Кметът Бойко Борисов лансира идеята колите да влизат в центъра на София на принципа "чифт-тек". Подходът е ефективен, но е абсолютно признание за безсилие пред проблемите на движението в столицата. Още по-ефективно ще бъде разрешителните да се разиграват с SMS - хем още по-малко коли ще влизат, хем пари ще се изкарат. Но така на практика общината вдига бяло знаме.
Този тип рестрикции са нещо като електрошок за инфраструктури в инфарктно състояние. Кметът Борисов подкрепи идеята си с практиката в градове като Атина и Лондон. Както е известно, в британската столица въведоха такса за преминаване през идеалния център, а в гръцката - доскоро колите кръстосваха само в определени дни. Веднага обаче трябва да се отбележат няколко неща.
Първо, двата мегаполиса, за разлика от София, имат градоустройствени проблеми, трупани с векове. Също така веднага трябва да добавим, че и Лондон, и Атина имат прекрасни околовръстни пътища плюс сериозни пътни артерии, в чудесно състояние. В София - напротив. Повечето хора
минават през центъра не защото искат да разглеждат забележителностите,
а защото е по-бързо и лесно, отколкото по заобиколните пътища. И в Лондон и Атина има чудесна организация на движението и уредени места за паркиране, за разлика от София.
Тук възниква първият, изначален проблем на нашата столица - управлението. Откъдето и да погледнем, София си е един малък град в сравнение с големите европейски, че дори и балкански столици. От съседните нам страни само Скопие е по-малък. Но защо тогава у нас проблемът е толкова голям? България намаля с един милион души, а столицата се задръства все повече и повече. Малко успокоение е, че тези, които са били главни архитекти през последните 15 години, ще горят в пъкъла. Нормалната логика е, че когато строиш, трябва да мислиш за инфраструктурата, за паркингите, за зелените места, за детските площадки. Ако имаше нормален околовръстен път, хиляди хора няма да минават през центъра, ако имаше и вътрешни пръстени - още толкова. Ако имаше безопасни алеи за колоездачи, хиляди щяха да избягват градския транспорт, а ако имаше и достатъчно линии на метрото, хиляди щяха да забравят за колите. Всичко това е въпрос на управление и ако то е кадърно, няма да се налагат ограничения от сорта "чифт-тек".
Най-големият проблем на общината е корупцията,
в буквалния смисъл на думата - развратено управление. Тя личи по дребните неща. Пример - в "Младост", в близост до "Деница", строят един блок, който на първата картинка, изложена пред изкопите, изглеждаше по един начин, а сега - по друг. Терасите на последното крило стърчат направо над улицата. Много по-вероятно е да те блъсне автобус, докато пушиш замечтано на балкона, отколкото да те убие терорист, ако се разхождаш в Багдад. Може да е смешно, но е факт.
Този блок е нагледен пример за безумното управление на града ни. Нови блокове без паркинги, бизнескомплекси върху паркинги, сгради, сгради, сгради и никаква инфраструктура. Строи се навсякъде и по много. Нормата на печалба в строителния бизнес вече е по-голяма от търговията с наркотици. 1 лев, вложен в началото на годината, носи 4 лева само за 9 до 16 месеца. Търговията с разрешителни за строеж също е сред най-оборотните в момента. За какъв град и какво бъдеще да говорим?
Идеята "четни-нечетни" е неприложима в София. Стига да имаш връзки и някой лев в повече, забраната автоматично пада. Това е практиката! Оня ден кметът Борисов нареди бул. "Витоша" да стане пешеходна зона и е вярно, че тези дни с усилията на десетина полицаи този анклав все още оцелява. Правени са много опити това да се случи и преди, но всички те са неуспешни. Просто, защото повечето магазини там са на хора, които имат достатъчно връзки в общината и властта изобщо, за да бъдат стреснати от подобна забрана. И сега целият участък от "Патриарх Евтимий" до "Алабин" е пренаселен от коли с разрешителни талони "синя зона" или "инвалид". Едно експресно проучване на "Сега" преди месец доказа, че едва от 15 до 30% са тези, които реално спазват изискванията за паркиране в тази част на града.
Да оставим "Витоша".
Да вземем улица "Граф Игнатиев"
- тя от години е абсолютно забранена за автомобили. Но в действителност е по-натоварена и по-опасна от която и да е друга улица в София, защото по нея минават само богопомазани - мутри, политици и полицаи. Точно в този ред - по вредност. Без да претендирам да съм лош пророк, същата заплаха грози и "Витоша". Собствениците и клиентите с връзки и пари ще си паркират колите, ще минават безпрепятствено и направо ще целуват ръката на Бойко Борисов. Защо? Ами никой няма да им пречи да си паркират и пазаруват?
Затова истинският тест за кмета ще е, ако след януари гражданин успее да извърви пешком платното на улицата от аптеката на ъгъла с "Патриарха" до Съдебната палата. Без да отстъпи нито веднъж встрани заради летяща скъпа кола.
Тези улици в космополитния свят на София са като кръвното за хипертоника - веднага показват проблемите и манталитета на управниците. Но ако днес София вече е задръстена, макар и да е малък за световните мащаби град, някой мисли ли какво би се случило след 5-10-50 години? Нашият проблем тепърва започва.
Глобализацията кара много хора да хвърлят камъни по "Макдоналдс", но тя е неизбежна. Там, където има свободна икономика, нарастването на столиците и няколко големи градове е неизбежно. За времето, когато в нашата страна имаше т.нар. "жителство", в Гърция и Турция малки градове се превърнаха в мегаполиси, а по-малките умряха. Същото очаква и България. Само след 50 г. повече от половината от населението на страната ни ще живее в София и в още един-два града. Ако Бойко Борисов още днес вдигне бялото знаме с извинението, че тъй като трафикът в центъра е натоварен, трябва да караме на четни и нечетни дати, нека някой ми каже какво ще стане с града, когато тук живеят 5 милиона българи, китайци, афганистанци, турци, грузинци и кой знае още какви... На какво число ще влизаме в центъра?
|
|