:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,634
Активни 771
Страници 16,199
За един ден 1,302,066

С лотария ли ще шофираме след 10 г. в София?

Проблемите на столицата са много тежки и това е само началото. Те все още са решими, но не с ограниченията за четни и нечетни номера на автомобилите
Снимка: Борислав Николов
Задръстване на "Алея Яворов". Това е перманентното състояние на столицата в пиковите часове.
Кметът Бойко Борисов лансира идеята колите да влизат в центъра на София на принципа "чифт-тек". Подходът е ефективен, но е абсолютно признание за безсилие пред проблемите на движението в столицата. Още по-ефективно ще бъде разрешителните да се разиграват с SMS - хем още по-малко коли ще влизат, хем пари ще се изкарат. Но така на практика общината вдига бяло знаме.

Този тип рестрикции са нещо като електрошок за инфраструктури в инфарктно състояние. Кметът Борисов подкрепи идеята си с практиката в градове като Атина и Лондон. Както е известно, в британската столица въведоха такса за преминаване през идеалния център, а в гръцката - доскоро колите кръстосваха само в определени дни. Веднага обаче трябва да се отбележат няколко неща.

Първо, двата мегаполиса, за разлика от София, имат градоустройствени проблеми, трупани с векове. Също така веднага трябва да добавим, че и Лондон, и Атина имат прекрасни околовръстни пътища плюс сериозни пътни артерии, в чудесно състояние. В София - напротив. Повечето хора



минават през центъра не защото искат да разглеждат забележителностите,



а защото е по-бързо и лесно, отколкото по заобиколните пътища. И в Лондон и Атина има чудесна организация на движението и уредени места за паркиране, за разлика от София.

Тук възниква първият, изначален проблем на нашата столица - управлението. Откъдето и да погледнем, София си е един малък град в сравнение с големите европейски, че дори и балкански столици. От съседните нам страни само Скопие е по-малък. Но защо тогава у нас проблемът е толкова голям? България намаля с един милион души, а столицата се задръства все повече и повече. Малко успокоение е, че тези, които са били главни архитекти през последните 15 години, ще горят в пъкъла. Нормалната логика е, че когато строиш, трябва да мислиш за инфраструктурата, за паркингите, за зелените места, за детските площадки. Ако имаше нормален околовръстен път, хиляди хора няма да минават през центъра, ако имаше и вътрешни пръстени - още толкова. Ако имаше безопасни алеи за колоездачи, хиляди щяха да избягват градския транспорт, а ако имаше и достатъчно линии на метрото, хиляди щяха да забравят за колите. Всичко това е въпрос на управление и ако то е кадърно, няма да се налагат ограничения от сорта "чифт-тек".



Най-големият проблем на общината е корупцията,



в буквалния смисъл на думата - развратено управление. Тя личи по дребните неща. Пример - в "Младост", в близост до "Деница", строят един блок, който на първата картинка, изложена пред изкопите, изглеждаше по един начин, а сега - по друг. Терасите на последното крило стърчат направо над улицата. Много по-вероятно е да те блъсне автобус, докато пушиш замечтано на балкона, отколкото да те убие терорист, ако се разхождаш в Багдад. Може да е смешно, но е факт.

Този блок е нагледен пример за безумното управление на града ни. Нови блокове без паркинги, бизнескомплекси върху паркинги, сгради, сгради, сгради и никаква инфраструктура. Строи се навсякъде и по много. Нормата на печалба в строителния бизнес вече е по-голяма от търговията с наркотици. 1 лев, вложен в началото на годината, носи 4 лева само за 9 до 16 месеца. Търговията с разрешителни за строеж също е сред най-оборотните в момента. За какъв град и какво бъдеще да говорим?

Идеята "четни-нечетни" е неприложима в София. Стига да имаш връзки и някой лев в повече, забраната автоматично пада. Това е практиката! Оня ден кметът Борисов нареди бул. "Витоша" да стане пешеходна зона и е вярно, че тези дни с усилията на десетина полицаи този анклав все още оцелява. Правени са много опити това да се случи и преди, но всички те са неуспешни. Просто, защото повечето магазини там са на хора, които имат достатъчно връзки в общината и властта изобщо, за да бъдат стреснати от подобна забрана. И сега целият участък от "Патриарх Евтимий" до "Алабин" е пренаселен от коли с разрешителни талони "синя зона" или "инвалид". Едно експресно проучване на "Сега" преди месец доказа, че едва от 15 до 30% са тези, които реално спазват изискванията за паркиране в тази част на града.

Да оставим "Витоша".



Да вземем улица "Граф Игнатиев"



- тя от години е абсолютно забранена за автомобили. Но в действителност е по-натоварена и по-опасна от която и да е друга улица в София, защото по нея минават само богопомазани - мутри, политици и полицаи. Точно в този ред - по вредност. Без да претендирам да съм лош пророк, същата заплаха грози и "Витоша". Собствениците и клиентите с връзки и пари ще си паркират колите, ще минават безпрепятствено и направо ще целуват ръката на Бойко Борисов. Защо? Ами никой няма да им пречи да си паркират и пазаруват?

Затова истинският тест за кмета ще е, ако след януари гражданин успее да извърви пешком платното на улицата от аптеката на ъгъла с "Патриарха" до Съдебната палата. Без да отстъпи нито веднъж встрани заради летяща скъпа кола.

Тези улици в космополитния свят на София са като кръвното за хипертоника - веднага показват проблемите и манталитета на управниците. Но ако днес София вече е задръстена, макар и да е малък за световните мащаби град, някой мисли ли какво би се случило след 5-10-50 години? Нашият проблем тепърва започва.

Глобализацията кара много хора да хвърлят камъни по "Макдоналдс", но тя е неизбежна. Там, където има свободна икономика, нарастването на столиците и няколко големи градове е неизбежно. За времето, когато в нашата страна имаше т.нар. "жителство", в Гърция и Турция малки градове се превърнаха в мегаполиси, а по-малките умряха. Същото очаква и България. Само след 50 г. повече от половината от населението на страната ни ще живее в София и в още един-два града. Ако Бойко Борисов още днес вдигне бялото знаме с извинението, че тъй като трафикът в центъра е натоварен, трябва да караме на четни и нечетни дати, нека някой ми каже какво ще стане с града, когато тук живеят 5 милиона българи, китайци, афганистанци, турци, грузинци и кой знае още какви... На какво число ще влизаме в центъра?
Снимка: "Сега"
В предпразничните дни преди Коледа предвижването в столичния център бе невъзможно.
21
3226
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
30 Декември 2005 00:41

..все пак, един добър опит да се изясни в детайли проблемът..
30 Декември 2005 01:00
Доста вярно четиво!
30 Декември 2005 01:23
От години зарибявам китайци за към Балканите... Засега отпътуват за Канада. Но знае ли човек след 10 години?...
Голямото тъпкане за големи пари. Докато един ден разбереш че ти носят ковчега. Завалията ти и букета си не мож' дигна...
30 Декември 2005 02:25
Проблема не е от вчера. Предложенията за решения също. Обаче бизнеса требва да върви..... Искам да кажа, че нищо няма да се промени.....
30 Декември 2005 02:54
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 30/12/2005 г/ 09:44:57

30 Декември 2005 03:37
Много добра статия!!!
Е поне след 2 години София ще си има фонтани пред НДК /т'ва най-важния проблем на София/ и евентуално мУтро до Интерпред.
30 Декември 2005 03:42
"Само след 50 г. повече от половината от населението на страната ни ще живее в София и в още един-два града."

*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 30/12/2005 г/ 09:45:28

30 Декември 2005 04:48
Глобализацията кара много хора да хвърлят камъни по "Макдоналдс", но тя е неизбежна

Сериозно? И по силата на какво, никому неизвесто, част от коя напълно неизвестна обществена теория е тая глобализация "неизбежна"??
Ми то и комунизма беше неизбежен ма избяга, а?
Ма верно ли в България хвърлят камъни по Макдоналдс или авторът бодро лъже , по причини които само той си знае, както в случая с "неизбежната" глобализация.
Иначе тази триада мутра-политик-полицай на обществените врагове на българина е логична и е симптом на един огромен проблем, който едва ли интересува автора.
А какво щяло да бъде след 5 - 10 и не знам си колко години никой не знае, нито дали цената на литър бензин няма да надхвърля едномесечната заплата на средностатистически български жърналист.
И глей тогава кво става и с "неизбежната" ти глобализация, и с "милионите, пляскащи с педали по жълтите павета.
30 Декември 2005 05:07
Всесилният лидер, дето раздаваше на сульо и пульо сини лампи, няма да въведе системата "чифт-тек", а системата "тука има тука нема" като за избирателите си предвижда само текове
30 Декември 2005 08:44
Нямам време да се обосновавам подробно, но считам че идеята за двойния ход на коня, скачащ по квадратчетата на календара, може да се приложи успешно за радикално решаване въпроса със задръстванията и паркирането в центъра на София.
30 Декември 2005 09:14
Общината да направи паркинзи за по 10 000 автомобила на всеки подстъп към центъра , да изгради нормален бърз обществен транспорт до центъра.
Тогава ще се получи малко облекчение , което ще даде на общинарите време да решат проблема с нова инфраструктура и нови места за паркиране.
Всеки които работи в Младост и живее в Люлин и обратно трябва да ходи на работа с автомобил защото няма удобен градски транспорт и няма друг път освен през центъра.
30 Декември 2005 10:22
Затова истинският тест за кмета ще е, ако след януари гражданин успее да извърви пешком платното на улицата от аптеката на ъгъла с "Патриарха" до Съдебната палата. Без да отстъпи нито веднъж встрани заради летяща скъпа кола.

Аптеката я няма от 4-5 години май...
30 Декември 2005 10:47
Има я аптеката, казва се Лечител. На 2 м от самия ъгъл е .
30 Декември 2005 10:49
По-ниска плътност на застрояване и Борисов да свърши това, което Осман свърши през средата на 19 век в Париж.
*
Ама няма да стане - корупцията е огромна, а гражданите в София са малцинство сред морето маргинали

30 Декември 2005 11:12
Вярно са изложени нещата в статията, явно е чел форума.
Наистина най-голямия проблем е корупцията и свързаното с нея безразборно строителство без да се мисли за инфраструктурата. Оставаше само да се добави, че може би ще дойде време, да се надяваме скоро, когато голяма част от тези сега новоизградени обекти ще трябва да бъдат съборени. Липсва и персоналната отговорност за през последните 15 години, споменат е само главния архитект. Липсва и прехвърлянето на публична собственост в частни ръце и какво следва от това. Примерно вместо публичен паркинг - частен хотел, като този на мястото на библиотеката срещу транспортното министерство.
30 Декември 2005 11:47
По принцип умерено харесвам този автор, но с прискърбие трябва да отбележа, че просто си няма понятие от темата. Когато неспециалист се ограничава да констатира нещата не е страшно, но когато започне да търси причини, виновни и да дава предложения — тогава става лошо. В горната статия се е получило средно лошо. А най-лошото е, че и кметът е на този акъл — на всичкоразбиране.
30 Декември 2005 12:41
Кой ви каза, че "ще шофираме"?
30 Декември 2005 12:51
кис-кис ... какво значение има трафика в "столица" на "държава" с гаражна икономика? никакво! Кой може да ми каже колко "фирми" са в софийски гаражи - от бакалнички-супермаркети до "Int."- АДета. И защо да няма задръствания? Чудесно си е. И изгодно - ха да ме светнете колко ДДС и акцизи прибира "държавата" от едно средно задръстване .... дееееба тая крива нива
30 Декември 2005 13:09
Мак, здрасти братле! Къде се губиш?
Мога само да изразя съжаление към софиянци, ама и към всите останали читави БГ в родна БГ – КАК СЕ ВИЖДАТ У ЕВРОПА идната година с тази инфраструктура? Или Гойко Борисов чака пари от европата да си стегне хората и ...?!
30 Декември 2005 14:04
Спахийски
30 Декември 2005 15:50
Попадна ми едно четиво от недотам зрелия социализъм ( през 60- те), където пишеше, че София през 2000г. ще бъде дълга 50 км от Божурище до Нови хан, ще има около 1, 7млн. души население и ще бъде добре функциониращ механизъм от стопански предприятия, жилищни зони, паркове и т.н. Какво виждаме днес? Дори в охраняемите кварталчета сградите са стреха до стреха. За пътища и инфраструктура да не говорим. Така че да не пророкуваме за 5 млн. София населена с араби, китайци и афганци, ами да си дадем сметка, че за 16 години градът ни стана далеч по- зле и само ремонтиращите се всяка година кръчми ни създават усещане на ново и интересно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД