:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,319
Активни 784
Страници 5,249
За един ден 1,302,066

Корекции в декларацията за доход се правят с нова до 15 април

Иван Сотиров
Последният ден за деклариране на доходите за миналата година е 15 април 2006 г. - събота. Данъчните подразделения не са длъжни да работят извънредно. Гражданите могат да подават декларациите си всеки работен ден, а данъчните служители (вече "органи по приходите") са длъжни да оказват пълно съдействие и да дават разяснения при попълването им.

При подаване на подоходната декларация до края на януари и плащането на дължимия годишен данък общ доход до 31 януари се ползват 5% отстъпка. Съгласно Данъчно-осигурителен и процесуален кодекс (ДОПС - в сила от 1 януари т. г.) и Закона за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ) последната дата за подаване на декларацията е 15 април 2006 г.

Всяко закъснение ще се санкционира от органа по прихода.

Подоходната декларация се подава лично в данъчните подразделения или по пощата чрез лицензиран пощенски оператор, чрез пълномощник или по електронен път. Когато декларацията се подава лично или чрез пълномощник, самоличността се удостоверява - чрез личен документ или пълномощно. Приемането на декларация може да бъде отказано само ако не е подписана, не е подадена от упълномощено лице или не съдържа горните данни за идентификация. Подадената декларация се вписва във входящ регистър. На подателя писмено се съобщават входящите данни - номер и дата.

Подадената чрез лицензиран пощенски оператор декларация се завежда с датата на внасянето й и се отбелязва начинът на получаването й. Декларация, която не съдържа надлежна информация или техническият носител не отговаря на изискванията, не се приема. Носителят се връща на подателя, който в 7-дневен срок трябва да представи необходимите данни на отговарящ на изискванията технически носител.

Подаването по електронен път се извършва от субекта или от негов представител с универсален електронен подпис. Входящите данни се издават автоматично, като се изпращат на подателя с електронно съобщение. Декларация, която не съдържа надлежен електронен подпис за идентификация на подателя или не отговаря на изискванията за формат на записа и попълване на съответния вид документ, не се приема. На подателя се изпраща съобщение за отказ в тридневен срок от получаването им. Той е длъжен в 7-дневен срок да подаде отговаряща на изискванията декларация. В противен случай срокът се смята за нарушен.

Ако декларацията не отговаря на изискванията за попълването й или се установи разминаване между данните в нея и тези, получени от органите по приходите, от трети лица или други администрации, подателят се поканва да отстрани несъответствията в 14-дневен срок. Това става с нова декларация, която се смята за навременно подадена.

След подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й (15 април), подателят има право да прави всякакви промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, данъчната основа и определените задължения. Корекциите във вече подадена декларация се извършват с нова. Подадената след 15 април декларация за промени се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане. ДОПС обаче допуска едно много важно изключение - коригиращи декларации за задължителни осигурителни вноски могат да се подават и след изтичане на законоустановения срок за подаване.
1
2447
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Януари 2006 07:39
Компетентното и подробно тълкуване на законите не разяснява процедурата относно преизчисляването на подоходното облагане. Как служителите на трудов договор в общинските предприятия да се възползват от това? По какъв начин ще се върнат надвзетите суми? Какви са сроковете и кой трябва да го направи? Какви са необходимите документи? Няма ли за пореден път да се сблъскаме с тромавата бюрократщина?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД