Няма начин да не ви се е случвало в училище - знаете си урока, казали сте всичко за шест, но получавате ниска оценка. Затова пък любимецът на даскала, когото изпитват след вас и който не е така подготвен, ама нали е любимец, е оценен за отличен. И така винаги. Подарените шестици обаче обикновено все един ден се превръщат в мечешка услуга. Ако в група "Каффе" са имали някакви съмнения по този въпрос, от четвъртък вечер би трябвало да са тотално наясно - победи даром никой не дава. Особено с блудкави продукти, па макар и носещи нежни женски имена.
Провалът ни на "Евровизия" не е изненада
Вестник "Сега" го прогнозира още на 14 февруари, когато стана ясно, че не българските зрители, а някой друг задкулисно и по типичен даскалски пример е подарил визата за Украйна на любимците си "Каффе". То не е гордост, че си познал как една кахърна балада няма шанс сред европейските меломани. По-скоро е срамота, че всички гледаха сеира и чакаха "Каффе" да се провалят. Сега медиите вкупом ще почнат да оплюват песента, ще търсят някакви виновници - както обикновено става - след дъжд качулка, ще разровят стария скандал с гласуването и ще погнат продуцента на групата Ованес Мелик-Пашаев от "Жокер медия". Много е вероятно също така и по типичен нашенски си тертип да изпаднем в самосъжаление - колко изстрадала страна сме, защото нали турско робство, руско робство, нямаме приятели, никой не ни обича, добре, че са САЩ, ама те пък не гласуват на "Евровизия".
Да припомним какво написахме преди няколко месеца - европейската музикална сцена не се нуждае от балкански джазови, техно-, рага-, реге-, кънтри-, блусформации независимо колко правилен английски пеят и дали момченцата в тях са с изписани лица. Те си ги имат в излишък.
Европейската музикална сцена се нуждае от нещо различно
На Балканите това различно нещо са етноритмите. Който е успял да вплете страхотния ни фолклор в попмузика, тутакси се е зарадвал на голяма популярност. Помните ли, че в навечерието на демократичните промени из Европа звучеше един невероятен дискотечен хит под името "Български танц" - дискоритми, обвити в гайда, гъдулка и неповторимите гърла на "Мистерията на българските гласове"? Помните ли ремиксираната в Канада версия на "Притури се планината"? Колцина българи познаваха и признаваха тази родопска песен и изобщо се замисляха, че тя е невероятна мелодия, преди от чужбина да ни я превърнат в хит? А помните ли британката Кейт Буш? Та тя издаде цял албум с поп- и рокпарчета на основата на българския фолклор, и то в годините, когато за Запада България бе затворена комунистическа държава! Да изреждаме ли още?
Единствените български пробиви в световната попсцена са били винаги неотлъчно свързани с нашия фолклор. Дори и в днешни дни - варненката Светла и майка й пробиха в Италия с парче, в припева на което се чуват характерните за странджанските и македонските ни песни извивки в напева. Разбира се, големите "познавачи" на попмузиката у нас веднага отрекоха и Светла, и майка й - пеели били в арабски стил.
Да, ама в четвъртък ясно се видя - цяла Европа си хареса сред балканските участници на "Евровизия"
само онези, които предложиха етнопоп
Хърватина Борис Новкович с "Вълците умират сами", при това изпята на роден език, македонеца Мартин Вучик с "Ти си сън". Даже едни никому неизвестни молдовци, но пеещи рок с фолкелементи, пробиха и отиват на финал тази вечер. Забравете да чуете и трите песни по някое наше радио с попформат. Няма да ги пуснат, защото там върви само "правилна" музика. Но пък по западните радиостанции, където не страдат от измислени скрупули, най-вероятно ще ги въртят без проблем.
За жалост и след края на комунизма в България много народ мисли по комунистически. Уж няма вече комисии в медиите, които да определят коя песен трябва да се пуска и коя не и уж публиката решава това, ама не е така. Скандалът около съвместното парче на Азис и Устата, разразил се в телевизия ММ, е показателен, че комисиите не само ги има, ами са и в разцвет. Лично собственикът на медията Камен Воденичаров призна в едно интервю преди две седмици, че те се били събрали и решили да не въртят тази песен, защото съдържала в припева си етноелемент и не отговаряла, моля ви се, на формата на телевизията! Ами "Кемикъл брадърс", дето в целия мотив на последния си хит Galvanize са вкарали чист кючек, да не би да са във формата на ММ, че ги въртят безоткат? Просто "Кемикъл брадърс" могат, ако щат, и "Радка пиратка" да свирят, но ММ ще ги пуска нонстоп, защото са американци. За англосаксонци може, но ако някой българин реши да експериментира малко със стила, веднага му посочват вратата. То така беше и при комунизма - чуждите изпълнители си пееха ля-ля-ля и звучаха по "Хоризонт", ама ако в припева на някоя наша естрадна звезда се появеше нещо подобно, комисията веднага казваше: не може, къде е поезията в този текст, къде е жизнерадостният елемент, и песента увисваше.
Ако български изпълнител запише съвместен дует с ромска певица, тутакси пък го погват на етническа основа. Тома Спространов директно заяви през февруари по "Хоризонт", че Слави Трифонов и Софи Маринова нямат място на "Евровизия", понеже това не бил цигански фестивал! Ето затова скоро няма да имаме наш успех нито на "Евровизия", нито другаде из Европа. Затова пък си имаме спецове по музика бол, които разбират кое е в правилния формат и кое не. И от всеки еднократно завъртян наш клип в една специална програма за музика от Третия свят по MTV правят едва ли не песен от световна величина.
Сега да се прехвърлим на друга популярна тема -
гласуването, организирано от БНТ
Ако сте упражнили правото си на глас в четвъртък вечер за някоя от песните на "Евровизия" и подозирате, че гласът ви е отишъл в кошчето за боклук и не е бил отчетен, то съмненията ви са напълно основателни. Според регламента за гласуване, отпечатан на интернет-страницата на БНТ и подробно разясняван дни наред по Канал 1, изборът на песен става или със SMS на номер 1800, като за текст на съобщението се изпраща номерът на песента, или с обаждане на телефон 1882ХХ, където двата хикса са пак съответният номер на песен. Никъде не бяха упоменати конкретно имената на мобилните оператори и тези с фиксирани телефони, от които могат да се извършват обаждания. От телефон на БТК номерът 1882ХХ не можеше да бъде избран, защото още след третата цифра се чуваше сигнал "заето". Абонатите на "Глобул", решили да изпратят SMS, пък останаха неприятно изненадани, когато час и половина (!) след гласуването започнаха да получават обратни съобщения, че техният глас е погрешен, тъй като не са упоменали в текста съответната буква. БНТ не спомена за никаква буква, която да трябва да се добавя в текста.
Любезната дежурна операторка в БТК обясни, че не е наясно дали тяхната компания е била включена във възможността да се гласува за фестивала. Операторката в "Глобул" пък разясни, че те се явяват само провайдъри, а отговорността за провеждането на самото гласуване, както и за обратните съобщения си носи страната организатор, в случая БНТ. Странно с какви гласове се е отчела в такъв случай България в четвъртък вечер и кой в крайна сметка избра песните, за които нашата страна гласува?
* Чао (от италиански) - привет.
|
|