:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,171
Активни 773
Страници 24,736
За един ден 1,302,066
Анализ

Отношенията между ЕС и Русия зависят от наследника на Путин

В Москва политическата дейност гравитира около Кремъл, следващият президентски мандат отсъства от общия дневен ред
Снимка: Ройтерс
Руският президент Владимир Путин положи доста усилия да умиротвори Чечения, но обстановката там продължава да е военна. Затова диалогът между Русия и ЕС не може повече да заобикаля този въпрос.
Отношенията между Русия и Европейския съюз лесно могат да ви объркат. Многобройни инициативи подхранват в момента размисли за тяхното бъдеще. След срещата на върха в Лондон дебатите се съсредоточиха върху Споразумението за партньорство и сътрудничество (СПС), което представлява юридическата база на търговския обмен и изтича през 2007 г. В действителност тези дискусии служат за параван на една латентна криза на доверието. Две хронологични отправни точки илюстрират несъответствието между Споразумението за партньорство и сътрудничество и истинското състояние на двустранните отношения.

СПС бе подписано през 1994 г. Заради първата война в Чечения то влезе в сила едва през 1997 г. Без да се връщаме към отприщения през 1999 г. конфликт, един съществен въпрос изглежда не съществува за преговарящите: подобно на Съединените щати,



руските власти смятат, че в момента са във война



Това положение поражда последици в три области от основно значение. Първо, организацията на властта: състоянието на война засилва концентрирането на взимането на решенията на президентско ниво, без обаче да намали острите съперничества между съответните министерства и служби. Второ, цената на тази забравена война: към тежките човешки жертви се прибавят финансовите разходи, които са невъзможни за изчисляване поради непрозрачността на военния бюджет. Трето, регионалната стабилност: ефектът от войната в Чечения се усеща в Северен Кавказ, но оказва влияние и върху руската външна политика, особено върху отношенията с Грузия.

Днес вече е невъзможно трансатлантическите отношения да бъдат разбрани без американско-британската интервенция в Ирак. По същия начин



диалогът ЕС-Русия не може повече да заобикаля обстановката в Кавказ.



Тук ни най-малко не става въпрос за вмешателство, а по-скоро за приемането на един очевиден факт: партньорство, още повече стратегическо, с една страна, била тя в състояние на мир или на война, се изгражда по различен начин.

Втора хронологична отправна точка: март 2008 г. Отношенията ЕС-Русия остават зависими от наследника на Владимир Путин. По този въпрос в Москва съжителстват две главни течения. За първото тези отношения са от първостепенно значение и затова икономическото и политическото развитие не може да бъдат разглеждани отделно. От тази гледна точка преди изборите трябва да бъде постигнато трайно споразумение със здрава юридическа основа, за да бъде избегнато каквото и да било "връщане назад".

Второто течение отдава привилегировано значение на техническите аспекти, за да бъде поддържан специалният статут на Русия и тя да се възползва от търговския обмен, без да се подчинява на общностните правила, и най-сетне да избегне ловко дебатите за ценностите. Всъщност Европейският съюз и Русия се сблъскват със следния парадокс: всяка политическа дейност на Русия гравитира около Кремъл и въпреки това следващият президентски мандат отсъства от общия им дневен ред.

Наблягането върху март 2008 г. означава признаване, че отношенията ЕС-Русия зависят до голяма степен от избора на руския народ. Нещо повече - същността на тези отношения трябва да бъде една от темите по време на предизборната кампания, при условие че избраният път на развитие стои в основата на политическите речи. От тази гледна точка



Европейският съюз и Русия се намират в асиметрични позиции:



отношението към съюза продължава да разделя руската политическа класа, докато отношението към Москва, обратно на това към Турция, не поражда разцепление в европейското публично пространство.

Като се концентрира върху 2007 г., диалогът ЕС-Русия рискува да се затвори в една административна логика за сметка на по-дълбокото въвличане на гражданските общества. Следователно руснаци и европейци не могат да се задоволят с преговорите за Споразумението за партньорство и сътрудничество, за да предвидят тяхното бъдеще. За да се сближат трайно, те имат среща през 2008 г.
17
2030
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
30 Декември 2005 03:02
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 30/12/2005 г/ 09:41:56

30 Декември 2005 07:59
ЕС не е в позиция да определя темите на разговор с Кремъл.ЕС е разделен на нова и стара Европа и е слаб.Един негов член вече работи за Путин.Шрьодер.Натам са тръгнали и Берлускони и Ширак.
А пък Чечения е смешна тема.Някъкво конфликтче където загиват известен брой хора.Дори вече не толкова много.
На фона на енергийната безопасност на Европа, никой няма да се занимава с Чечения.
Да не говорим че другата година именно Путин ще председателства Г8.А там е истината за света.
На Европа и е пределно ясно кой ще бъде избран през 2008 година.Човек на Путин или самия той.
Това е.Real Politics.Всичко друго е словоблудство на някъкъв изкуфял френски вестник с дъх от преди 30 години от епохата на студената война.
30 Декември 2005 09:18
ЗИПО, чети барем заглавието преди да пишеш.Хората си го казват същото, което и ти - всичко зависи от човека в Кремъл. Ако иска добри отношения -ОК. Ако не - нема. За танго са нужни двама.
Инициативата наистина е в ръцете на руското правителство. Самоче това има и обратна страна : да не почнат пак старата песен- западняците това, западняците онова, не ни обичат, не вкарват достатъчно инвестиции ( чул съм такива приказки ). СЕГА каквато политика си надробят - такава ще закусват.
За Шрйоди и Червея си прав , а на Берлускони не му бери грижата. Освен това , отсега нататък всеки европейски политик търсещ близки отношения с Москва лесно може да бъде обвинен че това е за лична изгода. И паф-кариерата на Путя под опашката.
30 Декември 2005 09:26
Руснаците мислят като ЗИП. Затва ше ядат лайна още дълго време. Иначе ние мноо ги уважаваме.
30 Декември 2005 09:35
Да, това се казва откровен анализ, без любов и омраза..., а за сиренцето... Всичко ще зависи, дали ще може и как ще се проведе "оранжева революция" и в Москва, даже се определя и времето: "след Путин" а дотогава... идеологическите плювалници в действие и тука у форума разбира се...
30 Декември 2005 09:37
Баахти седерастките простаци! Хем плиткоумни, хем неграмотни, хем омазани в екскременти, хем пак с дирника напред
30 Декември 2005 10:01
Voci, просто видях някъкъв акцент в/у дълбоко безразличната на европейските политици тема за Чечения.Явно само в европейския печат не могат да уврат че техните европейски ръководители им е през онази работа какво става в Чечения.
Монд и Либерасион са известни с патологичната си позиция по този проблем.Френското общество има някъкви криворазбрани симпатии към чеченците.Странно обаче как не може да въздейства на собствените си политици).Явно им е слабо гражданското самосъзнание или е упоено с някъкъв газ.
Но както и да е.
А за Берлускони, не знам дали знаеш че наскоро в Италия избухна грандиозен скандал , след като Газпром получи без конкурс достъп до крайните потебители.
Всичко стана с протекциите на Берлускони и фирми обвързани с него.
Сенатът се събра на специало съвещание и сделката бе анулирана.Засега.
Тъй че и Берлускони има интереси.Не му е само медиен бизнесът.
Това само като забележка.
30 Декември 2005 10:25
Темата е важна /особено за нас - бълграчетата/. Есенцията е казана в "...отношението към съюза продължава да разделя руската политическа класа, докато отношението към Москва, обратно на това към Турция, не поражда разцепление в европейското публично пространство." Което ще рече също , че Русия може без Европа, но Европа не може /и не иска/ без Русия.Що се отнася до Чечения , там , както знаем , руснаците не са светци. Но такива вътрешни теми все повече ще отсъстват от дневния ред на форумите с присъствие на Големите играчи. Щото ако се почне една дискусия за Баския , Ълстър , Кюрдистан и т.н. диалозите ще загрубеят и бизнесът ще страда
30 Декември 2005 11:11
Россия и Евросоюз давно считают друг друга стратегическими партнерами. Для практической реализации этого партнерства стороны выработали концепцию так называемых четырех общих пространств. Однако воплощение в жизнь заложенных в них принципов показало, что для гармоничного и абсолютно равноправного сотрудничества во всех областях потребуются и силы, и время.
Может ли Старый Свет "прирасти Россией", которая однажды станет не просто его добрым соседом и надежным партнером, а частью большой Европы? "Окно", прорубленное Петром I, приблизило Россию к Европе, однако при этом не сняло глубоких разногласий по поводу того, как же должны соотноситься друг с другом эти два геополитических гиганта. В конце XX века дело российского реформатора Петра продолжил советский реформатор Михаил Горбачев с его идеей общеевропейского дома. Казалось бы, до счастливого слияния России и Старого Света и создания "большой Европы от Атлантики до Урала" (выражение Шарля де Голля) было рукой подать. *****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума




http://www.kommersant.ru/doc.html?DocID=6 36909

Редактирано от - bot на 30/12/2005 г/ 11:14:40

30 Декември 2005 11:56
ЗИПе,
Предлагам те за лауриат на следващата Нобелова награда за мир и дружба между народите (ако няма такава, да се измисли) за думите ти:

"А пък Чечения е смешна тема. Някъкво конфликтче където загиват известен брой хора. Дори вече не толкова много". БРАВО! МОЛОДЕЦ!
30 Декември 2005 14:11
ЗИП, Real Politik-анския ти цинизъм е забележителен. чечня е жива рана не само за кавказ, а за цяла русия. фуражките трупат повишения, спекулантите дуят гуша на гърба на чуждото нещастие, а русия не може да обърне вниманието си към икономическо развитие и към света. печеливши са олигарсите, губи цял народ.

30 Декември 2005 15:15
Павлик, сине?, остави Реал политиката, а се хвани с Регионал политик, там си дъ фърст бой... Ха Ха...
30 Декември 2005 15:38
и двете са ми еднакво неясни. но това - между нас да си остане

30 Декември 2005 16:22
Е, чел си значи Дипломацията на евреина Кисинджър, добре сине...Без Ха Ха за тебе...
30 Декември 2005 17:01
E даде, ама тази рана Чечения не я отвори Путин, а Горбачов и Елцин.Откъде идва оръжието на бунтовниците? Ами нали лицето Горбачов го сотави там през 1991.
А на фона на жертвоприношението Ирак, Чечения наистина е кофликтче.
И щом Буш може да е какндидат за Нобелова награда за мир, защо аз да не мога
Идеята ми е следната.През 1989 целия Запад пищеше за човешки права и т.н.
След 15 години се видя че там властва т.н.REAL POLITICS.Политика на терена.
Руснаците схванаха бързо.Цинизмът завладя всичко.
Всичко опира до печалби на големите монополи и полигони за изпробване на оръжия.Не върви да критикуваш Русия за Чечения и Юкос, при положение че си се превърнал в нефтояд, който вършее из Ирак.
И Буш не случайно не проронва и думичка.Дори се говореше че лицето Евънс, бивш министър на търговита в първото правителство Буш, ще оглави борда на директорите на Роснефт
30 Декември 2005 17:17
Да, ЗИП транзит глорияп мундис, кво да праЙш това са наште екскременти, , а кви мисли... родителски, а им купихме и кампютери, след едно кило водка...
30 Декември 2005 23:48
Каквато платената статия във френското социалистическо вестниче - такива и комантарите на българомразците от смесен произход...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД