:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,312,193
Активни 150
Страници 19,761
За един ден 1,302,066
Бизнес и политика

"Мобтел", или предизвестената смърт на империята Карич

Сръбският бизнесмен и партиен лидер Боголюб Карич обяви, че е жертва на политически линч
СНИМКА: РОЙТЕРС
Лидерът на Движението Силата на Сърбия (ДСС) Боголюб Карич поиска да бъдат произведени нови парламентарни избори на многолюден митинг в Белград, организиран във вторник в негова подкрепа от членовете и симпатизанти на ДСС.
Кабинетът в Белград явно е сериозно притеснен, след като отново прибягна до изпитаното комплексно упражняване на правомощия, предвидени от законите в Сърбия. Почти три години след операция "Сабя", обезглавила "Земунския клан", членове на който бяха обвинени в заговор за убийството на сръбския премиер Зоран Джинджич, изпълнителната власт в Белград подхвана мащабна акция срещу една от най-богатите и противоречиви личности в републиката - бизнесмена и лидер на Движението Силата на Сърбия (ДСС) Боголюб Карич.

Служители на специалните служби от вътрешното министерство, екипи на финансовата полиция и данъчното управление са главните действащи лица, които водят проверките и разследването по случая с отнемането на лиценза на мобилния оператор "Мобтел", както и с всички фирми, принадлежащи или свързани по някакъв начин с



империята "Братя Карич"( БК)



В началото на осемдесетте години на ХХ век в родния си град Печ (тогава в Социалистическа автономна област Косово в рамките на СР Сърбия) Боголюб Карич заедно тримата си братя - Сретен, Драгомир, Зоран, и сестра си Оливера положиха основите на финансовата империя "Братя Карич". Политическите, социалните и териториалните промени, които съпътстваха разпадането на югофедерацията, противно на логиката, а може би и точно поради тази причина, стабилизираха, укрепиха и умножиха финансовите приходи на БК. Холдингът успешно се ангажира и адаптира в новите условия и разви на територията на Сърбия и Косово многостранна дейност в областта на агробизнеса, строителството, клетъчните телефонни мрежи, медиите, банковото дело, търговията и образованието.

Боголюб Карич остана знакова, макар и доста противоречива личност в деловите и политическите кръгове на Сърбия и след падането на режима на Слободан Милошевич. Но фирмите от холдинга "БК" на предприемчивия бизнесмен, за когото местната преса твърди, че умело намира начин да заобикаля закона, през последните години често бяха обект на проверки за финансови машинации, злоупотреби и укриване на данъци. Досега безрезултатни или поне без тежки последици.

Новият скандал, който избухна на 29 декември 2005 г., обаче сериозно разклати устоите на империята БК.



Кабинетът в Белград отне лиценза на "Мобтел" -



мобилния оператор и перла в короната на БК. Причините за тази санкция са сериозните нарушения в дейността на оператора, който е пропуснал да изпълни договорените условия, като без знанието и одобрението на правителството в Белград с договор от 8 декември 2003 г. е прехвърлил правата за ползване за територията на Косово на собственика на компанията "Мобикос" Екрем Лука. Лошото в конкретния случай са неоспоримите факти, че етническият албанец Лука се явява и началник на кабинета на косовския премиер Байрам Косуми, а парите му са съмнителни. Естествено и закономерно е в Белград да са изключително чувствителни към всичко, свързано с Косово, особено в навечерието на преговорите за бъдещия статут на областта. Данните за сделката, които бяха изнесени от вътрешния министър на Сърбия Драган Йочич, независимо дали са били оперативни или официални, сериозно обезпокоиха премиера Воислав Кощуница по редица причини. Първата е свързана с националната сигурност на Сърбия, тъй като "Мобкос" на практика е разполагал с възможността необезпокоявано да контролира комуникациите не само на територията на Косово. Втората - реализирани са огромни печалби при ползването на безплатен ресурс на сръбската държава, които според данни на специалните служби се преливат за инициативи, насочени към финансиране независимостта на размирната област.

Властите в Белград бяха категорични в оценката си, че подписаният през 2003 г. договор за бизнес и техническо сътрудничество е вреден за държавата. Тогавашният собственик на "Мобтел" Боголюб Карич е



отстъпил в полза на Екрем Лука 70% от приходите,



реализирани в Косово. Съгласно договора между Карич и Лука на "Мобикос" са преотстъпени цялата инфраструктура и правата на промоционална дистрибуция на SIM постпейд и припейд карти.

Според местните медии "Мобикос" има около 300 000 абонати в Косово, а дневните приходи на оператора възлизат на около 3 милиона динара. Така Екрем Лука, т.е. етническите албанци, борещи се за независимо Косово, са реализирали през 2005 г. 766,5 милиона динара, или около 9 милиона евро. Тъй като Белград все още е в процес на изясняване на схемата, според която се изчислява постпейд трафикът, по груби пресмятания се оценява, че действителната печалба на собственика е около 15 милиона евро годишно.

Твърденията на Екрем Лука пред медиите в Прищина, че е купил от Боголюб Карич 70% от мрежата на "Мобтел" в Косово, се приемат скептично в Сърбия. Злите езици лансират тезата, че Карич и Лука отдавна имат общ бизнес, който не се влияе от етническата омраза между сърби и албанци.

Още през 1999 г. "Мобтел" има разрешение от ООН и договор до 2015 за работа в Косово. През май 2005 година БК сключи сделка с консорциум от частни инвеститори, ръководен от



австрийския бизнесмен Мартин Шлаф



Съгласно подписания договор той става единствен партньор на мажоритарния собственик в сръбския мобилен оператор "Мобтел". По официални данни 51 процента от акциите са на БК, а 49 на сто са на държавата. В ход е обаче спор, който се нищи от Арбитражния съд в Цюрих - между БК и държавата за това кой притежава мажоритарния пакет акции.

Този факт изобщо не впечатли сръбските власти, които на 17 януари издадоха заповед за арест на Сретен Карич. Братът на Боголюб Карич и бивш генерален директор на "Мобтел" е обвинен от властите, че е извършил измами и укривал данъци, докато е бил начело на компанията. Сретен ще отговаря и по обвинения за "мошеническа" търговия с имоти през 2003 година. 79 луксозни апартамента, фалшиво представени в документите на "Мобтел" като покупка на компанията, след това са били продадени на роднини на Карич за значително по-ниски суми. Съмнителните търговските операции със собственост лишили някои от акционерите от печалби. Само чрез тази схема Сретен Карич е съумял да укрие 2,8 милиона евро данъци. Полицията е извършила обиск и в телевизията на холдинга - "Тв БК". Един от главните предаватели е бил изключен, а сметките на телевизията - блокирани, информира Асошиейтед прес.

"Политика", "Блиц", "Вечерне новости" и други водещи сръбски издания цитират говорителя на Движението Силата на Сърбия Деян Миленкович, който смята, че кабинетът на Воислав



Кощуница води държавна кампания против братя Карич



Като се позовава на източници от правителството на Сърбия, "Глас явности" писа, че всички семейни фирми, включително и "Тв БК ", ще преминат под пълния контрол на властите в много скоро време. Анонимен правителствен чиновник, цитиран от изданието, заплашил, че империята Карич ще бъде разрушена, тъй като официален Белград имал "картбланш" на най-влиятелните хора от международната общност за това.

Самият Боголюб Карич в интервю за белградския "Данас" отхвърли всички обвинения. "Става дума за опит за политическо линчуване. Същината е в конфликта между двама премиери. Настоящия - Воислав Кощуница, който управлява с помощта на скандали без ясна стратегия накъде върви Сърбия, и бъдещия - Боголюб Карич, който има ясна стратегия и визия как да бъдат защитени интересите на страната", твърди бизнесменът и лидер на ДСС.

Далеч не толкова словоохотлив е политикът Боголюб Карич по въпроса, свързан с разследването, възбудено по искане на прокуратурата в Нови Сад. Той е заподозрян в опит да даде подкуп на депутата от Демократическата партия на Сърбия Мика Влаович, и то на базата на показанията, дадени от народния представител пред полицията в рамките на разследването за наличието на корупция в парламента. Влаович обяви публично, че Карич му е предложил 200 000 евро, за да премине от ДПС в ДСС.

Наблюдателите на политическите процеси в Сърбия са на мнение, че този път Боголюб Карич наистина е принуден да разрешава изключително сложни проблеми. Положението, в което се намира, не му предлага много възможности, за да се измъкне успешно от желязната хватка на враговете си. Призивите му за предсрочни избори в Сърбия, острите критики и обвинения в некомпетентност, пристрастие и корупция, с които засипва правителството на Кощуница, едва ли ще му помогнат много.

Краят на империята Карич, изглежда, е предизвестен, освен ако агонията й не бъде отложена във времето, поради предстоящите преговори за бъдещето на Косово. Или тъкмо заради тях проблемът да бъде разрешен безмилостно, бързо, окончателно и съвсем неблагоприятно за императора Боголюб.
Снимка: AFP
Боголюб Карич беше мъж на годината през 2004-а, но през 2006 г. може да влезе в затвора.
5
2413
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
19 Януари 2006 04:18
Въх, че срамежлив автор! Нито дума, че Боголюб Карич беше сол ташак на Милошевич, който го беше произвел в звание "семеен банкер". Специалната закрила на сръбския комунистически режим направи от Карич милиардер във времена, когато цяла Сърбия беше разкъсвана от кризи и бедност. Така Новак Новев си спестява написването на основното: "Във всяка страна комунистите са диваци и варвари."
19 Януари 2006 06:12
Thu, 20 Dec 2001
Rich Serb tried to buy a life in Canada

Isabel Vincent
National Post

TORONTO - Bogoljub Karic, the Serbian tycoon and Canadian landed immigrant who was indicted last week for commercial crimes in Yugoslavia as part of that country's biggest investigation into corruption under former Yugoslav leader Slobodan Milosevic, after arriving in Canada under the overseas investor program in early 1993, quickly sought to become part of the North American establishment.
19 Януари 2006 08:32
Само две букви от мобилтел, а каква разлика само ...
19 Януари 2006 12:14
Постпейд и припейд постни "анализи". Както винаги.
olo
Много правилна бележка, ама затова трябва малко по-задълбочено познаване на темата. да не говорим, че и ТВ БК беше своеобразен частен филиз на РТС...
19 Януари 2006 16:32
Милиардите на Милошевич - лъжи за тъпаци.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД