:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,003
Активни 548
Страници 17,877
За един ден 1,302,066

Прагматици и моралисти

Снимка: Ройтерс
В Америка либералите водят тежка битка с консерваторите за правото на аборт.
Имаме тази склонност да водим битки, които отдавна не са актуални. Единият Гюро Михайлов ще стои на пост пред дясното, другият - пред лявото, докато изгорят като видния си предшественик, без да разбират, че тяхната борба вече никого не интересува. Така са изгорели на поста си дедите ни в схватка за няколко педи македонска земя, в момента, в който се изгражда световният капитализъм, така строяха чудовищните заводи комунистите в зората на IT революцията, така дрънкахме за преустройство, когато просто трябваше да се бутне режимът.

И днес така, идеологията си търси съдържание; по израза на Кафка клетката лети в търсене на птичка. Първо решаваме, че сме десни или леви, после почваме да търсим по учебниците кои точно позиции да заемем, за да бъдем наистина такива. Да речем, на страница 86 намираме, че десните искат ниски данъци, левите - обратно, потриваме ръце и се впускаме в дебат - така значи ДДС, иначе общият доход. Само че дали наистина днес, за една страна, попаднала в орбитите на МВФ и ЕС, полето на избор в тази сфера е наистина толкова широко, че неспециалистът да забележи разликите с невъоръжено око?

Мен да питате, дилемите днес за широката общественост у нас са съвсем други, те имат много повече морална основа. Преди няколко месеца си говорих с една либерална евродепутатка от Холандия, която изрази учудването си от схващането на либерализма сред местните й партньори. Тук се говори само за икономика, за плоски данъци и тъй нататък, а



интересът към моралния аспект на либерализма е нулев



Най-общо става дума за защита на индивида от моралната опека на общността: уважението към индивидуалните права и ценности, въздържането от това да налагаме своите на другия. Например в Америка либералите водят тежка битка за правото на аборт с консервативната десница, чиито членове убиват доктори-гинеколози; в Полша схватката е с католическата църква, която може да вкара художник в затвора за богохулна картина; във Франция атаката е срещу тежката държавна бюрокрация (там я обичат и вляво, и вдясно), която брани придобитите права и блокира социалната мобилност.

У нас сме свидетели на надигането на националистическа вълна, достигаща до неофашизъм. Да виждате някакви признаци за това либералната интелигенция да се обединява срещу този наш, балкански аналог на фундаментализма? Да чувате нещо като "ние, либерално мислещите" за разлика от "тях", консерваторите националисти, протекционисти, фундаменталисти или както ги наречем. Защо ли? Защото по-важно е да бъдеш ляв или десен, т. е. да казваш някакви неща за плоския данък и частната собственост. Оттук и учудването на въпросната депутатка, неспособността й да си намери истински партньори тук. Икономическите либерали се кълнат в консервативни ценности; повечето морални либерали постепенно се кротнаха по нестопански организации и се появяват в светлината на прожектора само за да отчетат поредния проект.

През 90-те години цареше пак такова недоразумение около основната битка и съответно - основното разделение вътре в интелигенцията. Тогава на едната страна бяха почвениците, които си обичаха системата и не искаха или не можеха бързо да се европеизират, на друга - западниците, които обратно се стремяха към бърза интеграция към глобалния свят. Повече почвеници имаше в БСП, повече западници - в СДС, но, ще се съгласите, персонажи като покойните Андрей Луканов и Милан Дренчев разбиваха простите схеми. В известен смисъл зад фасадата на официалната битка ляво-дясно течеше друга, по-съществена битка по линията почвеници-западници, която разсичаше партийните рубежи и без която трудно ще си обясним какво се случи в тази страна. (Ако решим да потърсим някакви политически деления във времето на комунизма, те бяха между шумни съветофили и тайни съветофоби).



Днес това двусмислие продължава



Уж дебатираме за едни неща, а всъщност става дума за други: зад фасадата на ляво-дясното говорене започва да се конституира един съвсем друг дебат, положен вече не върху разположението на Конвента на Френската революция, а на съвременния англосаксонски модел, противопоставящ либерали и консерватори. Забележете, не е задължително онзи, който идва от лява традиция, да стане либерал, някои леви отиват към разни форми на морален фундаментализъм; нито пък обратното - идващият отдясно може да запази пиетата към личната свобода и да се отдръпне от общностните тежнения на консерваторите.

Като човек, който опитва да организира публични дебати в "Червената къща", мога да ви кажа, че объркването е голямо. Каните радикален артист, който изведнъж се оказва привърженик на семейно-християнските ценности. Хомосексуално ориентираният подкрепя Джордж Буш. Самоопределящият се като ляв държи пламенни расистки речи против циганите или арабите. Профсъюзни активисти пледират за приватизация и пр. Защо ли? Защото подобно на Гюро Михайлов,



стоим на пост пред стари рубежи



(като уважение към частната собственост или социалната чувствителност, по които вече има консенсус) и нямаме смелост да дефинираме новите разделения, които биха ангажирали граждански енергии.

Мисля, че днес основното разделение минава по линията на либералния прагматизъм и консервативния морализъм. Казвам това, защото виждам смислени аргументи и от едната страна, и от другата, независимо от това къде стоя самият аз. От едната страна аргументът е, че по-добре да си затворим очите за едни или други грешки, само работата да върви, защото обществото се гради върху растежа, прогреса, просперитета. Другата позиция смята, че само върху здравия морален ред може да стъпи едно здраво общество, та дори и за това да трябва да се жертва стабилността на икономиката, доверието на бизнеса и тъй нататък. Разбира се, проблемът в едно модерно общество е в интерпретацията на този морален ред - за антикомунистически морализъм ли говорим, за расистки етнопротекционизъм, за комунитаристка намеса в личния живот на публичните фигури? А и моралистите навсякъде са в трудна позиция, защото обикновено влизат в противоречие със собствените си ценности (експлоататори в БСП, бивши партийни секретари сред антикомунистите, хомосексуалисти в "Атака"...).

В Полша - една страна, където определени източноевропейски развития отново се случват най-напред - тази трансформация на ляво-дясното в либерално-консервативното вече не само е факт. Станаха ясни и негативните страни, които се крият зад всяка една от позициите. Бившите леви, станали ултралиберали, затънаха в нечувана корупция и катастрофално се провалиха на изборите през 2005. Консерваторите от "Право и справедливост" на Качински, враг на пазара и борец за традиционните и семейните ценности, накараха Европа да потрепера с изолационистки заплахи и близостта до крайната десница.

Това измерение на обществения дебат ще става все по-важно и у нас: либерализъм - морализъм. Караме напред и се опитваме да направим така, че проблемите повече да не се повтарят, или се втренчваме в нарушението, разчопляме го и търсим да накажем виновния?



Либералната позиция лесно се изражда в цинизъм



и в последна сметка - корупция. Моралистиката - в популизъм и безотговорност. Вземете имунитетите. Ще блокира ли политическата класа, отваряйки нов фронт за война на всеки срещу всеки, или ще позволи очистването на националните институции от престъпници? Видяхме как либералното отношение към съдебната система доведе до пълно бездействие, морализмът пък - до психиатрията. Преразглеждането на приватизационни сделки: оставяме нещата както са, за да не уплашим инвеститорите, или обратно, решаваме, че сме готови да платим тази цена, за да стъпи икономиката ни на здрава морална основа? Изобщо: амнистия и поглед напред или ревизия на миналото? Действане политическо или квази-религиозно? Вземете дебати от друг порядък. Уважаваме ли индивидуалното право на етнически, религиозни или сексуални малцинства да бъдат различни, или се опитваме да наложим нашите ценности? Само в дебата между двете може да се изработи някакво приемливо общество. А тепърва ще почнем да дискутираме за биоетика, за интелектуална собственост, за евтаназията, за транстериториални форми на гражданство...
 Ивайло Дичев
60
4154
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
20 Февруари 2006 22:49
Аз па мислим, че рубежът стои между адекватни и одухотворени, компетентни, кадърни все в нещо, етични хора и вся остальная сволочь, а автора сам да си щрапне от коя страна на тая линия иска, че мен бот ще ме изтрие ко го туря.

_________________________________
А що само здравеопазването платено, що не и пожарната?
20 Февруари 2006 23:07
повечето морални либерали постепенно се кротнаха по нестопански организации и се появяват в светлината на прожектора само за да отчетат поредния проект.


И пред кого го отчитат този проект? А още - какво получават срещу отчитането на изпълнената поръчка, за благозвучие наричана "проект"? Може ли платеният либерал да бъде морален?
Тия въпроси авторът благоразумно е заобиколил, макар да е добре известно, че т. нар. "нестопански организации", всичките там "Център за..." и "Институт за..." са финансирани отвън и съвсем не безкористно. Платените либерали у нас като зомбирани повтарят едни и същи либерални заклинания и мантри, неуморно градят кухи либерални конструкции, сгромолясващи се при сблъсъка с реалността. Така те успяват да развратят немалко инфантилно и праволинейно мислещи или съвсем немислещи люде, като при това, за да запазят все пак някакво самоуважение, се изхитрят и сами да повярват и още по-пламенно да отстояват идеите, в които в началото никак не са били убедени.
20 Февруари 2006 23:22
А познайте какво ще каже за съдържанието на статията един мой познат от провинцията , дето циганите му ошушкаха лозето и запалиха къщичката ? Авторът , моля , да си запуши ушите и превантивно да си почеше либерално-консервативния з..... !
20 Февруари 2006 23:34
Ами така ще е Дичев, като се опитвате да натъпчете шаренията на живота зад няколко етикетчета...
Ама то явно българите сме си такива, защото и форума се замеря с етикети и епитети.
20 Февруари 2006 23:52
"Мен да питате, дилемите днес за широката общественост у нас са съвсем други, те имат много повече морална основа."
Глупости на търкалета.
*****
Изглежда има некакъв кризис в жанра...

Редактирано от - bot на 21/2/2006 г/ 10:16:34

20 Февруари 2006 23:56
"Консерваторите от "Право и Справедливост" на Качински , ВРАГ на пазара и борец за ТРАДИЦИННИТЕ СЕМЕЙНИ ЦЕННОСТИ , накараха Европа да потреперва с изолацинистически заплахи и близост до крайната десница" . Г-н Дичев не пишете неща за които както виждам нямате въобще понятие - "Право и Справедливост " не е против пазара и не е крайно дясна партия . "Право и Справедливост" е против ПАЗАРНИТЕ КРАДЦИ и е партия на болшинството обикновени поляци , желаещи обществена СОЛИДАРНОСТ и ПРАВО еднакво за всички граждани.
20 Февруари 2006 23:59
А прагматизмът и моралът са съвсем съвсем съвместими в СЪ-зидателност.
До тия нива авторът не се е и докосвал изглежда.



_________________________________
А що само здравеопазването платено, що не и пожарната?
21 Февруари 2006 00:25
НЯМА управляващи "леви", "десни", "средни" и "никакви" партии!
ИМА само една Управляваща Партия- партията на Големите Пари, която управлява чрез т.нар. "Политическа Класа"- на държавно ниво , и чрез "СВЕТОВНАТА Политическа Класа"- на глобално ниво! Всичко друго е демократични тинитири-минтирита и демократи-демоОСРАти! И Ив. Дичев днес е от тях/пишещ тинтири-минтирита, под булото на университетски преподавател/! КАЗАХ!
21 Февруари 2006 01:20
Манипулация на общественото мнение
Публични и частни институции изнасят, когато намерят за добре, избрани цифри от своите проучвания

РУМЯНА КОЛАРОВА, ПОЛИТОЛОГ
В. "МОНИТОР"-21.02.2006
Особено преди избори много социологически агенции подават услужливо желаните от политическите сили "проучвания", но изборните резултати често ги опровергават.
През последната седмица Националният център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ) излъчи поредната непълна информация за някои политически нагласи на българите и някои обществени преценки за управляващите.
Не мисля, че един коментар може да промени наложилата се практика публични и частни институции да публикуват, когато намерят за добре, избрани цифри от своите проучвания и така да получават индулгенция за обстойни интервюта и оценки. Все пак е редно по повод на последното изследване на НЦИОМ да си припомним няколко прости и всеизвестни факти.
Когато дълги колонки от цифри се преразказват с думи вместо да се показват чрез графики, това не означава, че изследователите и политиците-поръчители искат да манипулират общественото мнение. Вече 12 години те го манипулират много успешно чрез цветни и атрактивни графики и таблици...
.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
21 Февруари 2006 01:20
Ивайло Дичев. Бяхме съученици в един и същи девети клас на 21 гимназия "Христо Ботев" през 1970/71 година. Тогава тя все още се намираше срещу МА. Години по-късно я преместиха на "Кръста". Ивайло е син на писателят Стафан Дичев. Умно, добро, възпитано, хубаво момче беше тогава. Та, чак класната ни, учителката ни по литература се опита да го изклати, но той не и се даде. Беше много открехнат на записната техника и покрай него успях да си запиша един от първите албуми на Led Zeppelin, Credence Clearwater Revival и други. И като чичо д-р, Ивайло си беше щур купонджия. Въобще бяхме интересен клас: двама от нашите отличници извършиха обира на бижутерския магазин на "Граф Игнатиев" при което бижутерът бе убит. Единият влезна в затвора за неопределено време, но другият понеже беше син на известен генерал се отърва с условна. Друг съученик беше изключен за побой над даскал, а аз за отказ на привеждане на косата в приличен вид и демонстриране на вражеско буржоазно влияние, бях помолен да не срамя повече редиците на Комсомола. Направо си разплетох чорапите от мъка. Но за да ме спаси от по-нататъшно лошо влияние баща ми ме взе с него в Алжир, където беше отишъл на гурбет. Въобще елитна гимназия!
21 Февруари 2006 02:46
Хайде да помислим!
http://www.cnn.com/2006/WORLD/europe/02/2 0/austria.irving.trial.ap/index.html
21 Февруари 2006 03:06


Дичев става!!!

Страшно добра статия, независимо кой му плаща и кой не. Хич не ме интересува това!

А дори и да му плаща, струва си! На такъв умник като г-н Дичев и аз бих му плащала, стига да можех.
Всички въпроси е задал, които и аз си ги задавах.
Отговори няма. А не може и да има - може би след 50 години, когато от мелето ще се пръкне някакъв ред.
Ама ние вече ще сме във вечните ловни полета.

А иначе - магистрална статия на г-н Дичев, браво!
21 Февруари 2006 03:29
"в Полша схватката е с католическата църква, която може да вкара художник в затвора за богохулна картина"
Ле-лей, а ние колко шум вдигнахме за карикатурите на Мохамед и за мюсулманските попълзновения срещу свободата на словото!? Изводът е - става ли въпрос за религия - да идват санитарите!
21 Февруари 2006 06:57
Какви глупости е наговорил този човек!
Свят да ти се завие ..И да ти се повърне!
От фрустрирани комуяги отърване няма!
21 Февруари 2006 09:03
Знаете ли, господин Дичев, хареса ми статията. По въпроса с психо-досието така и не разбрах защо не се намери някой да зададе един конкретен въпрос на бившия вече главен прокурор и да настоява за конкретен едносричен отговор, а именно: той бил ли е лекуван в специализирано завведение или не е бил лекуван.
Обсъжда се било то някакъв документ или някакъв либерализъм или там каквото и да е, а не се говори по същество - лъжата и целенасоченото отклоняване на вниманието на хората са двете страни на една и съща монетка.
21 Февруари 2006 09:21
чичо Доктор
Много хубав клас сте имали. Па и се хвалиш. Аз се чудех откъде се извъди такъв улав, пък то било от 21 гимназия.
21 Февруари 2006 09:32
Констатирам, че оценката на ФЛ е значително по-близо до истината от тази на Сибила. Сибила, какво прави твоя приятел Хунвейбина ?
21 Февруари 2006 09:53
Аз понеже не разбирам от философия се осланям на нещо, дето му викат "здрав разум" (common sense). Еднакво са ми неприятни както крейните либерали, така и крайните консерватори заради тяхната агресивност да преустроят обществото по техен тертип. Не виждам как налагането на крайно консервативни ценности на консерваторите или абсолютните свободи в личностен аспект на либералите могат да бъдат нещо ценно и полезно за обществото. Истината, както винаги, е някъде по средата...
21 Февруари 2006 10:03
Дичев има интересни размишления и обикновено го харесвам, но тук е станало голямо мазало.
Размишлението започва с вярна констатация-за левите и десни гюровци. Но сетне прави извода, че се дължи на отстоявани идеологически различия. Нищо подобно.
Емоциите вървят преди идеологиите. Нищо не е постигано без емоция-в исторически план и всякак. Примери от цял свят-бол, в близката и далечна история.
Американците нямат плешив президент. Кенеди го избраха домакините. Жак Сегала стана известен именно с това- него идеологиите не го интересуваха и печелеше изборите благодарение на емоциите на избирателите. Винаги е казвал, че преди да те слушат, трябва да те харесат.
Когато Ботев казал, че "сърце, майко, не трае да гледам турчин как бесней край бащино ми огнище", не е имало кьорав турчин в Калофер. Константин Величков пише: "Турците нищо не ни правеха, но ние просто не можехме да търпим вече това положение". Странджата вдига тост в кръчмата си с думите: "Имоти ли, ние зарязахме собствените си имоти в българско". Значи нещо повече от прагматизма може да бъде причина за едно или друго партийно предпочитание и селекция..
Идеологиите са нужни, хептен грубо казано, да очертаят рамката-това, с което можеш да се ебаваш, и това с което не можеш. И когато това ти пречи, ти го зарязваш-сменяш политическия речник като ненужен куфар. И това не е прецедент, а честа практика и се наблюдава в цял свят. То идва от друго-емоционалното цунами се провокира от все по голямо и лесно осъществимо дразнене, (медии, медиокрация, информ.общество) предизвикващо ирационалността, която е в основата му. Идеологиите винаги падат, пометени от емоциите. Избира се този, който се различава, дори и грозен, затова и Хитлер си пуска смешни мустаци. Прагматизъм днес, Дичев, може да изглежда непрагматична глупост след 2 години. Нещо като фабрика през 46та.
Примерът с Полша е христоматиен за бъдещето и победата на емоцията над морала Поляците смятат Русия за пръв враг, заради политиката на Путин: с налагане и разширяване на господстващата роля на държавата и апарата в обществото и икономиката, с разширяването на пълномощията за силовите ведомства, с увеличаване на влиянието върху медиите, с приказките за засилване на президентската институция и промяна на конституцията.
а същевременно новата власт използват същите прийоми. Близнаците Леви и Ярослав Качински, съотв премиери президент, се борят за установяване на „четвърта” република. Три са периодите на подем за Полша, съответно толкова са републиките –съветската власт1945-1989та не се брои.
Близнаците произлизат от зората на борбата за демокрация, те са близки съратници на Валенса и считат, че последните правителства са предали Полша, пренебрегнали са идеалите, за които са се борили и са ги извратили.. Те се борят за „чиста” и силна Полша, по думите на Лех, осъзнаваща историческото си предназначение в ключовото й геополитическо положение
След корупционната ексцесия, която се случи не само, а поради битността, в която на власт бяха леви правителствате печелят много съмишленици. Вярно е, че широко разпространената корупция на европейска Полша по време на левите е главната причина за общественото недоволство и то се изразява както с ниска активност, така и в подкрепа на политици, които обещават именно промяна на морала и обещават ново начало. Но местните и задгранични коментатори отбелязват, че ако потребността от оздравяване на обществения климат е ясна, то нищо обаче не оправдава средствата, с които си служат близнаците. Влиянието върху медиите, потискането на интелигенцията и стигматизацията на инакомислещите и несъгласните, стремежът да се доминира над културната политика -всичко това са именно тоталитарни похвати и тоталитарно мислене, против които се обявяваше и бореше именно „Солидарност” Ако могъщите близнаци се готвят да водят Полша към „Четвъртата република” то предават наследството си. Това, че го правят под християнски знамена, още повече влошава ситуацията-пише западната преса.
У нас левите и президентът си играят на „ново българско възраждане”, докато десните издигнаха преди година лозунга за „чиста” държава, но така го издигнаха, че никой не ги чу и не разбра. Силна България в ЕС пък поиска друг десен. Тоест, тук чистото и силното са разделени между десните. Но да видим концепцията за чистата държава, останала в спомени¬те ни с трите пръста на Надежда на миналите местни избори – за чисти улици, чисти градове, чиста държава.. Концепцията за чиста държава означава да си за морална държава, за ясните правила, за стриктното им спазване от всички, за аргументите добро-морално; лошо-неморално. За силна държава пък, означава да избереш друг път – този на властта и действието, аргументите полезно-функционално; неполезно-нефункционално. Властта не е морална. Силният десен е самотен и могъщ в своята самота. Той е волеви, защото действа с функционални аргументи – полезно-неполезно, тоест прагматизъм и рационализъм, а не с морални такива – добро-лошо. Аргумент на чистата държава е да не вземеш 200 хилки от някой, щото са полезни, но и да не се събираш с който и да е, само да влезеш.
Чиста държава и силна държава са несъвместими
понятия по нашите десни ширини. Но и май в постсоциалистически времена изобщо. Едната утвърждава съмнението и усъвършенстването на гражданското общество с неговите търсения, едно напред – две назад, а другата на вожда, силата, по Ницше, като воля и морал-власт; едната на плурализма и усилията, вървящи с проба-грешка, другата на популизма и вярата "ленинвсегдаживет". Едната на политиката, като израз на справедливост и морал, поставени в обща визия за всички ни, а другата на политиката като борба на интереси
У нас двете различия не са сложени на идеологическа плоскост, а на друга – борба между лидерите за последния истински вярващ. .
Избирателят обаче нито е рационален, нито обича да слуша аргументи полезно-неполезно. И това е от време оно.Затуй-Атака, победа и ленинвсегдаживет..
21 Февруари 2006 10:08
Интересно мнение с националния герой "Гюро Михайлов".
А защо да не се продължи напрактика:
1. Паметника му да бъде монтиран някъде около "Коня" и се създаде почетен знак с който да бъдат наградени най-изявените от ония 240 дето до скоро ги избираха през около 4 години а някои и за по кратък период.
21 Февруари 2006 10:42
Интелектулните упражнения са добри за повдигане нивото на вестника и добър повод за самоизява на форумците с претенции. Работата е там че тези упражнения са прекалено далече от нашенеца! Даже и да има някакво осъзнаване на всичко това, то е по скоро интуитивно, а в крайна сметка на огромното болшинство въобще не му пука! Докато не му ограбят къщата или оберат лозенцето. А иначе макар и да звучи опростенчески напълно споделям мнението на Кайли че най важни за страната са кадърните и отговорни хора, независимо от сферата на изява!
21 Февруари 2006 10:43
Като видиш жена със "здрав разум", като Круела, бегай като луд!
Аз си харесвам Сибила, ама тя ходи с Хунвейбина, мамка му
21 Февруари 2006 10:45
....моля, авторът да не злоупотребява с името на Гюро Михайлов..Цинично е.
....Както писа един форумец по-горе: престанете да имитирате мисловна дейност/анализ/ с готови вестникарски етикети, мухлясали идеологически категории и схеми на поведение!Просто не са верни.Имате глави - мислете.
21 Февруари 2006 10:47
Не вярвам Сибила да ходи с Хунвейбина, защото едва ли ще му разбере какво е искал да каже!
21 Февруари 2006 11:06
Онази евродепутатка от Холандия ли беше?
Че те въпросите с данъците са ги решили още през 17 век и сега се занимават с такива екзотични казуси като имат ли право двама обратни да СИ осиновят дете-гейче, ако единият смърка кокаин, а другият пуши трева (например)?
Където се казва, да им имаме проблемите...

21 Февруари 2006 11:07
Е да, да търсиш разделенията в елитите е работа лека и благодарна. Освен това и мноого важна. Отдавна нюхам у Дичев едно разбиране за ролята на елитите в обществото, което хич не ми харесва. Сякаш целта на съществуването им е да формулират и дебатират разни въпроси от висша сложност и значение, а на останалите, на масата, да слуша и да реагира според подадените и недвусмислени знаци. Табелка "РЪКОПЛЯСКАНЕ" и публиката ръкопляска. И що така? Кога тази ми ти ентелегенция ще се научи да комуникира не единствено със себеподобни, а с останалите — неуките, простите, обикновените, бедните, нищите духом? Е, навярно пак полза никаква, ама не е ли така по-морално?
.
И изобщо не е ли по-важно какви са разделенията и противопоставянията в обществото като цяло, та дори в ежедневието? Примерно — съзнателен избор и инстинктивен отказ от избор, патриархален морал и либерален морал, чалга ценности и "класически" ценности, ограничена рационалност и ирационалност. И т.н., и т.н. въпроси разни... Пък за моралните разделения на ентелектуалстващите на мене лично твърде малко ми дреме.
.
Зе Мария както обикновено е потискащо прав.
21 Февруари 2006 11:28
усещане за прагалисти и морматици
21 Февруари 2006 11:40
Всичко може да се каже с едно изречение:
И ние сме натикани в Матрицата.
Друг е въпросът, че мнозина не го осъзнават.
21 Февруари 2006 11:50
Нали правите разлика между интелигенти и интелектуалци?
Хенри Форд примерно е бил интелигентен, макар и с основно образование.
А виж, Дичев е вече интелектуалец.

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
21 Февруари 2006 12:29
Зе Мария: "Американците нямат плешив президент"


В момента - да, така е. Джордж W. Буш не е плешив. Но ако се обърнем не чак толкова назад, ще видим един FDRoosevelt, който не е абсолютно "кубе", но отива към "плешо". Следва Труман, който е с по-малко коса и от Рузвелт. И понеже тези два примера сигурно няма да успокоят душата ти (защото все пак някаква косица имат), минаваме към следващия: Айзенхауер. Е, той може да задоволи и най-взискателния търсач на плешивост, защото по-плешив от него е само Юл Брунер, актьорът (все пак - Айзенхауер има поне вежди). Прескачаме Кенеди и отиваме на Джонсън, който ни напомня по липса на коса на Рузвелт, после се пренасяме към Никсън, който също е полуплешив, и отиваме към Джералд Форд, който си е направо и откровено плешив.


Защо пиша толкова по такъв смешен повод? Защото приказката "Американците нямат плешив президент" е колкото невярна, толкова и апелираща към сферата на емоциите - и затова се запомня лесно като ВНУШЕНИЕ. И оттук се илюстрира погрешността на другата ти теза: "Емоциите вървят преди идеологиите". Ако говорим за истински политици в истински държави - там емоциите никога не вървят преди идеологиите. А че особено в днешната епоха идеолозите в истинските държави манипулират масовите емоции, за да постигнат желания идеологически ефект - о, да, така е. По този начин се постига една много интересна демокрация - демокрация на дирижираните емоции, при която се индуцират емоции, а всъщност се налагат идеи. Маркс беше казал: "Идеите стават материална сила, когато се овладеят от масите". Това е вчерашният ден: масите нямат нито особеното желание, нито изявената способност за "овладяване" на идеи, особено по-сложни такива. Ами как тогава ще я бъде с демокрацията - нали същите тези маси са "електорат"? Ами как - като им се дирижират емоциите. "Който владее емоциите на масите, владее техните идеи" - това е днешният ден. А не "Емоциите вървят преди идеологиите". Просто - чрез дирижирани емоции се пробутва най-лесно желаната идеология. А този, който я пробутва - той не е така емоционален, повЕрвай ми. На него му трябват ТВОИТЕ емоции, а той - той не се вълнува.
Той е Професионалист, господар на твоята емоция. Ти си аматьор, и не е проблем да те развълнуват.


Най-тъжното в историята е, че професионалисти успяват да манипулират не само емоциите на масите в собствените си (или други страни), а дори - и емоциите на някои политици-аматьори в държави като нашата (то аслъ колко от българските политици не са аматьори). С това често срещу евтино индуцирани емоции се прокарват неща, които (в една сериозна държава) биха стрували много, много пари - ако въобще се стигне до покупко-продажба... И после става като с оная, която рекла в съответния виц - ами, това е положението, еби ма, Койчо, кат' съм такава емоционална и лекомислена...
21 Февруари 2006 12:42
А вече наш, български патент е да се разпали емоция, без да има ясна идология (иначе казано - ясна програма за действие) зад нея. Точно това е аматьорското при нашите политици и идеолози: не емоцията върви пред идеологията (както ни "учиш" ти, Зе Мария), а се прави опит идеологията да се замести с непресекваща емоция (или с "отлагане" на идеята: "Ще видите, като му дойде времето". Е, така става за месец, година - но след това идва униние. Защото без ясни идеи и емоциите започват да увяхват - или отстъпват място на предимно отрицателни такива. Проблемът на тези, които искат да индуцират отрицателни емоции е, че и те са същите аматьори и нямат концепция за "след емоцията"...


Поради което идеите за "след емоцията" при нашите политици стигат горе-долу до историята с Иванчо и Марийка: политикът Иванчо казал на своята избирателка Марийка: "Марийке, хайде да си играем на "море"! - "Да си играем, Иванчо, ама как точно се играе на море?" - "А, много е просто, Марийке" - рекъл Иванчо, - "аз ще те еба, а ти ще се вълнуваш".
Там е работата, че не на всички избиратели им се иска да ги ебат - а после партиите се чудят защо така губят електорат.



Редактирано от - Юмжагийн Целденбал на 21/2/2006 г/ 12:53:25

21 Февруари 2006 12:46
Така както му викаш интелектуалец, ще вземе да си помисли че е интелектуалеца от едноименното есе на Ортега И Гасет. А не е.
21 Февруари 2006 12:49
..и ето ни при езотеризма, окултизма, ДАО, масоните, сциентолозите и Управителите на света.
Заговори няма.
Има хора, владеещи емоциите и желанията си.
И хора, управлявани от първите.

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
21 Февруари 2006 12:52
Проблемът на тези, които искат да индуцират отрицателни емоции е, че и те са същите аматьори и нямат концепция за "след емоцията"...

ъхъ...проблемът е, че по цял свят зад техните тикви стоят тайни общества и сдружения, сиви кардинали, които подготвят участниците на сцената окултно, а у нас не.
Не знам има ли друга държава в света, която така малко да почита бог и в която зад политици и финансисти да не стоят се пак ...магове...

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
21 Февруари 2006 13:04
Разликата между интелигентния човек и интелектуалеца е, че първият СЪТВОРЯВА на дело света, а вторият философства като пуйка на бунище и се отличава единствено с претенциите си да е нещо повече от останалите.

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
21 Февруари 2006 13:56
автора засяга една интересна тематика - за криворазбраната политическа теория. когато става дума за икономика и идеология полюсите ляво-дясно са обърнати. т.е. икономически либерализъм често върви в комплект с морален консерватизъм, и обратното. в САЩ така са и обособени - демократите са хем за силно държавно харчене, хем за повече граждански свободи. републиканците пък ценят само свободата да печелиш и презират всякакво друго инакомислие. когато се вкарат понятията ляво-дясно картината за българина става объркваща. така БСП са едновременно ултра-дясна мафия вършеща геноцид над бедните, като в същото време заливат електората си до оглупяване със социална риторика. ДСБ въпреки проповядваната социална свобода е в идеологическо отношение болшевишка партия. ДПС са с центристка риторика, но протекционистките политики които защитават ги правят "лява" партия. подобна е и картината с царските чешмички - въпреки дясната си икономическа риторика НДСВ издигна рекламната държавна милостиня в ранг на национална политика по заетостта и строежите.

21 Февруари 2006 13:57
Интелигентният човек е този, който не е природно прост.
При интелектуалците това съвсем не стои така.
21 Февруари 2006 14:04
, , А тепърва ще почнем да дискутираме за биоетика, за интелектуална собственост, за евтаназията, за транстериториални форми на гражданство...”
Какво е интелектуална собственост?
Това очевидно не се знае!
Ако посочиш Парижката конвенция , която е от 20.03.1883 и добавиш, че това едно от най старите законодателства , каква ще да е ползата.А защо е от 1883 год. , това е много трудно интелекуално упражнение , за падобни на Дичев , захласнати от изговорените празнословия.
Никаква полза няма и ако попиташ, как така разговорът тепърва предстой.
България подписва нейната Стокхолмска редакция на 14 юли 1967 год.
От кога сме членове на Световната организация на интелектуалната собственост , кога подписваме Лисабонската и Мадридска спогодби , това ще са празни въпроси.
Важна е да се говорят краставици на търкалета.Разговорът за ИНТЕЛЕТУАЛНАТА СОБСТВЕНОСТ предстоял.
Предстои като позиция в празни глави , предстои за силно застарели дами , говорещи празни приказки .
Другото , от публикацията, даже и внимание не заслужава.

Редактирано от - хунвейбин на 21/2/2006 г/ 14:10:22

21 Февруари 2006 14:05
дичев, отлична статия . казал си им го - защитаването на определени разбирания (особено вървящи в обособени официални пакети) "по принцип", извън контекста на конкретни проблеми, носи голям риск да се изроди в политически софизъм и защитаване на неактуални рубежи

21 Февруари 2006 14:11
крюела, зе мария, целденбал, олезатвориочички


Редактирано от - Pavlik Morozov на 21/2/2006 г/ 14:22:04

21 Февруари 2006 14:15
Дичев, днес
Само не разбрах дали либерализъма е несъвместим с мораллизъма
Ако имате ник във форума, моле пояснете
21 Февруари 2006 14:18
Който владее емоциите на масите, владее техните идеи" - това е днешният ден. А не "Емоциите вървят преди идеологиите". Просто - чрез дирижирани емоции се пробутва най-лесно желаната идеология

писа монголеца.
Сигурно е римейк на тезата: който владее медиите(в днешно време най-лесно разпалващи емоции), владее обществото.
Само че това хем е така, хем не е.
Вярно е, че на Запад се говори за медиокрация. Тук също се наблюдава подобно нещо.
В миналото и историята категорично не е било така- примери безброй.
Емоцията на масите е нямала нищо общо с желанието и професионализма на тези, които са искали да я управляват, камо ли да станат податливи на идеите й. Точно обратното. Медиите и по Хитлерово време са били срещу него.(Моята борба) Дори в съвсем близкото минало медиите обикновено са следвали победителите и винаги са били след събитията, а не са ги предизвиквали. Сидеров например е в медийно гето, от което пък му расте популярността. А на Илиев и червената гвардия-хич. Костов не спечели, като обядваше с редакторите, нито пък дойде на власт с тях.
Политическият ПР, за който говориш, се състои точно в това- да проектираш в главите на масата определен образ. "Реалността няма никакво значение, а нейната проекция"- и това се знае още от кампанията на Никсън. Политическият ПР е същия като търговския-той продава само и единствено чрез емоцията.
Но внимавай сега-това става единствено и само поради мисълтта на Фергюсън „Ирационалната схема на човешко поведение се повтаря отново и отново на индивидуално и колективно ниво.”
А самата емоция, доведена до революция, не може да се проектира умишлено, ако няма цял комплекс от обстоятелства от сферата на психологията, ако го няма хаоса и сриването на ценностите, ако го няма усещането за тревожност и прочие голяма торба недействащи механизми на едно рационално общество.

Редактирано от - Зе Мария на 21/2/2006 г/ 14:25:08

21 Февруари 2006 14:35
зе мария и целденбал, не разбирам защо спорите като казвате едно и също. както в бизнеса, така и политиката никога не трябва да се подценява ролята на рекламата и ПиаР-а. само че има и лоша и безлична/безинтересна реклама, която по-скоро отблъсква потребителя или му е безразлична. затова и тоталното медийно присъствие не е достатъчно да бъдеш популярен и на власт - когато посланията ти не са в съзвучие с емоциите които иска да изпитва масата няма да постигнеш кой знае какво дори с безброй репортажи и публикации. просто биваш игнориран - изложени на проповедите ти хората умствено сменят канала. ако обаче посланието ти (в пълния комплект - източник, форма, публика) постигне резонанс с някакви желания и потребности на слушателя тогава ефекта е невероятен - вяра материализираща се в реалност! вечен мотив в рекламата е секса, защото това е нещо което много хора желаят силно и неизменно. образи на свалки и голи жени продават всичко от прах за пране до металорежещи машини. в политиката има подобни вечни теми и те са често експолатирани от манипулативни политически демагози и опортюнисти. мои лични любимци са "национален интерес", "свобода", "равенство", "морални ценности", "просперитет"




Редактирано от - Pavlik Morozov на 21/2/2006 г/ 14:38:38

21 Февруари 2006 14:36
Зе - добро познаване на Фройд, социума и ситуацията в Полша
Олезатвориочички -
Отдавна нюхам у Дичев едно разбиране за ролята на елитите в обществото, което хич не ми харесва.
така е.
21 Февруари 2006 14:58
Когато има реален проблем , той не се описва от идеологически схеми , той не се пресъздава чрез крайни и безкрайни интерпретации.Художествените измислици са съставна част от утопиите.
Всеки проблем се описва с фактите от действителността , с реалните факти.
Втвърденият разговор , разговорът от който няма никакъв смисъл , се базира на двата крайни полюса.Колкото повече се раздуват тези полюси , толкова повече се отдалечаваш от критичната точка , от проблемната точка.
Едно типично клише казва , по средата е истината?Ако го приложим ще се получи , че проблема е от 50% консерватизъм и 50% либерализъм.Ще се получи една невероятна глупост.По средата истина няма.Средна истина няма.Между двата полюса някъде се намира ПРОБЛЕМА .Описването на ПРОБЛЕМА е както всяко условие в математиката.50% от решението на една задача се съдържа във вярното условие.
Когато пък става въпрос за социума , от правилният въпрос зависи 50 % от правилният отговор.
Да опишеш някакъв измислен и идеализиран консерватизъм , да опишеш някакъв измислен и идеализиран либерализъм , между тях да разиграеш морала , като футболна топка , какво правиш , правиш ли изобщо нещо.Нищо не правиш.
Говориш измислици или потвърждаваш, че крайностите са най голямата глупост.
Описването на ПРОБЛЕМА е много важно , защото от него зависи оптималното решение, което може да има и консервативна и либерална съставни части , но никога не е нито само консервативно , нито само либерално.
Търсенето на оптималното решение , при обективно и реално описан проблем , има смисъл точно заради това.Да не направиш решението само консервативно , или само либерално .Да не допуснеш да се пързаляш , към една от тези крайности.Допуснеш ли такова пързаляне , решаването на проблема става пързалка.
21 Февруари 2006 15:02
хунвейбине, а ако разглеждаме "средата" като "weighted average", a не като "median" какво се получава?

21 Февруари 2006 15:06
Кайли - пожарната е платена: не плащаш ли данъци?
21 Февруари 2006 15:16
Чудесно.
А сега ми обясни що и здравеопазването си беше така платено, па после му почнаха реформи да стане какво?...платено...

_________________________________
Защо направиха здравеопазването платено, а пожарната не? По каква логика?
21 Февруари 2006 15:30
Заеби, направо съм потресен от познанията на другарите за Полша!
Др. Мария, гледай си топката и не разпространявай дълбоко неверни
твърдения!
Само за протокола
1. поне до момента в Полша премиер е др. Марчинкевич
2. Брат на др. Ярослав е др. Лех Качински
3. Периода 1945-1989 се брои тук за "Втора Жечпосполита"

За плешивите президенти др. монголец е споделил некой съображения по-горе.

Рот Фронт!
ЗКПЧ-др.Радул
21 Февруари 2006 15:30
Ако съществува прогрес , ако човечеството се е развивало , то се дължи само на едно-на противоречията , на проблемната ситуация , на конкретните решения , водещи до разрешаване на противоречията и проблемните ситуации
В техниката Маса и Мощност са еднопосочно разположени.
За да приведеш в действие голяма Мощност си принуден да увеличаваш Масата. Когато го решаваш противоречието , Мощност-Маса , достигаш до проблема на ДИНОЗАВРИТЕ.Силата и теглото достигат до критична точка.Стават големи чудовища , стават много силни , но нямат нужната динамика и в крайна сметка загиват , изчезват.Консервативното начало , ги е пратило на кино.
Така е във всичко.Само в човешката глава , в интелекта на най ниско ниво , решенията продължават да бъдат линейни , зависещи от един параметър , от една идеология , от една представа.Това са безкрайни , безкрайни глупости.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД