя държава са достатъчни? Винаги потребностите изпреварват възможностите. Болниците просто трябва да опитат да се справят с финансовата рамка, която им се определя от изработената дейност, т.е. от парите, които влизат в тях. Там е разковничето на болничния мениджмънт - директорите да могат да си направят хубаво сметката, да се отърват от ненужни дейности и да си прецизират разходите, за да могат да се справят с парите, които получават за свършена дейност.
- Това не създава ли опасност да се разтоварят от тежките случаи, които харчат най-много пари. Лайтмотивът за догодина е "парите са толкова, съобразявайте се". Няма ли да се стигне до спестяване на услуги на пациентите, особено при скъпите дейности?
- Да, трябва да се разпростираме в рамките на бюджета. За догодина сме заложили повече профилактика. Това значи, че може би ще има по-малко тежки случаи. Когато някой си свърши по-добре работата на входа на системата, на изхода ще се стигне до по-малко тежки случаи. Номерът е да се върши работа по цялата верига, за да не се стига до тежко и скъпо болнично лечение.
- Как ще контролирате болниците, така че да не надписват и източват бюджета?
- Един от най-трудно договорените моменти с лекарския съюз бяха именно контролът и санкциите. Глобите ще се удвоят и утроят в зависимост от нарушенията. При по-тежките нарушения, при които досега имаше само финансови наказания, вече се предвижда и прекратяване на договора със здравната каса. Например при липса на апаратура за работа по дадена пътека, за която болницата е сключила договор с касата, се предвижда глоба. При повторно нарушение ще се прекратява договорът.
Друго често нарушение е общопрактикуващ лекар да записва чужди пациенти. Преди се предвиждаха само глоби, а сега тази санкция ще се налага само при първо нарушение. При второ ще се прекратява договорът. Когато установим, че пациентът е платил за услуга, платена и от касата, при първо нарушение ще има глоба, а при второ - ще се прекратяват договори. Договор ще се прекратява и когато се отчита неизвършена дейност. Тук финансова санкция не се налага - още при установено първо нарушение ще се прекратява договор. И болницата или лекарят ще имат само 7 дни за възражения.
- Какви ще са глобите?
- Не мога да кажа точно. Важен е принципът. В стария рамков договор имаше санкции "от-до". Това е премахнато и са фиксирани конкретни суми. Така е по-справедливо, защото предишните санкции почиваха на субективизма на шефовете на районните здравни каси, които определяха каква да е глобата. Другото ново е, че лекарите-контрольори на здравната каса, вече ще могат да проверяват непосредствено на място документацията на пациента, още докато той е в болницата, а не постфактум, както беше досега.
- Доц. Атанас Щерев обяви, че ще внесе законопроект за въвеждане на официално доплащане в болниците. Трябва ли да стане това?
- Какво трябва или не, ще е ясно към средата на следващата година. За първи път болниците се финансират от един източник и към средата на 2006 г. ще имаме реални данни за брой преминали болни, за надценени или недооценени пътеки. Ще имаме обективен анализ доколко финансовите параметри на системата ще издържат. При досегашното плащане от две страни - НЗОК и здравно министерство, знаехме, че данните се изкривяваха и понякога един и същ пациент се отчиташе като лекуван и в касата, и в министерството. Когато в средата на годината имаме анализ, ще го предложим на обществото. Пътищата оттам нататък са два - доплащане или вдигане на здравната вноска. Решението обаче е политическо, то ще се вземе от парламента и предполагам ще бъде поставено на широко обществено обсъждане.
- Според вас кой от двата варианта е по-удачен?
- Рано е да се каже. Никой не може към днешна дата 100% да твърди кое е правилно, без да знае какви ще бъдат резултатите от финансирането от един източник.
- Кога ще има информационна система здравната каса?
- Това е другият щекотлив проблем, който донякъде е наследен от старото ръководство. Към днешна дата, след двумесечно закъснение по процедурата по търга от страна на Световната банка, вече имаме потвърждение за един от участниците. Ние обаче имаме право на преддоговорен контрол. Тоест - ние сме създали работна група от специалисти, която да отиде на място да види в посочените от фирмата държави как се е справила там. И чак след това ще сключим договор.
- Коя е фирмата?
- Не бих искал да коментирам името й. Договорът за изграждане е трябвало да бъде сключен в началото на септември тази година, а системата да се изгради за година и половина. Но към днешна дата не мога да се ангажирам с конкретен срок. Гарантирам, че всичко, каквото зависи от новото ръководство на здравно министерство и от управителния съвет на здравната каса за изграждане на информационна система, ще бъде направено в най-бързи срокове.
- Ще има ли промени при лекарствата, които плаща здравната каса?
- Имайки предвид, че за първа година касата няма преразход за лекарства, мисля, че пътят, по който се върви, е правилен. Да не забравяме, че в закона за бюджета на касата изрично се записа, че управителният съвет може да разпределя еднолично евентуалния резерв от повишаване на събираемостта на здравните вноски, но категорично това може да става само за медицински дейности, не и за лекарства. Така че ние ще направим всичко, което зависи от нас, за да се вместим в бюджета за лекарства.
- Вие сте зам.-министър на здравеопазването, отговаряте за лекарствата и националната здравна политика, оглавихте и УС на НЗОК. Не концентрирате ли твърде много власт и не е ли това национализация на здравната каса?
- По същия начин бившият председател на УС на НЗОК - зам.- министърът на финансите Кирил Ананиев, съвместяваше двете длъжности. Мисля, че в момента няма законов конфликт. Напротив. Доскоро касата се оправдаваше с министерството, а министерството - с касата. Сега това, по разбираеми причини, не може да се случи. Аз просто искам да свършим работата, а не да си прехвърляме отговорности. А това за национализацията на касата звучи несериозно, защото в УС има представители на синдикатите, на работодателите, на общините.
КАРЕТА
"След като от догодина финансирането е само от един източник, нито една болница няма да сключи договор по пътека, която е недооценена."
"При по-тежките нарушения, при които досега имаше само финансови наказания, вече се предвижда и прекратяване на договора със здравната каса."
"Доскоро касата се оправдаваше с министерството, а министерството - с касата. Сега това не може да се случи."
|
|