Засилване на мажоритарния елемент в партийните листи е една от идеите, които БСП ще предложи с промените в избирателните закони. Това заяви пред "Сега" зам.-шефът на БСП Ивелин Николов, който оглавява и експертна група в соцпартията по промени в изборните закони. Тя бе сформирана преди месец от ръководството на БСП. Първото й събиране ще е около 10 януари. След като тя приключи работата си, БСП ще проведе консултации с другите политически сили в парламента.
"Целта е промените да бъдат приети до края на 2006 г. , за да не бъдат обсъждани в предизборна ситуация и правилата на играта да са ясни далеч преди следващите избори", обясни Николов.
Една от идеите на БСП е въвеждането на преференциална листа за общински съветници и депутати. Това означава, че избирателите ще могат да пренареждат издигнатите от партиите кандидати - дори да сложат друг водач на листа, а не този, когото е избрала партията.
Основен дефект на изборите, който трябва да бъде преодолян, е засилващата се тенденция за купуване на гласове, смятат социалистите. Според тях това деяние трябва да се криминализира. Трябва да се обмисли и вариант за санкции, свързани с резултата от избори - тоест да се отнемат гласове, обясни Николов.
Работната група ще обсъжда и варианти за по-лесно установяване купуването на гласове, както и внасяне на повече яснота за това какви интереси стоят зад независимите кандидатури, особено на местни избори. "Нужни са строги изисквания за фигурите, които стоят зад независимия кандидат, за да се пресече възможността зад такива хора да стоят съмнителни икономически интереси", обясни Николов. Според него трябва да има и по-голяма обективност в самите избирателни списъци и те да се актуализират всяка година. Трябвало да се ограничи още повече и възможността за двойно гласуване.
СПОРНИ ТОЧКИ
2 дискусионни теми ще обсъжда БСП. Едната е свързана с възможността на местни избори да се гласува на принципа на уседналост - т. е. независимо какъв гражданин си и къде ти е постоянният адрес, ако последните пет години живееш в дадено населено място, там да имаш право да гласуваш за кмет. Според Николов трябва сериозно да се обмислят и възможностите доколко трябва да се провеждат частични кметски избори след преполовяване на мандата.
|
|